Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα, θελω ενα ποδηλατο να παρω ειμαι γυρω στο 1,67 ποσο πρεπει να ειναι;  και κανενα καλο μαγαζι να το παρω (απο θεσσαλονικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σχεδόν) Κάθε εταιρία έχει τα δικά της μεγέθη τα οποία ανταποκρίνονται στα ύψη των αναβατών. Στο ποδηλατάδικο που θα πας, (κανονικά) θα πρέπει να μετρήσουν το ύψος του κάβαλού σου (ξυπόλυτος) και βάσει αυτού, θα επιλέξουν το κατάλληλο μέγεθος ποδηλάτου από την εταιρία που θέλεις.

 

Οποιαδήποτε άλλη διαδικασία ακολουθηθεί, δείχνει ότι ο ποδηλατάς είναι αρπακολλατζής (οπότε, εάν ψωνίσεις από αυτόν, φταις) και εσύ θα καταλήξεις με πρόβλημα στα γόνατα ή/και στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα, θελω ενα ποδηλατο να παρω ειμαι γυρω στο 1,67 ποσο πρεπει να ειναι;  και κανενα καλο μαγαζι να το παρω (απο θεσσαλονικη)

 

Urban

Bikes and roses

Bikeshop26

petallica

 

είναι κάποια που θέλεις να δείς απο θεσσαλονίκη

Γενικά συνήθως αξίζει περισσότερο να μπείς σε σχετικά site/group αγγελιών και να δείς αν σου κάνει κάτι απο εκεί.

 

Στο ύψος σου λογικά ένας medium σκελετός θα σου είναι οριακά καλά αλλα όπως είπε ο wizzy θα το δείς αυτό επιτόπου και στο εκάστοτε ποδήλατο.

 

Τώρα ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις αν σε νοιάζουν βουνά κτλ πας max 26-27" ενώ αν είναι για μεταφορικό τότε afaic δές απο 27και πάνω μιας και κάνει τεράστια διαφορά στην άνεση.

 

Τέλος προτίμησε καλό ποδήλατο και όχι κατι αρπακολατζίδικα praktiker γιατί μέσα σε ένα χρόνο θα το αλλάξεις και θα ταλαιπωρηθείς τζάμπα. Τα ballistic είναι πολύ καλά vfm για entry level και απο κει και πέρα αν μπορείς να διαθέσεις και κάτι παραπάνω δες για ideal, ghost ή κάτι τέτοιο. Όλα εξαρτόνται απο το τι θές να κάνεις και πόσα θέλεις να δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ασχολείστε με το mountain biking και μένετε Αττική, σε ποια μέρη πηγαίνετε?

 

Μου αρέσει πολύ το σπορ αλλά ακόμα δεν έχω βρει το κατάλληλο ποδήλατο και δεν ξέρω κάποιον που να ασχολείται..  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ασχολείστε με το mountain biking και μένετε Αττική, σε ποια μέρη πηγαίνετε?

 

Μου αρέσει πολύ το σπορ αλλά ακόμα δεν έχω βρει το κατάλληλο ποδήλατο και δεν ξέρω κάποιον που να ασχολείται..  :(

Υμηττός, Τατόι και όρος Αιγάλεω είναι τα στάνταρ. Για πιο light καταστάσεις άλσος Συγγρού ή Τρίτση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και για κανένα οικονομικό ποδήλατο? Έχω δει το Kona Lanai αλλά δεν ξέρω αν αξίζει..

Εξαρτάται πόσα μπορείς να δώσεις. Για τα λεφτά του καλό είναι, αλλά αν ανέβεις πχ στα 500 ευρώ παίρνεις αρκετά καλύτερο ποδήλατο με υδραυλικά δισκόφρενα, 27 ταχύτητες και ίσως καλύτερη ανάρτηση. Το σημαντικότερο είναι να βρεις κάποιο στο μέγεθός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το να ανέβω στα 500 δεν είναι εφικτό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κάποιον γνωστό που να τρέχει στα βουνά και μπορεί να στραφώ έτσι σε κάποιο trekking για soft χωματόδρομο (όταν βρω παρέα) αλλά και ως μεταφορικό μέσο στην πόλη.

 

Μάλλον από Τσιρίκο θα το πάρω που έχω ακούσει καλά λόγια και θα κοιτάξω το νούμερο εκεί ώστε να είμαι σίγουρος!

 

Μία τελευταία ερώτηση, πότε αναμένονται στα μαγαζιά τα μοντέλα του 2015 για να το εκμεταλλευτώ πριν "σπάσουν" τα μεγέθη και να πάρω του '14 που θα τα έχουν ρίξει για να ξεστοκάρουν? (Απ'όσο θυμόμουν ήταν Σεπτέμβρη..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επόμενοι δύο μήνες είναι καλή περίοδος για προσφορές, αφού από Σεπτέμβρη μέχρι Δεκέμβρη (ανάλογα την εταιρεία) φέρνουν τα νέα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επόμενοι δύο μήνες είναι καλή περίοδος για προσφορές, αφού από Σεπτέμβρη μέχρι Δεκέμβρη (ανάλογα την εταιρεία) φέρνουν τα νέα μοντέλα.

 

Ωραία! Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

 

Ανάμεσα σε Kona και Merida ποια θεωρείται καλύτερη και πότε περίπου θα βγάλουν τα μοντέλα του '15 αυτές οι δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

 

Ανάμεσα σε Kona και Merida ποια θεωρείται καλύτερη και πότε περίπου θα βγάλουν τα μοντέλα του '15 αυτές οι δύο?

Και οι δύο είναι καλές εταιρείες. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την ποιότητα σε επώνυμα ποδήλατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να πάω για το Cube sl road pro (2014), μιας και είμαι 1.5 μήνα χωρίς ποδήλατο...

 

Το μόνο που με αγχώνει ειναι πως αυτό έχει 20 ταχύτητες, και ειναι γενικά πιο σπορ απ'το καθαρόαιμο τρεκινγκ που χα πριν. Εκείνο είχε 24 ταχύτητες με πιο ευκολο δίσκο.

 

Βέβαια το κλεμμένο ήταν 14 κιλά κι αυτό είναι 9.55.

 

Θεωρείτε πως θα με ζορίσουν οι 20 ταχύητες; το ποδήλατο στις βόλτες κινείται τοσο σε ισιαδα,κατωφέρειες αλλά και έντονες ανωφέρειες...Στις οποιος με τις 24 εβαζα 1η και μου βγαινε η γλώσσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ασχοληθώ και πάλι με την ποδηλασία.Έχω ένα Mountain bike από τότε που ήμουν 11 χρονών, αλλά πλέον δεν μου κάνει λόγω του ύψους του. Φίλος μου που ασχολείται μου πρότεινε να πάρω κάποιο ποδήλατο τύπου trekking. Σε ένα μαγαζί που πήγα και δοκίμασα αρκετά μοντέλα, είδα πως με βολεύει το matrix traveller.Το μαγαζί μου το δίνει στα 300€. Είναι καλή επιλογή αυτό το ποδήλατο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...