Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, foler79 είπε

Λογικά πρέπει να βγάλω τον τροχό για να δω τι γράφει, σωστά;

Αν δεν φαίνεται κάτι άστο μην μπαίνεις σε κόπο βάλε - βγάλε. Απλά ρώτησα μήπως ήξερες ποιο hub έχει επάνω τώρα να βλέπαμε info για κάποιο που να ταιριάζει. Το θέμα όμως είναι να βρεθεί κάποιο που να κάνει θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, foler79 είπε

ο ποδήλατο είναι αυτό, βλέπεις κάπου να αναφέρει τι φοράει;

Δεν αναφέρει αλλά στο google έχει κάτι εικόνες με τους τροχούς και τα hubs. Για το freehub δεν βρίσκω κάτι αλλά θα ψάξω και αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Glikos είπε

Δεν αναφέρει αλλά στο google έχει κάτι εικόνες με τους τροχούς και τα hubs. Για το freehub δεν βρίσκω κάτι αλλά θα ψάξω και αύριο.

Οκ, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, foler79 είπε

Οκ, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Παρακαλώ.

EDIT :

Κάτι τέτοιο πιθανός να κάνει αν και ακριβό σχετικά με άλλα hubs. Χρησιμοποιεί σύστημα με 'ratchets' που ανέφερα πριν. Το συγκεκριμένο DT Swiss 240 είναι σε έκδοση QR για rim brakes και συμβατό με Shimano 11ρι. Δεν νομίζω να χρειαστεί να αλλάξεις και τροχούς γιατί μετά η τιμή θα ξεφύγει πάρα πολύ. Σύμφωνα με κάμποσα βίντεο που είδα κάνει αρκετό θόρυβο. Αλλά δεν παίρνω και όρκο ότι θα ταιριάζει 100%, θα τσεκάρω και αύριο.

https://www.bike-discount.de/en/dt-swiss-240-exp-road-non-disc-5x130mm-rear-hub

https://www.bike24.com/p2380110.html

https://www.bike-components.de/en/DT-Swiss/240-Classic-Road-Rear-Hub-p78748/

Επεξ/σία από Glikos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2023 στις 9:41 ΜΜ, elio_1 είπε

Μετά κάτι πάτησα και έσκασε η σαμπρέλα και το έφερα τσουλώντας περίπου 7km.

Με γεια. Ίσως να ήσουν απλά άτυχος αλλά μπορεί τα λάστιχα να είναι ευάλωτα οπότε αν δεις να σκάει συχνά, με καλύτερα λάστιχα θα σκάει πολύ πιο σπάνια.

@foler79 Κατάλαβα τι θες αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν το κατέχω το συγκεκριμένο τεχνικό κομμάτι. Προτείνω να περάσεις από κάποιον αξιόλογο μηχανικό να δεις τι θα σου πει (αν είσαι Αθήνα εγώ πηγαίνω στον Grammarios). Επίσης, άσχετο αλλά επειδή είχα και εγώ παρόμοια κούρσα, όταν τη πούλησα μου ξέμειναν κάτι καινούρια ανταλλακτικά που είχα stand by. Αν τα θες, μπορούμε να βρεθούμε και να στα δώσω στη τιμή που τα αγόρασα από bike-discount. Συγκεκριμένα είναι η αλυσίδα που έχει και σαν εργοστασιακή το ποδήλατο σου (Shimano CN-HG601-11 22€) και μια δισκόπλακα Shimano
SM-RT30 Center-Lock 160mm 6€ (στη διάμετρο ταιριάζει αλλά στο κούμπωμα πρέπει να τσεκάρεις το δικό σου καθώς υπάρχουν δύο ειδών, center-lock και με 6 βίδες).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Glikos είπε

Παρακαλώ.

EDIT :

Κάτι τέτοιο πιθανός να κάνει αν και ακριβό σχετικά με άλλα hubs. Χρησιμοποιεί σύστημα με 'ratchets' που ανέφερα πριν. Το συγκεκριμένο DT Swiss 240 είναι σε έκδοση QR για rim brakes και συμβατό με Shimano 11ρι. Δεν νομίζω να χρειαστεί να αλλάξεις και τροχούς γιατί μετά η τιμή θα ξεφύγει πάρα πολύ. Σύμφωνα με κάμποσα βίντεο που είδα κάνει αρκετό θόρυβο. Αλλά δεν παίρνω και όρκο ότι θα ταιριάζει 100%, θα τσεκάρω και αύριο.

https://www.bike-discount.de/en/dt-swiss-240-exp-road-non-disc-5x130mm-rear-hub

https://www.bike24.com/p2380110.html

https://www.bike-components.de/en/DT-Swiss/240-Classic-Road-Rear-Hub-p78748/

Καλημέρα. Δεν είναι και φθηνό ε; Και εκτός αυτού συμπεριλαμβάνει το κέντρο του τροχού;  Δλδ πρέπει να μπουν οι ακτίνες σε αυτό;

@batig0alσε ευχαριστώ αλλά το δικό μου είναι με rim brakes 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/10/2023 at 15:00, Armored said:

Καλησπέρα στην παρέα! Ενδιαφέρομαι για το πρώτο μου hardtail με μπάτζετ μαξ τα 1500. Δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει τόσο αν θα είναι cross country ή trail oriented, κυρίως γιατί θα κάνω και τα δύο ισόποσα περίπου, και γενικά θα εξαρτηθεί από το πόσο value for money για την κατηγορία του θα είναι. Με μια πρώτη αναζήτηση πολλοί προτείνουν το Giant Fathom 2 σαν ένα all-around τίμιο ποδήλατο στο μπάτζετ μου, με μια επιφύλαξη για την διαθεσιμότητα του στην Ελλάδα. Μια άλλη πρόταση είναι το Trek X caliber 9. Κάποια μειονεκτήματα τους που ψαρεψα είναι θέματα με την ανάρτηση στο giant και quick release άξονες στο Τρεκ. Ακούω και τις δικές σας προτάσεις για το πώς να κινηθώ. Το μέγεθος μου είναι Large. 

Καλησπέρα. Επειδή πολλοί αναφέρουν την Canyon απ'ότι ειδα γενικότερα. Ρίξε και μία ματιά εδώ: 

https://www.commencal-store.co.uk/PBSCCatalog.asp?ActionID=67174912&PBCATID=3872269

Εγώ πήρα το Meta HT AM RIDE DIRT: https://www.commencal-store.co.uk/meta-ht-am-ride-2022-c2x33291745 στα τέλη του covid. Ήμουν ανάμεσα σε αυτο και το Stoic 3 ή 4 της Canyon (δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν υπηρχε στοκ σε τίποτα. Οπότε  βγήκε σε διαθεσιμότητα το Commencal και το τσίμπησα. 

Πολύ ευχαριστημένος αν κ δεν κάνω ακραία μονοπάτια κτλ..

Οι ειδικοί του αθλήματος θα σε συμβουλέψουν ποιο είναι καλύτερο και γιατί.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vidias.m Έχουν καλό όνομα και δεν είναι κακά για τα λεφτά τους αλλά αυτή τη στιγμή υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Επίσης 150mm είναι hardtail στο άκρο για ζόρικα μονοπάτια. Αν θες να κάνεις και άσφαλτο, πολλά χμ, ανηφόρες κτλ., δεν είναι τόσο καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vidias.m είπε

Καλησπέρα. Επειδή πολλοί αναφέρουν την Canyon απ'ότι ειδα γενικότερα. Ρίξε και μία ματιά εδώ: 

https://www.commencal-store.co.uk/PBSCCatalog.asp?ActionID=67174912&PBCATID=3872269

Τα κοίταξα παρά πολύ τα commencal, καβάλησα μάλιστα και ένα FS τους, πολύ ποιοτικά και όμορφα. Αν δεν ήταν τόσο προσανατολισμένο σε enduro το  Meta HT, όπως είπε και ο φίλος bati,  θα ήταν τοπ επιλογή. 

Μεταξύ bonero 2 και Cragger 7.0 που θα πηγαίνατε εσείς; (λεπτομερεια αλλά με χαλάει η έλλειψη εσωτερικής καλωδίωσης στο δεύτερο 🥲)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Armored said:

Τα κοίταξα παρά πολύ τα commencal, καβάλησα μάλιστα και ένα FS τους, πολύ ποιοτικά και όμορφα. Αν δεν ήταν τόσο προσανατολισμένο σε enduro το  Meta HT, όπως είπε και ο φίλος bati,  θα ήταν τοπ επιλογή. 

Μεταξύ bonero 2 και Cragger 7.0 που θα πηγαίνατε εσείς; (λεπτομερεια αλλά με χαλάει η έλλειψη εσωτερικής καλωδίωσης στο δεύτερο 🥲)

Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου διότι δεν είμαι ειδικός για να σου προτείνω. Μία γνώμη είπα εγώ. 

Προσωπική άποψη πάρε όποιο σαρέσει περισσότερο εμφανησιακά. Αν το γουστάρεις θα το καβαλάς με περισσότερη ευχαρίστηση.. 

1 hour ago, batig0al said:

@vidias.m Έχουν καλό όνομα και δεν είναι κακά για τα λεφτά τους αλλά αυτή τη στιγμή υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Επίσης 150mm είναι hardtail στο άκρο για ζόρικα μονοπάτια. Αν θες να κάνεις και άσφαλτο, πολλά χμ, ανηφόρες κτλ., δεν είναι τόσο καλό.

Για ασφαλτο και χλμ στην πόλη είναι αλήθεια, ότι δεν είναι και ότι πιο βολικό ειδικά αν δεν αλλάξεις λάστιχα κ είσαι με τα δικα του που είναι λες και οδηγάς τραχτέρ. χαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, foler79 είπε

Καλημέρα. Δεν είναι και φθηνό ε; Και εκτός αυτού συμπεριλαμβάνει το κέντρο του τροχού;  Δλδ πρέπει να μπουν οι ακτίνες σε αυτό;

Απ'ότι βλέπω ναι, αλλά δεν ξέρω με σιγουριά αν ταιριάζει σε αυτό που ψάχνεις. Η μάρκα αυτή είναι γνωστή, όσον αφορά την τιμή το σύγκρινα με άλλα παρόμοια. Πιθανό να αξίζει σε αυτήν την τιμή αλλά επειδή δεν είμαι γνώστης επί του θέματος καλύτερα βρες κάποιον που να ξέρει και να ασχολείται με αυτά πριν αγοράσεις κάτι. Όπως πρότεινε ο  @batig0al , κάποιος έμπιστος μηχανικός ή ποδηλατάς θα σε καθοδηγήσει. Έχε το νου σου τα παραπάνω sites γιατί έχουν καλές τιμές.

 

@Armored Το Bonero 2 βγαίνει στα 1215 ευρώ με την έκπτωση, μεταφορικά δεν ξέρω αν έχει. Το Cragger στα ~1500. Είναι αρκετή η διαφορά, από specs είναι πολύ δυνατά και τα δύο. Πάρε αυτό που σου κάνει περισσότερο κλικ. Μπορείς και να περιμένεις βέβαια Black Friday μπας και βρεθεί κάτι καλύτερο ή πέσουν ακόμα οι τιμές.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/11/2023 at 18:38, foler79 said:

Καλησπέρα παιδιά.

Χρόνια μέλος του insomnia αλλά τώρα μόλις ανακάλυψα το συγκεκριμένο τοπικ. Ελπίζω να τα λέμε συχνά από εδώ και πέρα. Λοιπόν ας ξεκινήσω με την πρώτη ερώτηση που έχω: σαν άθληση έχω κυρίως το τρέξιμο και τα τελευταία 2-3 χρόνια συμπληρώνω κάποιες προπονήσεις με ποδήλατο, έχω ένα cube gtc sl race carbon με περιφερειακά  ultegra r8000 και τροχούς "μαμά" fulcrum racing 77. Ποιο είναι το ερώτημα; θέλω με κάποιο τρόπο το ελεύθερο να κάνει πολύ φασαρία όπως αντίστοιχων ακριβότερων ποδηλάτων . Πείτε με καγκουρα ή ότι άλλο θέλετε αλλά με τρελαίνει ο ήχος που κάνουν κάποια ακριβότερα μοντέλα όταν ρολαρουν, άσε που νομίζω ότι γίνεσαι και πιο εύκολα αντιληπτός από άλλους χρήστες του δρόμου. Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να το πετύχω; μπορώ να βάλω κάποιο άλλο ελεύθερο στο ποδήλατο μου και ποιο είναι αυτό ή πρέπει να αλλάξω και τους τροχούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/11/2023 at 19:58, foler79 said:

Ναι ακριβώς αυτό θέλω να κάνω, πάντως τα βίντεο που έβαλες με τους ίδιους τροχούς με το δικό μου ακούγονται απείρως δυνατότερα. Έτσι θέλω να το κάνω και μάλλον πρέπει να αλλάξω το ελεύθερο, free hub όπως το είπες και εσύ. Δεν έχω γνώσεις πάνω στο θεμα για αυτό και ρώτησα αν ξέρει κάποιος ποιο να παραγγείλω ώστε να είναι κατάλληλο για τους τροχούς μου, για την ultegra κασέτα μου αλλά να κάνει σίγουρα και πολύ θόρυβο. Το βίντεο με τα ratchets ενδιαφέρον αλλά νομίζω μικρή αύξηση στον ήχο του έδωσε . 

ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

οπως σου εγραψαν πρεπει να αλλαξεις κεντρο στο πισω τροχο. Θα πρεπει το κεντρο (hub που λενε και στο χωριο)να ειναι συμβατο με shimano. Το κεντρο δε κοστιζει ακριβα και ειμαι σιγουρος ειτε ποδηλατας ειτε σε φορουμ θα σε βοηθησει να βρεις κατι. Η εργασια και η συναρμολογηση ειναι να βρεις καλο μαστορα ή καλυτερα μονος. Θα πρεπει το "πλεξιμο" με τις ακτινες να ειναι σωστο και να γινει παλι ακτινολογηση (ζυγοσταθμιση που λενε στα ιχ). Προσεχε το κεντρο να δεχεται τον ιδιο αριθμο ακτινων.

Εγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει και αποσο ξερω οσοι αλλαζουν κεντρο το κανουν αποκλειστικα για να κερδιζουν βαρος (π.χ 80% το κανει για βαρος μετα ενα ποσοστο για επισκευη/βλαβη)

Καλυτερα να αλλαξεις το σετ τροοχων σου (βασικα εισαγωγικο μοντελο ετσι και αλλιως εχεις) πουλωντας τους παλιους και αγοραζοντας καινουργιους. Η fulcrum ειναι οντως σκυλια μπορεις να βρεις ενα μοντελο να κανει θορυβο (αρκετοι ποδηλαταδες εχουν στοκ οποτε δεν ειναι δυσκολο) αλλα εγγυηση στο θορυβο εχουν οι campagnolo (με shimano συμβατοτητα βεβαιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

οπως σου εγραψαν πρεπει να αλλαξεις κεντρο στο πισω τροχο. Θα πρεπει το κεντρο (hub που λενε και στο χωριο)να ειναι συμβατο με shimano. Το κεντρο δε κοστιζει ακριβα και ειμαι σιγουρος ειτε ποδηλατας ειτε σε φορουμ θα σε βοηθησει να βρεις κατι. Η εργασια και η συναρμολογηση ειναι να βρεις καλο μαστορα ή καλυτερα μονος. Θα πρεπει το "πλεξιμο" με τις ακτινες να ειναι σωστο και να γινει παλι ακτινολογηση (ζυγοσταθμιση που λενε στα ιχ). Προσεχε το κεντρο να δεχεται τον ιδιο αριθμο ακτινων.

Εγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει και αποσο ξερω οσοι αλλαζουν κεντρο το κανουν αποκλειστικα για να κερδιζουν βαρος (π.χ 80% το κανει για βαρος μετα ενα ποσοστο για επισκευη/βλαβη)

Καλυτερα να αλλαξεις το σετ τροοχων σου (βασικα εισαγωγικο μοντελο ετσι και αλλιως εχεις) πουλωντας τους παλιους και αγοραζοντας καινουργιους. Η fulcrum ειναι οντως σκυλια μπορεις να βρεις ενα μοντελο να κανει θορυβο (αρκετοι ποδηλαταδες εχουν στοκ οποτε δεν ειναι δυσκολο) αλλα εγγυηση στο θορυβο εχουν οι campagnolo (με shimano συμβατοτητα βεβαιως)

Απ' ότι κατάλαβα και εγώ μάλλον με συμφέρει καλύτερα να βρω κάποιους άλλους τροχούς. Κάτι τελευταίο , δεν μπορώ να αλλάξω μόνο το hub και όχι το κέντρο; κάποιο από αυτά αν κάνει θόρυβο δεν θα ταίριαζε στο κέντρο που φοράω; 

https://www.bike-discount.de/en/bike/bike-parts/road-bike-parts/hub/freehub/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...