Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

crupo εγώ πάντως ενδιαφέρομαι, έχε με υπόψη σου.

 

panos2171, από πού κι ως πού τα tips δικά του αν εσύ αποκλειστικά σέρβιρες το τραπέζι; Θα 'χε φάει πανηγυρικό άκυρο έτσι και μου τα ζητούσε.

 

Kι εγώ δεν άντεξα παραπάνω. Από ένα σημείο τα έπαιρνα και μόλις με πήρε πρέφα πήγαινε και τα μάζευε, έπαιρνε και κανά πιάτο και το υπόλοιπο μάζεμα σε μένα.

panos2171 μολις ανέφερες τα νέα εργασιακά δεδομένα.

Δεν ειναι καινουργια αυτά που γράφεις. Υπάρχουν εδω και καιρό, απο τη στιγμη που ξεκινησε η κριση,

Λιγοι ειναι οι καλοι εργοδότες.

Ναι αυτό έγινε πέρυσι. Ντάξει δικαιολογείται το να είναι και αυτός στριμωγμένος αλλά όχι και να έχει τις ίδιες απαιτήσεις με χαμηλό μεροκάματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Μερικες ερωτησεις.

 

1. Εισαι φοιτητής στη πόλη σου ή σε άλλη πόλη? Οι γονεις σου νοικιάζουν σπιτι ??

2. Εκει που θα πας θα εργαστεις νόμιμα ή παράνομα?

 

Σε ρωτάω διοτι.

1. Αν εισαι φοιτητής σε άλλη πόλη σου νοικιάζουν και εσυ εργαστεις νομιμα, εισαι υποχρεωμένος να υποβάλεις δηλωση και οι δικοι σου θα μεινουν ξεκρέμαστοι ως προς το σπιτι που σου ενοικιάζουν. Ουσιαστικά δεν δικαιολογειται, παρόλλο που το κράτος ξέρει οτι εισαι φοιτητής.

2. Αν εργαστεις παράνομα, εγω σου λέω μπράβο αλλά απ την άλλη κάνεις κακό στο κράτος.

 

Οτι και να κάνεις λοιπόν, κάτι θα ειναι λάθος.

 

(Τωρα βέβαια, αν μένεις με τους γονεις σου και εργάζεσαι και νομιμα, μπράβο σου αλλά μεταξυ μας...νησί 2 μηνες και νομιμη εργασία σε φοιτητή...δυσκολο :P  οχι απιθανο ομως)

 

Αυτές ειναι οι μεγάλες ευκαιρίες που λέγαμε.. :P

 

1) Η εδρα μας ειναι στα Τρικαλα το πατρικο μας ας πουμε(εκει τωρα μενει μονη η γιαγια) εγω με την αδερφη μου μενουμε Αθηνα και νοικιαζουμε ενα Δυαρι, οι γονεις μου βρισκονται στην Κω εδω και 2,5μηνες και μεχρι τον Οκτωβριο περιπου, οπου κι εκει νοικιαζουμε σπιτι

 

2) εκει που θα παω θα εργαστω παρανομα αλλιως δεν θα θα εργαστω καταλαβαινεις....θα μου πουν οπως ηρθες παρε το καραβι και γυρνα πισω

 

 

Αναγνωριζω οτι εργαζομαι παρανομα δεν γινεται αλλιως μονο ετσι μπορουμε ολοι μαζι να κουμανταρουμε τα εξοδα που εχουν και τα 3 σπιτια

 

 

Καπως ετσι παρουσιαζεται συνοπτικα και το δικο μας Success Story!!

:devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα που χω διαβάσει τον τελευταίο καιρό και σίγουρα μας αφορά όλους πάνω κάτω.

 

Μια μικρή παρένθεση πριν ξεκινήσω στο θέμα.Παιδιά να ψηφίζουμε η αποχή είναι ότι χειρότερο γιατί αφήνουμε τα κομματόσκυλα να αποφασίζουν για μας.Και αν θυμάστε στην Αρχαία Ελλάδα αυτοί που δεν ψήφιζαν ήταν οι δούλοι,οπότε είναι σημαντική η υποχρέωση που έχουμε ως πολίτες.

 

Στο θέμα μας τώρα πιστεύω πως πολλοί άνεργοι βλέπουν πως τα δεδομένα έχουν αλλάξει όσον αφορά τον μισθό και κυρίως ως προς την συμπεριφορά του εργοδότη και γι αυτό δεν καταννοούν πως δυστηχώς πρέπει να προσαρμοστούν όσον το δυνατό γρηγορότερα ώστε να μπορέσουν να διεκδικίσουν κάτι καλύτερο.Σαν φοιτητής έψαχνα για δουλειά και μια φορά με πήραν και με κοροίδεψαν μπροστά στα μάτια μου και δεν μπορούσα να πω κουβέντα δυστηχώς(ίσως πω σε άλλη απάντηση τι παίχτηκε).Τελικά βρήκα μερική απασχόληση από γνωστό και όχι τίποτα τρελά λεφτά αλλά είναι εντάξει άνθρωποι μέχρι στιγμής και χαίρεσαι να δουλεύεις μαζί τους και το θεωρώ σημαντικό παράγοντα.Πάντως πολλά παιδιά στην ηλικία μου δεν μπορούν να ρίξουν τα μόυτρα τους στο οικονομικό κομμάτι της δουλειάς και γενικά δεν ψήνονται ενεργά και είναι κρίμα γιατί άμα δεν δραστηροποιείσαι απο μικρός πως θα πέσεις στα βαθιά;Δεν μπορώ να βλέπω έξυπνα παιδιά να συνεχίζουν τις σπουδές μέχρι όσο πάει για να μαζέψουν χαρτούρα αντί για εργασιακή εμπειρία γιατί κακά τα ψέματα άμα σε δει ο άλλος πως είσαι σπίρτο και πιτσιρικάς σίγουρα θα σκεφτεί να σε πάρει από έναν 28αρη που μόλι τελείωσε τις σπουδές του!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η εδρα μας ειναι στα Τρικαλα το πατρικο μας ας πουμε(εκει τωρα μενει μονη η γιαγια) εγω με την αδερφη μου μενουμε Αθηνα και νοικιαζουμε ενα Δυαρι, οι γονεις μου βρισκονται στην Κω εδω και 2,5μηνες και μεχρι τον Οκτωβριο περιπου, οπου κι εκει νοικιαζουμε σπιτι

 

2) εκει που θα παω θα εργαστω παρανομα αλλιως δεν θα θα εργαστω καταλαβαινεις....θα μου πουν οπως ηρθες παρε το καραβι και γυρνα πισω

 

 

Αναγνωριζω οτι εργαζομαι παρανομα δεν γινεται αλλιως μονο ετσι μπορουμε ολοι μαζι να κουμανταρουμε τα εξοδα που εχουν και τα 3 σπιτια

 

 

Καπως ετσι παρουσιαζεται συνοπτικα και το δικο μας Success Story!!

:devil:

Ειμαστε και πατριωτακια... :-D

 

Σε ποιο νησι θα πας? Αν με βγαλει ο δρομος να περασω να κερασεις κανενα ποτο... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε και πατριωτακια... :-D

 

Σε ποιο νησι θα πας? Αν με βγαλει ο δρομος να περασω να κερασεις κανενα ποτο... :devil:

 

Δεν εχεις ακουσει οτι αρκετος κοσμος απο τα μερη μας τα καλοκαιρια κατεβαινει στην Κω για δουλεια. Εκει παω κι εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ δεν άντεξα παραπάνω. Από ένα σημείο τα έπαιρνα και μόλις με πήρε πρέφα πήγαινε και τα μάζευε, έπαιρνε και κανά πιάτο και το υπόλοιπο μάζεμα σε μένα.

Ναι αυτό έγινε πέρυσι. Ντάξει δικαιολογείται το να είναι και αυτός στριμωγμένος αλλά όχι και να έχει τις ίδιες απαιτήσεις με χαμηλό μεροκάματο.

Τα tips ειναι του σερβιτορου(ων). Σε καμια των περιπτωσεων ο ιδιοκτητης δεν τα παιρνει ο ιδιος. Απαξ και το δω αυτο σε οποιοδηποτε καταστημα ο ιδιοκτητης θα φαει τρελο γιουχαρισμα και ρεζιλι μεσα στο ιδιο του το μαγαζι και μπροστα στους πελατες του. Ο ανθρωπος αυτος ειναι το λιγοτερο καθικι του κερατα και πρεπει (επρεπε) να του συμπεριφερθεις αναλογα. 

 

Εγω στη θεση σου θα πηγαινα μια στο τοσο και θα του ζητουσα φωναχτα και ανοιχτα τα tips μου. Η ντροπη ετσι και αλλιως καθαρα δικη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγνωριζω οτι εργαζομαι παρανομα δεν γινεται αλλιως μονο ετσι μπορουμε ολοι μαζι να κουμανταρουμε τα εξοδα που εχουν και τα 3 σπιτια

Kαι καλά κάνεις bro και μπράβο σου. Πολλοί βγάλαμε έτσι τα φοιτητικά μας χρονια.

Οι ερωτήσεις δεν ήταν τόσο για εσένα, όσο για να διαβάσουν κάποιοι τι συμβαίνει εκει έξω.

(ευτυχως που δεν εργάζεσαι νόμιμα...δε μπορεις να φανταστεις σε τι βάσανα θα έφερνες τους δικους σου στην επομενη φορολογικη δηλωση σε οτι αφορά το σπίτι που νοικιάζεις με την αδελφή σου.

Που καταντήσαμε...να λέμε ευτυχως που παρανομουμε για να μη μας σκισουν περισσότερο.

Καλη δουλειά το καλοκαίρι και...στη Κω ειναι ωραια λέμε :) :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ψηφισεις αλλα ολα τα ιδια ονοματα κατεβαινουν..

 

Πως να αλλαξεις κατι εφοσον δεν εχεις επιλογες..

 

Ψηφιζω αλλα μετα απο μια εβδομαδα το μετανιωνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ψηφισεις αλλα ολα τα ιδια ονοματα κατεβαινουν..

 

Πως να αλλαξεις κατι εφοσον δεν εχεις επιλογες..

 

Ψηφιζω αλλα μετα απο μια εβδομαδα το μετανιωνω..

Μα αυτο ειναι που κάνουν οτι δε καταλαβαινουν κάποιοι.

 

 

 

 

Η γη να καταστραφει, οι ίδιοι θα βγαινουν.

Επεξ/σία από Cossutius.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι πολίτικοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο εφόσον υπάρχει εκμετάλλευση κάποιων κοινωνικών τάξεων από κάποιες άλλες. Αν εξαφανιστούν κάποτε οι κοινωνικές τάξεις θα λυθούν αυτά τα προβλήματα τα οποία τα προκάλεσε η ανισότητα μεταξύ μας.

Μαρξ σε κακή μετάφραση βέβαια αλλά δεν είχε άδικο. Προς αποφυγή παρερμηνεύσεων καμία σχέση με τον γνωστό κομμουνισμό αλλά περισσότερο όπως το ανοιχτό λογισμικό: http://elkosmas.gr/2013/01/14/agora/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tips ειναι του σερβιτορου(ων). Σε καμια των περιπτωσεων ο ιδιοκτητης δεν τα παιρνει ο ιδιος. Απαξ και το δω αυτο σε οποιοδηποτε καταστημα ο ιδιοκτητης θα φαει τρελο γιουχαρισμα και ρεζιλι μεσα στο ιδιο του το μαγαζι και μπροστα στους πελατες του. Ο ανθρωπος αυτος ειναι το λιγοτερο καθικι του κερατα και πρεπει (επρεπε) να του συμπεριφερθεις αναλογα. 

 

Εγω στη θεση σου θα πηγαινα μια στο τοσο και θα του ζητουσα φωναχτα και ανοιχτα τα tips μου. Η ντροπη ετσι και αλλιως καθαρα δικη του. 

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που γίνονται συμφωνίες εκ των προτέρων, παίρνεις στάνταρ το Χ ποσο, αλλά τιπς πάνε στο μαγαζί. Το έχω δει ο ίδιος, αλλά όταν το δέχεται ο υπάλληλος τι να πεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα έρθει τώρα το Insomnia ωσάν καλός μπάτσος και θα κλειδώσει το θέμα. Γιατί ντροπή να κάνουμε πολιτική κουβέντα! Τί να σκεφτόμαστε; Οχι μωρέ άσε καλύτερα apple vs samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε και το μέτριο εκπαιδευτικό μας σύστημα όπου γεννά μέτριους και αναποτελεσματικούς εργαζομενους.

 

Και να βάλω ανω τελία.Οσοι είμαστε άνεργοι,υποαπασχολούμαστε ή δεν πληρωνόμαστε καλά το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι θυσίς,να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε και υπομονή.Και ερευνα.

 

Τα είπες όλα σε λίγες γραμμές... Ας κοιτάξουμε και λίγο τους εαυτούς μας και να δούμε τι δεν κάνουμε καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...