Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys θέλω να πάρω ένα ποδήλατο το οποίο θα το πηγαίνω κατά κόρων σε δρόμο στον οποίο όμως θα έχει κάποια shortcuts με ανώμαλο χωματόδρομο.

 

Δεν με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο αλλά να απορροφώνται κάπως οι κραδασμοί γιατί έχω μια μικρή ευαισθησία στη μέση μου.

 

Διαθέτω 300 - 350 ευρώ

 

Καμία ιδέα;

 

καποιο τρεκινγκ θα ειναι μια κλασικη λιγο απολα λυση.

για το θεμα των κραδασμων,εχε υποψιν σου οτι η σταση μας πανω στο ποδηλατο δεν ειναι η μποθρονοσταση πουχουμε σε ενα παπι/μηχανακι.ειναι πιο ενεργη,που σημαινει εχεις το νου σου για το δρομο απο κατω σου,κ αν πετυχεις σοβαρες λακουβες σηκωνεσαι απτη σελα.

 

επειτα παιζοντας με τη πιεση στα λαστιχα εχεις καποιο ποσοστο ανεσης παραπανω,αναλογα κ το φαρδος του ελαστικου.

 

απο κει κ επειτα υπαρχουν λυσεις οπως παλουκοσελο με αναρτηση,η σελα με ελατηρια.αναλογα την ενοχληση αποφασιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 26αρι  ή 29αρι ?

 

Έχω ύψος γύρω στο 1,76 ... όταν πήρα το προηγούμενο ποδήλατο με είχε "κόψει" ο ποδηλατάς και μου έδωσε μέγεθος αλλά δεν έχω ιδέα τι μέγεθος θέλω τώρα.

 

 

καποιο τρεκινγκ θα ειναι μια κλασικη λιγο απολα λυση.

για το θεμα των κραδασμων,εχε υποψιν σου οτι η σταση μας πανω στο ποδηλατο δεν ειναι η μποθρονοσταση πουχουμε σε ενα παπι/μηχανακι.ειναι πιο ενεργη,που σημαινει εχεις το νου σου για το δρομο απο κατω σου,κ αν πετυχεις σοβαρες λακουβες σηκωνεσαι απτη σελα.

 

επειτα παιζοντας με τη πιεση στα λαστιχα εχεις καποιο ποσοστο ανεσης παραπανω,αναλογα κ το φαρδος του ελαστικου.

 

απο κει κ επειτα υπαρχουν λυσεις οπως παλουκοσελο με αναρτηση,η σελα με ελατηρια.αναλογα την ενοχληση αποφασιζεις.

 

Αυτό έκανα ως τώρα, στους ανώμαλους δρόμους έκανα ορθοπεταλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο xifiassamsung καποιο trekking και αμα θες βαζεις παλουκοσελο με αναρτηση για την μεση σου.

 

Πιστευω θα πρεπει να δεις το προφιλ των ελαστικων να ειναι 1.75 εως 1.95 αφου το θελεις για δρομο αλλα και λιγο χωμα.

 

Αμα πας σε μεγαλυτερο μεγεθος θα σε δυσκολεψει πολυ στον δρομο, Απο μαρκες τωρα, δες Specialized, Trek, Marin, Giant, Cube.

 

Σκοπος ειναι να το κανεις ενα test ride πριν το παρεις για να δεις αν σε βολευει η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ.. ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΡΕΚΙΝΓΚ ΣΤΑ 200 ΕΥΡΩ..

ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ.. 

ΨΗΛΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΥΣ..... :cry:

ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟ:https://www.skroutz.gr/s/2478753/Orient-Vita-28.htmlΣΤΑ 200 ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΩΤΑΚΙΑ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ..

ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΚΙ ΕΝΑ ΚΑΡΡΕΡΑ NOMIZΩ ΑΥΤΟ https://www.skroutz.gr/s/4324965/Carrera-TR2000-28.htmlΣΤΑ 220

ΑΞΙΖΕΙ Ο ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΟΣ ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΕΥΡΩ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ? ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ?ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΛΛΟ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα buff για χάρισμα, το θέλει κάποιος; Δεν είναι της εταιρίας Βuff, αλλά κάνει την ίδια δουλειά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Όποιος το θέλει, ενημερώνει πρώτα εδώ και μετά με pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα buff για χάρισμα, το θέλει κάποιος; Δεν είναι της εταιρίας Βuff, αλλά κάνει την ίδια δουλειά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Όποιος το θέλει, ενημερώνει πρώτα εδώ και μετά με pm.

θα με ενδιέφερε, που βρίσκεσαι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με ενδιέφερε, που βρίσκεσαι? 

 

Μένω Λευκωσία. Στείλε μου ονοματεπώνυμο και διεύθυνση σε p.m. και θα στο στείλω - έξοδα αποστολής δικά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ.. ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΡΕΚΙΝΓΚ ΣΤΑ 200 ΕΥΡΩ..

ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ.. 

ΨΗΛΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΥΣ..... :cry:

ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟ:https://www.skroutz.gr/s/2478753/Orient-Vita-28.htmlΣΤΑ 200 ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΩΤΑΚΙΑ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ..

ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΚΙ ΕΝΑ ΚΑΡΡΕΡΑ NOMIZΩ ΑΥΤΟ https://www.skroutz.gr/s/4324965/Carrera-TR2000-28.htmlΣΤΑ 220

ΑΞΙΖΕΙ Ο ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΟΣ ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΕΥΡΩ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ? ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ?ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΛΛΟ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ..

 

το carrera σιγουρα.εχει αφαιρουμενο νυχι στη πισω ροδα (βασικο για αλουμινιο),λαιμο τυπου ahead κ η αναρτηση μου φαινεται καλυτερη απο τη φασον κινεζια την ασημι του αλλου.στα υπολοιπα μου φαινεται το ιδιο.

 

αφου εισαι ψηλος προσεξε να ειναι στο νουμερο σου αν εισαι πανω απο 1,85.

 

σαυτα τα λεφτα αγοραζεις κατι εισαγωγικο σε καινουριο.αν παρεις μεταχειρισμενο θα πετυχεις σαφως καλυτερη ποιοτητα.δες τα πιο ακριβα μοντελα να παρεις μια ιδεα,κ δες τι μπορεις να βρεις σε μτχ.για μενα αν εισαι σε σφιχτο μπατζετ δες κατι σε μτχ,εφοσον ειναι σε καλη κατασταση κ το οδηγησεις,στη τελικη ποδηλατο ειναι τι μπορει να τουχει κανει ο αλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα buff για χάρισμα, το θέλει κάποιος; Δεν είναι της εταιρίας Βuff, αλλά κάνει την ίδια δουλειά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Όποιος το θέλει, ενημερώνει πρώτα εδώ και μετά με pm.

 

To buff δόθηκε στον tweety_p, καλές διαδρομές εύχομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή μου κλέψαν τη σέλα μαζί με το παλούκι από το ποδήλατο, έχει κανείς υπόψιν του κάνα μαγαζί με φτηνά παλουκοσελα(πως λέγονται)? Επίσης από σέλες τί προτείνετε(gel κλπ)? Αφού μου το κλέψαν που μου το κλέψαν ας πάρω κάτι καλύτερο από άποψη σέλας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...