Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια μην μπλεκεται τα πραγματα με την κυρια Νιτσα και τους 50χρονους.

 

20-35 χρονων δεν υπαρχουν ανεργοι?

Και ενταξει να ξενιτευτει καποιος να παει στην Ημαθια ειναι λιγο τραβηγμενο και για ακραιες καταστασεις.

 

20-35 ανεργοι που ζουν στην Ημαθεια δεν υπαρχουν? Να πανε ενα 4μηνο να βγαλουν 2500 χιλιαδες και να σταματησουν να ειναι κοπροσκυλα εις βαρος των γονεων τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benign : Πως είναι η αίσθηση να ψηφίζεις κάτι χωρίς πρόγραμμα;

Φαντάζομαι ότι θα είναι αποτέλεσμα από κάποιον αρχέγονο ανθρώπινο ένστικτο, χιλιόμετρα μακριά από τον ορθολογισμό και την κοινή λογική έτσι;

Πρέπει να είναι τραγικό πάντως να μην ξέρεις τι σου ξημερώνει για να κάνεις έναν minimum προγραμματισμό.

Εγω προσωπικα εχω απολυτα συγκεκριμενο προγραμμα στο μυαλο μου,απλα δεν βρισκεται το κομμα να το εφαρμοσει.

 

Αν εννοεις τον μεσο πολιτη,η ψηφος του ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο,αποτελεσμα χειραγωγησης απο την παιδικη του ηλικια μεχρι την ενηλικιωση του,καποια στιγμη βλεπει την βρωμια του συστηματος αλλα καμμια ελπιδα στον οριζοντα και απογοητευεται ψηφιζοντας το λιγοτερο κακο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενδεικτικο της καταστασης, Γιατι και η Ημαθεια μερος της Ελλαδας ειναι και η ανεργια και εκει στο φουλ ειναι. Και ομως δεν πηγε κανενας.

Το ιδιο γινεται και στην περιοχη μου (Θεσσαλια) για αλλες αγροτικες δουλειες. Ανεφερα πιο πανω το παραδειγμα με τον γνωστο μου...

 

Ειμαστε ανεργοι, θελουμε δουλεια αλλα θελουμε και δουλεια καλη. Τι οτι να ναι θα παρουμε?

Μα και εγώ ενδεικτικά σου αναφέρω ότι αν έρθεις στη Θεσ/νίκη θα δεις 4/5 μαγαζιά κλειστά με ενοικιαστήριο. Πιστεύεις ότι μπορεί η αγροτική παραγωγή να απορροφήσει μέρος των ανέργων από αυτή τη καταστροφή; Θα είναι παραγωγικοί τουλάχιστον οι μισοί από αυτούς ή μόνο ένα 10%; Το 10% του 30% της ανεργίας να πάει να δουλέψει στα χωράφια. Το υπόλοιπο 27% ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην μπλεκεται τα πραγματα με την κυρια Νιτσα και τους 50χρονους.

 

20-35 χρονων δεν υπαρχουν ανεργοι?

Και ενταξει να ξενιτευτει καποιος να παει στην Ημαθια ειναι λιγο τραβηγμενο και για ακραιες καταστασεις.

 

20-35 ανεργοι που ζουν στην Ημαθεια δεν υπαρχουν? Να πανε ενα 4μηνο να βγαλουν 2500 χιλιαδες και να σταματησουν να ειναι κοπροσκυλα εις βαρος των γονεων τους?

 

Υπάρχουν αλλά είναι το 3 άντε βαριά 4% της ανεργίας. Και δεν θα σωθούν με 2500 χιλιάδες εποχιακής απασχόλησης. Αν δεν το πιστεύεις κάνε ένα αυτο πείραμα και πάνε να βγάλεις μια χρονιά εκεί και μετά άλλη μία και άλλη μία και άλλη μία. Η λύση σου είναι για το 3%. 

 

με μπύρες και insomnia

ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγώ ενδεικτικά σου αναφέρω ότι αν έρθεις στη Θεσ/νίκη θα δεις 4/5 μαγαζιά κλειστά με ενοικιαστήριο. Πιστεύεις ότι μπορεί η αγροτική παραγωγή να απορροφήσει μέρος των ανέργων από αυτή τη καταστροφή; Θα είναι παραγωγικοί τουλάχιστον οι μισοί από αυτούς ή μόνο ένα 10%; Το 10% του 30% της ανεργίας να πάει να δουλέψει στα χωράφια. Το υπόλοιπο 27% ;

Ελα που δεν παει ουτε το 10% στα χωραφια ομως...

Και δεν μιλαμε για μονιμα. Για αρπαχτη να βγαλεις ενα μεροκατο μεχρι να βρεις κατι αλλο.

 

Αυτο δεν σου δειχνει κατι? Εμενα μου δειχνει τεμπελια παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αλλά είναι το 3 άντε βαριά 4% της ανεργίας. Και δεν θα σωθούν με 2500 χιλιάδες εποχιακής απασχόλησης. Αν δεν το πιστεύεις κάνε ένα αυτο πείραμα και πάνε να βγάλεις μια χρονιά εκεί και μετά άλλη μία και άλλη μία και άλλη μία. Η λύση σου είναι για το 3%. 

 

Νομίζω η ένστασή του έγκειται πιο πολύ στο ότι δεν υπήρξε ενδιαφέρον απ' την πλειοψηφία, ανεξάρτητα απ' το αν οι θέσεις ήταν ελάχιστες σε σχέση με το σύνολο των ανέργων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αλλά είναι το 3 άντε βαριά 4% της ανεργίας. Και δεν θα σωθούν με 2500 χιλιάδες εποχιακής απασχόλησης. Αν δεν το πιστεύεις κάνε ένα αυτο πείραμα και πάνε να βγάλεις μια χρονιά εκεί και μετά άλλη μία και άλλη μία και άλλη μία. Η λύση σου είναι για το 3%. 

 

 

Ρε φιλε δεν μιλαω για λυση στο προβλημα.

 

Ειναι ενδεικτικο της καταστασης ομως. Δεν ειναι μονο η ανεργια το προβλημα. Ειναι και η νοοτροπια καλοπαερασης και τεμπελιας του ελληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάξτε. Ναι είναι εποχιακές δουλειές και ΝΑΙ δεν είναι για όλους οι αγροτικές. Παιδιά τα οποία μεγάλωσαν εκτός χωριού δύσκολα θα πάνε να κουβαλήσουν μπάλες με τριφύλι. σε τρώει η φαγούρα και είναι καμιά 35+ κιλά η μπάλα. άμα έχει και υγρασία αστο καλύτερα!

 

όταν ήμουν στην περιοχή όλο τέτοιεσ δουλειές "του κώλου" έκανα για να έχω κάνα φράγκο πάνω μου. Και τι να λέει που σπούδασα; Η το ότι είχα γίνει δεκτός σε MsC με χορηγό την ΝΟΚΙΑ αλλά δεν έιχα για τα δίδακτρα του 1ου έτους; Δεν μπορεί όμως ο καθένας από εμάς σωματικά (δεν υπάρχει η σωματική φυσιολογία ρε αδερφέ) να ανταπεξέλεθι είναι διαφορετικά δομεμένη η ζωή από ότι πριν 50 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω εγω ενα σωρο κοπροσκυλα στην περιοχη μου που εχουν ξεζουμισει τους γονεις τους που περνουν 500 και 600 ευρω συνταξη και καθονται ολη την μερα στις καφετεριες.

 

Αυτοι δεν ειναι ανεργοι ειναι αεργοι.

Στην επαρχια τουλαχιστον εποχιακες δουλειες υπαρχουν. Αν θες να δουλεψεις ομως. Αν θελεις να γινεις διευθυντης και να καθεσαι πισω απο το γραφειο ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε δεν μιλαω για λυση στο προβλημα.

 

Ειναι ενδεικτικο της καταστασης ομως. Δεν ειναι μονο η ανεργια το προβλημα. Ειναι και η νοοτροπια καλοπαερασης και τεμπελιας του ελληνα.

Συμφωνώ. Υπάρχει και θέμα αεργίας αλλά εδώ μιλάμε για την ανεργία. Και συμφωνώ και με τον headbanger στο ότι και εγώ μια φορά πήγα να μαζέψω σταφύλια και έμεινα στον τόπο. Ίσως με κανά εξάμηνο σταδιακή προσαρμογή να τα έβγαζα πέρα. Αλλά δεν παίζει προπαρασκευαστικό έτος στα χωράφια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω δεν ειμαι αγροτης ουτε κανενας μας οικογενειακα.

 

Εχουμε ομως χωραφια με τα οποια ασχολειτε ακομα και τωρα ο πατερας μου (67 ετων συνταξιουχος καθηγητης).

 

Απο φετος αρχισα να πηγαινω και εγω να τον βοηθαω.

 

Αμαθος ημουν. Δεν μου επεσε και ο κωλος ομως. Κουραστικα ναι αλλα εσεις κανετε λες και ειναι κατι το εξωπραγματικο να τα καταφερεις. Και δεν μαζευα απλα σταφυλλια...

 

Ενας υγιης νεος ανθρωπος μπορει ανετα να δουλεψει. Θα κουραστει ok. Δεν θα πεθανει κιολας... Ισια ισια εκει που παει γυμναστηριο θα κανει γυμναστικη στο χωραφι...

 

Ειναι απαραδεκτο για μενα νεοι υγιης να μην πανε να βγαλουν μεροκαματο και για αρπαχτη εκει. Δεν λεω για μονιμα. Μεχρι να βρουν κατι και να σταματησουν να ειναι φυρα.

 

Και δενειναι λιγοι αυτοι. Ειναι ΟΛΟΙ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω δεν ειμαι αγροτης ουτε κανενας μας οικογενειακα.

 

Εχουμε ομως χωραφια με τα οποια ασχολειτε ακομα και τωρα ο πατερας μου (67 ετων συνταξιουχος καθηγητης).

 

Απο φετος αρχισα να πηγαινω και εγω να τον βοηθαω.

 

Αμαθος ημουν. Δεν μου επεσε και ο κωλος ομως. Κουραστικα ναι αλλα εσεις κανετε λες και ειναι κατι το εξωπραγματικο να τα καταφερεις. Και δεν μαζευα απλα σταφυλλια...

 

Ενας υγιης νεος ανθρωπος μπορει ανετα να δουλεψει. Θα κουραστει ok. Δεν θα πεθανει κιολας...

 

Ειναι απαραδεκτο για μενα νεοι υγιης να μην πανε να βγαλουν μεροκαματο και για αρπαχτη εκει. Δεν λεω για μονιμα. Μεχρι να βρουν κατι και να σταματησουν να ειναι φυρα.

 

Και δενειναι λιγοι αυτοι. Ειναι ΟΛΟΙ.

 

Ρε συ δεν προσλαμβάνουν εργάτες για να βγάλουν τη δουλειά που βγάζεις εσύ ή εγώ ή ο μπαμπάς σου που είναι 67. Και εγώ τσαπίζω και κάνω ότι θες. Μια χαρά παιδί είμαι (λολ) απλά δεν το κάνω με την αποδοτικότητα ενός που το κάνει από τα 15 (όπου 15 βάλε 8). Ούτε είναι αυτό λύση για έναν άνεργο. Το να αποκτήσει εφόδια για μία σύγχρονη οικονομία είναι. Και τέλος πάντων ας το κλείσουμε εδώ το θέμα. Αρκετά offtopic είμαστε. Μην το κλειδώσουν γιατί είναι ωραίο να μοιραστούν οι άνεργοι απόψεις και να τις ακούσουν κι άλλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Capten. Ανοησία και μάλιστα επική ειναι να δίνεις συμβουλές περι καλλιεργιών χώρις να δίνεις λεφτά!

Πουθενά δεν παραγεις αν δεν έχεις κεφάλαιο!

Ντομάτες να θες να καλλιεργήσεις πρέπει να αγοράζεις σπόρους κ εργαλεία, να βάλεις νερό να κανείς 500 πράματα. Αν δεν έχεις λεφτά η αν δε σε δανειοδοτήσει κάποιος δε γίνεται! Απλό και κατανοητο! AΝ διαφωνεις σορρυ μπρο αλλά προφανώς δε ξέρεις από δουλειά!
Νομίζεις ότι επειδή κάποιος κληρονόμησε ενα χωράφι θα το καλλιεργήσει χωρίς λεφτα....Με τέτοιες νοοτροπίες αποδεικνύεις οτι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με δουλειά πέρα από υπαλληλική που εκεί όντως...αν σε προσλάβουν κάπου δεν χρειάζεσαι κεφάλαιο.

 

Εδω μιλάμε οτι ο άλλος περνάει με 10 ευρω την εβδομάδα, δεν υπάρχει δανειοδότηση από πουθενά για να καλλιεργήσει ένα χωράφι και εσυ μιλάς για "επικές ανοησίες".

 

 

Φυσικά και χωρίς κεφάλαιο μπορεί κάποιος να κάνει μια δουλειά υπο ορισμένες προυποθέσεις.Να έχεις μια καλή ιδέα και διάθεση να δουλέψεις σκληρά θα ανταμειφθείς.Τουλάχιστον προσπάθησε.

Πως...πες μας λοιπόν τον τροπο. Εγω έχω μια καλη ιδέα, αλλά δεν έχω λεφτά. Θα με δανειοδοτήσεις εσύ για να τη κανω πράξη? Θα λάβεις εσυ το ρισκο? Η τράπεζα πάντως πλέον δε δινει λεφτά, η Ε.Ε. δεν δινει επιδοτήσεις διότι κάποιοι αγοραζαν με αυτες καγιέν και τη πληρωνει τωρα ο εκάστεστε κακομοιρης.


2.Επίσης! Το δημοσίευμα με τους αγρότες Ημαθειας εχει αναιρεθει προ πολλού!

Το λάθος ήταν του ΟΑΕδ Ημαθειας που δεν ενημερωσε! Αποτέλεσμα ήταν να εμφανισθούν ΣΥΝΟΛΙΚΑ 9 άτομα εκ των οποίων οι 5 αλλοδαποί! Και κάπως έτσι ξεκίνησε το παραμύθι! Εχω βάλει δεκάδες φορές την αληθινή είδηση!

 

3. crupo μπράβο που πηγες και βοηθησες τον πατέρα σου.

Ειχες μια έτοιμη δουλειά και τη συνεχίζεις. Εισαι άξιος συγχαρητηρίων. Αλλοι εδω υποστηρίζουν, οτι χωρις χρημα και με ένα ακαλιέργητο χωράφι, είσαι άχρηστος αν δε το καλλιεργησεις και δε βγάλεις χρημα...

Επεξ/σία από Cossutius.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η ΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗς ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗς ΜΑς ΚΟΙΝΩΝΙΑς όσο και αν δεν σου αρέσει.

 

Ακριβως. Ο ελληνας εχει τους πολιτικους που του αξιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...