Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχουμε καλομαθει κιολας. Αγροτικες δουλειες υπαρχουν αλλα με μικρο μεροκαματο και με ιδρωτα. Και στην Ημαθια ζητουσαν ελληνες με ικανοποιητικο μισθο για καποιον που δεν κανει τιποτα αλλα δεν πηγε κανενας.

 

http://www.green-e.gr/m/articles/view/To-kalesma-gia-Ellhnes-ergates-sth-sygkomidh-toy-rodakinoy-brhke-mhdenikh-antapokrish

 

Γυρω στα 550 ευρω το μηνα εδιναν για 4μηνη απασχοληση και με ασφαλεια διαμονη και φαγητο. Εναξει οι συνθηκες διαμονης δεν πιστευω να ηταν και οι καλυτερες για καποιον που δεν ηταν απο εκει αλλα αν δεν εχει στον ηλιο μοιρα υπομονη...

Ασε που δεν πηγαν και ατομα που μενουν εκει και αρα θα εμεναν στο σπιτι τους.,. Τα βλεπω μπροστα μου. Σιγα μην παω να δουλεψω (ή να στειλω το παιδι μου να δουλεψει) στα χωραφια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε προσωπικό παράδειγμα, αγρότες αρνιούνται να σε προσλάβουν στο χωράφι γιατί "δεν είσαι αλβανός" . Νομός Ημαθίας, καλοκαίρι 2011. 

 

Αυτό προσωπικά το δημοσίευμα δεν το πιστεύω, απλά θέλουν να πληρώνουν 10 ευρώ το 12ωρο.

 

Προσωπικά θα πήγαινα και πήγα σε πολλές αγροτικές δουλειές, για 10 ευρώ την μέρα, γιατί απλά δεν υπήρχε άλλη πηγή εισοδήματος. Επειδή έτυχε να πετύχουμε επαγγελματικά, να μην ξεχνάμε και τις ρίζες μας!!

Αυτο λεω και εγω, οταν εισαι 2 χρονια ανεργος... ΠΑΣ ! Εδω ομως εχουμε παραδειγματα που δεν πανε!

Εχω φιλο του δουλευει σε fast food αλυσιδας η οποια πληρωνει 600ευρω για 8ωρο, 31 ημερες το μηνα, και  μου λεει οτι ερχονται και Ελληνες, αλλα πανω απο 2-3 μηνες δεν καθονται. Ο φιλος μου ομως καθεται, γιατι δεν εχει κανεναν απο πισω να τον συντηρει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχουμε καλομαθει κιολας. Αγροτικες δουλειες υπαρχουν αλλα με μικρο μεροκαματο και με ιδρωτα. Συν οτι πρεπει να ξενιτευτεις. Και στην Ημαθια ζητουσαν ελληνες με ικανοποιητικο μισθο για καποιον που δεν κανει τιποτα αλλα δεν πηγε κανενας.

 

http://www.green-e.gr/m/articles/view/To-kalesma-gia-Ellhnes-ergates-sth-sygkomidh-toy-rodakinoy-brhke-mhdenikh-antapokrish

 

Προσδιόρισε το μικρό μεροκάματο. Άσε που σημασία έχει τι μένει στην τσέπα στο τέλος της ημέρας, αν βάλεις στην εξίσωση διαμονή κ.λπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σχεδόν τα γράφεις φυλατος.Και όταν λέω παραγωγή δεν εννούσα μόνο πρωτογενή άλλά και δευτερογενή και τριτογενή.Με εξαίρεση τουρισμό,ιατρικές υπηρεσίες και ναυτιλία είμαστε αρκετά πίσω σε καινοτομίες,συνεργασίες και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

 

Μην ξεχνάμε και το μέτριο εκπαιδευτικό μας σύστημα όπου γεννά μέτριους και αναποτελεσματικούς εργαζομενους.

 

Και να βάλω ανω τελία.Οσοι είμαστε άνεργοι,υποαπασχολούμαστε ή δεν πληρωνόμαστε καλά το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι θυσίς,να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε και υπομονή.Και ερευνα.

Μου αρεσει η δυναμικη σου ψυχολογια και οτι δεν το βαζεις κατω και εισαι εργατικος,αισοδοξος και ''επιθετικος'' με την τυχη σου.Ειμαι συμφωνος με αυτη την νοοτροπια.

 

Αλλα μην τα βαζουμε με τον λαο.Οσοι κατηγορουν τον λαο,ξεχνουν οτι ο λαος δεν ειχε ποτε επιλογη,ουτε εναλλακτικη λυση.Δεν υπηρξε ενα κομμα με αξιοπρεπες προγραμμα ,εστω ως ενα σημειο,να ψηφισει,ποτε δεν υπηρχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για αυτο φταιει ο μεσος Ελληνας πολιτης που ολες αυτες τις δεκαετιες απο το 1945 μεχρι σημερα και μετα οι θεωρουμενοι πολιτικοι μας ''ηγετες'' δεν εφτιαξαν τις υποδομες για να εχουμε παραγωγικοτητα? Αυτος ηταν ο ρολος τους και για αυτο τους εκλεγαμε.

Και τους φωστήρες ποιος τους εκλέγει?Μου γράφεις?Ποιος?

 

Αντε να δούμε τα νέα φρούτα στο μέλλον στη πολιτική μας σκηνή για να γελάσουμε και λίγο.Αλλά μην ξεχάσεις οτι Η ΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗς ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗς ΜΑς ΚΟΙΝΩΝΙΑς όσο και αν δεν σου αρέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσδιόρισε το μικρό μεροκάματο. Άσε που σημασία έχει τι μένει στην τσέπα στο τέλος της ημέρας, αν βάλεις στην εξίσωση διαμονή κ.λπ..

Στην Ημαθια εδιναν 23 ευρω μεροκαματο. Και δεν πηγε κανενας. Εγω αν ημουν ανεργος και ημουν απο την περιοχη θα πηγαινα τρεχοντας. Δεν τα θεωρω και λιγα στην εποχη μας...

Εδιναν και διαμονη. Αλλα εδω δεν πηγαν ατομα που μενουν εκει θα πηγαιναν απο αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα μην τα βαζουμε με τον λαο.Οσοι κατηγορουν τον λαο,ξεχνουν οτι ο λαος δεν ειχε ποτε επιλογη,ουτε εναλλακτικη λυση.Δεν υπηρξε ενα κομμα με αξιοπρεπες προγραμμα ,εστω ως ενα σημειο,να ψηφισει,ποτε δεν υπηρχε.

Δικαιολογίες πάλι να ρίξουμε το φταίξιμο σε άλλους,Πάντα έτσι γίνεται.Κρίμα.Να κοιτάξουμε και λίγο στον καθρέφτη.Και εγώ πρώτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benign : Για τις τελευταίες εκλογές σε βρίσκω λάθος. Αλλά βέβαια το ψάξιμο στο Internet το κάνουμε μόνο για να κερδίσουμε κανένα μικρο ποσό αγοράζοντας από το amazon για παράδειγμα. Για τα μεγάλα ποσά που μας αφορούν προσωπικά, δηλαδή για τους managers της ζωής μας δε το ψάχνουμε ούτε για 10 λεπτά στο Internet.

Αν το έψαχνες θα έβρισκες άρτια site πολιτικών κομμάτων πέρυσι και επίσης αν δεις τα site των κομμάτων που ψηφίζει ο περισσότερος κόσμος θα σε πιάσουν τα γέλια (αν και κανονικά μετά πρέπει να σε πιάσουν τα κλάματα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω: 23€ μεροκάματο. Ωραία. Διαμονή; Φαΐ;

Ωραια, θα βγαλεις τα εξοδα σου! Αμα δεν δουλευεις καθολου? Διαμονη, φαι, απο που θα προελθουν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, θα βγαλεις τα εξοδα σου! Αμα δεν δουλευεις καθολου? Διαμονη, φαι, απο που θα προελθουν?

 

Πας στο ένα άκρο και αναφέρεσαι σε εκείνους που το μόνο που έχουν στην καλύτερη, είναι μια στέγη. Ούτε φαΐ, ούτε τίποτα παραπάνω.

 

Δεν είναι όλοι οι άνεργοι έτσι. Καλώς ή κακώς κάποιοι έχουν έστω και 100-150€ χαρτζιλίκι το μήνα για τα απολύτως απαραίτητα (φαΐ-μετακίνηση).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω: 23€ μεροκάματο. Ωραία. Διαμονή; Φαΐ;

 

Άμα είναι να μένω μαζί με 20 άλλους ή να μπαίνω μέσα, μάντεψε αν συμφέρει ή όχι.

 

Το διαβασες το Link που εβαλα? Και δωρεαν διαμονη και φαγητο και ασφαλιση και 23 ευρω τη μερα.

Αν καποιος δεν εχει να φαει να παει να μεινει και με αλλους 20 για 4 μηνες για να βγαλει την χρονια.

 

Αλλα ρε φιλε δεν πηγαν ουτε ατομα που μενουν στην γυρω περιοχη και εχουν το σπιτι τους εκει. Αυτο τα δειχνει ΟΛΑ για την νοοτροπια που εχουμε. Ανεργους η περιοχη δεν ειχε?

Αλλα ειναι δυνατον ο ελληναρας να δεχτει να παει να δουλεψει στα χωραφια σαν τους αλβανους? Καλυτερα χαρτζηλικι απο τους γονεις και τους παππουδες και αραλικι με καφεδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τους φωστήρες ποιος τους εκλέγει?Μου γράφεις?Ποιος?

 

Αντε να δούμε τα νέα φρούτα στο μέλλον στη πολιτική μας σκηνή για να γελάσουμε και λίγο.Αλλά μην ξεχάσεις οτι Η ΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗς ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗς ΜΑς ΚΟΙΝΩΝΙΑς όσο και αν δεν σου αρέσει.

Ναι σου απαντησα σε αυτο στο προηγουμενο post.Και το ξαναγραφω.Υπηρξε ποτε κομμα της προκοκης με προγραμμα σωστο η ηγετη που να αξιζε για να το ψηφισει ο λαος?Ποιο και ποτε?Ποια  χρονικη περιοδο και γιατι?Ο λαος δεν ειχε ποτε ποιοτικη επιλογη.Μαλλον ο λαος δεν ειχε ποτε καν επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σου απαντησα σε αυτο στο προηγουμενο post.Και το ξαναγραφω.Υπηρξε ποτε κομμα της προκοκης με προγραμμα σωστο η ηγετη που αν αξιζε για να το ψηφισει ο λαος?Ποιο και ποτε?Ποια  χρονικη περιοδο και γιατι?Ο λαος δεν ειχε ποτε ποιοτικη επιλογη.Μαλλον ο λαος δεν ειχε ποτε καν επιλογη.

 

Αποχή.

 

Τι νόημα έχει να ψηφίσεις τον καλύτερο απ' τους χειρότερους; Λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο ένα άκρο και αναφέρεσαι σε εκείνους που το μόνο που έχουν στην καλύτερη, είναι μια στέγη. Ούτε φαΐ, ούτε τίποτα παραπάνω.

 

Δεν είναι όλοι οι άνεργοι έτσι. Καλώς ή κακώς κάποιοι έχουν έστω και 100-150€ χαρτζιλίκι το μήνα για τα απολύτως απαραίτητα (φαΐ-μετακίνηση).

Στην Αθηνα φιλος μου δουλευει σε fast food και παιρνει 20ευρω το 8ωρο. Ζει σε γκαρσονιερα και τα βγαζει περα μονος του. Τι να κανει ο ανθρωπος, αμα εμενε με τους γονεις του, θα μπορουσε αυτα τα 170ευρω να τα βαλει στην ακρη ή να τα τρωει στην διασκεδαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...