Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το χειρότερο για εμένα, ως εργαζόμενο, ειναι να σου λένε "τυχερός εισαι ρε με τα 700 ευρω και τις 12 ωρες εργασίας. Αλλοι δουλευουν 15 ωρες για 500 και άλλοι δεν έχουν καθόλου δουλειά".

 

Η νοοτροπια δηλαδή ειναι το να κοιτάζουμε το χειρότερο. Όχι το καλυτερο.

Ε βγαινει και κανας Κανάκης που και που και μας δειχνει τι συμβαίνει στη Σιέρα Λεόνε οπότε λέμε όλοι...πω πω τυχηηηηηηηηηηη...αυτοι εκει δεν έχουν να φάνε...τυχεροι εμεις.

Ολα αυτά απ το έθνος που γέννησε τη δημοκρατία, το έθνος της "ανάπτυξης" και όλων οσων μας λένε...

 

Σκεφτεται ο άλλος, πως θα βγάλει την εβδομάδα του με 10 ευρω.

 

Το έχω πει. Η τιμωρία για όσους μιλάνε για λιτότητα, ειναι να τους παγώσεις τους φουσκωμένους λογαριασμούς και να τους βάλεις να ζουν άνεργοι στην Αθήνα με δικό τους σπίτι. Να κάνεις μεροκάματο νομιμο για 2 μηνες, να βγάζεις 500 ευρω το χρόνο και να σε υποχρεωνει η εφορία να κάνεις δηλωση και να καλυψεις τα 3000 ευρω!!!!!!!!!!!!

Ακόμα και φοιτητής αν εισαι, αν έχεις δουλέψει έστω και 10 μέρες, πρέπει να κάνεις δηλωση. Και βγαινεις άμεσα απ τους γονεις σου, οι οποιοι αν σου πληρωναν σπιτι στην επαρχία, μένουν ξεκρέμαστοι. Απιστευτο φορολογικό συστημα. Απιστευτοι νομοι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτο αναρωτιεμαι. Δεν θεωρουμαι ανεργος βεβαια αλλα ημουν σε πολυ δυσκολη κατασταση μεχρι και πολυ προσφατα οπου ο καφες δεν υπηρχε (μιλαμε για να βγεις εξω και οχι να πας σε κανα σπιτι φιλου που θα στον κερασουν), για να πας για μπανακι χρειαζεσαι οχημα και βενζινη και οπως ξερουμε το δευτερο κοστιζει αρκετα και το γυμναστηριο θελει και αυτο τη συνδρομη μου

 

Ακομα και σπιτι να μενεις δεν ειναι δωρεαν. Απλα οτιδηποτε αλλο εκτος σπιτιου κοστιζει αρκετα περισσοτερο. 

20 euro το μήνα μου πήρε

πλήρωσα 6 μήνες μπαμ τον Μάιο που απολύθικα απο φαντάρος και έχω για 6 μηνες εξασφαλισμένη την ασχολία μου. Τελικά σε καλό μου βγήκε που όσο ήμουν στο στρατό δεν χάλαγα λεφτα , βασικά το χρήμα είχε χάσει την αξία του γιατι βαριόμουνα και τύχαινε να μου λέει η γιαγιά μου σου έβαλα 50 euro στην τράπεζα (οταν έπαιρνε την σύνταξη) και να μην έχω χαλάσει του προηγούμενου μηνα. 

δεν είναι και κάτι τραγικό πάντως τα 20 euro το μήνα , 1-2 φορές να πας σε περιστασιακή δουλειά κάθε μήνα βγαίνει , εγώ έτσι εκανα άλλες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα λιγοι εχουν την επιγνωση του τι σημαινει να εισαι απενταρος. γυμναστηρια, καφεδες, μπανια, αν αντεχει η τσεπη σας για τετοια πραματα καλα ειστε ακομα. οι υπολοιποι που μετρανε και το τελευταιο σεντς ζουν την πραγματικη μιζερια

  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα ανοιξουν οι πυλες τις κολάσεως αν δε πάρουμε την επομενη δοση και αν δεν καταργηθουν οι συντάξεις, δε πάνε οι μισθοι στα 200 ευρω το μηνα κτλ κτλ :P

 

 

Αυτη τη φορα μαλλον ειναι αληθεια τα ασφαλιστηκα ταμεια δεν αντεχουν αλλο ειμαστε 1 εργαζομενος προς ενα συνταξιουχο ενω επρεπε να ειναι 4 προς 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα λιγοι εχουν την επιγνωση του τι σημαινει να εισαι απενταρος. γυμναστηρια, καφεδες, μπανια, αν αντεχει η τσεπη σας για τετοια πραματα καλα ειστε ακομα. οι υπολοιποι που μετρανε και το τελευταιο σεντς ζουν την πραγματικη μιζερια

εγω γνωρίζω πχ και ίσως έχω περάσει καταστάσεις που κανένας εδω μέσα δεν έχει ζήσει σε περίοδο που είχε λεφτα η Ελλάδα και δουλειές υπήρχαν κλπ αλλα το θέμα μιλάει για ανέργους όχι για άστεγους

αν είσαι άνεργος δεν σημαίνει οτι δεν έχεις κάποια χρήματα στην τράπεζα απο τότε που εργαζόσουν 

υπάρχουν και οι άνεργοι που την παλεύουν γιατι φρόντισαν να κρατήσουν κάτι στην άκρη και δεν πήγαιναν κάθε μέρα για καφέ και το καλοκαίρι διακοπές. Οι υπόλοιποι άνεργοι που δεν έχουν να φάνε προφανώς είχαν πρόβλημα και πριν την κρίση . Στην περίπτωση μου βέβαια έχω ενα μεγάλο πλεονέκτημα που έχω δικό μου σπίτι και ζω χωρίς να πληρώνω ενοίκιο/δάνειο γιατι τότε προφανώς και δεν θα μπορούσα να ζήσω ακόμα και με δουλειά των 500euro, το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι 20 ok θα πάρεις φράγκα από τους δικούς σου για καφέ, μπάνια, βόλτες γενικότερα. Στα 30 νιώθεις λίγο ξεφτίλας και αν έχεις και δικό σου σπίτι προτιμάς τις οικογενειακές διευκολύνσεις να τις τοποθετήσεις αλλού.α

 

Καφέ, έχω να πληρώσω κανένα 4μηνο γιατί δεν μου περισσεύουν εσχάτως δε χτες κολλητός μου πλήρωσε και τα σουβλάκια.

 

Ευτηχώς το μαρτύριο τελειώνει σε μερικούς μήνες μιας και την πουλεύω.

 

 

Και εγω ντρεπομαι πολυ που παιρνω χαρτζιλικη στα 29 απο την θεια και το ακομα χειροτερο αυτο που με κοματιαζει πραγματικα ειναι οταν μου δινει κατι παραπανω και της λεω ρε θεια δεν εχεις και εσυ λεφτα και μου λεει δεν πειραζει οταν θα βρεις δουλεια μου τα επιστρεψεις, αυτη η φραση με κανει χωμα.

 

Εγω δυστηχως δεν φευγω αλλα περιμενω μπας και πουλησω ενα κτηματακι για να ανοιξω κανα μαγαζακι.

 

εγω γνωρίζω πχ και ίσως έχω περάσει καταστάσεις που κανένας εδω μέσα δεν έχει ζήσει σε περίοδο που είχε λεφτα η Ελλάδα και δουλειές υπήρχαν κλπ αλλα το θέμα μιλάει για ανέργους όχι για άστεγους

 

Ασε σημερα στην προνοια ηταν ενα παλικαρι στην ηληκια μου ισως και πιο μικρος και του λεει ο υπευθηνος θα πας στο υποκαταστημα της περιοχης σου και του απανταει δεν εχω σπιτι ειμαι αστεγος.

 

Τι να λεμε τωρα αυτα βλεπω και λεω υπαρχουν και χειροτερα παλι καλα να λες που εχεις στεγη και ενα πιατο φαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ντρεπομαι πολυ που παιρνω χαρτζιλικη στα 29 απο την θεια και το ακομα χειροτερο αυτο που με κοματιαζει πραγματικα ειναι οταν μου δινει κατι παραπανω και της λεω ρε θεια δεν εχεις και εσυ λεφτα και μου λεει δεν πειραζει οταν θα βρεις δουλεια μου τα επιστρεψεις, αυτη η φραση με κανει χωμα.

 

Εγω δυστηχως δεν φευγω αλλα περιμενω μπας και πουλησω ενα κτηματακι για να ανοιξω κανα μαγαζακι.

dont do it fedon!

πραγματικά και εγώ το σκεφτόμουν παλιότερα αλλα βλέποντας τα μαγαζιά στην Πάτρα να κλείνουν το ένα μετά το άλλο έχω τρομάξει με το θέμα...

οι πιθανότητες να μπεις μέσα είναι μεγάλες ..

τι μαγαζί σκέφτεσαι να ανοίξεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη φορα μαλλον ειναι αληθεια τα ασφαλιστηκα ταμεια δεν αντεχουν αλλο ειμαστε 1 εργαζομενος προς ενα συνταξιουχο ενω επρεπε να ειναι 4 προς 1

Μα...αυτά τα χρηματα θα έπρεπε ηδη να υπάρχουν. Τα έχουν ηδη πληρωσει οι συνταξιουχοι. Γιατι να στηριζονται σε εμένα και σε εσένα??

(αυτος ειναι και ο μοναδικος λογος που ειναι υποχρεωτικη η ασφάλιση στο ΙΚΑ και δε μας αφηνουν επιλογη...γιατι αν ειχαμε επιλογη θα φευγαμε απ το ρδελομπου και δυστηχως, μια που τα χρηματα του κοσμάκι έχουν φαγωθει εδω και χρόνια οι συνταξιουχοι δε θα ειχαν συνταξη)

 

Φαντάσου πάντως, πόσο θα χειροτερέψουν τα πράγματα οταν θα ειμαστε μισός εργαζόμενος για 10 συνταξουχους. Ή οταν δε θα εργαζόμαστε καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ντρεπομαι πολυ που παιρνω χαρτζιλικη στα 29 απο την θεια και το ακομα χειροτερο αυτο που με κοματιαζει πραγματικα ειναι οταν μου δινει κατι παραπανω και της λεω ρε θεια δεν εχεις και εσυ λεφτα και μου λεει δεν πειραζει οταν θα βρεις δουλεια μου τα επιστρεψεις, αυτη η φραση με κανει χωμα.

 

Εγω δυστηχως δεν φευγω αλλα περιμενω μπας και πουλησω ενα κτηματακι για να ανοιξω κανα μαγαζακι.

 

 

Σκέψου το καλά αυτό με το μαγαζί.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ να κάνω στην Πάτρα αλλά δεν συμφέρει!Εδώ άνοιξε μαγαζί στην γειτονιά μου και μέσα σε 1 μήνα έκλεισε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γνωρίζω πχ και ίσως έχω περάσει καταστάσεις που κανένας εδω μέσα δεν έχει ζήσει σε περίοδο που είχε λεφτα η Ελλάδα και δουλειές υπήρχαν κλπ αλλα το θέμα μιλάει για ανέργους όχι για άστεγους

αν είσαι άνεργος δεν σημαίνει οτι δεν έχεις κάποια χρήματα στην τράπεζα απο τότε που εργαζόσουν 

υπάρχουν και οι άνεργοι που την παλεύουν γιατι φρόντισαν να κρατήσουν κάτι στην άκρη και δεν πήγαιναν κάθε μέρα για καφέ και το καλοκαίρι διακοπές. Οι υπόλοιποι άνεργοι που δεν έχουν να φάνε προφανώς είχαν πρόβλημα και πριν την κρίση . Στην περίπτωση μου βέβαια έχω ενα μεγάλο πλεονέκτημα που έχω δικό μου σπίτι και ζω χωρίς να πληρώνω ενοίκιο/δάνειο γιατι τότε προφανώς και δεν θα μπορούσα να ζήσω ακόμα και με δουλειά των 500euro, το καταλαβαίνω.

 

μεγαλες κουβεντες μην λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dont do it fedon!

πραγματικά και εγώ το σκεφτόμουν παλιότερα αλλα βλέποντας τα μαγαζιά στην Πάτρα να κλείνουν το ένα μετά το άλλο έχω τρομάξει με το θέμα...

οι πιθανότητες να μπεις μέσα είναι μεγάλες ..

τι μαγαζί σκέφτεσαι να ανοίξεις ?

Το ξερω ρε αλλα τι αλλο να κανεις αμα δεν βρισκεις δουλεια πρεπει να ρισκαρεις.

Η καφε στο χερι γιατι μενω σε δρομο με περασμα ή καφενειο-ουζερι

 

Σκέψου το καλά αυτό με το μαγαζί.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ να κάνω στην Πάτρα αλλά δεν συμφέρει!Εδώ άνοιξε μαγαζί στην γειτονιά μου και μέσα σε 1 μήνα έκλεισε!

Ναι αυτο εννωειτε πρωτα βεβαια θα πρεπει να πουλησω το κτημα κατι το οποιο δεν ειναι και τοσο ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλες κουβεντες μην λες.

αν μπορούσα να αναφέρω πράγματα θα καταλάβαινες οτι δεν ειναι μεγάλες κουβέντες 

πάντα υπάρχει κάποιος που πέρασε χειρότερα

μονο οταν έχεις περάσει τα χειρότερα εκτιμάς τα καλύτερα και το να έχω να καλύψω τις βασικές μου ανάγκες και ενα hobby των 20 euro/μηνα το θεωρώ ζωάρα. Δεν μιλάω για διακοπές,αυτοκίνητα/μηχανάκια , ακριβά ρούχα και εφέ , αυτά δεν τα είχα ποτέ για να μου λείψουν 

όπως έμαθε κανείς 

καλά λέει η γιαγιά μου οτι πρώτοι θα έχουν πρόβλημα αυτοί που είχαν μάθει στις πολυτέλειες , κάτι ξέρουν αυτοί που πέρασαν κατοχή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορούσα να αναφέρω πράγματα θα καταλάβαινες οτι δεν ειναι μεγάλες κουβέντες 

πάντα υπάρχει κάποιος που πέρασε χειρότερα

μονο οταν έχεις περάσει τα χειρότερα εκτιμάς τα καλύτερα και το να έχω να καλύψω τις βασικές μου ανάγκες και ενα hobby των 20 euro/μηνα το θεωρώ ζωάρα. Δεν μιλάω για διακοπές,αυτοκίνητα/μηχανάκια , ακριβά ρούχα και εφέ , αυτά δεν τα είχα ποτέ για να μου λείψουν 

όπως έμαθε κανείς 

καλά λέει η γιαγιά μου οτι πρώτοι θα έχουν πρόβλημα αυτοί που είχαν μάθει στις πολυτέλειες , κάτι ξέρουν αυτοί που πέρασαν κατοχή .

 

μπορεις να αναφερεις το θεμα ειναι ομως οτι δεν ξερεις και τι εχουν περασει οι αλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου αυτοι περασαν κατοχη και παλι αυτα πιυ περναμε τους κανουν να στεχαχωριουνται καθε μερα. Οχι για αυτους αλλα για τα παιδια τους και τα εγγονια τους..

 

Δουλευανε νερα νυχτα για να χτισουν ενα σπιτι και τωρα το ξαναπληρωνουν με το ετσι θελω..

 

Κανονικα θα επρεπε σπιτια που εχουν αποκτηθει με δανειο και δεν εχει πληρωθει ακομα, το χαρατσι να πηγαινει αναλογικα, πχ εχεις πληρωσει το 50% του δανειου σου, αρα δεν εχεις την κυριοτητα του σπιτιου που μενεις. Πληρωνεις το 50% του φορου και το αλλο παει στην τραπεζα..

 

Αλλα αυτο μπορει να γινει σε νια πολιτισμενη χωρα που νοιαζεται για τους πολιτες της, οχι στο Ελλαδισταν..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...