Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεψου αυτοι περασαν κατοχη και παλι αυτα πιυ περναμε τους κανουν να στεχαχωριουνται καθε μερα. Οχι για αυτους αλλα για τα παιδια τους και τα εγγονια τους..

 

Δουλευανε νερα νυχτα για να χτισουν ενα σπιτι και τωρα το ξαναπληρωνουν με το ετσι θελω..

 

Κανονικα θα επρεπε σπιτια που εχουν αποκτηθει με δανειο και δεν εχει πληρωθει ακομα, το χαρατσι να πηγαινει αναλογικα, πχ εχεις πληρωσει το 50% του δανειου σου, αρα δεν εχεις την κυριοτητα του σπιτιου που μενεις. Πληρωνεις το 50% του φορου και το αλλο παει στην τραπεζα..

 

Αλλα αυτο μπορει να γινει σε νια πολιτισμενη χωρα που νοιαζεται για τους πολιτες της, οχι στο Ελλαδισταν..

 

Αυτό φαινομενικά έχει μια λογική αλλά τελειώνει πολύ γρήγορα.

 

Αυτό θα ίσχυε αν πχ

 

- Η τράπεζα μπορούσε με το έτσι θέλω να σου κλείσει τα μισά φώτα (μιας και είναι τέλος "ηλεκτροδοτούμενων" επιφανειών)

- Αν μπορούσε κάθε Σάββατο βράδυ να κάνει πάρτυ για τους εργαζόμενους της στο μισό σπίτι

- Αν διαλέγατε μαζί με την τράπεζα "το χρώμα που μισεί" για να βάψετε τις μισές κουρτίνες 

κλπ

κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν χωνέψουμε πως

  • Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή
  • Δεν θα γίνουμε όλοι μανατζαραίοι
  • Πρέπει να σκεφτόμαστε οικονομικά σε πολλούς τομείς της ζωής μας
  • Το πιο πιθανό είναι να βρούμε δουλειά που δεν έχει παρά ελάχιστη σχέση με τον τίτλο των πτυχίων/μεταπτυχιακών μας

 

 

Η δουλεια οντως δεν ειναι ντροπη. Αλλα ντρεπεσαι με τον εαυτο σου οταν σε εκμεταλευονται μπροστα στα ματια σου για ενα ψωρο 10 ευρω.

 

 

Εχω δει μπαινοντας στην Νεαπολη Θεσσαλονικη σε πολλα σκουπιδιαρικα να δουλευουν γυναικες, με εκανε τοση εντυπωση, ειδα μια κοπελιτσα καπου 24 χρονων να κουβαλαει τον καδο και  να τον πηγαινει στο απορρηματοφορο. Κατι που παλια δεν το εβλεπες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλεια οντως δεν ειναι ντροπη. Αλλα ντρεπεσαι με τον εαυτο σου οταν σε εκμεταλευονται μπροστα στα ματια σου για ενα ψωρο 10 ευρω.

 

 

Εχω δει μπαινοντας στην Νεαπολη Θεσσαλονικη σε πολλα σκουπιδιαρικα να δουλευουν γυναικες, με εκανε τοση εντυπωση, ειδα μια κοπελιτσα καπου 24 χρονων να κουβαλαει τον καδο και  να τον πηγαινει στο απορρηματοφορο. Κατι που παλια δεν το εβλεπες.

Αυτό με τις γυναίκες στα σκουπιδιάρικα το είχα προσέξει και εγώ.Παλιότερα δεν υπήρχε περίπτωση να δεις γυναίκα ρακοσυλλέκτη του Δήμου.

Γενικά δεν υπήρχε περίπτωση να δεις γυναίκα σε δουλειά που δεν ήταν γραφείου,τώρα αυτό άλλαξε.

 

Από την άλλη είναι και θέμα πληρωμής.

Προσωπικά είχα δουλειά σε εργοστάσιο και πολύ απλά δεν τα έβγαζα πέρα.

Βενζίνες,κολατσό από την καφετέρια(ή τουλάχιστον κάποιο έξτρα στο φαΐ από το σπίτι) και ρουχισμός-εξοπλισμός μου έτρωγαν όλο τον "μισθό".

Για 55-60 ώρες εβδομαδιαία και το Σάββατο κανά 6-7ωρο χειρωνακτική εργασία πραγματικά δεν άξιζε να περιμένεις πότε και εάν ο αφεντικός θα σε δώσει κάποιο ξεροκόμματο.

Κάθε μήνα ίσα ίσα τα απολύτως αναγκαία έξοδα ή στο κόκκινο το ισοζύγιο.Ουσιαστικά πάλι ζούσα με το χαρτζιλίκι.

Προσωπικά ευτυχώς υπήρχε και η επιλογή του εξωτερικού(την οποία ακολούθησα).

 

Η ανεργία έχει πολλές όψεις,δεν γίνεται να είναι όλοι τεμπελόσκυλα και καλοπερασάκιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εχω μερικους εδω στο χωριο μου ειναι 27 χρονων, οι πατεραδες τους εχουν επιχειρηση, δεν πατανε ποτε, αυτοι παιρνου αλλοδοαπους να τους βοηθησουν .

 

 

 

Δεν κανουν τιποτα, μονο ζουν εισ βαρος των γονεων τους, ο αλλος αυτη την εποχη αγορασε τζιπ τσεροκι, ετσι γιατι του την εδωσε. Σε εναν γειτονα ειπε, θελω να χαρω την ζωη μου. Οι αλλοι παραλια μπουκαλια συνεχεια. Καθεσαι και απορεις, αν εσυ εισαι τοσο στην ακρη ή αυτοι δεν νοιαζονται επειδη δεν κανανε τιποτα, αρα δεν χασανε και κατι. 

 

Να την χαρεις δεν λεω αλλα να δουλεψεις και να τα αποκτησεις, οχι ετσι. Ο αδερφος μου απο το πρωι μεχρι το απογευμα στα πλακακια ηταν και μετα απο 3 χρονια αξιοθηκε να παρει ενα αμαξι και αυτο μεταχειρισμενο των 2000 ευρω. Που μερικες φορες την ασφαλεια και τα τελη τα πληρωνε ο πατερας μου. Παλι καλα που εχουμε συνεργειο και το φτιαχνουμε εμεις αλλιως μπορει να ηταν ακινητο τωρα.

 

 

 

Και βλεπουν καποιον σαν εμενα που δουλευω απο δω απο κει, πηγα σπουδασα, δουλεια δεν εχω, σιχαινομουν που επαιρνα λεφτα απο τον πατερα μου( τωρα δεν το κανω), οποτε τους συναντησεις στο δρομο ή σε καμια κοινη παρεα λες και ζουν σε αλλο πλανητη ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω φετος υστερα απο πολλα χρονια συνεχους εργασιας (καθηγητης Αγγλικων σε φροντιστηριο)ειμαι για πρωτη χρονια στην ζωη μου ανεργος.Πολλα χρηματα δεν εχω στην ακρη γιατι το επαγγελμα μου δεν πληρωνεται καλα,αλλα μεχρι στιγμης τα βγαζω περα γιατι ειμαι πολυ απλος στην ζωη μου και λιτοδιαιτος.Εχω και μια εφεση στο στοιχημα,και βγαζω σε σταθερη βαση ενα μικρο ποσο το μηνα.

 

Ολα οσα καταθετουν τα παιδια εδω ειναι συγκλονιστικα και τα βιωνω και εγω οπως και γειτονες,φιλοι, κ.τ.λ. που μου εχουν αναφερει παρομοια προβληματα με οσα εχουν περιγραφει εδω.

 

Αν και ειναι πρωτη φορα στην ζωη μου που βιωνω την ανεργια,ασθανομαι ασχημα ψυχολογικα οχι τοσο για την παρουσα κατασταση αλλα γιατι δεν διαφαινεται φως στην ακρη του τουνελ.Βρηκα καταφυγιο σε πνευματικες ασχολιες οπως σκακι,διαβασμα,κ.τ.λ.

 

Επισης με ενοχλει πως καποιοι συμπατριωτες μου ζουν στον κοσμο τους και δεν αντιλαμβανονται την δεινη θεση στην οποια βρισκονται εκατομμυρια αλλοι ανθρωποι.Και οσο πιο ''σκληρες'' συμβουλες δινουν και κατηγορουν αυτους που υποφερουν για τεμπεληδες,τοσο πιο βολεμενα ατομα ειναι ,στην πλειοψηφια τους,ενα περιεργο γεγονος.

 

Αλλο ενα περιεργο πραγμα ειναι οτι πολλοι ανθρωποι,δεχονται την υποτιμηση που τους γινεται εργασιακα και ηθικα,ενω σε μια πραγματικα δημοκρατικη χωρα η δυνατοτητα εργασιας και η παροχη ποιοτητας ζωης προς τον πολιτη ειναι υποχρεωση της πολιτειας.Αλλιως προκειται για διεφθαρμενη και αναξια τυραννια.

 

Διαφθορα και σπαταλη υπηρχαν ανεκαθεν σε ολες τις χωρες οπως και στην δικη μας.Πλουτος υπαρχει,δεν εξαφανιστηκε δια μαγειας,παρολη την λογικη κριτικη που ασκειται στον καλομαθημενο,μικροαστο πολιτη.Απλα ο πλουτος μαζευεται ολο και περισσοτερο στα χερια καποιων αδιστακτων λιγων.Αν δεν ταρακανουνηθει καθε χωρα απο εξοργισμενες λαικες μαζες σε σταθερη βαση,αν δεν νοιωσουν οι προνομιουχοι τον φοβο της επιβιωσης,οσο δεχομαστε οσα συμβαινουν χωρις εξεγερση,τιποτε δεν προκειται να αλλαξει.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιβερπουλ, αυτοί πάντα και παντού υπάρχουν. είναι το πως μεγαλώνει κανείς. και γω από επαρχία (κεντρική Μακεδονία ) που απο τα μέσα του 90 που είχαμε καμιά 40αριά εργοστάσια στην περιοχή, τώρα έχουμε 0. όλοι μα όλοι άνεργοι. όσοι μπορέσαμε φύγαμε. 

 

Άμα ο μπαμπάς είχε και μενα τέτοιο κομπόδεμα ώστε να μπορώ να αγοράσω 60 χιλιάδες ευρώ αμάξι "για πλάκα" την σημερινή εποχή, δεν θα ξενιτευόμουν. Βέβαια όπως είπες δεν μόχθησαν και ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παραγουμαι δεν πληρωνόμαστε.Απλα!Εννοείται δυστυχώς ειδικά στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετές αδικίες αλλά όποιος προσπαθήσει έχει καλύτερες πιθανότητες να δικαιωθεί απο τον .....αραχτό.

 

Φυσικά και χωρίς κεφάλαιο μπορεί κάποιος να κάνει μια δουλειά υπο ορισμένες προυποθέσεις.Να έχεις μια καλή ιδέα και διάθεση να δουλέψεις σκληρά θα ανταμειφθείς.Τουλάχιστον προσπάθησε.

 

Τέσπα η ανεργία στους νέους και όχι μόνο στην Ελλάδα οντως είναι ενα τεράστιο πρόβλημα ίσως το μεγαλύτερο.Αλλά όλοι μας πρέπει να κάνουμε θυσίες.Να ξεκινήσουμε απο χαμηλά ακόμα και στο βούρκο,στα σκουπίδια.Αν αρχίσω να γράφω τι σκατοδουλειές έκανα εγώ μικρός οι περισσότεροι ούτε που θα καταδεχόσασταν να κάνατε.Και ας ήταν η μάνα μου τότε ιδιοκτήτρια του γηροκομείου.

 

Αλλο που με ενοχλεί και νιώθω πολύ μαλάκας αλλά ΕΞΥΠΝΟς μαλάκας είναι οτι στις καλές εποχές κάποιοι αγοράζανε αμαξάρες ενώ εγώ αν και μπορούσα είχα ενα γκολφ.Δεν έβγαινα κάθε μέρα σε ακριβά κλαμπάκια,εστιατόρια και φρόντιζα όλες μου τις υποχρεώσεις αντίθετα με κάποιους.Μάλιστα μια κομπλεξική γκ'όμενα μου με κορόιδευε οτι είμαι πεθαμένος,καλόγερος.Τώρα βέβαια συνεχίζω αξιοπρεπρεπέστστατα αν και υποαπασχολούμενο ενώ κάποιοι άλλοι..........



 

Επισης με ενοχλει πως καποιοι συμπατριωτες μου ζουν στον κοσμο τους και δεν αντιλαμβανονται την δεινη θεση στην οποια βρισκονται εκατομμυρια αλλοι ανθρωποι.Και οσο πιο ''σκληρες'' συμβουλες δινουν και κατηγορουν αυτους που υποφερουν για τεμπεληδες,τοσο πιο βολεμενα ατομα ειναι ,στην πλειοψηφια τους,ενα περιεργο γεγονος.

 

 

Φιλτάτε γιατί βρεθήκαμε σε αυτή τη θέση?Γιατί έχουμε 1.500.000 άνεργους?Λες να είχαμε τεράστια παραγωγική ικανότητα και παρα πολλές εξαγωγές αλλά οι κακοί ξένοι με τους τρισαθλιους πολιτικούς μας  μας κατέστρεψαν απο φθόνο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παραγουμαι δεν πληρωνόμαστε.Απλα!Εννοείται δυστυχώς ειδικά στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετές αδικίες αλλά όποιος προσπαθήσει έχει καλύτερες πιθανότητες να δικαιωθεί απο τον .....αραχτό.

 

Φυσικά και χωρίς κεφάλαιο μπορεί κάποιος να κάνει μια δουλειά υπο ορισμένες προυποθέσεις.Να έχεις μια καλή ιδέα και διάθεση να δουλέψεις σκληρά θα ανταμειφθείς.Τουλάχιστον προσπάθησε.

 

Τέσπα η ανεργία στους νέους και όχι μόνο στην Ελλάδα οντως είναι ενα τεράστιο πρόβλημα ίσως το μεγαλύτερο.Αλλά όλοι μας πρέπει να κάνουμε θυσίες.Να ξεκινήσουμε απο χαμηλά ακόμα και στο βούρκο,στα σκουπίδια.Αν αρχίσω να γράφω τι σκατοδουλειές έκανα εγώ μικρός οι περισσότεροι ούτε που θα καταδεχόσασταν να κάνατε.Και ας ήταν η μάνα μου τότε ιδιοκτήτρια του γηροκομείου.

 

Αλλο που με ενοχλεί και νιώθω πολύ μαλάκας αλλά ΕΞΥΠΝΟς μαλάκας είναι οτι στις καλές εποχές κάποιοι αγοράζανε αμαξάρες ενώ εγώ αν και μπορούσα είχα ενα γκολφ.Δεν έβγαινα κάθε μέρα σε ακριβά κλαμπάκια,εστιατόρια και φρόντιζα όλες μου τις υποχρεώσεις αντίθετα με κάποιους.Μάλιστα μια κομπλεξική γκ'όμενα μου με κορόιδευε οτι είμαι πεθαμένος,καλόγερος.Τώρα βέβαια συνεχίζω αξιοπρεπρεπέστστατα αν και υποαπασχολούμενο ενώ κάποιοι άλλοι..........

 

Φιλτάτε γιατί βρεθήκαμε σε αυτή τη θέση?Γιατί έχουμε 1.500.000 άνεργους?Λες να είχαμε τεράστια παραγωγική ικανότητα και παρα πολλές εξαγωγές αλλά οι κακοί ξένοι με τους τρισαθλιους πολιτικούς μας  μας κατέστρεψαν απο φθόνο?

 

Αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις και ενστερνίζομαι μέρος από αυτά που γράφεις. Απλά πρέπει να έχεις κατα νου ότι η παραγωγικότητα--> το ακαθάριστο εθνικό προιόν μας δεν είναι το μόνο μακροοικονομικό μέγεθος που μας έφτασε εδώ. Αυτή η ανάλυση είναι απλοϊκή τουλάχιστον. Η Ελλάδα σαν τριτογενής οικονομία δεν είχε λόγο να έχει μεγάλη αγροτική παραγωγή, ούτε ζωική. Υποτίθεται ότι ήμασταν μέσα στις 30 πιο ανεπτυγμένες χώρες (26) και ότι η οικονομία μας βασιζόταν σε υπηρεσίες και όχι στην παραγωγή αγαθών. Γι' αυτό και είχαμε- έχουμε τόσους φοιτητές σε ΑΕΙ. Δεν λέω ότι όλα αυτά δεν χρίζουν αναθεώρησης. Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δεν είναι μόνο θέμα παραγωγής. Είναι θέμα κακοδιαχείρισης των ανθρωπίνων πόρων, κακής φορολογικής πολιτικής και αλυσιδωτών αντιδράσεων. 

 

Το πρόβλημα του κεφαλαίου και του προϊόντος έχει αναπτυχθεί διαφορετικά σε διάφορα οικονομικά συστήματα (βλ πχ κουμουνισμός) με εξίσου καταστροφικά αποτελέσματα. Αν πιστεύεις ότι είμαστε σε αυτή τη δεινή θέση επειδή η Ελλάδα δεν είχε υψηλές εξαγωγές ίσως πρέπει να διερωτηθείς κατά πόσο αυτές είναι εφικτές με ένα δυνατό νόμισμα σαν το ευρώ. Αν σε απασχολεί η μικρή αγροτική παραγωγή, ίσως πρέπει να σκεφτείς ότι μας συμφέρει να αγοράσουμε σιτηρά αντί να τα καλλιεργήσουμε γιατί απλά δεν έχουμε την έκταση και το έδαφος για να θρέψουμε 11+ εκατ/ρια κατοίκους επαρκώς, ακόμα και με μια τσάπα όλη τη μέρα να είμασταν. 

 

Εμένα με απασχολεί ότι πλέον δεν υπάρχει κινητικότητα στις υπηρεσίες, είτε αυτές είναι τουρισμός (ο εσωτερικός τουρισμός έχει πεθάνει, απλά δουλεύουμε καλοκαίρι), είτε αυτό λέγεται έρευνα και εξαγωγή καινοτομίας. Έτσι βρεθήκαμε σε μια αναπτυγμένη οικονομία με προβλήματα πρωτογενούς οικονομίας εε και όπως και να το κάνουμε αυτά τα δυό δεν πάνε μαζί. 

Για αυτό γίνεται όλος αυτός ο χαμός με τις επενδύσεις. Αν σκάβαμε όλοι για να κάνουμε μπαξέδες (ή να μαζεύουμε φράουλες) ναι θα είχαμε μεσημεριανό, αλλά όχι υπολογιστές, όχι επιστήμονες, όχι υποδομές υγείας, περίθαλψης και πρόνοιας (οι οποίες έχουν πρόβλημα τώρα λόγω αυτής του κύκλου στον οποίο εισήλθε η οικονομία). Θα ήμασταν δλδ τατζικιστάν. Ποιός θα αγόραζε το αγροτικό προιόν και ποιός θα παρείχε τις υπηρεσίες πλέον; Και κάτι τελευταίο, αν ήταν το πρόβλημα μόνο η παραγωγή η πτώση θα ήταν αργή και σταδιακή. Εμείς χάσαμε το 25% του ΑΕΠ σε 4 χρόνια, τέτοιο πλήγμα, αν οφειλόταν στην πτώση της παραγωγής θα μπορούσε να οφείλεται μόνο σε κάποια φυσική καταστροφή. 

 

Η παραγωγή λοιπόν υπηρεσιών είναι το μέλλον μας, εκτός αν θέλουμε να οπισθοδρομούμε προς τους Βαλκάνιους γείτονες μας. Η παραγωγή καινοτομίας. Στην τελική το ερώτημα μου είναι θες εργάτες ή επιστήμονες σαν κύριο μέρος του πληθυσμού; Αν θες εργάτες δες Κίνα αν θες επιστήμονες δες πχ Καναδά ή Ελβετία (δεν υποστηρίζω κάτι μια χαρά είναι και τα δύο, απλά ξέρω που θα ήθελα να ζω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά!

Το έχω ενα χωράφι από κληρονομιά με το μπορώ να παραγω και το να βγάλω λεφτά απο χωράφι εχει διαφορα!

 

1. Για να καλλιεργησεις ενα ακαλκιεργητο χωράφι χρειάζεσαι κεφάλαιο! Οι ενεργοί ΔΕΝ το έχουν

2. Ο ανταγωνισμός πλέον ειναι τεράστιος!

3. Οση διάθεση και να έχεις να παραγεις δε μπορείς να γίνεις αγρότης αν δε σου δείξει ένας έμπειρος 5-10 βασικά πράγματα! Φυτικής παραγωγής να έχεις βγάλει Δε ξέρεις!

4. Ακόμα και να έχεις ενα μικρό κεφάλαιο υπάρχουν δεκάδες συνθήκες που μπορεί να επηρεάσουν μια παραγωγή με βασικό το θέμα τύχης!

 

ΔΕΝ ξεκινάς χώρισ βοήθεια να καλλιεργησεις ενα χωράφι! Δε ζούμε στο 1821

Αδεια που κάνει μπαμ πως όσοι το λένε με ευκολία δεν έχουν ασχοληθεί ούτε στο ελάχιστο να ασχοληθούν!

 

Φυσικά και δεν ζείτε στο 1821. Ζείτε σε ακόμα χειρότερες εποχές. Γιατί τότε, και 700 μέτρα γη, το καλιεργούσαν.

Δεν το άφηναν στην τύχη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το καταπληκτικό αυτό ρεπορτάζ, δεν αναφέρει περισσότερα σε σχέση με τη συγκεκριμένη εργασία, όπως μισθό και διαμονή.

 

Sorry κιόλας, αλλά για (υποθετικό παράδειγμα) 15€ μεροκάμματο στον ήλιο και διαμονή σε παράγκες μαζί με 30 αλλοδαπούς, να λείπει το βύσσινο. Περισσότερη αξιοπρέπεια ενέχει το να βγω στα φανάρια να καθαρίζω παρμπρίζ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε προσωπικό παράδειγμα, αγρότες αρνιούνται να σε προσλάβουν στο χωράφι γιατί "δεν είσαι αλβανός" . Νομός Ημαθίας, καλοκαίρι 2011. 

 

Αυτό προσωπικά το δημοσίευμα δεν το πιστεύω, απλά θέλουν να πληρώνουν 10 ευρώ το 12ωρο.

 

Προσωπικά θα πήγαινα και πήγα σε πολλές αγροτικές δουλειές, για 10 ευρώ την μέρα, γιατί απλά δεν υπήρχε άλλη πηγή εισοδήματος. Επειδή έτυχε να πετύχουμε επαγγελματικά, να μην ξεχνάμε και τις ρίζες μας!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω φετος υστερα απο πολλα χρονια συνεχους εργασιας (καθηγητης Αγγλικων σε φροντιστηριο)ειμαι για πρωτη χρονια στην ζωη μου ανεργος.Πολλα χρηματα δεν εχω στην ακρη γιατι το επαγγελμα μου δεν πληρωνεται καλα,αλλα μεχρι στιγμης τα βγαζω περα γιατι ειμαι πολυ απλος στην ζωη μου και λιτοδιαιτος.Εχω και μια εφεση στο στοιχημα,και βγαζω σε σταθερη βαση ενα μικρο ποσο το μηνα.

 

Ολα οσα καταθετουν τα παιδια εδω ειναι συγκλονιστικα και τα βιωνω και εγω οπως και γειτονες,φιλοι, κ.τ.λ. που μου εχουν αναφερει παρομοια προβληματα με οσα εχουν περιγραφει εδω.

 

Αν και ειναι πρωτη φορα στην ζωη μου που βιωνω την ανεργια,ασθανομαι ασχημα ψυχολογικα οχι τοσο για την παρουσα κατασταση αλλα γιατι δεν διαφαινεται φως στην ακρη του τουνελ.Βρηκα καταφυγιο σε πνευματικες ασχολιες οπως σκακι,διαβασμα,κ.τ.λ.

 

Επισης με ενοχλει πως καποιοι συμπατριωτες μου ζουν στον κοσμο τους και δεν αντιλαμβανονται την δεινη θεση στην οποια βρισκονται εκατομμυρια αλλοι ανθρωποι.Και οσο πιο ''σκληρες'' συμβουλες δινουν και κατηγορουν αυτους που υποφερουν για τεμπεληδες,τοσο πιο βολεμενα ατομα ειναι ,στην πλειοψηφια τους,ενα περιεργο γεγονος.

 

Αλλο ενα περιεργο πραγμα ειναι οτι πολλοι ανθρωποι,δεχονται την υποτιμηση που τους γινεται εργασιακα και ηθικα,ενω σε μια πραγματικα δημοκρατικη χωρα η δυνατοτητα εργασιας και η παροχη ποιοτητας ζωης προς τον πολιτη ειναι υποχρεωση της πολιτειας.Αλλιως προκειται για διεφθαρμενη και αναξια τυραννια.

 

Διαφθορα και σπαταλη υπηρχαν ανεκαθεν σε ολες τις χωρες οπως και στην δικη μας.Πλουτος υπαρχει,δεν εξαφανιστηκε δια μαγειας,παρολη την λογικη κριτικη που ασκειται στον καλομαθημενο,μικροαστο πολιτη.Απλα ο πλουτος μαζευεται ολο και περισσοτερο στα χερια καποιων αδιστακτων λιγων.Αν δεν ταρακανουνηθει καθε χωρα απο εξοργισμενες λαικες μαζες σε σταθερη βαση,αν δεν νοιωσουν οι προνομιουχοι τον φοβο της επιβιωσης,οσο δεχομαστε οσα συμβαινουν χωρις εξεγερση,τιποτε δεν προκειται να αλλαξει.

Προς το παρόν οι λαϊκές μάζες ψηφίζουν κατά συντριπτική πλειοψηφία να συνεχίσουν τα πράγματα όπως είναι και να ξαναγίνουν τα ίδια αν είναι δυνατόν.

Οι δε πολιτικοί αποφεύγουν σαν ο διάολος το λιβάνι τη μηχανοργάνωση που είναι ο μόνος τρόπος να καταργηθούν οι αργομισθίες δια παντός και το μόνο που ονειρεύονται είναι να ξαναβγούν στις αγορές και να ξανακάνουν ρουσφέτια με λιγότερο μισθολογικό κόστος ανά μονάδα αυτή τη φορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτάτε γιατί βρεθήκαμε σε αυτή τη θέση?Γιατί έχουμε 1.500.000 άνεργους?Λες να είχαμε τεράστια παραγωγική ικανότητα και παρα πολλές εξαγωγές αλλά οι κακοί ξένοι με τους τρισαθλιους πολιτικούς μας  μας κατέστρεψαν απο φθόνο?

Και για αυτο φταιει ο μεσος Ελληνας πολιτης που ολες αυτες τις δεκαετιες απο το 1945 μεχρι σημερα και μετα οι θεωρουμενοι πολιτικοι μας ''ηγετες'' δεν εφτιαξαν τις υποδομες για να εχουμε παραγωγικοτητα? Αυτος ηταν ο ρολος τους και για αυτο τους εκλεγαμε.

 

(Οι ξενοι δεν εχουν καμμια σχεση,ουτε ανεφερα ξενους.Μερος του ξενου κεφαλαιου εχει αμεση σχεση ομως,γιατι με δωροδοκιες προς καποιους πολιτικους ληστεψαν τον Ελληνικο λαο για παρουν εργα σε ασημενιο πιατο με ελαχιστα κοστη και επομενως ελαχιστη ωφελεια για τον απλο Ελληνικο λαο.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σχεδόν τα γράφεις φυλατος.Και όταν λέω παραγωγή δεν εννούσα μόνο πρωτογενή άλλά και δευτερογενή και τριτογενή.Με εξαίρεση τουρισμό,ιατρικές υπηρεσίες και ναυτιλία είμαστε αρκετά πίσω σε καινοτομίες,συνεργασίες και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

 

Μην ξεχνάμε και το μέτριο εκπαιδευτικό μας σύστημα όπου γεννά μέτριους και αναποτελεσματικούς εργαζομενους.

 

Και να βάλω ανω τελία.Οσοι είμαστε άνεργοι,υποαπασχολούμαστε ή δεν πληρωνόμαστε καλά το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι θυσίς,να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε και υπομονή.Και ερευνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...