Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια, θα βγαλεις τα εξοδα σου! Αμα δεν δουλευεις καθολου? Διαμονη, φαι, απο που θα προελθουν?

Για πόσους ανέργους από τα 1.5 εκατ/μύρια υψηλά εξειδικευμένους είναι λύση αυτό; Επίσης πόσοι από αυτούς και αυτές μπορούν να μπουν ξαφνικά σε ένα χωράφι σε κακοτράχαλες συνθήκες όταν δεν μπορούν καλά καλά να ανέβουν 5 ορόφους σκαλιά χωρίς να τους πιάσει στηθάγχη; Πόσοι από αυτούς είναι νέοι, δυνατοί και χωρίς προβλήματα υγείας και πόσες θέσεις υπάρχουν σύνολο στην Ελλάδα αν φύγουν όλοι οι αλλοδαποί πχ την ίδια μέρα; Τέλος, αν 1.5 εκ/μύρια άνεργοι έβρισκαν δουλειά σε μέρος που απλά τους συντηρεί τι ανάπτυξη θα έχουμε; 

 

Εμπαιγμός είναι να λες σε ένα άτομο που σπούδασε 16+ χρόνια να πάει να μαζέψει φράουλες. Αλλά αυτός το κατάλαβε πριν από εσένα και γι' αυτό έφυγε στην Γερμανία ή την Αγγλία ή τον Καναδά. Γιατί εκεί ναι θα δουλέψει 18 ώρες αλλά θα αμοιφθεί με βάση το backround του για αυτό. Δεν θα πάρει μισθό ανειδίκευτου εργάτη. 

 

Κάτσε πάω στην κυρά Νίτσα από κάτω (55 ετών, με διαβήτη τύπου ΙΙ) να της πω να πάει στη Μανωλάδα, γιατί το κατάστημα με ρούχα που έχει πήγε στο βρόντο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασες το Link που εβαλα? Και δωρεαν διαμονη και φαγητο και ασφαλιση και 23 ευρω τη μερα.

Αν καποιος δεν εχει να φαει να παει να μεινει και με αλλους 20 για 4 μηνες για να βγαλει την χρονια.

 

Αλλα ρε φιλε δεν πηγαν ουτε ατομα που μενουν στην γυρω περιοχη και εχουν το σπιτι τους εκει. Αυτο τα δειχνει ΟΛΑ για την νοοτροπια που εχουμε. Ανεργους η περιοχη δεν ειχε?

Αλλα ειναι δυνατον ο ελληναρας να δεχτει να παει να δουλεψει στα χωραφια σαν τους αλβανους? Καλυτερα χαρτζηλικι απο τους γονεις και τους παππουδες και αραλικι με καφεδια...

 

Αν δεν έχεις να φας, όντως πας. Για να μην πήγαν, προφανώς θα ΄χουν να φάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συχγέετε την αεργία μερικών χιλιάδων με την γενική κατάσταση αυτή τη στιγμή στη Ελλάδα που είναι η εξής: ιδιωτικοί υπ. με χρόνια εμπειρίας και απόφοιτοι ΑΕΙ ΤΕΙ κλπ με χρόνια σπουδών που υποαπασχολούνται ή δεν απασχολούνται. Ναι σύμφωνοι, υπάρχουν άτομα που θα μπορούσαν να δουλέψουν στα χωράφια αλλά όχι όλοι, ούτε και πρέπει να πάνε όλοι. Αν πάνε όλοι θα γίνουμε Β Κορέα σε 5 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benign : Για τις τελευταίες εκλογές σε βρίσκω λάθος. Αλλά βέβαια το ψάξιμο στο Internet το κάνουμε μόνο για να κερδίσουμε κανένα μικρο ποσό αγοράζοντας από το amazon για παράδειγμα. Για τα μεγάλα ποσά που μας αφορούν προσωπικά, δηλαδή για τους managers της ζωής μας δε το ψάχνουμε ούτε για 10 λεπτά στο Internet.

Αν το έψαχνες θα έβρισκες άρτια site πολιτικών κομμάτων πέρυσι και επίσης αν δεις τα site των κομμάτων που ψηφίζει ο περισσότερος κόσμος θα σε πιάσουν τα γέλια (αν και κανονικά μετά πρέπει να σε πιάσουν τα κλάματα).

Ποτε μου δεν εχω ψηφισει αστικο κομμα,παντα αριστερα ψηφιζα,αλλα απαγορευεται απο τους κανονισμους του site να κανουμε πολιτικη κουβεντα,οπως ξερεις.

 

Οποτε οταν μιλαω για εκλογες η επιλογες αναφερομαι απο μεταπολεμικα μεχρι τις μερες μας που ο λαος,κατα την γνωμη μου,δεν ειχε επιλογες και δεν αναφερομαι στα μολις τελευταια 2 χρονια που αριστερο κομμα εχει θεωρητικες δυνατοτητες για εξουσια,αλλα και παλι οι διαφωνιες μου με καποιες στρατηγικες του ειναι πολλες καθως και με καποια ηγετικα στελεχη του.Αλλα δεν μπορω να γινω πιο συγκεκριμενος γιατι δεν μπορουμε εδω να κανουμε πολιτικη κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσους ανέργους από τα 1.5 εκατ/μύρια υψηλά εξειδικευμένους είναι λύση αυτό; Επίσης πόσοι από αυτούς και αυτές μπορούν να μπουν ξαφνικά σε ένα χωράφι σε κακοτράχαλες συνθήκες όταν δεν μπορούν καλά καλά να ανέβουν 5 ορόφους σκαλιά χωρίς να τους πιάσει στηθάγχη; Πόσοι από αυτούς είναι νέοι, δυνατοί και χωρίς προβλήματα υγείας και πόσες θέσεις υπάρχουν σύνολο στην Ελλάδα αν φύγουν όλοι οι αλλοδαποί πχ την ίδια μέρα; Τέλος, αν 1.5 εκ/μύρια άνεργοι έβρισκαν δουλειά σε μέρος που απλά τους συντηρεί τι ανάπτυξη θα έχουμε; 

 

Εμπαιγμός είναι να λες σε ένα άτομο που σπούδασε 16+ χρόνια να πάει να μαζέψει φράουλες. Αλλά αυτός το κατάλαβε πριν από εσένα και γι' αυτό έφυγε στην Γερμανία ή την Αγγλία ή τον Καναδά. Γιατί εκεί ναι θα δουλέψει 18 ώρες αλλά θα αμοιφθεί με βάση το backround του για αυτό. Δεν θα πάρει μισθό ανειδίκευτου εργάτη. 

 

Κάτσε πάω στην κυρά Νίτσα από κάτω (55 ετών, με διαβήτη τύπου ΙΙ) να της πω να πάει στη Μανωλάδα, γιατί το κατάστημα με ρούχα που έχει πήγε στο βρόντο. 

Θες να μου πεις οτι ολοι οι ανεργοι Ελληνες ειναι ολοι με πανεπιστημιο, μαστερ, διδακτορικο κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις να φας, όντως πας. Για να μην πήγαν, προφανώς θα ΄χουν να φάνε.

 

Κριτήριο είναι τώρα αυτό; Αν δλδ χάσεις τη δουλειά σου δεν θα στείλεις βιογραφικά κλπ; Θα πας κατευθείαν στη Μανωλάδα γιατί δεν έχεις να φας; Και μετά θα σε ρωτάνε τι έκανες τα 3 χρόνια που ήσουν εκτός; Έσκαβα θα απαντάς. Και γιατί δεν έκανες κάποιο πρόγραμμα μετεκπαίδευσης ή δωρεάν σεμινάρια στον ΟΑΕΔ; Γιατί έσκαβα. 

 

Ε τι περιμένεις ότι μετά θα τον προσλάβουν; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, περί Μανωλάδας, ροδάκινων, Ημαθίας κ.λπ.:

 

Μιλάμε για «μόνιμη» εργασία όλο το χρόνο, ή για όσο διαρκούν οι συγκομιδές; Γιατί αν μιλάμε για 1-2 μήνες, και πάλι αυτό αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα. Γιατί να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία για 1 μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθιστε ρε παιδια.

Ενας νεος 25 χρονων (εστω και σπουδαγμενος) που ζει στην Ημαθια και ειναι ανεργος γιατι να μην παει να μαζεψει ροδακινα για 4 μηνες?

 

Διαμαρτυρομαστε για την ανεργια αλλα οι δουλειες μας ξινιζουν κιολας. Εχουμε γινει ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ και ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΑΚΗΔΕΣ.

 

Εχω πει σε γνωστο μου που κλαιγεται ολη την μερα πως δεν εχει λεφτα και δουλεια να ερθει σε χωραφια με τριφυλλι να κουβαλησει μπαλες με 50 ευρω μεροκαματο και εψαχνα να τον βρω...



Επίσης, περί Μανωλάδας, ροδάκινων, Ημαθίας κ.λπ.:

 

Μιλάμε για «μόνιμη» εργασία όλο το χρόνο, ή για όσο διαρκούν οι συγκομιδές; Γιατί αν μιλάμε για 1-2 μήνες, και πάλι αυτό αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα. Γιατί να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία για 1 μήνα;

Για 4 μηνες ηταν. Μαζευες 2500 χιλιαρικα και σταματουσες να εισαι φυρα στους γονεις σου τουλαχιστον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πεις οτι ολοι οι ανεργοι Ελληνες ειναι ολοι με πανεπιστημιο, μαστερ, διδακτορικο κλπ? 

 

Θες να μου πεις ότι όλοι ή το μεγαλύτερο ποσοστό των ανέργων είναι ικανοί για αγροτική δουλειά και θα αποδώσουν το ίδιο στις 8-10 ώρες εργασίας με έναν χειρονάκτη 18-25 ετών; 

Ο μέσος Έλληνας επιχειρηματίας που είχες στη γειτονιά σου ήταν σε αυτό το δημογραφικό; Ο μέσος υπάλληλος; 

Ή προτείνεις ότι λύση για την ανεργία των νέων είναι να τους στείλουμε στα χωράφια και λύση για τους άνω των 35 που έμειναν άνεργοι και δεν μπορούν να σκάψουν ή τους ανάπηρους (με μικρή αναπηρία) ή τους αδύναμους είναι να τους στείλεις σπίτι τους να πεθάνουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποχή.

 

Τι νόημα έχει να ψηφίσεις τον καλύτερο απ' τους χειρότερους; Λέμε τώρα...

Και η αποχη φερνει το ιδιο αρνητικο αποτελεσμα.The game is rigged. Αυτο που λεει ο αθανατος George εδω ισχυει για ολες τις χωρες,η για τις πιο πολλες.Για μενα μονη λυση ειναι η βιαια εξεγερση.

 

http://www.youtube.com/watch?v=oIFGGcX1a5I

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθιστε ρε παιδια.

Ενας νεος 25 χρονων (εστω και σπουδαγμενος) που ζει στην Ημαθια και ειναι ανεργος γιατι να μην παει να μαζεψει ροδακινα για 4 μηνες?

 

Διαμαρτυρομαστε για την ανεργια αλλα οι δουλειες μας ξινιζουν κιολας. Εχουμε γινει ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ και ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΑΚΗΔΕΣ.

 

Εχω πει σε γνωστο μου που κλαιγεται ολη την μερα πως δεν εχει λεφτα και δουλεια να ερθει σε χωραφια με τριφυλλι να κουβαλησει μπαλες με 50 ευρω μεροκαματο και εψαχνα να τον βρω...

 

Για 4 μηνες ηταν. Μαζευες 2500 χιλιαρικα και σταματουσες να εισαι φυρα στους γονεις σου.

 

 

ΜΑΖΙ ΣΟΥ αλλά ο μέσος άνεργος δεν είναι 25 χρονών από την Ημαθία. Αυτός να πάει ΜΑΖΙ ΣΟΥ all the way. Αλλά όπως γράφω και πιο πάνω τη κυρά Νίτσα που πούλαγε εσώρουχα στη γωνία και τον κυρ Γιάννη που πούλαγε εποχιακά είδη και τον Βασίλη που είναι 25 και δεν έχει φυσική κατάσταση και την Μαρία που είναι 50 κιλά και είναι 18 και δεν μπορεί να σηκώσει ένα τσουβάλι όταν ο Αλβανός σηκώνει δύο τι θα τον κάνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθιστε ρε παιδια.

Ενας νεος 25 χρονων (εστω και σπουδαγμενος) που ζει στην Ημαθια και ειναι ανεργος γιατι να μην παει να μαζεψει ροδακινα για 4 μηνες?

 

Διαμαρτυρομαστε για την ανεργια αλλα οι δουλειες μας ξινιζουν κιολας. Εχουμε γινει ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ και ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΑΚΗΔΕΣ.

 

Εχω πει σε γνωστο μου που κλαιγεται ολη την μερα πως δεν εχει λεφτα και δουλεια να ερθει σε χωραφια με τριφυλλι να κουβαλησει μπαλες με 50 ευρω μεροκαματο και εψαχνα να τον βρω...

 

Για 4 μηνες ηταν. Μαζευες 2500 χιλιαρικα και σταματουσες να εισαι φυρα στους γονεις σου τουλαχιστον...

Αμα ξανακατσει τετοια ευκαιρια για γραψε εδω στο Μπλα,Μπλα,θα ερθω εγω και καμμια δεκαρια πρωην μαθητες μου που ειναι φοιτητες τωρα,την επομενη μερα. Θα περιμενω την επομενη φορα να με ειδοποιησεις με p.m..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΖΙ ΣΟΥ αλλά ο μέσος άνεργος δεν είναι 25 χρονών από την Ημαθία.

Ειναι ενδεικτικο της καταστασης, Γιατι και η Ημαθεια μερος της Ελλαδας ειναι και η ανεργια και εκει στο φουλ ειναι. Και ομως δεν πηγε κανενας.

Το ιδιο γινεται και στην περιοχη μου (Θεσσαλια) για αλλες αγροτικες δουλειες. Ανεφερα πιο πανω το παραδειγμα με τον γνωστο μου...

 

Ειμαστε ανεργοι, θελουμε δουλεια αλλα θελουμε και δουλεια καλη. Τι οτι να ναι θα παρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η αποχη φερνει το ιδιο αρνητικο αποτελεσμα.The game is rigged. Αυτο που λεει ο αθανατος George εδω ισχυει για ολες τις χωρες,η για τις πιο πολλες.Για μενα μονη λυση ειναι η βιαια εξεγερση.

 

http://www.youtube.com/watch?v=oIFGGcX1a5I

 

Τουλάχιστον δε θα 'χεις συμβάλλει άμεσα στο να ανέβουν αυτά τα μοσχάρια εκεί που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benign : Πως είναι η αίσθηση να ψηφίζεις κάτι χωρίς πρόγραμμα;

Φαντάζομαι ότι θα είναι αποτέλεσμα από κάποιον αρχέγονο ανθρώπινο ένστικτο, χιλιόμετρα μακριά από τον ορθολογισμό και την κοινή λογική έτσι;

Πρέπει να είναι τραγικό πάντως να μην ξέρεις τι σου ξημερώνει για να κάνεις έναν minimum προγραμματισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...