Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω ρε αλλα τι αλλο να κανεις αμα δεν βρισκεις δουλεια πρεπει να ρισκαρεις.

Η καφε στο χερι γιατι μενω σε δρομο με περασμα ή καφενειο-ουζερι

 

Ναι αυτο εννωειτε πρωτα βεβαια θα πρεπει να πουλησω το κτημα κατι το οποιο δεν ειναι και τοσο ευκολο.

Ξέρεις τι να κάνεις αλλά δεν θές.Να πας να δουλέψεις στο χωράφι. Αυτό έχεις αυτό πρέπει να εκμεταλλευτείς. Το χειρότερο είναι να ανοίξεις κάποι μαγαζί τώρα που να ασχολείται με το εμπόριο. Είσαι πεθαμένος πριν ανοίξεις. Δες τι μπορείς να καλλιεργήσεις στο χωράφι και ψάξου. Πόσα στρέματα είναι το χωράφι; Αν έχεις 10 στρέματα μπορεί να βγεί αξιοπρεπέστατο χρήμα. Και με 5 στρέματα κάτι γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι να κάνεις αλλά δεν θές.Να πας να δουλέψεις στο χωράφι. Αυτό έχεις αυτό πρέπει να εκμεταλλευτείς. Το χειρότερο είναι να ανοίξεις κάποι μαγαζί τώρα που να ασχολείται με το εμπόριο. Είσαι πεθαμένος πριν ανοίξεις. Δες τι μπορείς να καλλιεργήσεις στο χωράφι και ψάξου. Πόσα στρέματα είναι το χωράφι; Αν έχεις 10 στρέματα μπορεί να βγεί αξιοπρεπέστατο χρήμα. Και με 5 στρέματα κάτι γίνεται.

Πλακα μου κανεις ετσι ? Το χωραφι ειναι στην μεσσηνια και εγω μενω αθηνα και αν το παραβλεψουμε αυτο ειναι μονο 600-700 τετραγωνικα.

 

Αμα ειχα τοσα στρεμματα δεν θα το πουλαγα με την καμμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα μου κανεις ετσι ? Το χωραφι ειναι στην μεσσηνια και εγω μενω αθηνα και αν το παραβλεψουμε αυτο ειναι μονο 600-700 τετραγωνικα.

 

Αμα ειχα τοσα στρεμματα δεν θα το πουλαγα με την καμμια.

Εχεις οικόπεδο ή χωράφι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να αναφερεις το θεμα ειναι ομως οτι δεν ξερεις και τι εχουν περασει οι αλλοι.

κάνεις λάθος , δεν μπορώ να αναφέρω

όπως και κάνεις λάθος οτι δεν ξέρω τι έχουν περάσει οι άλλοι 

 

  :ph34r: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά!

Το έχω ενα χωράφι από κληρονομιά με το μπορώ να παραγω και το να βγάλω λεφτά απο χωράφι εχει διαφορα!

 

1. Για να καλλιεργησεις ενα ακαλκιεργητο χωράφι χρειάζεσαι κεφάλαιο! Οι ενεργοί ΔΕΝ το έχουν

2. Ο ανταγωνισμός πλέον ειναι τεράστιος!

3. Οση διάθεση και να έχεις να παραγεις δε μπορείς να γίνεις αγρότης αν δε σου δείξει ένας έμπειρος 5-10 βασικά πράγματα! Φυτικής παραγωγής να έχεις βγάλει Δε ξέρεις!

4. Ακόμα και να έχεις ενα μικρό κεφάλαιο υπάρχουν δεκάδες συνθήκες που μπορεί να επηρεάσουν μια παραγωγή με βασικό το θέμα τύχης!

 

ΔΕΝ ξεκινάς χώρισ βοήθεια να καλλιεργησεις ενα χωράφι! Δε ζούμε στο 1821

Αδεια που κάνει μπαμ πως όσοι το λένε με ευκολία δεν έχουν ασχοληθεί ούτε στο ελάχιστο να ασχοληθούν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινοτομία.Συνεργασία

 

Οκ είμαστε λαός για τα ευκολα.Δύσκολα να παράγουμε,να αποδώσουμε.Κάποτε θα βγούμε απο το βούρκο.

 

Με όλο το σεβασμό και την καταννόηση σε όσους βρίσκονται σε δύσκολη θέση αντί να γκρινιάζεται για το σκοτάδι  ανάψτε ενα κερί..

Ας δημιουργήσουμε ρε παίδες κατι χρηστικό.Και όσοι μπορούν να βοηθάνε.

 

Αμαν ρε γαμώτο μου με τους....καφέδες.Αμαν.

Και αντί για το κωλοαμάξι με βανζίνες υπάρχουν τα ποδαράκια,τα ποδήλατα και τα μμμ//

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα για να λειτουργήσουν χρειάζονται κεφάλαιο! Ιδέες υπάρχουν! Λεφτα δεν υπάρχουν! Τα δάνεια δε πέφτουν στην αγορά! Πανε σε αλλά δάνεια! Εκ των πραγμάτων όσο δουλευταρας και γαμαουα να ειναι ένας λαός χωρίς χρήμα δε παράγει. Απλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!!

 

Αν ψήνεται κάποιος πραγματικά για σοβαρή δουλειά ας δει το παρακάτω σύνδεσμο μου και θα χαρώ να τον βοηθήσω

 

http://www.insomnia.gr/topic/490251-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84/

 

Χαιρετώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ των πραγμάτων όσο δουλευταρας και γαμαουα να ειναι ένας λαός χωρίς χρήμα δε παράγει. Απλο

ΕΠΙΚΗ ΑΝΟΗΣΙΑ.

 

Είτε δικαιολογία των τεμπεληδων.

 

΄Φιλικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε σκεφτεί το καφεδάκι που πίνετε καθημερινά, να το πιειτε στο Συνταγμα π.χ. ? Θα ήταν ένας πολύ ωραίος τρόπος να 'δηλώσετε' παρών, να βρεθείτε με ομοιοπαθούντες, να συζητήσετε, να προσπάθήσετε να ξυπνήσετε την κοινωνία από το λήθαργο και εν τελει να κάνετε κάτι που ίσως μας βοηθήσει όλους μας...

 

...και τα laser μαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά!

Το έχω ενα χωράφι από κληρονομιά με το μπορώ να παραγω και το να βγάλω λεφτά απο χωράφι εχει διαφορα!

 

1. Για να καλλιεργησεις ενα ακαλκιεργητο χωράφι χρειάζεσαι κεφάλαιο! Οι ενεργοί ΔΕΝ το έχουν

2. Ο ανταγωνισμός πλέον ειναι τεράστιος!

3. Οση διάθεση και να έχεις να παραγεις δε μπορείς να γίνεις αγρότης αν δε σου δείξει ένας έμπειρος 5-10 βασικά πράγματα! Φυτικής παραγωγής να έχεις βγάλει Δε ξέρεις!

4. Ακόμα και να έχεις ενα μικρό κεφάλαιο υπάρχουν δεκάδες συνθήκες που μπορεί να επηρεάσουν μια παραγωγή με βασικό το θέμα τύχης!

 

ΔΕΝ ξεκινάς χώρισ βοήθεια να καλλιεργησεις ενα χωράφι! Δε ζούμε στο 1821

Αδεια που κάνει μπαμ πως όσοι το λένε με ευκολία δεν έχουν ασχοληθεί ούτε στο ελάχιστο να ασχοληθούν!

700 τετραγωνικά δεν είναι χωράφι. Και κανείς δεν αγοράζει έτσι ξέμπαρκο χωράφι τόσο μικρό εκτός και αν θέλει να το ενώσει με διπλανό δικο του.

Τώρα πως ξέμεινε ο φίλος με τόσο μικρό χωράφι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εκτός και αν είναι οικόπεδο άλλωστε συνηθίζεται τα χωράφια να τα μετράμε με το στρέμμα και όχι με τα μέτρα.

Μια χαρά καλλιεργέις χωράφι. Θα φέρεις πρώτα έναν ειδικό να σου εξετάσει το χώμα και να σου πει τί μπορείς να βάλεις. Μετά και θα ψάξεις και θα ρωτήσεις.

Αν περιμένεις να στα σερβίρουν έτοιμα στο πιάτο δεν κάνεις τίποτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν κρίνω από τα αποτελέσματα των εκλογών, το 98% των ανέργων θέλουν να γίνουν ΔΥ.

Δεν περνάει δηλαδή σχεδόν από το κεφάλι κανενός Έλληνα πλέον ότι μπορεί να βρει δουλειά από επενδύσεις ερχόμενες από το εσωτερικό πρώτα (και μετά αφού δουν τους ντόπιους να επενδύουν) από το εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΚΗ ΑΝΟΗΣΙΑ.

 

Είτε δικαιολογία των τεμπεληδων.

 

΄Φιλικά.

 

 

Τί μπορείς να παράγεις δλδ άνευ κεφαλαίου ; Πες 2-3 συκγεκριμένες ιδέες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χωνέψουμε πως

  • Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή
  • Δεν θα γίνουμε όλοι μανατζαραίοι
  • Πρέπει να σκεφτόμαστε οικονομικά σε πολλούς τομείς της ζωής μας
  • Το πιο πιθανό είναι να βρούμε δουλειά που δεν έχει παρά ελάχιστη σχέση με τον τίτλο των πτυχίων/μεταπτυχιακών μας

 

νομίζω πως και δουλειές θα βρεθούν και θα την παλεύουμε καλύτερα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω πως δεν υπάρχει ανεργία, αλλά και εμείς έχουμε ανεβάσει τον πήχη των standards μας, στον Θεό!

Έχω φίλο που είναι 1½ χρόνο άνεργος. Του βρήκα δουλειά γραφείου πριν 8 μήνες, και έφυγε γιατί δεν γούσταρε το περιβάλλον εργασίας.

Πέραν του ότι εκτέθηκα για την σύσταση, αυτό με κάνει να πιστεύω πως δεν είμαστε και παρθένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρόμπας ο φίλος σου τέτοιες εποχές. η απλά τεμπελχανάς. 

 

τα χρόνια μετά τον στρατό που ήμουν άνεργος(η δουλεύοντας όπου ναναι 1-2 φορές την εβδομάδα) το είχα ρήξει στο wow/games, άπειρο τεχνικό διάβαζμα,τις πολεμικές τέχνες και με το να βοηθάω τους γονείςμε τα του σπιτιού. Τότε ακόμα οι γονείς δουλεύανε και δεν με έκαιγε τρομερά (μιλάμε 2008-2011 σε ηλικία 22-25) 

 

Στο τέλος μου γύρισε και είπα δεν πάει άλλο και την έκανα. Τώρα απλά συμπονώ τους ανέργους, ειδικά αυτούς που δεν έχουν "πλάτες" καθώς ένας από τους λόγους που με ώθησανε να φύγω ήταν ότι ντρεπόμουν κοτζαμ γομάρι να ζητάω 2-3 ευρώ χαρτζιλίκι από γονείς  να παω μια βόλτα. Για αυτό και το άπειρο gaming. 

 

Δεν θα ξεχάσω την μάνα μου να ανοίγει την πόρτα στο δωμάτιο ¨"Μα καλά θα κουρκουτιάσεις, βγες έξω μια βόλτα"

Με τι ρε μάνα αφού δεν παίζει σάλιο, έλεγα. ερχόταν μετά από 2-3 λεπτά με κάνα τάληρο και έλεγε "πάνε έξω δεν μπορώ να σε βλέπω όλη μέρα μέσα στο σπίτι". 

 

Προσωπικό βίωμα, που δεν πιστεύω ότι διαφέρει από ΠΟΛΛΟΥΣ εδώ μέσα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...