Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, hitman 21 original είπε

Αξιζει το παρακατω σ αυτα τα χρηματα?Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα? 

https://www.skroutz.gr/s/34000610/Orbea-Laufey-H30-29-Πράσινο-Mountain-Bike-με-11-Ταχύτητες-και-Υδραυλικά-Δισκόφρενα.html

Για Ελλάδα, δύσκολο να βρεις κάτι καλύτερο. Για εξωτερικό, είναι μέτρια επιλογή.

Η αλήθεια είναι πως δεν βρίσκω κάποια καλή επιλογή αυτή τη στιγμή. Το Αγγλικό wiggle/chainreaction έκανε αλλαγή στο site του πριν κάποιες βδομάδες και πλέον οι τιμές που δίνει για Ελλάδα είναι κακές ενώ πριν ήταν πολύ καλές. Εγώ θα έκανα υπομονή ψάχνοντας, μελετώντας και περιμένοντας καλύτερη επιλογή. Αν όμως ήταν να πάρω οπωσδήποτε τώρα, θα τσίμπαγα αυτό που έχει τη Z2 ανάρτηση που θεωρείται η καλύτερη value for money επιλογή.

Ρίξε και μια ματιά στο outlet της Canyon που παίζουν κάποιες προσφορές απο δοκιμαστικά/εκθεσιακά σε περιορισμένα κομμάτια και νούμερα.

Επεξ/σία από batig0al
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα αγοραστή για την ηλεκτρική κούρσα μου (Focus Paralane2 6.7) οπότε αρχίζω έρευνα για αγορά νέου ποδηλάτου.

Κοιτάω συμβατικά και ηλεκτρικά. Το ιδανικό είναι κούρσα gravel που να δέχεται λάστιχα τουλάχιστον 40mm οπότε αν πέσει κάτι αξιόλογο στην αντίληψη κάποιου, ας στείλει. Καινούριο ή μεταχειρισμένο.

Κοιτάω κυρίως bike-discount, bike24 και wiggle. Αν κάποιος έχει να προτείνει και κάποιο άλλο site να παρακολουθώ, ευπρόσδεκτο.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
6 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Καλησπέρα. Έχει κάποιος άποψη για τα Canyon που είναι αποκλειστικά online;

Τι θες να μάθεις;καιτι ποδήλατο θες να πάρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, arxontas2323 said:

Τι θες να μάθεις;καιτι ποδήλατο θες να πάρεις;

Αυτό έχει πέσει στην αντίληψή μου. Αρκετα συμπαθητικη τιμή (και για FOX ανάρτηση μπροστά). Το πρόβλημά μου είναι η μετάδοση το 1χ8. Να φανταστείς έχω ποδήλατο με 21 ταχύτητες (τις χρησιμοποιώ όλες; ΟΧΙ, Αλλά αντιλαμβάνεσαι).

 

https://www.canyon.com/en-gr/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-8/3273.html?dwvar_3273_pv_rahmenfarbe=BK

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Αυτό έχει πέσει στην αντίληψή μου. Αρκετα συμπαθητικη τιμή (και για FOX ανάρτηση μπροστά). Το πρόβλημά μου είναι η μετάδοση το 1χ8. Να φανταστείς έχω ποδήλατο με 21 ταχύτητες (τις χρησιμοποιώ όλες; ΟΧΙ, Αλλά αντιλαμβάνεσαι).

 

https://www.canyon.com/en-gr/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-8/3273.html?dwvar_3273_pv_rahmenfarbe=BK

 

Πολύ καλή και σεβαστή μάρκα.
Αλλά για τι χρήση το θες; Η λογική απάντηση θα ήταν για MTB.

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε 1x10 +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Αυτό έχει πέσει στην αντίληψή μου. Αρκετα συμπαθητικη τιμή (και για FOX ανάρτηση μπροστά). Το πρόβλημά μου είναι η μετάδοση το 1χ8. Να φανταστείς έχω ποδήλατο με 21 ταχύτητες (τις χρησιμοποιώ όλες; ΟΧΙ, Αλλά αντιλαμβάνεσαι).

 

https://www.canyon.com/en-gr/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-8/3273.html?dwvar_3273_pv_rahmenfarbe=BK

 

Φίλος εχει πάρει mtb και είναι πολύ ευχαριστημένος... γενικά ειναι καλα προϊόντα σε καλές τιμές!!και το service τους καλό..οι περισσότεροι που ξέρω έχουν τα τριαθλητικα ποδήλατα της canyon και είναι πολύ ευχαριστημένοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, george1807 said:

Πολύ καλή και σεβαστή μάρκα.
Αλλά για τι χρήση το θες; Η λογική απάντηση θα ήταν για MTB.

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε 1x10 +

Απο οτι είδα έχει 1*12 (λίγο τυχαία το ειπα το 1*8 απλά για να δείξω τον μονο δίσκο μπροστά που με παραξενευει). Χρήση από βατούς εως λίγο κακοτράχαλους χωματόδρομους, κανένα μονοπάτι που περνάει αγροτικό σίγουρα και άσφαλτο μέχρι να φτάσεις εκεί (ή και βόλτα στον παραλιακό που έχει άσφαλτο).
Όπως είπα η απορία είναι οι 12 ταχύτητες, επαρκούν; Πόσες χρησιμοποιείς από τις 21 που έχεις θα απαντήσεις;

3 hours ago, arxontas2323 said:

Φίλος εχει πάρει mtb και είναι πολύ ευχαριστημένος... γενικά ειναι καλα προϊόντα σε καλές τιμές!!και το service τους καλό..οι περισσότεροι που ξέρω έχουν τα τριαθλητικα ποδήλατα της canyon και είναι πολύ ευχαριστημένοι 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Απο οτι είδα έχει 1*12 (λίγο τυχαία το ειπα το 1*8 απλά για να δείξω τον μονο δίσκο μπροστά που με παραξενευει). Χρήση από βατούς εως λίγο κακοτράχαλους χωματόδρομους, κανένα μονοπάτι που περνάει αγροτικό σίγουρα και άσφαλτο μέχρι να φτάσεις εκεί (ή και βόλτα στον παραλιακό που έχει άσφαλτο).
Όπως είπα η απορία είναι οι 12 ταχύτητες, επαρκούν; Πόσες χρησιμοποιείς από τις 21 που έχεις θα απαντήσεις;

Ευχαριστώ.

Με αυτά που περιγράφεις ως χρήση βρίσκω ότι είναι υπερβολή ένα τέτοιο ποδήλατο για εσένα.

Είναι φτιαγμένο για πιο σοβαρό MTB και όχι για να περνάς έναν χωματόδρομο, και το 1*10, 1*11, 1*12 κλπ είναι η εξέλιξη των σοβαρών MTB. Είναι υπερβολικά χρήσιμο για να ανεβαίνεις το βουνό χωρίς να σου φεύγει η πίστη. Ο αριθμός ταχυτήτων δεν λέει τίποτα από μόνος του. Υπάρχουν πολλές παράμετροι, όπως πχ πόσα δόντια έχει κλπ

Και με ένα τέτοιο θα είσαι υπερκαλυμμένος για τη χρήση σου https://lowandflow.gr/index.php?route=product/product&path=28_32_153_183&product_id=2375 η οποία Merida είναι πολύ ποιοτική μάρκα από τη Γερμανία.

Επεξ/σία από george1807
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη γραφτηκαν και εκτος τοπου και χρονου:

η canyon δεν εχει service. Το αγοραζεις απο το κομπιουτερ σου και σου ερχεται με μεταφορικη. Ανοιγεις κουτι και εχεις να κανεις μια μικρη συναρμολογηση (τροχους/παλουκοσελο/τιμονι κτλ). Αν δε ξερεις/εργαλεια πας σε ποδηλαταδικο. Αν σου χαλασει (σκελετος/τροχοι) και εφοσον ειναι εγγυηση και στους ορους, το πακεταρεις και το στελνεις πισω στη canyon.

Τα ποδηλατα της οπως εχει γραφτει σε αρκετα περιοδικα (μπορεις και εσυ να κανεις συγκριση) ειναι παρα πολυ υπερτιμημενη εδω και χρονια αν και προσεφερε γενικα καλες τιμες (μιας και δεν υπηραν μεσολαβητες) πλεον ειναι ακριβοτερη. Κατα τη γνωμη μου μονο το στοκ τους αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Αυτό έχει πέσει στην αντίληψή μου. Αρκετα συμπαθητικη τιμή (και για FOX ανάρτηση μπροστά). Το πρόβλημά μου είναι η μετάδοση το 1χ8. Να φανταστείς έχω ποδήλατο με 21 ταχύτητες (τις χρησιμοποιώ όλες; ΟΧΙ, Αλλά αντιλαμβάνεσαι).

https://www.canyon.com/en-gr/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-8/3273.html?dwvar_3273_pv_rahmenfarbe=BK

Επειδή αγόρασα και εγώ πρόσφατα σε αυτά τα λεφτά hardtail (ανάρτηση μόνο μπροστά), κοιτούσα και τα Canyon χωρίς να βρίσκω κάτι ελκυστικό αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ καλή περίπτωση καθώς στα specs είναι πολύ value for money χωρίς κάποια αδυναμία. Στα 14 κιλά είναι λίγο πιο βαρύ αλλά εκτιμώ πως δεν θα βρεις κάτι καλύτερο και το μόνο που "χρειάζεται" είναι πετάλια (μεγάλα flat με βίδες ή ό,τι άλλο προτιμάς αν είσαι πιο έμπειρος) και μετατροπή σε tubeless για να μην παθαίνεις (σχεδόν) ποτέ λάστιχο και να μπορείς να τα έχεις λίγο πιο ξεφούσκωτα ώστε να προσφέρουν μεγαλύτερη άνεση.

Εγώ είχα πάρει το Mondraker Chrono R στα 1350+110€ (πράσινο-κίτρινο χρώμα) το οποίο υπερτερεί έναντι του Canyon στο ότι είναι 12.5 κιλά, έχει διακόπτη στο τιμόνι για κλείδωμα-ξεκλείδωμα της ανάρτησης, είναι από μια μάρκα που χαίρει μεγαλύτερης εκτίμησης στα mountain και είναι πιο όμορφο (τα τελευταία δύο είναι υποκειμενικά). Το Canyon υπερτερεί στο ότι έχει Shimano φρένα-ταχύτητες αντί SRAM, έχει 120mm ανάρτηση, έχει dropper post και είναι φθηνότερο.

Το συγκεκριμένο Canyon καλύπτει ένα ευρύ φάσμα, από φουλ άσφαλτο έως απαιτητικά μονοπάτια χωρίς μεγάλα άλματα. Προφανώς τα δύο παραπάνω άκρα του φάσματος δεν είναι το φόρτε του, το φόρτε του είναι κακοί ασφαλτόδρομοι και χωματόδρομοι. Στη πορεία, ανάλογα με το πως το χρησιμοποιείς, μπορείς εύκολα να κάνεις μια φθηνή προσαρμογή βελτίωση στα λάστιχα. Δηλαδή αν το πηγαίνεις 90% σε άσφαλτο, του βάζεις ένα πιο λεπτό slick λάστιχο που θα πηγαίνει σφαίρα. Ή το αντίθετο, αν πηγαίνεις πολύ μονοπάτι, του βάζεις ένα πιο χοντρό mountain λάστιχο για τρελό traction. Ή έχεις δύο σετ ελαστικών και τα εναλάσσεις.

Για τις 12 ταχύτητες, μην σε προβληματίζει καθόλου ότι είναι λίγες. Αυτό είναι παλιό κατάλοιπο, ακόμη και με 1x10 ταχύτητες κάνεις δουλειά, με 1x11 είσαι άνετος, 1x12 είναι πολυτέλεια. Μιλάμε για λειτουργικότητα σε όλων των ειδών ανηφόρας, για το άλλο άκρο που είναι η μεγάλη ταχύτητα σε κατηφόρα κτλ. εκεί προφανώς θες δεύτερο δίσκο και πλέον άλλο είδος ποδηλάτου καθώς mountain με δύο δίσκους μπροστά είναι ύπο εξαφάνιση.

Εγώ θα στεκόμουν σε κάτι άλλο που οι περισσότεροι στην Ελλάδα κάνουν λάθος επιλογή. Εφόσον δεν είσαι στα άκρα της γρήγορης κούρσας και full suspension mountain, θέλεις ένα mountain με μικρή άναρτηση όπως αυτό το Canyon ή ένα gravel; To gravel είναι τιμόνι κούρσας, όχι μπροστινή ανάρτηση και λάστιχα ενδιάμεσα σε πάχος μεταξύ κούρσας και mountain. Το gravel επίσης καλύπτει κακούς ασφαλτόδρομους και χωματόδρομους αλλά είναι αρκετά καλύτερο από το mountain σε κανονική άσφαλτο και δεν κάνει για μονοπάτια. Οι περισσότεροι στην Ελλάδα κάνουν πολύ άσφαλτο και λίγο καλό χωματόδρομο οπότε το gravel θα ταίριαζε σε πολλούς (για αυτό και είναι δημοφιλές και ακριβό στο εξωτερικο) αλλά εδώ οι περισσότεροι αγοράζουν mountain.

Ένα άλλο ερώτημα είναι κανονικό ποδήλατο ή ηλεκτρικό. Υποθέτω το έχεις λάβει υπόψη και κατέληξες κανονικό.

Το service της Canyon είναι πολύ hit or miss. Υπάρχουν εφιαλτικές ιστορίες, υπάρχουν και άλλες που για ψίλου πήδημα τους έχουν στείλει νέο ποδήλατο. Για αυτό, καλύτερο να μιλήσεις με τον μηχανικό ποδηλάτου που εμπιστεύεσαι αλλά σίγουρα το ότι δεν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι ένα μειονέκτημα, μία στις εκατό που θα τύχει κάτι ακραίο. Αν είσαι Αθήνα, για μηχανικό εγώ προτιμώ τον Grammarios. Επίσης αν το αγοράσεις και ενδιαφέρεσαι για βόλτες, επικοινώνησε.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, george1807 said:

Με αυτά που περιγράφεις ως χρήση βρίσκω ότι είναι υπερβολή ένα τέτοιο ποδήλατο για εσένα.

Είναι φτιαγμένο για πιο σοβαρό MTB και όχι για να περνάς έναν χωματόδρομο, και το 1*10, 1*11, 1*12 κλπ είναι η εξέλιξη των σοβαρών MTB. Είναι υπερβολικά χρήσιμο για να ανεβαίνεις το βουνό χωρίς να σου φεύγει η πίστη. Ο αριθμός ταχυτήτων δεν λέει τίποτα από μόνος του. Υπάρχουν πολλές παράμετροι, όπως πχ πόσα δόντια έχει κλπ

Και με ένα τέτοιο θα είσαι υπερκαλυμμένος για τη χρήση σου https://lowandflow.gr/index.php?route=product/product&path=28_32_153_183&product_id=2375 η οποία Merida είναι πολύ ποιοτική μάρκα από τη Γερμανία.

Αντιλαμβάνομαι και συμφωνώ πως με ενα Merida/Cube και τις αλλες γνωστές μάρκες θα έκανα την δουλειά μου και θα ημουν υπερκαλυμμένος (να φανταστείς Ideal Comfort έχω και σ-πάω). Σκεφτόμουν την υπέρβαση.

7 hours ago, vamvakoolas said:

επειδη γραφτηκαν και εκτος τοπου και χρονου:

η canyon δεν εχει service. Το αγοραζεις απο το κομπιουτερ σου και σου ερχεται με μεταφορικη. Ανοιγεις κουτι και εχεις να κανεις μια μικρη συναρμολογηση (τροχους/παλουκοσελο/τιμονι κτλ). Αν δε ξερεις/εργαλεια πας σε ποδηλαταδικο. Αν σου χαλασει (σκελετος/τροχοι) και εφοσον ειναι εγγυηση και στους ορους, το πακεταρεις και το στελνεις πισω στη canyon.

Τα ποδηλατα της οπως εχει γραφτει σε αρκετα περιοδικα (μπορεις και εσυ να κανεις συγκριση) ειναι παρα πολυ υπερτιμημενη εδω και χρονια αν και προσεφερε γενικα καλες τιμες (μιας και δεν υπηραν μεσολαβητες) πλεον ειναι ακριβοτερη. Κατα τη γνωμη μου μονο το στοκ τους αξιζει.

Αυτό με το service και την συναρμολόγηση (με το service ισως να ειναι το πιο σημαντικό) είναι αυτό που με απασχολεί μάλλον παραπάνω. Γενικά όπως ανάφερα η τιμή με τσίγκλησε γιατί στα 1350 είναι συμπαθητική.

5 hours ago, batig0al said:

Επειδή αγόρασα και εγώ πρόσφατα σε αυτά τα λεφτά hardtail (ανάρτηση μόνο μπροστά), κοιτούσα και τα Canyon χωρίς να βρίσκω κάτι ελκυστικό αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ καλή περίπτωση καθώς στα specs είναι πολύ value for money χωρίς κάποια αδυναμία. Στα 14 κιλά είναι λίγο πιο βαρύ αλλά εκτιμώ πως δεν θα βρεις κάτι καλύτερο και το μόνο που "χρειάζεται" είναι πετάλια (μεγάλα flat με βίδες ή ό,τι άλλο προτιμάς αν είσαι πιο έμπειρος) και μετατροπή σε tubeless για να μην παθαίνεις (σχεδόν) ποτέ λάστιχο και να μπορείς να τα έχεις λίγο πιο ξεφούσκωτα ώστε να προσφέρουν μεγαλύτερη άνεση.

Εγώ είχα πάρει το Mondraker Chrono R στα 1350+110€ (πράσινο-κίτρινο χρώμα) το οποίο υπερτερεί έναντι του Canyon στο ότι είναι 12.5 κιλά, έχει διακόπτη στο τιμόνι για κλείδωμα-ξεκλείδωμα της ανάρτησης, είναι από μια μάρκα που χαίρει μεγαλύτερης εκτίμησης στα mountain και είναι πιο όμορφο (τα τελευταία δύο είναι υποκειμενικά). Το Canyon υπερτερεί στο ότι έχει Shimano φρένα-ταχύτητες αντί SRAM, έχει 120mm ανάρτηση, έχει dropper post και είναι φθηνότερο.

Το συγκεκριμένο Canyon καλύπτει ένα ευρύ φάσμα, από φουλ άσφαλτο έως απαιτητικά μονοπάτια χωρίς μεγάλα άλματα. Προφανώς τα δύο παραπάνω άκρα του φάσματος δεν είναι το φόρτε του, το φόρτε του είναι κακοί ασφαλτόδρομοι και χωματόδρομοι. Στη πορεία, ανάλογα με το πως το χρησιμοποιείς, μπορείς εύκολα να κάνεις μια φθηνή προσαρμογή βελτίωση στα λάστιχα. Δηλαδή αν το πηγαίνεις 90% σε άσφαλτο, του βάζεις ένα πιο λεπτό slick λάστιχο που θα πηγαίνει σφαίρα. Ή το αντίθετο, αν πηγαίνεις πολύ μονοπάτι, του βάζεις ένα πιο χοντρό mountain λάστιχο για τρελό traction. Ή έχεις δύο σετ ελαστικών και τα εναλάσσεις.

Για τις 12 ταχύτητες, μην σε προβληματίζει καθόλου ότι είναι λίγες. Αυτό είναι παλιό κατάλοιπο, ακόμη και με 1x10 ταχύτητες κάνεις δουλειά, με 1x11 είσαι άνετος, 1x12 είναι πολυτέλεια. Μιλάμε για λειτουργικότητα σε όλων των ειδών ανηφόρας, για το άλλο άκρο που είναι η μεγάλη ταχύτητα σε κατηφόρα κτλ. εκεί προφανώς θες δεύτερο δίσκο και πλέον άλλο είδος ποδηλάτου καθώς mountain με δύο δίσκους μπροστά είναι ύπο εξαφάνιση.

Εγώ θα στεκόμουν σε κάτι άλλο που οι περισσότεροι στην Ελλάδα κάνουν λάθος επιλογή. Εφόσον δεν είσαι στα άκρα της γρήγορης κούρσας και full suspension mountain, θέλεις ένα mountain με μικρή άναρτηση όπως αυτό το Canyon ή ένα gravel; To gravel είναι τιμόνι κούρσας, όχι μπροστινή ανάρτηση και λάστιχα ενδιάμεσα σε πάχος μεταξύ κούρσας και mountain. Το gravel επίσης καλύπτει κακούς ασφαλτόδρομους και χωματόδρομους αλλά είναι αρκετά καλύτερο από το mountain σε κανονική άσφαλτο και δεν κάνει για μονοπάτια. Οι περισσότεροι στην Ελλάδα κάνουν πολύ άσφαλτο και λίγο καλό χωματόδρομο οπότε το gravel θα ταίριαζε σε πολλούς (για αυτό και είναι δημοφιλές και ακριβό στο εξωτερικο) αλλά εδώ οι περισσότεροι αγοράζουν mountain.

Ένα άλλο ερώτημα είναι κανονικό ποδήλατο ή ηλεκτρικό. Υποθέτω το έχεις λάβει υπόψη και κατέληξες κανονικό.

Το service της Canyon είναι πολύ hit or miss. Υπάρχουν εφιαλτικές ιστορίες, υπάρχουν και άλλες που για ψίλου πήδημα τους έχουν στείλει νέο ποδήλατο. Για αυτό, καλύτερο να μιλήσεις με τον μηχανικό ποδηλάτου που εμπιστεύεσαι αλλά σίγουρα το ότι δεν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι ένα μειονέκτημα, μία στις εκατό που θα τύχει κάτι ακραίο. Αν είσαι Αθήνα, για μηχανικό εγώ προτιμώ τον Grammarios. Επίσης αν το αγοράσεις και ενδιαφέρεσαι για βόλτες, επικοινώνησε.

Ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση.

Πιστεύω οτι το gravel δεν μου πολυταιριάζει για τα μέρη που έχω δει πως πηγαίνω και από γνωστούς δεν μου έκαναν νύξη για gravel  και εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο το mountain (το άλλο μοιάζει με κουρσα)οπότε πάμε mountain.

Ο αιρθμος των ταχυτήτων είναι κατάλοιπο από την τωρινη αρχαιολογία (Ideal Comfort το οποί βέβαια τα μαζεύει κουτσα στραβά τα χιλιομετράκια του) και για αυτό το είχα σαν φοβία.

Όσων αφορά το θέμα ηλεκτρικό ή όχι, ανεβαίνει πολύ το budget για ένα καλό ηλεκτρικό και δεν ξέρω αν θέλω να το διαθέσω και κυρίως οι διαδρομές που κάνω ειναι ~30Km αλλα είναι σε μια ακτίνα 10max Km από την βάση. Ίσως με βοηθούσε να κάνω παραπάνω αλλά δεν ξέρω...

Και για το τελευταίο, δεν έχω μηχανικό γιατί θα είναι το πρώτο σοβαρο ποδήλατο μετά από αρκετά χρόνια και η μόνη μου ενημέρωση είναι γνωστός φίλου που πήρε ένα με μπρος \-πισω ανάρτηση και εινα ικανοποιημενος και εδώ που ρωτάω.
Ευχαρίστως να ενημέρωνα για βόλτα αλλα βρίσκομαι στην εξωτική Πάτρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικά, το ποδήλατο έπεσε στα 1199 ευρώ.

https://www.canyon.com/en-gr/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-8/3273.html?dwvar_3273_pv_rahmenfarbe=BK

Σε αυτήν την τιμή είναι αρκετά δελεαστικό με τέτοια χαρακτηριστικά. Dropper seatpost, Thru Axles, Deore/XT/SLX 12ρι, Fox ανάρτηση.

Το Gravel που αναφέρθηκε θα ήταν επίσης μια καλή επιλογή διότι πας άνετα σε άσφαλτο/μακρυνές αποστάσεις και σε βατούς/δασικούς χωματόδρομους. Η τιμή τους βέβαια είναι τσιμπημένη σε σχέση με τα mtb, ειδικά αν πας σε κάποιο high end. Κάποια έχουν και ανάρτηση μικρής διαδρομής αλλά εκεί η τιμή ξεφεύγει πολύ.. Το gravel έχει κάπως διαφορετική γεωμετρία και θυμίζει δρόμου, αλλά είναι πιο ενισχυμένο και έχει κάποιες διαφορές.

Αν όμως σου αρέσει mtb και θες και ανάρτηση για τυχόν πέτρες/κακοτράχηλους δρόμους τότε το Canyon φαίνεται αρκετά καλό.

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση ποδηλάτου, ψάχνω προσφορές κατά προτίμηση gravel ή mtb αν και έχω δει κάτι δρόμου με κάπως φαρδύτερα λάστιχα πολύ ωραία. Το service και μένα με ανησυχεί για αγορές από εξωτερικό αλλά κυρίως σε περίπτωση βλάβης σκελετού/πιρουνιού/ζαντών, διότι τα υπόλοιπα/αναλώσιμα είναι επισκευάσιμα.

Το Merida που αναφέρθηκε είναι ποιοτική Ταιβανέζικη μάρκα, όπως και η Giant. Σε περίπτωση που πάρεις κάτι από Ελλάδα αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις γενικά διάφορα μοντέλα σε λίγα νούμερα ή παλαιότερο στοκ σε σχετικά καλές τιμές, αν και έχουν ανέβει όλα τελευταία. Θα σου δείξω μερικά μοντέλα που βρήκα σε τυχαία σειρά.

1)  https://www.marathonbikes.gr/cannondale-trail-sl4-29-grey

2) https://www.topodilato.gr/trekking/7142-3375-giant-roam-0-disc-charcoal.html#/3-size_mtb-large_19_180_185cm

3) https://www.topodilato.gr/trekking/7366-3172-giant-roam-1-disc-metallic-navy.html#/3-size_mtb-large_19_180_185cm

4) https://factory-cyclist.gr/product/merida-big-trail-200-orange-black/

5) https://factory-cyclist.gr/product/merida-big-nine-200-matt-blue-white/

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω δεν ξέρω, δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα καταστήματα τυχαία τα βρήκα. Και τα 2 Giant roam υπάρχουν και στο παρακάτω μαγαζί αλλά το roam 0 έχει 200 ευρώ πάνω.

https://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/polhs/trecking-off-road-podhlata-men/giant-roam-1-disc-28-2022/

https://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/polhs/trecking-off-road-podhlata-men/giant-roam-0-disc-2022/

Αν και προσωπικά σε αυτές τις τιμές θα επέλεγα το Canyon στα 1199 ευρώ. Βέβαια με αρκετό ψάξιμο υπάρχουν και πιο οικονομικά αξιόλογα ποδήλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...