Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα ταμπλετάκι. Μέχρι 100. Δεν με απασχολεί το gps. Για σερφάρισμα απλά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Κατά προτίμηση ~9". Σε καμία περίπτωση 7".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ για το Ainol Novo 7 Venus... Αγορά από που όμως? Στο ebay ξεκινά από 90 ευρώ...

Μην το παρεις. Δεν εχει καμια υποστηριξη για αλλη custom rom. Και εχει πολυ αδυναμο wifi. 

Στα θετικα :οθονη , μπαταρια , κατασκευη.

 

Γνωμη μου σαν κατοχος να μην το αγορασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε τι να παρουμε ρε παιδια?

 

το ενα εχει αδυναμο WiFi, το αλλο δεν εχει καλη οθονη, το αλλο δεν εχει καλη μπαταρια, το αλλο δεν εχει καλο χρωμα, το αλλο γυαλιζει..............κλπ.....κλπ...!  :P  :P

 

ποια ειναι καλα τελος παντων? κι ας ειναι και €10 παραπανω...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση αυτή..Κι εγώ προσανατολίζομαι σε συσκευή από Κίνα.Αν θέλαμε να φτιάξουμε ένα top-5 συσκευών μέχρι 350$ και μέχρι 5.0'' όσον αφορά δυνατότητες,αξιοπιστία,ταχύτητα,συνολικότερη ποιότητα κτλ τι θα συμπεριλαμβάναμε;Xiaomi Mi2s,Jiayu G4,Thl W8s,Zopo ZP980,Lenovo K860 ίσως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παρεις. Δεν εχει καμια υποστηριξη για αλλη custom rom. Και εχει πολυ αδυναμο wifi. 

Στα θετικα :οθονη , μπαταρια , κατασκευη.

 

Γνωμη μου σαν κατοχος να μην το αγορασεις

Υπάρχουν custom roms. Που σε αυτα τα λεφτά άλλα δεν έχουν καθόλου, και σε αυτά τα χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παρεις. Δεν εχει καμια υποστηριξη για αλλη custom rom. Και εχει πολυ αδυναμο wifi. 

Στα θετικα :οθονη , μπαταρια , κατασκευη.

 

Γνωμη μου σαν κατοχος να μην το αγορασεις

Μια χαρα ειναι το wifi του venus ,ισως επεσες σε κακο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παρεις. Δεν εχει καμια υποστηριξη για αλλη custom rom. Και εχει πολυ αδυναμο wifi. 

Στα θετικα :οθονη , μπαταρια , κατασκευη.

 

Γνωμη μου σαν κατοχος να μην το αγορασεις

Έχεις να προτίνεις κάτι καλύτερο;

Δεν ξέρω αλλά μήπως, λέω μήπως περιμένεις να δουλέψει σαν tablet επώνυμο των 150+ €? Και custom roms παίζουν, και παρόμοιο tablet πάνω κάτω στα ίδια χρήματα εγώ δεν βρήκα. Κοίταγα και cube και pipo αλλά δεν είναι ίδια χαρακτηριστικά και ίδια υποστήριξη.

Γενικά όλα τα κινέζικα δεν έχουν το wifi των laptop και γενικά υστερούν σε γενικές γραμμές πολλά στο wifi αλλά κάνουν την δουλειά τους.

 

Καλή ερώτηση αυτή..Κι εγώ προσανατολίζομαι σε συσκευή από Κίνα.Αν θέλαμε να φτιάξουμε ένα top-5 συσκευών μέχρι 350$ και μέχρι 5.0'' όσον αφορά δυνατότητες,αξιοπιστία,ταχύτητα,συνολικότερη ποιότητα κτλ τι θα συμπεριλαμβάναμε;Xiaomi Mi2s,Jiayu G4,Thl W8s,Zopo ZP980,Lenovo K860 ίσως;;

Δεν έχει νόημα μέχρι 350$. Σε αυτό το budget αγόρασε καλύτερα επώνυμο tablet με υποστήριξη, ποιότητα κ όλα τα σχετικά.

Αν θέλεις να συγκρίνεις οικονομικά tablet τότε πάλι δεν έχει νόημα γιατί υπάρχουν χιλιάδες μοντέλα και εκατοντάδες εταιρείες. 

Επίσης για να πείς top5 σημαίνει οτι το ίδιο άτομο έχει στα χέρια του όλα τα tablet και έχει προσωπική εμπειρία απο το καθένα. Τα specs και τα χαρτιά δε βγάζουν top5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swatoner,smartphones αφορούσε η σύγκριση,όχι tablets :)

Πάλι τα ίδια ισχύουν όμως και σε αυτό το κομμάτι. Ακόμα περισσότερο.

Στα κινέζικα tablet αν κολλήσει μια δυό φορές λες εντάξει παλεύεται. Στο κινητό όμως όχι. 

Και όπως και να έχει οι εταιρείες με τα κινέζικα δεν επενδύουν στην ανάπτυξη της σωστής ρύθμισεις του λειτουργικού.

 

Θυμάμαι φίλο που αγόρασε tablet 200€ 8ιντσο τετραπύρινο, gps, 3g, ips. 2 φορές κόλλησε στο boot και μου έλεγε. Θα τους το πάω πίσω. γιατί κόλλησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τα θέματα που αν κανείς επιλέξει να παραγγείλει από εκεί,πρέπει να έχει πάρει απόφαση ότι ίσως τα βρει μπροστά του στην πορεία...δυστυχώς.ΆΛλωστε αν δεν υπήρχαν αυτές οι επιφυλάξεις,θαρρώ πως όλοι θα είχαμε από μία τουλάχιστον κινέζικη συσκευή!

Γνωρίζουμε περιστατικά που η ελληνική αντιπροσωπεία(LG,Lenovo,Xiaomi κτλ) να δέχτηκε να επισκευάσει συσκευή εντός εγγύησης παρόλο που έχουν αγοραστεί από Κίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mi2s μάλλον είναι η καλύτερη vfm επιλογή από όλα αυτά, με μόνα μειονεκτήματα ότι δεν είναι dual sim(αν το χρειάζεσαι) και δεν παίρνει sd card. Στα πολύ θετικά και το μέγεθος, καθώς ίσως τα 5ιντσα να είναι μεγάλα στο χέρι. Είναι και μια κατηγορία πάνω συγκριτικά με τα υπόλοιπα mediatek.

 

Στο θέμα υποστήριξη λογισμικού, xiaomi = miui οπότε σίγουρα εκεί θα υπάρχει τρελή υποστήριξη, πιθανότατα καλύτερη κι από android μεγάλων εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πάρω το παρακάτω για φίλο , και ήθελα να ρωτησω αν το έχεις κανενας σας να πει εντυπωσεις . Δεν βρισκω κατι αρνητικο συγκριτικα με αυτα του 200ευρου και στα reviews λενε καλα λογια ...

http://www.geekbuying.com/item/Cube-U9GTV-Quad-Core-RK3188-9-7-inch-Android-4-1-Tablet-PC-Retina-Screen-2048-1536-2GB-RAM-16GB-BT-White-314679.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...