Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε φιλε δεν ειπα πως ειναι εφοδιο αυτο.

 

Αλλα...

 

Εισαι ανεργος 30 ετων και σου λεω να ερθεις να μαζεψουμε μπαλες απο τριφυλλι και να σου δωσω μεροκαματο 50 ευρω. Και εσυ προτιμας να ζητησεις 5 ευρω απο την μανα σου να πας να πιεις καφε.

 

Η ανεργια σου φταει εσενα?

 

Πραγματικο γεγονος... Και δεν εχουν λιγοι αυτη την νοοτροπια αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φιλε δεν ειπα πως ειναι εφοδιο αυτο.

 

Αλλα...

 

Εισαι ανεργος 30 ετων και σου λεω να ερθεις να μαζεψουμε μπαλες απο τριφυλλι και να σου δωσω μεροκαματο 50 ευρω. Και εσυ προτιμας να ζητησεις 5 ευρω απο την μανα σου να πας να πιεις καφε.

 

Η ανεργια σου φταει εσενα?

 

Πραγματικο γεγονος... Και δεν εχουν λιγοι αυτη την νοοτροπια αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως...

Αν κάποιος σου δινει την ευκαιρία και εσυ τη πετάς είσαι άξιος της μοιρας σου.

Πόσοι ειναι αυτοι οι βολεμένοι ομως? Γιατι μονο ως βολεμένος δε πας να εργαστεις. Αν χρωστάς και δεν έχεις να φας φιλε θα πας. Τα ρεμάλια που αναφέρεσαι, δεν έχουν ανάγκη απο εργασία. Ειναι άεργοι.

Ομως εγω δεν βλέπω και πολλές ευκαιρίες πλέον για τον κόσμο.

 

Λυσαξαν κάποια σάιτ με τους αγροτες Ημαθείας, κανεις δεν έβγαλε ομως την αλήθεια μετά και τον πραγματικό αριθμό που πηγε για να εργαστεί με αποτέλεσμα να γινει ολοκληρο θέμα και να γινει μέχρι και ένορκη διοικητικη εξέταση για τη μη ενημέρωση του κόσμου,

 

Ειδαμε και στη Μανωλαδα πως δουλευουν κάποιοι. Ειχαν ανάγκη απο εργάτες, δε καλουσαν Ελληνες..Εφερναν τους Αφρικανους να δουλευουν για ένα κομμάτι ψωμι. Εγινε το σκηνικό με τους πυροβολισμους, ξαφνικά ο ΟΑΕΔ καλεί κόσμο να πάει να δουλέψει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος σου δινει την ευκαιρία και εσυ τη πετάς είσαι άξιος της μοιρας σου.

Πόσοι ειναι αυτοι οι βολεμένοι ομως? Γιατι μονο ως βολεμένος δε πας να εργαστεις. Αν χρωστάς και δεν έχεις να φας φιλε θα πας. Τα ρεμάλια που αναφέρεσαι, δεν έχουν ανάγκη απο εργασία. Ειναι άεργοι.

Ομως εγω δεν βλέπω και πολλές ευκαιρίες πλέον για τον κόσμο.

 

Λυσαξαν κάποια σάιτ με τους αγροτες Ημαθείας, κανεις δεν έβγαλε ομως την αλήθεια μετά και τον πραγματικό αριθμό που πηγε για να εργαστεί με αποτέλεσμα να γινει ολοκληρο θέμα και να γινει μέχρι και ένορκη διοικητικη εξέταση για τη μη ενημέρωση του κόσμου,

Φιλε δυστυχως ειναι πολλοι.

Ξερω παρα πολλα ατομα που εχουν απορριψει δουλειες επειδη δεν τους αρεσαν και δεν ειναι αυτο που ηθελαν (οχι μονο αγροτικες). Και ειναι ανεργοι εδω και χρονια και ζουν απο γονεις και παππουδες. Ζω σε μικρη σχετικα κοινωνια και τα ξερω.

 

Ειναι η νοοτροπια που εχουμε πλεον. Σιγα μην παω στα χωραφια να ξεσκιστω. Ή σιγα μην παω σε αρτοποιειο να παω στην δουλεια στις 3 το βραδυ. Καλυτερα να πινω ποτακια εκεινη την ωρα...

 

Νεος π.χ. ο οποιος εχει βγαλει μια σχολη και μπορουν οι γονεις του να τον συντηρησουν προτιμα να μενει ανεργος απο τα να βρει καποια δουλεια (εστω και προσωρινη) εκτος αντικειμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειναι ανεργοι εδω και χρονια και ζουν απο γονεις και παππουδες.

Δηλαδη βολεμένοι που δεν ε΄χουν όρεξη να εργαστουν.

Διάβασε στο παρον τοπικ, πόσα παιδιά ψάχνουν να εργαστουν και δε μπορουν. Ειδικά στην αρχη, πριν ανάψουν τα αιματα.

Αλλοι παρακαλάνε να πάνε σε χωράφια.

 

Και να στο πω και διαφορετικά? Ελιες έχει ο μπατζανάκης μου και πάω και τον βοηθάω, κρα έκαναν στη Λακωνία οι φοιτητές για να έρθουν να βοηθήσουν με 10 -15 ευρω το 6αωρο. Μόνοι ερχοντουσαν στα χωράφια. Ελληνες....όχι Πακιστανοί.

 

Το ότι υπάρχει κοσμος που δε θέλει να δουλέψει, δεν σημαινει οτι δεν υπάρχει και ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σιγουρα αυτο που λες ισχυει. Οι πιο πολλοι ειναι ατομα που οι γονεις τους εχουν την δυνατοτητα και τους στηριζουν. Πολλες φορες μαλιστα ειναι και οι ιδιοι οι γονεις που ισως τους αποτρεπουν. Σιγα μην παει ο γιος μου στα χωραφια!!!

 

Για Αθηνα τα πραγματα ειναι σιγουρα πιο δυσκολα.

 

Σε επαρχια (κρινοντας απο την περιοχη μου) αν καποιος θελει να βρει δουλεια τουλαχιστον αγροτικη θα την βρει. Εστω και για 3-4 μηνες. Να βγαλει τα εξοδα του τουλαχιστον... Παντως μεχρι τωρα αν χρειαστουμε καποιον για τα χωραφια βρισκουμε ΜΟΝΟ αλβανους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω απορρίψει δουλειά όσο κι αν την έχω ανάγκη. Με είχαν πάρει πάρει για σερβιτόρο σε ένα εστιατόριο. Μου είπαν μια βδομάδα δοκιμαστικά και μετά θα συζητήσουμε και για τα λεφτά, δεν αρνήθηκα γιατί όπως είπα την είχα ανάγκη. Η δοκιμαστική εβδομάδα ήταν η Μ.βδομάδα που του έβγαλα τρελή δουλειά. Το Μ.Σάββατο πληρώθηκα για εκείνη τη μέρα, προσλήφθηκα δηλαδή, μου δωσε 25€ αλλά τα πουρμπουάρ δικά του. ΟΚ λέω εντάξει καλά είναι άσχετα αν δεν υπήρχε στάνταρ 8ωρο.

Ξεκινάμε κανονικά από Τρίτη αν θυμάμαι καλά και μου λέει θα πληρωθείς την Κυριακή συνολικά για όλες τις μέρες που θα δουλέψεις. Δεν ήταν στάνταρ οι μέρες, 3 μεροκάματα έκανα και μου δωσε 60€, 20€ το μεροκάματο από τα αρχικά 25€ με τη δικαιολογία ότι δεν μπορεί παραπάνω. Εκτός αυτού με έβαζε να σκουπίζω, σφουγγαρίζω, και οτιδήποτε άλλη δουλειά προέκυπτε (λογικά για έναν σερβιτόρο αλλά όχι όταν του δίνεις ψίχουλα) και με κρατούσε μέχρι να βγάλω δουλειά, πχ αν στο 8ωρο δεν υπήρχε κίνηση με αγγάρευε για καμιά ώρα ακόμα ώστε σε περίπτωση που έρθουν πελάτες να κάνω κάτι. Τη 2η βδομάδα δεν άντεξα κι έφυγα, τέτοια κακομεταχείριση και εκμετάλλευση πρώτη φορά είδα.

Χίλιες φορές κάτω από τον ήλιο στο χωράφι και 30€. Αν έβρισκα τώρα το καλοκαίρι Θεσ/νίκη ή γύρω περιοχές θα πήγαινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

crupo εγώ πάντως ενδιαφέρομαι, έχε με υπόψη σου.

 

panos2171, από πού κι ως πού τα tips δικά του αν εσύ αποκλειστικά σέρβιρες το τραπέζι; Θα 'χε φάει πανηγυρικό άκυρο έτσι και μου τα ζητούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εχω μερικους εδω στο χωριο μου ειναι 27 χρονων, οι πατεραδες τους εχουν επιχειρηση, δεν πατανε ποτε, αυτοι παιρνου αλλοδοαπους να τους βοηθησουν .

 

 

 

Δεν κανουν τιποτα, μονο ζουν εισ βαρος των γονεων τους, ο αλλος αυτη την εποχη αγορασε τζιπ τσεροκι, ετσι γιατι του την εδωσε. Σε εναν γειτονα ειπε, θελω να χαρω την ζωη μου. Οι αλλοι παραλια μπουκαλια συνεχεια. Καθεσαι και απορεις, αν εσυ εισαι τοσο στην ακρη ή αυτοι δεν νοιαζονται επειδη δεν κανανε τιποτα, αρα δεν χασανε και κατι. 

 

Να την χαρεις δεν λεω αλλα να δουλεψεις και να τα αποκτησεις, οχι ετσι. Ο αδερφος μου απο το πρωι μεχρι το απογευμα στα πλακακια ηταν και μετα απο 3 χρονια αξιοθηκε να παρει ενα αμαξι και αυτο μεταχειρισμενο των 2000 ευρω. Που μερικες φορες την ασφαλεια και τα τελη τα πληρωνε ο πατερας μου. Παλι καλα που εχουμε συνεργειο και το φτιαχνουμε εμεις αλλιως μπορει να ηταν ακινητο τωρα.

 

 

 

Και βλεπουν καποιον σαν εμενα που δουλευω απο δω απο κει, πηγα σπουδασα, δουλεια δεν εχω, σιχαινομουν που επαιρνα λεφτα απο τον πατερα μου( τωρα δεν το κανω), οποτε τους συναντησεις στο δρομο ή σε καμια κοινη παρεα λες και ζουν σε αλλο πλανητη ειναι.

Κάποιοι πρέπει να πουλήσουν και τα ναρκωτικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

crupo εγώ πάντως ενδιαφέρομαι, έχε με υπόψη σου.

Καλα μην φανταστεις πως ειμαι κανενας τσιφλικας και βαζω καργα εργατικα... :-D

Την περισσοτερη δουλεια μονοι μας την βγαζουμε μπας και μεινει κανενα φραγκο. Μιλαω γενικα.

 

Π.χ. στο χωριο που εχουμε τα χωραφια μας εχουν εγκατασταθει μονιμα αλβανοι που ζουνε απο αυτο. Την μια θα τους χρειαστει ο ενας την αλλη ο αλλος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panos2171 μολις ανέφερες τα νέα εργασιακά δεδομένα.

Δεν ειναι καινουργια αυτά που γράφεις. Υπάρχουν εδω και καιρό, απο τη στιγμη που ξεκινησε η κριση,

Λιγοι ειναι οι καλοι εργοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταθέσω κι εγώ τις αποψεις μου..

 

Οπως προαναφερθηκε οι περισσοτεροι σημερα ειναι αεργοι κι αυτο απο επιλογη και αφου το επικροτουν οι γονεις τους μαζι. Θυμαμαι πριν απο λιγα καλοκαιρια κι αφου ειχαμε τελειωσει τις Πανελληνιες, εγω σχεδον αμεσως ξεκινησα δουλεια στην καφετερια του χωριου, δεν μπορεσα να πεισω κανενα φιλο μου να ερθει για δουλεια καθως ψαχναμε ατομο τους ελεγα, ελατε θα σας μαθω τη δουλεια θα παιρναμε καλα, θα πινουμε και τζαμπα(χωρις παρεξηγηση) θα παιρνουμε και μια 25αρα και θα μαστε αρχοντες. Ουτε ενας δεν συγκινηθηκε, ολοι βαριοταν απολαμβαναν το καλοκαιρι τους...

 

Αλλο παραδειγμα ενας φιλος μου, εδω και 4χρονια που τελειωσε το σχολειο ειναι ο πιο ανεργος-αεργος ανθρωπος που εχω συναντησει ποτε, το μονο που κανει ειναι να λιωνει στο λαπτοπ ολη μερα, ενω θυμαμαι να μας λεει με καμαρι το εβδομαιδαιο μπατζετ που επεφτε απο παππουδες και γονεις... επαιρνε καμια 80αρα τη βδομαδα...

 

Τελος και με αλλους συμφοιτητες που συζηταω τωρα κανενα δεν βλεπω να ενδιαφερεται να κανει κατι ολοι εχουν επαναπαφτει στο χαρτζιλικι των γονιων(και ετοιμαζονται για Μυκονο..) κι οτι και καλα ειναι φοιτητες...

 

 

Σορρυ αν βγηκα οφτοπικ..

 

Κλεινοντας, ευκαιριες υπαρχουν σας το λεω κι εγω κι ας ειμαι μονο 21ετων, την Δευτερα τελειωνω την εξεταστικη παρασκευη σαλπαρω για νησι( 8ο καλοκαιρι που κατεβαινω) για 50μερες Non-stop δουλειας μεχρι τελη Αυγουστου διοτι ξαναρχιζει εξεταστικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεινοντας, ευκαιριες υπαρχουν σας το λεω κι εγω κι ας ειμαι μονο 21ετων, την Δευτερα τελειωνω την εξεταστικη παρασκευη σαλπαρω για νησι( 8ο καλοκαιρι που κατεβαινω) για 50μερες Non-stop δουλειας μεχρι τελη Αυγουστου διοτι ξαναρχιζει εξεταστικη

 Μερικες ερωτησεις.

 

1. Εισαι φοιτητής στη πόλη σου ή σε άλλη πόλη? Οι γονεις σου νοικιάζουν σπιτι ??

2. Εκει που θα πας θα εργαστεις νόμιμα ή παράνομα?

 

Σε ρωτάω διοτι.

1. Αν εισαι φοιτητής σε άλλη πόλη σου νοικιάζουν και εσυ εργαστεις νομιμα, εισαι υποχρεωμένος να υποβάλεις δηλωση και οι δικοι σου θα μεινουν ξεκρέμαστοι ως προς το σπιτι που σου ενοικιάζουν. Ουσιαστικά δεν δικαιολογειται, παρόλλο που το κράτος ξέρει οτι εισαι φοιτητής.

2. Αν εργαστεις παράνομα, εγω σου λέω μπράβο αλλά απ την άλλη κάνεις κακό στο κράτος.

 

Οτι και να κάνεις λοιπόν, κάτι θα ειναι λάθος.

 

(Τωρα βέβαια, αν μένεις με τους γονεις σου και εργάζεσαι και νομιμα, μπράβο σου αλλά μεταξυ μας...νησί 2 μηνες και νομιμη εργασία σε φοιτητή...δυσκολο :P  οχι απιθανο ομως)

 

Αυτές ειναι οι μεγάλες ευκαιρίες που λέγαμε..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυσαξαν κάποια σάιτ με τους αγροτες Ημαθείας, κανεις δεν έβγαλε ομως την αλήθεια μετά και τον πραγματικό αριθμό που πηγε για να εργαστεί με αποτέλεσμα να γινει ολοκληρο θέμα και να γινει μέχρι και ένορκη διοικητικη εξέταση για τη μη ενημέρωση του κόσμου,

 

Τι εγινε ακριβως εκει γιατι δεν το ακουσα. Εμεινα μονο στο αρθρο πως δεν πηγε κανενας ελληνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ακριβως εκει γιατι δεν το ακουσα. Εμεινα μονο στο αρθρο πως δεν πηγε κανενας ελληνας...

Για χρόνια εκει, εργάζονταν κατα βάση αλλοδαποι

 

Μπηκαν λοιπον οι νέοι αγροτες στη μέση και ειπαν να δωσουν ευκαιρίες σε Ελληνες.

Πηγαν στο ΟΑΕΔ και ενημέρωσαν πως υπάρχουν θέσεις.

 

Ο ΟΑΕΔ δεν έκανε ποτέ την ενημέρωση απο λάθος υπαλλήλου.

 

Αποτέλεσμα ηταν τη πρωτη ημέρα να σκάσουν μυτη 9 άτομα συνολικά. 5 αλλοδαποι, 4 Ελληνες οπως θυμάμαι να λένε οι ιδιοι εκει και οι καταγγελίες που έγιναν.

Τη 2η ημέρα το εμαθαν οι αλλοδαποι που δουλευαν χρονια εκει και φυσικά και πηγαν να ζητησουν δουλειά.

 

Οι νέοι αγροτες αγανάκτησαν και έβγαλαν ειρωνικη ανακοινωση μέσω σάιτ. Μόλις ανακοινωθηκε υπηρξαν τεράστιες καταγγελίες οτι ουδέποτε ενημερωθηκε κανεις απ τον ΟΑΕΔ οπως και τελικά αποδειχθηκε.

 

Αν μπεις στο σαιτ τους και σε πολλά σάιτ που ανέφεραν το συγκεκριμένο άρθρο θα διαβάσεις τα δεκάδες σχολια που ολοι έλεγαν πως ο ΟΑΕΔ δεν ενημερωσε ποτέ.

 

Στο τέλος το ειπε και ο προεδρος των νέων αγροτων πως το ολο θέμα προέκυψε απο λαθος υπαλλήλου.

 

Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...