Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, elio_1 είπε

Ήμουν έτοιμος να πάρω orient, 28'' χωρίς ανάρτηση και δισκόφρενα αλλά το σχόλιο του @batig0al με προβλημάτισε.

Είχα ένα Giant 28'' χωρίς δισκόφρενα κι ανάρτηση για περίπου 10 χρόνια, μέχρι που έκανε φτερά. Σε όλο αυτό το διάστημα είχα αλλάξει αρκετές φορές λάστιχα και ένα χρόνο πριν το κλέψουν τροχούς, αλυσίδα, πετάλια.

Αποτελεί το κύριο μεταφορικό μέσο για εμένα, αλλά εδώ στην Κόρινθο το σύνηθες για μεταφορές είναι περίπου 3-4 χλμ την ημέρα.  Μόλις το πήρα ήταν η κύρια μορφή άσκησης και έκανα περίπου 40 χλμ όσες φορές έβγαινα. Κατόπιν προτίμησα το τρέξιμο και έγινε εναλλακτική μορφή άσκησης.

Θέλω να πάρω πάλι ένα ποδήλατο αλλά δεν έχω κατασταλάξει τι είδους. Ίδιας κατηγορίας με το παλιό ή να πάω σε κούρσα. Στο κατάστημα που πήγα, αν και του ανάφερα ότι το budget είναι υψηλότερο μου πρότεινε το orient με 430€.

Γνώμη τόσο για τον τύπο του ποδηλάτου, όσο και για συγκεκριμένο ποδήλατο;

Χωρίς ν γνωρίζω πολλά περί ποδηλάτων, νομίζω γ οποιαδήποτε ελληνική πόλη, τα gravel είναι ο ιδανικός τύπος. Λόγω δρόμων, λακούβες, τσιμέντα κτλ.

υγ. Ποιό orient σου πρότειναν στην Κόρινθο, με 430 ?

υγ2. από θέμα υλικού σκελετού, για κάποιο λόγο θεωρώ ότι τα ατσάλινα είναι καλύτερα, αλλά πλέον δυσεύρετα με χαμηλό κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τον  @batig0al σχετικά με το Decathlon gravel rc120 που αναφέρθηκε. Έχει Carbon fork / Δισκόφρενα (Μηχανικά) / Tubeless ready τροχούς, στην τιμή αυτή δεν τα συναντάς. Παραθέτω ένα βίντεο από review στο οποίο κιόλας δοκιμάζουν και 40mm ελαστικά.

 

 

57 λεπτά πριν, elio_1 είπε

Γνώμη τόσο για τον τύπο του ποδηλάτου, όσο και για συγκεκριμένο ποδήλατο;

Προσωπικά θα προτιμούσα το Decathlon έναντι του Orient gravel, αν εννοείς το μοντέλο Orien prime. Ένα gravel πιστεύω είναι ότι πρέπει για την χρήση που το θες. Μπορείς βέβαια να πας και σε road με κάπως φαρδύτερα ελαστικά και comfort γεωμετρία.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Glikos είπε

Θα συμφωνήσω με τον  @batig0al σχετικά με το Decathlon gravel rc120 που αναφέρθηκε. Έχει Carbon fork / Δισκόφρενα (Μηχανικά) / Tubeless ready τροχούς, στην τιμή αυτή δεν τα συναντάς. Παραθέτω ένα βίντεο από review στο οποίο κιόλας δοκιμάζουν και 40mm ελαστικά.

 

 

Πρέπει να είναι το φθηνότερο (750€), μάλλον το 2ο φθηνότερο μετά το orient, άμεσα διαθέσιμο gravel στην Ελλάδα.

υγ. ο τίτλος του βίντεο εννοεί ότι εκεί, κοστίζει 300€ λιγότερα απ' ότι σ'εμάς;...

400 Λίρα Στερλίνα Βρετανίας ισούται με
 
458,73 Ευρώ
Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Πρέπει να είναι το φθηνότερο (750€), μάλλον το 2ο φθηνότερο μετά το orient, άμεσα διαθέσιμο gravel στην Ελλάδα.

Στα 550 ευρώ το Decathlon είναι value for money. Το orient gravel νομίζω κάνει ~650 ευρώ, θεωρώ δεν αξίζει στα λεφτά αυτά.

4 λεπτά πριν, Locke_John είπε

υγ. ο τίτλος του βίντεο εννοεί ότι εκεί, κοστίζει 300€ λιγότερα απ' ότι σ'εμάς;...

400 Λίρα Στερλίνα Βρετανίας ισούται με
 
458,73 Ευρώ

Επεξ/σία μόλις από Locke_John

https://www.decathlon.com.gr/el/p/302301-154212-touring-road-bike-disc-cycle-rc120.html?objectID=4241339&queryID=aa1837b73d5b5c97f2184ef11ef27e68

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Glikos είπε

Στα 550 ευρώ το Decathlon είναι value for money. Το orient gravel νομίζω κάνει ~700 ευρώ, θεωρώ δεν αξίζει στα λεφτά αυτά.

750 κάνει το gravel του Decathlon, έχω κάνει λάθος παράθεση ποδηλάτου παραπάνω, είναι road αυτό που έχω βάλει.

υγ. το orient, το έχει ένα κατάστημα στο Βύρωνα ετοιμοπαράδοτο καινούριο με 550€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Locke_John είπε

750 κάνει το gravel του Decathlon, έχω κάνει λάθος παράθεση ποδηλάτου παραπάνω, είναι road αυτό που έχω βάλει.

υγ. το orient, το έχει ένα κατάστημα στο Βύρωνα ετοιμοπαράδοτο καινούριο με 550€.

Ναι my bad, εννοούσα το σκέτο rc 120. Νομίζω η διαφορά με την έκδοση gravel είναι τα ελαστικά και κάποια parts ταχυτήτων, 1x10 νομίζω έχει το gravel. Καλύτερα να πάρεις το σκέτο rc 120 στα 550 ευρώ και αν θες του βάζεις φαρδύτερα ελαστικά. Τώρα βέβαια στα 550 το Orient δεν είναι κακό, αλλά αν δεν κάνω λάθος έχει πηρούνι αλουμινίου και ζυγίζει ~15 κιλά.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Glikos είπε

Στα 550 ευρώ το Decathlon είναι value for money. Το orient gravel νομίζω κάνει ~650 ευρώ, θεωρώ δεν αξίζει στα λεφτά αυτά.

https://www.decathlon.com.gr/el/p/302301-154212-touring-road-bike-disc-cycle-rc120.html?objectID=4241339&queryID=aa1837b73d5b5c97f2184ef11ef27e68

τους είχα στείλει email κ μ απάντησαν ότι το παραπάνω λινκ είναι road και ότι:

Καλημέρα σας, 
 
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας μαζί μας.
Σχετικά με το ποδήλατο που μας έχετε επισυνάψει, δεν είναι gravel, είναι road bike.
Gravel αποτελεί αυτό εδώ : https://www.decathlon.com.gr/el/p/312397-95096-rc-120-disc-gravel-adventure-bike-microshift.html?objectID=2962863&queryID=50ae67cafac90775c908faaf4ff63bfc
 
Όλες οι παραγγελίες που αφορούν ποδήλατα, συναρμολογούνται και ελέγχονται απο την τεχνική μας ομάδα πριν σας το παραδώσουν.
 
Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση, παραμένουμε στη διάθεση σας. 
 Αν κ εμένα, μου φαίνονται ίδια τα ποδήλατα στα 2 λινκ κ με τον ίδιο κωδικό στο όνομα (rc-120)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

τους είχα στείλει email κ μ απάντησαν ότι το παραπάνω λινκ είναι road και ότι:

Καλημέρα σας, 
 
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας μαζί μας.
Σχετικά με το ποδήλατο που μας έχετε επισυνάψει, δεν είναι gravel, είναι road bike.
Gravel αποτελεί αυτό εδώ : https://www.decathlon.com.gr/el/p/312397-95096-rc-120-disc-gravel-adventure-bike-microshift.html?objectID=2962863&queryID=50ae67cafac90775c908faaf4ff63bfc
 
Όλες οι παραγγελίες που αφορούν ποδήλατα, συναρμολογούνται και ελέγχονται απο την τεχνική μας ομάδα πριν σας το παραδώσουν.
 
Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση, παραμένουμε στη διάθεση σας. 
 Αν κ εμένα, μου φαίνονται ίδια τα ποδήλατα στα 2 λινκ κ με τον ίδιο κωδικό στο όνομα (rc-120)

Προσωπικά από αυτές τις 2 εκδόσεις θα έπαιρνα το road rc 120 και στην ανάγκη του έβαζα 35-40mm ελαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Glikos είπε

Προσωπικά από αυτές τις 2 εκδόσεις θα έπαιρνα το road rc 120 και στην ανάγκη του έβαζα 35-40mm ελαστικά.

αυτό θ κάνω κ εγώ, αν τελικά αγοράσω.

υγ. τί το καλύτερο από τα v-brakes προσφέρουν τα μηχανικά δισκόφρενα;

(θα προτιμούσα το ποδήλατο αυτό με vbrakes)

Δεν είναι πιο γρήγορη η φθορά τους (των δισκόφρενων) κ η ανάγκη συντήρησης; όπως επίσης και το βάρος που προσθέτουν στο σύνολο.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Locke_John είπε

αυτό θ κάνω κ εγώ, αν τελικά αγοράσω.

υγ. τί το καλύτερο από τα v-brakes προσφέρουν τα μηχανικά δισκόφρενα;

Δεν είναι πιο γρήγορη η φθορά τους κ η ανάγκη συντήρησης; όπως επίσης και το βάρος που προσθέτουν στο σύνολο.

Σε γενικές γραμμές είναι καλύτερα από τα συμβατικά φρένα. Ανάλογα βέβαια και η ποιότητα/κατάσταση τους. Στο θέμα συντήρησης μια στο τόσο θα αλλάζεις brake pads. Αν πάρεις το Decathlon θα δεις αν σε ικανοποιούν αυτά που έχει αλλιώς βάζεις κάποια ποιοτικότερα, φθηνά είναι. Μόνο τα pads, όχι όλο το σύστημα. Δεν είναι όπως τα υδραυλικά που ναι μεν είναι ακόμα καλύτερα αλλά θέλουν επιπλέον bleed μια στο τόσο.

Στο θέμα του βάρους ναι προσθέτουν λίγο παραπάνω αλλά η διαφορά σε πραγματικές συνθήκες είναι ελάχιστη/αμελητέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Glikos είπε

Σε γενικές γραμμές είναι καλύτερα από τα συμβατικά φρένα. Ανάλογα βέβαια και η ποιότητα/κατάσταση τους. Στο θέμα συντήρησης μια στο τόσο θα αλλάζεις brake pads. Αν πάρεις το Decathlon θα δεις αν σε ικανοποιούν αυτά που έχει αλλιώς βάζεις κάποια ποιοτικότερα, φθηνά είναι. Μόνο τα pads, όχι όλο το σύστημα. Δεν είναι όπως τα υδραυλικά που ναι μεν είναι ακόμα καλύτερα αλλά θέλουν επιπλέον bleed μια στο τόσο.

Στο θέμα του βάρους ναι προσθέτουν λίγο παραπάνω αλλά η διαφορά σε πραγματικές συνθήκες είναι ελάχιστη/αμελητέα.

οκ σ ευχαριστώ γ τις απαντήσεις. 

στο μήνυμά σου παραπάνω, "...κάποια parts ταχυτήτων, 1x10 νομίζω έχει το gravel." εννοείς απλά ότι το gravel έχει σύνολο 10 ταχύτητες ενώ το road περισσότερες? 

συμφωνώ πάντω ότι δε δικαιολογούνται τα + 200€ μόνο για τα λάστιχα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Locke_John είπε

οκ σ ευχαριστώ γ τις απαντήσεις. 

στο μήνυμά σου παραπάνω, "...κάποια parts ταχυτήτων, 1x10 νομίζω έχει το gravel." εννοείς απλά ότι το gravel έχει σύνολο 10 ταχύτητες ενώ το road περισσότερες? 

συμφωνώ πάντω ότι δε δικαιολογούνται τα + 200€ μόνο για τα λάστιχα..

Απ'ότι βλέπω η έκδοση gravel έχει MICROSHIFT XLE 10 speed με 11-40 cassette, έναντι MICROSHIFT 16 speed με 11-34 cassette. Κάπως ακριβότερη η σειρά του gravel, ίσως γι'αυτό και η διαφορά τιμής, συν τα ελαστικά. Κάποια άλλη μεγάλη διαφορά δεν βλέπω.

Α επίσης το gravel έχει πίσω derailleur με "Clutch" και λογικά (?) το derailleur hanger είναι αφαιρούμενο/δέχεται αλλαγή σε περίπτωση βλάβης. Ενώ το road δεν έχει και αν τυχόν σου πέσει στη μεριά εκείνη και λυγίζει/σπάσει, τότε είναι πρόβλημα. Το αναφέρει και στο βίντεο που ανέφερα. Βέβαια μιλάμε για σπάνιες περιπτώσεις αν τυχόν δεν προσέχεις με το ποδήλατο και σου πέσει άσχημα κλπ.

Το γλυκοκοιτάζω και εγώ το Decathlon εδώ και κάμποσο καιρό, το έχω στα υπόψιν. Περιμένω όμως μπας και βρω κάτι άλλο τελικά.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Χωρίς ν γνωρίζω πολλά περί ποδηλάτων, νομίζω γ οποιαδήποτε ελληνική πόλη, τα gravel είναι ο ιδανικός τύπος. Λόγω δρόμων, λακούβες, τσιμέντα κτλ.

υγ. Ποιό orient σου πρότειναν στην Κόρινθο, με 430 ?

υγ2. από θέμα υλικού σκελετού, για κάποιο λόγο θεωρώ ότι τα ατσάλινα είναι καλύτερα, αλλά πλέον δυσεύρετα με χαμηλό κόστος.

Δεν πατάω χώμα. Στην ανηφόρα το ατσάλινο έχει θέμα. Με το προηγούμενο είχα κάνει κάποιες (όχι συχνά) όπως η ανάβαση στον ακροκόρινθο:

image.png.bcd78c891762c4d946f4b6534735ec12.png

Το ποδήλατο που μου προτάθηκε:

https://www.orient-bikes.gr/my-way-21sp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, elio_1 είπε

Ήμουν έτοιμος να πάρω orient, 28'' χωρίς ανάρτηση και δισκόφρενα αλλά το σχόλιο του @batig0al με προβλημάτισε.

Είχα ένα Giant 28'' χωρίς δισκόφρενα κι ανάρτηση για περίπου 10 χρόνια, μέχρι που έκανε φτερά. Σε όλο αυτό το διάστημα είχα αλλάξει αρκετές φορές λάστιχα και ένα χρόνο πριν το κλέψουν τροχούς, αλυσίδα, πετάλια.

Αποτελεί το κύριο μεταφορικό μέσο για εμένα, αλλά εδώ στην Κόρινθο το σύνηθες για μεταφορές είναι περίπου 3-4 χλμ την ημέρα.  Μόλις το πήρα ήταν η κύρια μορφή άσκησης και έκανα περίπου 40 χλμ όσες φορές έβγαινα. Κατόπιν προτίμησα το τρέξιμο και έγινε εναλλακτική μορφή άσκησης.

Θέλω να πάρω πάλι ένα ποδήλατο αλλά δεν έχω κατασταλάξει τι είδους. Ίδιας κατηγορίας με το παλιό ή να πάω σε κούρσα. Στο κατάστημα που πήγα, αν και του ανάφερα ότι το budget είναι υψηλότερο μου πρότεινε το orient με 430€.

Γνώμη τόσο για τον τύπο του ποδηλάτου, όσο και για συγκεκριμένο ποδήλατο;

Ειδικός σίγουρα δεν είμαι, απλά να σου πω ότι decathlon έχει και κατάστημα στη Κόρινθο που σημαίνει ότι ακόμα και από ιντερνετ να παραγγείλεις πάω στο κατάστημα και στο ετοιμάζουν free. 

Βεβαια τι το θες ξέρουν να σε βοηθήσουν άλλοι φυσικά. Μπες να ρίξεις μια μάτια αν θες στο site. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, elio_1 είπε

Μόλις το πήρα ήταν η κύρια μορφή άσκησης και έκανα περίπου 40 χλμ όσες φορές έβγαινα. Κατόπιν προτίμησα το τρέξιμο και έγινε εναλλακτική μορφή άσκησης.

Θέλω να πάρω πάλι ένα ποδήλατο αλλά δεν έχω κατασταλάξει τι είδους. Ίδιας κατηγορίας με το παλιό ή να πάω σε κούρσα. Στο κατάστημα που πήγα, αν και του ανάφερα ότι το budget είναι υψηλότερο μου πρότεινε το orient με 430€.

Γνώμη τόσο για τον τύπο του ποδηλάτου, όσο και για συγκεκριμένο ποδήλατο;

...

Δεν πατάω χώμα. 

Το ποδήλατο που μου προτάθηκε:  https://www.orient-bikes.gr/my-way-21sp/

Εφόσον κάνεις αρκετά χιλιόμετρα σε άσφαλτο, το πιο κατάλληλο ποδήλατο είναι η κούρσα. Ακόμη και αν δεν έχεις εμπειρία με dropbar (τιμόνι κούρσας), συνηθίζεται γρήγορα και συνήθως βολεύει περισσότερο. Εγώ αγόρασα 3000€ ηλεκτρική κούρσα χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ με dropbar και εντός ωρών αισθανόμουν πιο άνετα απότι στο mountain τιμόνι και έκανα 10.000χμ σε τρία χρόνια.

Το Road bike Triban RC 120 του Decathlon, στην Ελλάδα είναι ασυναγώνιστο σε specs, κριτικές και εξυπηρέτηση (δωρεάν επιστροφή). Για 550€ είναι πολύ καλό. Αν έχεις έξτρα budget, ξόδεψε το σε δεύτερο χρόνο σε aftermarket βελτιώσεις που νιώσεις πως χρειάζονται (σέλα, λάστιχα), αξεσουάρ (κράνος, ποδηλατικό κολάν, ποδηλατικές τσάντες), συντήρηση (έλεγχο σε μηχανικό μετά τα πρώτα 200χμ, Squirt για λίπανση της αλυσίδας). Η Gravel παραλλαγή είναι +200€ όχι γιατί είναι καλύτερο, απλά είναι της μόδας τα Gravel και εκμεταλλεύονται την αυξημένη ζήτηση. Εφόσον δεν πηγαίνεις χώμα, τα χαρακτηριστικά του Road είναι καταλληλότερα για εσένα. Σε καλό χωματόδρομο χωρίς πέτρες μπορείς να πας και με το Road, ειδικά αν του βάλεις πιο χοντρά λάστιχα, διαβάζω πως παίρνει 35-38mm.

Επισήμανση, όλα τα ποδήλατα σε αυτά τα budget δεν δέχονται ή/και δεν αξίζουν σημαντικές αναβαθμίσεις όπως αλλαγή τροχών, γραναζιών κ.α. Αν στο μέλλον κάποιος κάνει πολλά χμ, διαθέτει πολλαπλάσιο budget, αισθανθεί ότι το ποδήλατο τον περιορίζει, ψάχνει για νέο ποδήλατο με το πλεονέκτημα ό,τι πλέον έχει περισσότερες γνώσεις. Σε μέρη/αξεσουάρ που "μεταφέρονται" από ποδήλατο σε ποδήλατο, μπορούν να δωθούν παραπάνω λεφτά καθώς μπορούν να αξιοποιούνται για πολύ καιρό. Π.χ. μια σέλα Brooks μπορεί να πάει δεκαετίες και κάνει δουλειά είτε σε ποδήλατο 300€, είτε σε 3000€.

10 ώρες πριν, Locke_John είπε

Αν κ εμένα, μου φαίνονται ίδια τα ποδήλατα στα 2 λινκ κ με τον ίδιο κωδικό στο όνομα (rc-120)

Μοιάζουν αλλά έχουν κάποιες διαφορές που κάνει το καθένα πιο κατάλληλο στο αντίστοιχο τερέν. Η gravel εκδοχή έχει ελαφρώς διαφορετική γεωμετρία, μονό δίσκο μπροστά, clutch για την αλυσίδα πίσω να κουνιέται λιγότερο, πιο πλατιές ζάντες για να ταιριάζει καλύτερα με φαρδύτερα λάστιχα, φοράει μεγαλύτερα λάστιχα και έχει μεγαλύτερο tire clearance, flare στο τιμόνι δηλαδή τα κάτω σημεία του τιμονιού "ανοίγουν" για καλύτερο έλεγχο στο χώμα.

Όλα αυτά μπορείς να τα αλλάξεις και μόνος σου σε ένα road bike μεταμορφώνοντας το σε gravel ΕΚΤΟΣ του tire clearance, αυτό εξαρτάται από τον αρχικό σκελετό οπότε αν δεν σηκώνει πάνω από 28mm λάστιχα (όπως σχεδόν όλες οι παλαιότερες κούρσες) τότε δεν γίνεται gravel. Για αυτό και το tire clearance είναι κομβικό πλέον στην αξία των κουρσών, είτε μεταχειρισμένων είτε καινούριων. Όλες οι εταιρείες κάνουν τσατσιά στις φθηνές κούρσες έχοντας μικρό tire clearance στα φθηνά και έτσι σε αναγκάζουν να πας σε ακριβότερα μοντέλα για μεγάλο tire clearance. Το Decathlon είναι σωστό και δεν κοροϊδεύει.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...