Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πραγματικα δε θυμαμε το ονομα μαγαζιου. Ειχε εμφανιστει τον Μαρτιο αν δεν κανω λαθος στο φορουμ και μετα απο κατι βδομαδες διαβαζα για τα dispute που επεσαν. 

Hotinbuy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Πάντως, αυτό με τα κινέζικα που σκέφτεσαι να πάρεις ένα τηλέφωνο και μπαίνεις σε ένα φόρουμ να διαβάσεις απόψεις και βλέπεις ορισμένα posts/προβλήματα πλήρως αποθαρρυντικά, έχει κουράσει.

 

Ας τα έβγαζαν 20$ ακριβότερα και να είχαν ένα quality control της προκοπής...

 

Σκεφτόμουν να πάρω το DG310 και μπήκα στο XDA. Άλλος έλεγε για πρόβλημα στη μπαταρία, άλλος δεν μπορούσε να ρουτάρει, άλλος έτρωγε παγώματα στην οθόνη, άλλος έκανε update και έβγαζε γραμμές στην οθόνη, άλλος υπερθέρμανση στο μεγάφωνο κλπ και αυτά τα βλέπω σε όλα τα κινέζικα των 90-120$.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι στο παραπέντε να το αγοράσω,είναι θέμα ωρών ή μέρας,θα ήθελα την βοηθειά σας,έτσι ώστε να κάνω την καλύτερη επιλογή.

Είμαι ανάμεσα στο xiaomi mi3 και στο nubia z7 mini.

Είμαι μπερδεμένος και «φοβάμαι» μην κάνω λάθος επιλογή.

Το nubia μου αρέσει σαν εμφάνιση και πάνω κάτω έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το Mi3.

Το mi3 παίρνει πόντους,λόγο της ελληνικής κοινότητας xiaomi.

Ειλικρινά παιδιά,χρειάζομαι μια βοήθεια για να μπορέσω να λύσω αυτό το δίλημμα.

Τελικά παρήγγειλα το xiaomi mi3.Τα συν που κέρδισαν στο νήμα το nubia ήταν το μέγεθος της μπαταρίας και η ελληνική κοινότητα xiaomi.

ΥΓ. θα ήθελα να σας παραθέσω και τις εξελίξεις,όσο αφορά την κλοπή του κινητού μου, xiaomi redmi note(το είχα αναφέρει λίγες σελίδες πίσω το περιστατικό).Πήγα το δήλωσα στην αστυνομία και πήρα ένα αντίγραφο της δήλωσης κλοπής και το πήγα στο πάροχο μου.Εκεί,συμπλήρωσα μια αίτηση για φραγή της συσκευής μέσω του αριθμού ΙΜΕΙ και έδωσα το αντίγραφο της δήλωσης κλοπής από την αστυνομία και μια φωτοτυπία ταυτότητας.Ο πάροχος μου,κοσμοτέ,θα μπλοκάρει αυτό το ΙΜΕΙ και θα τον προωθήσει και στούς άλλους παρόχους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πάντως, αυτό με τα κινέζικα που σκέφτεσαι να πάρεις ένα τηλέφωνο και μπαίνεις σε ένα φόρουμ να διαβάσεις απόψεις και βλέπεις ορισμένα posts/προβλήματα πλήρως αποθαρρυντικά, έχει κουράσει.

 

Ας τα έβγαζαν 20$ ακριβότερα και να είχαν ένα quality control της προκοπής...

 

Σκεφτόμουν να πάρω το DG310 και μπήκα στο XDA. Άλλος έλεγε για πρόβλημα στη μπαταρία, άλλος δεν μπορούσε να ρουτάρει, άλλος έτρωγε παγώματα στην οθόνη, άλλος έκανε update και έβγαζε γραμμές στην οθόνη, άλλος υπερθέρμανση στο μεγάφωνο κλπ και αυτά τα βλέπω σε όλα τα κινέζικα των 90-120$.

 

 

Μαρκες οπως η Doogie ειναι η χαρα των κινεζομαγαζων γιατι παιρνουν μεγαλο ποσοστο κερδους σε ανταλλαγμα το προμοσιον που κανουν στην φιρμα ,οποιο κινεζομαγαζο και να ανοιξεις θα βρεις μπροστα σου ενα doogie.

Φυσικα δεν μπορεις να εχεις και φτηνη τιμη και υψηλο κερδος στο κινεζομαγαζο και προιον ποιοτητας ειναι κοινη λογικη πια.

Υπαρχουν σοβαροτατες μαρκες κινεζικες που αξιζουν καθε $ που δινεις για αυτα και βγαζουν ελαχιστα προβληματα (οπως καθε συσκευη) δεν ειναι αναγκη να παιρνουμε τα κινητα που οι εμποροι αποφασισαν να βαλουν "πρωτο τραπεζι πιστα" στα μαγαζια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα το xiaomi mi3.Τα συν που κέρδισαν στο νήμα το nubia ήταν το μέγεθος της μπαταρίας και η ελληνική κοινότητα xiaomi.

ΥΓ. θα ήθελα να σας παραθέσω και τις εξελίξεις,όσο αφορά την κλοπή του κινητού μου, xiaomi redmi note(το είχα αναφέρει λίγες σελίδες πίσω το περιστατικό).Πήγα το δήλωσα στην αστυνομία και πήρα ένα αντίγραφο της δήλωσης κλοπής και το πήγα στο πάροχο μου.Εκεί,συμπλήρωσα μια αίτηση για φραγή της συσκευής μέσω του αριθμού ΙΜΕΙ και έδωσα το αντίγραφο της δήλωσης κλοπής από την αστυνομία και μια φωτοτυπία ταυτότητας.Ο πάροχος μου,κοσμοτέ,θα μπλοκάρει αυτό το ΙΜΕΙ και θα τον προωθήσει και στούς άλλους παρόχους.

 

το IMEI όμως αλλάζει πολύ εύκολα... δεν είναι δυνατό να αλλάξουν το IMEI και να το χρησιμοποιήσουν μετά κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωτο βιντεο με το Cubot S168,κλεμμενο απο myphone

https://www.youtube.com/watch?v=cFik31koVEo

Αυριο το πρωι τελικα,θα παραλαβω την πρωτη μου παραγγελια απο gearbest και θα ενημερωσω.Δεν φαινεται να ειναι περιπτωση hotinbuy και ibuymi (την πατησα και με τα δυο),αλλα αξιοπιστο.Οι τιμες του ειναι νορμαλ,απλα δινει καποια εξαιρετικα κουπονια οπως για το Cubot S168

Επεξ/σία από arisg90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο ευκολα αλλαζει το imei στα κινεζικα;; γτ και εγω εχασα το κινητο μου αρχες του μηνα (ηλπιζα να το βρω μεσω androidlost αλλα ατυχησα) και έτσι εκανα αιτηση για κλειδωμα κ εγω (μια βδομαδα κανει η αστυνομια να βγαλει ενα αντιγραφο της δηλωσης κλοπης.. ελεος).

 

Μεχρι τώρα η εμπειρια μου απο hotmid.com είναι παραπάνω από καλή. και πολυ καλη τιμουλα ειχε το καταστημα, και αμεση εξυπηρέτηση! δευτερα βραδυ παρήγγειλα το κινητό, τριτη πρωι ειχα στο email μου tracking number με το δεμα δηλωμενο low budget όπως του είχα ζητησει! ας ελπισουμε το singapore post να μου το φέρει γρηγορα και να μην εχω την ταλαιπωρια που τραβαω για το tablet που παρηγγειλα απο banggood.com...

 

Oι ανθρωποι εκει στην banggood με δουλευουν κυριολεκτικα.. 9/10 σε email τους μου λένε οτι αν σε 1 βδομαδα δεν έχει έρθει το δεμα μου (παραγγελια 1/9), θα μου κανουν refund ή θα μου το ξαναστειλουν.. 20/10 αφου ειδα οτι απο τα email τους δεν βγαζω ακρή και 22/10 εληγε η προθεσμια για dispute, κανω claim και ζηταω από paypal είτε να μου το ξαναστειλουν ειτε τα λεφτα μου πισω. Οι αθεοφοβοι (ανετα απ αυτη την κινηση τους, τους χαρακτηριζεις λαμογια) στο banggood.com αντι να μου απαντησουν μεσω paypal, μου εστειλαν email ζητωντας μου να κλεισω το claim στο paypal και ότι αν σε 5 μερες δεν μου έχει έρθει το δεμα θα το ξαναστειλουν! αντι δλδ να απαντησουν στο claim μου, πηγαν να μου παιξουν p@@στια για να κλεισω το dispute που ειχα ανοιξει! Αυτό που τους απαντησα είναι ότι ό,τι θελουν να μου πουν, να επικοινωνουν απο δω και περα ΜΟΝΟ μεσω του paypal και τους παρεθεσα το email τους απο 9/10 που ελεγε ότι σε μια βδομαδα αν δεν το ειχα λαβει θα μου εστελναν νεο. και οτι δεν θα τους εδινα νεα πιστωση χρόνου ειδικά οχι με κλεισιμο του dispute στο paypal..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκες οπως η Doogie ειναι η χαρα των κινεζομαγαζων γιατι παιρνουν μεγαλο ποσοστο κερδους σε ανταλλαγμα το προμοσιον που κανουν στην φιρμα ,οποιο κινεζομαγαζο και να ανοιξεις θα βρεις μπροστα σου ενα doogie.

Φυσικα δεν μπορεις να εχεις και φτηνη τιμη και υψηλο κερδος στο κινεζομαγαζο και προιον ποιοτητας ειναι κοινη λογικη πια.

Υπαρχουν σοβαροτατες μαρκες κινεζικες που αξιζουν καθε $ που δινεις για αυτα και βγαζουν ελαχιστα προβληματα (οπως καθε συσκευη) δεν ειναι αναγκη να παιρνουμε τα κινητα που οι εμποροι αποφασισαν να βαλουν "πρωτο τραπεζι πιστα" στα μαγαζια τους.

 

Θα μπορούσες να τις παραθέσεις ώστε να τις γνωρίζω/ουμε στο εξής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιόπιστα από κάθε άποψη κινητά απ' όσο έχω καταλάβει είναι τα XIAOMI, LENOVO, HUAWEI.

Μετά παίζουν τα THL, JIAYU, doogee κλπ.

Για φθηνά λεω, αλλιώς υπαρχουν και τα OPPO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιόπιστα από κάθε άποψη κινητά απ' όσο έχω καταλάβει είναι τα XIAOMI, LENOVO, HUAWEI.

Μετά παίζουν τα THL, JIAYU, doogee κλπ.

Για φθηνά λεω, αλλιώς υπαρχουν και τα OPPO.

κ η zte ειναι απο τις αξιοπιστες εταιρειες που κατα καιρους βγαζουν vfm κινητά. βλεπε v970, v967, v5 redbull

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την zte μετα το blade3 δεν την θεωρω αξιοπιστη...

εκτως αν κάηκα στο χυλο... 

μα καλα πηγες και πηρες το blade3 και εσυ;; :-D δεν ειπαμε οτι ολα τα κινητα της είναι αψεγαδιαστα αλλά, όπως οι περισσότερες που αναφεραμε, εχει μεσον ορο πανω του μετριου και καποια απ αυτά είναι αστέρια! το blade3 δυστυχως ήταν από τις πατάτες της zte..

 

μεχρι τώρα για μένα, η zte (μαζι με την xiaomi τον τελευταιο χρόνο) εχει τα πιο vfm κινητα στα ~120 ευρώ. προπερσι το v970, περσι το v967 και φέτος το v5 red bull.

 

v5 red bull, hongmi 1s και asus zenfone 5(πριν παρει η τιμη του την ανηφορα..) είναι τα κινητά που (παντα προσωπικη αποψη) ξεχωριζουν γενικως σε αυτο το price range.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LENOVO ,ZTE ,HUAWEI ,XIAOMI ,COOLPAD ,AMOI ,JIAYU ειναι οι πολυ καλες η THL ειναι ενα σκαλακι πιο κατω η CUBOT αλλο ενα σκαλι κατω και απο εκει και περα το χαος.

Φυσικα υπαρχουν μοντελα των πιο πανω εταιρειων που ειχαν προβληματα οπως υπηρχαν και εταιρειες του "χαους" που εβγαλαν καλα μοντελα αλλα ο γενικος κανονας ειναι οτι οι καλες εταιρειες βγαζουν καλα προιοντα και οι κακες εταιρειες βγαζουν οτι κατσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...