Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/8/2023 στις 4:08 ΜΜ, rkb είπε

Καλησπέρα σε όλους, δεν είμαι σίγουρος αν εδώ είναι το κατάλληλο τοπικ. Ψάχνω για καθησματακι παιδιού για ποδήλατο. Έχετε κάποια πρόταση; Κάποιο που έχετε και θεωρείτε καλό; Διαφορά μεταξύ στήριξης στον πίσω άξονα/σχάρα ή στον λαιμό της σέλας; Κάποιο ελληνικό ή ξένο φόρουμ με σχετικα review ; Δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες όσο έψαξα και δε θέλω να δώσω 70-80€ σε κάτι που δεν αξίζει.  Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

To topic μια χαρά είναι, απλά δεν έχει τόση κινητικότητα και το ερώτημα σου είναι κάπως εξεζητημένο οπότε αμφιβάλλω αν θα ικανοποιηθεί.

Προσωπικά, δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν μπορώ να πω πολλά. Προτείνω μια έρευνα σε αγγλικά άρθρα πατώνας π.χ. στο google "bicycle child seat guide" και αν το κατέχεις με τα αγγλικά κομπλέ, αλλιώς χρησιμοποιήσε google translate ή καλύτερα deepl. Μετά για αγορά, θα κοίταγα σε μεγάλα sites όπως bike-discount.de & bike24 που δεν είναι φθηνά αλλά δεν πουλάνε και σαβούρα (π.χ. https://www.bike-discount.de/en/kids-ride-shotgun-mtb-front-kids-seat). Μετά θα κοιτούσα amazon που υπάρχουν και φθηνά και σάπια αλλά με τις πολλές κριτικές έχεις ελπίδες να πάρεις κάτι αξιόλογο. Ιδανικά αυτά θα έπρεπε να παίζουν στα μεταχειρισμένα, δηλαδή να πηγαίνει από γονιό σε γονιό καθώς έχουν μικρή διάρκεια ζωής αλλά...

Γενικά πάντως είναι μια εξαιρετική ιδέα που σε μέρη του εξωτερικού με έφεση στο ποδήλατο (Γερμανία, Ολλανδία, Δανία, Ιαπωνία) εφαρμόζεται εκτενώς καθώς είναι βολικό και το παιδί διασκεδάζει,  ειδικά μπροστά που βλέπει τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πάρα πολύ, τα δυο site που αναφέρεις θα μου φανούν πολύ χρήσιμα. Υποθέτω τα έχετε χρησιμοποιήσει για αγορές χωρίς προβλήματα. Από Amazon UK και De έχω ψωνίσει παρά πολλές φορές, οπότε ξέρω ακριβώς τι εννοείς.

Καλές διαδρομές και ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα γνώμες-συμβουλές για το πώς να στείλω ένα ποδήλατο (δρόμου) το οποίο δεν έχει κουτί, από Αθήνα επαρχία. Να προτιμήσω μεταφορική, κούριερ ή κάτι άλλο; Καμια ιδέα για το κόστος και πως να προστατέψω το ποδήλατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nick91 είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα γνώμες-συμβουλές για το πώς να στείλω ένα ποδήλατο (δρόμου) το οποίο δεν έχει κουτί, από Αθήνα επαρχία. Να προτιμήσω μεταφορική, κούριερ ή κάτι άλλο; Καμια ιδέα για το κόστος και πως να προστατέψω το ποδήλατο;

Πήγαινε σε ένα ποδηλατάδικο και ζήτα τους ένα κουτί. Χώστο εκεί με προστατευτικά και θα είσαι ΟΚ. Μπορείς να το στείλεις και με ΚΤΕΛ, αν υπάρχει δρομολόγιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα με το αποπανω.

Για μεταφορα: ειναι οτι σου τυχει αναλογα με τη πολη παραληπτη (στην Αθηνα Σπανια προβληματα με ποδηλατα). Κατα τη γνωμη μου η πιο ασφαλη μεθοδος: βαλε το κουτι σε ΚΤΕΛ (κανα 30-50 αναλογα τη πολη παραληπτη) πες το και στον οδηγο. Καπακι πες στον παραληπτη τι ωρα να ειναι στη παραλαβη με το που φτασει το ΚΤΕΛ να παει εκει.

Εχω ακουσει (ισως εχει γραφτει και εδω) που αν και ακολουθησαν αυτη τη μεθοδο μερικοι, ο παραληπτης δε πηγε οταν εφτασε το ΚΤΕΛ απο Αθηνα με αποτελεσμα να πεταξουν (κυριολεκτικα) σε μια αποθηκη το ποδηλατακι και εφτασε γεματο γρατζουνιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Δες κάνα βιντεάκι για να πάρεις ιδέα τη λογική που πακετάρεται και μετά πήγαινε σε ένα ποδηλατάδικο με πολλές κριτικές άρα και εμπειρία και ζήτα να σε βοηθήσουν (κουτί κτλ.).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικό μου λάθος που δεν διευκρίνισα από την αρχή. Εγώ είμαι στην επαρχία, ήθελα να πάρω ένα ποδήλατο και επειδή δεν έβρισκα κάποιο στα θέλω μου κοντά και κάνα 3 που μου άρεσαν άλλου, άλλος δεν έστελνε, άλλος κάθε μέρα έλεγε αλλά. Έτσι βρήκα ένα Αθήνα και έστειλα ένα φίλο μου να το πάρει. Οπότε τώρα είμαστε στην φάση της αποστολής 🤣 Δεν ξέρω αν έχει κάνα ποδηλαταδικο κοντά του, αν έχει καλώς, αν όχι δεν θέλω να τον στείλω πάλι στην άλλη άκρη για δουλειά μου. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Επεξ/σία από Nick91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Nick91 είπε

Δικό μου λάθος που δεν διευκρίνισα από την αρχή. Εγώ είμαι στην επαρχία, ήθελα να πάρω ένα ποδήλατο και επειδή δεν έβρισκα κάποιο στα θέλω μου κοντά και κάνα 3 που μου άρεσαν άλλου, άλλος δεν έστελνε, άλλος κάθε μέρα έλεγε αλλά. Έτσι βρήκα ένα Αθήνα και έστειλα ένα φίλο μου να το πάρει. Οπότε τώρα είμαστε στην φάση της αποστολής 🤣 Δεν ξέρω αν έχει κάνα ποδηλαταδικο κοντά του, αν έχει καλώς, αν όχι δεν θέλω να τον στείλω πάλι στην άλλη άκρη για δουλειά μου. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Ας πάρει τηλ σε γνωστές εταιρείες ποδηλατου στην Αθήνα κ ας ρωτησει, π.χ. Γατσουλης, εχει παντού αυτος μαγαζια στην Αθηνα , 

ή topcycles .. αφού τα πετάνε στους κάδους τα κουτιά, γιατί να μην σε εξυπηρετησουν; 
 

αλλιώς ας δει βιντεο πώς το λυνουν κ ας παρει ενα ρολό μεγαλο bubble wrap , να χει 5-10€ στο praktiker να στο τυλιξει κ να στο στείλει. 
 

επίσης, εγώ ξερω οτι αν καλεσεις καποια μεταφορική κ ρωτήσεις οτι θελεις να μεταφερεις το χ πραγμα, σου προσφερουν κ «τυλιγμα» στη μεταφορά. 
 

εμενα σε μετακομιση εντος αττικης το βαλανε μεσα το ποδηλατο στο φορτηγό μαζι με τα αλλα πραγματα κ το φερανε. Χωρις ιδιαιτερη περιποιηση .. μια χαρά ηρθε .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, vaga1um3 said:

Ας πάρει τηλ σε γνωστές εταιρείες ποδηλατου στην Αθήνα κ ας ρωτησει, π.χ. Γατσουλης, εχει παντού αυτος μαγαζια στην Αθηνα , 

ή topcycles .. αφού τα πετάνε στους κάδους τα κουτιά, γιατί να μην σε εξυπηρετησουν; 
 

αλλιώς ας δει βιντεο πώς το λυνουν κ ας παρει ενα ρολό μεγαλο bubble wrap , να χει 5-10€ στο praktiker να στο τυλιξει κ να στο στείλει. 
 

επίσης, εγώ ξερω οτι αν καλεσεις καποια μεταφορική κ ρωτήσεις οτι θελεις να μεταφερεις το χ πραγμα, σου προσφερουν κ «τυλιγμα» στη μεταφορά. 
 

εμενα σε μετακομιση εντος αττικης το βαλανε μεσα το ποδηλατο στο φορτηγό μαζι με τα αλλα πραγματα κ το φερανε. Χωρις ιδιαιτερη περιποιηση .. μια χαρά ηρθε .. 

 Και εμένα η πρώτη μου σκέψη ήταν να το τυλίξει με bubble wrap και να το στείλει με μεταφορική, αλλά είπα να πάρω καμιά γνώμη μήπως και κάποιος  έχει να προτείνει κάτι καλύτερο. Θα δω αν έχει κάνα ποδηλαταδικο κοντά μήπως και πάρει κάνα κουτί, αλλιώς θα σκάω φούσκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2023 στις 2:45 ΜΜ, Nick91 είπε

Δικό μου λάθος που δεν διευκρίνισα από την αρχή. Εγώ είμαι στην επαρχία, ήθελα να πάρω ένα ποδήλατο και επειδή δεν έβρισκα κάποιο στα θέλω μου κοντά και κάνα 3 που μου άρεσαν άλλου, άλλος δεν έστελνε, άλλος κάθε μέρα έλεγε αλλά. Έτσι βρήκα ένα Αθήνα και έστειλα ένα φίλο μου να το πάρει. Οπότε τώρα είμαστε στην φάση της αποστολής 🤣 Δεν ξέρω αν έχει κάνα ποδηλαταδικο κοντά του, αν έχει καλώς, αν όχι δεν θέλω να τον στείλω πάλι στην άλλη άκρη για δουλειά μου. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

που εισαι στην επαρχια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είχα το orient avenue τα τελευταία 10χροβια περίπου, και μου το έκλεψαν πριν περίπου 2 εβδομάδες, βρίσκω σε ποδηλαταδικο της Λάρισας το avenue φαντάζομαι του 2023 280 ευρώ μου το αφήνει αυτός, η ερώτηση μου είναι έχει βελτιωθεί σε περιφερειακά σε σχέση με το παρελθόν το συγκεκριμένο μοντέλο? Και επίσης αν δώσω κάποια χρήματα παραπάνω για ένα ποδήλατο τύπου lombardo amalia 100 θα δω μεγάλη διαφορά? Το ποδήλατο να τονίσω ότι το χρησιμοποιώ στο 90% μέσα στην πόλη και είναι το βασικό μου μέσω μεταφοράς, που πάει να πει ότι κάθε μέρα είμαι μ αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Θέλω να πάρω ένα 24" για το γιό μου. 8 χρονών είναι.

Ρε παιδιά εξηγήστε μου κάτι. Για ποιο λόγο όλα τα ποδήλατα είναι mountain σε αυτές τις ηλικίες; Και απ' όσο θυμάμαι και εγώ από παιδί, όλοι mountain είχαμε.

Πείτε μου για ποιο λόγο που σχεδόν όλα τα παιδιά, ή τα περισσότερα τελοσπάντων, κάνουν ποδήλατο σε πόλη, ποδηλατόδρομο, πάρκα κτλ χρειάζονται τα χωμάτινα λάστιχα, τις άχρηστες αναρτήσεις κτλ κτλ; Για ποιο λόγο όλοι έχουμε τέτοια; Για ποιο λόγο πουλάνε μόνο τέτοια ποδήλατα σε τέτοιες διαστάσεις; 

Εν κατακλείδι

οικονομικό 

24"

ΟΧΙ mountain ή έστω χωρίς ανάρτηση (που τη θεωρώ ΑΧΡΗΣΤΗ)

Μόνο αυτό βρίσκω

https://www.skroutz.gr/s/33924794/Orient-Comfort-24-Paidiko-Mountain-Bike-18-Tachytiton-Mple.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AfterForever είπε

Καλησπέρα.

Θέλω να πάρω ένα 24" για το γιό μου. 8 χρονών είναι.

Ρε παιδιά εξηγήστε μου κάτι. Για ποιο λόγο όλα τα ποδήλατα είναι mountain σε αυτές τις ηλικίες; Και απ' όσο θυμάμαι και εγώ από παιδί, όλοι mountain είχαμε.

Πείτε μου για ποιο λόγο που σχεδόν όλα τα παιδιά, ή τα περισσότερα τελοσπάντων, κάνουν ποδήλατο σε πόλη, ποδηλατόδρομο, πάρκα κτλ χρειάζονται τα χωμάτινα λάστιχα, τις άχρηστες αναρτήσεις κτλ κτλ; Για ποιο λόγο όλοι έχουμε τέτοια; Για ποιο λόγο πουλάνε μόνο τέτοια ποδήλατα σε τέτοιες διαστάσεις; 

Εν κατακλείδι

οικονομικό 

24"

ΟΧΙ mountain ή έστω χωρίς ανάρτηση (που τη θεωρώ ΑΧΡΗΣΤΗ)

Μόνο αυτό βρίσκω

https://www.skroutz.gr/s/33924794/Orient-Comfort-24-Paidiko-Mountain-Bike-18-Tachytiton-Mple.html

 

Κάτι σαν αυτό θα ήταν κοντά σε αυτό που ψάχνεις; Η τιμή ίσως ξεφεύγει https://www.bikein.gr/shop/podilata/paidika-podhlata/paidika/specialized-jett-24-satin-redwood-white/

Δες καλύτερα εκτός Σκρουτζ σε ποδηλαταδικα τι υπάρχει και ένα hybrid να ήταν ένας καλός συμβιβασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...