Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες έχω κουραστεί να ψάχνω και αντί να καταλήξω κάπου μπερδεύομαι πιο πολύ. Θέλω για δώρο δεκάρι ταμπλετ με έμφαση στην ποιότητα της οθόνης και καλούτσικη μπαταρία, άντε και αξιοπρεπή καμερα. Δεν με απασχολούν καθόλου τα παιχνίδια. Ταβάνι 80 ευρώ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν δεν κανω λαθος το εχουν μερικα ατομα εδω μεσα και αν θυμαμαι καλα και η mary1

οχι δε το πηρα. Το Chuwi vx8 γλυκοκοιταζα αλλά μαλλον σε cube talk 7 θα καταληξω. Δωρο Χριστουγεννων για τη μανα γαρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δε το πηρα. Το Chuwi vx8 γλυκοκοιταζα αλλά μαλλον σε cube talk 7 θα καταληξω. Δωρο Χριστουγεννων για τη μανα γαρ

κ εγω to cube ειχα παραγγειλει από banggood. αλλά μια το οτι δεν ηρθε ποτε, μια το οτι αλλαξε η ισοτιμια και το ακριβυναν λιγο κ το βρισκω στα 68-70 ευρω, για μενα δεν το αξιζει το extra 20ρικο το cube. Στα 59-60 ευρώ που το ειχα παραγγειλει τον σεπτέμβριο, ναι!

 

υστερογραφο. από την αλλαγή της ισοτιμιας παντως με την επιστροφη στο paypal κερδισα και 2 ευρω! :P

Παίδες έχω κουραστεί να ψάχνω και αντί να καταλήξω κάπου μπερδεύομαι πιο πολύ. Θέλω για δώρο δεκάρι ταμπλετ με έμφαση στην ποιότητα της οθόνης και καλούτσικη μπαταρία, άντε και αξιοπρεπή καμερα. Δεν με απασχολούν καθόλου τα παιχνίδια. Ταβάνι 80 ευρώ. Ευχαριστώ.

ταβανι τα 80 και αυτονομια, σχεδον απιθανο για 10αρι. ποσο μαλλον αξιοπρεπη καμερα που στα περισσοτερα tablets, η καμερα ειναι κατω του μετριου! Καλύτερα να κοιτάξεις για 8άρι max..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά παιδιά αυτή την στιγμή το καλύτερο tablet από Κίνα στα 150 ευρώ max , παραμένει το Onda V975m ή έχουμε αλλαγές; (εκτός του Onda V 989 που ξερπερνάει τα 150 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανέβω στα 100;

http://www.pandawill.com/gdippo-bs10-tablet-pc-quad-core-a31s-101-android-44-16gb-4k-video-black-p89566.htmlαυτό ψιλοτρώγεται για αυτά τα λεφτά και μόνο.. για μενα για 10άρι είναι μικρή η μπαταρια. θες από 7.000mah και πάνω για ικανοποιητική αυτονομία.

 

http://www.pandawill.com/gdippo-s10-tablet-pc-quad-core-a31s-101-inch-android-42-16gb-4k-video-blacksilver-p85250.html

http://www.pandawill.com/sosoon-x5-tablet-pc-quad-core-a31s-tablet-pc-97-inch-hd-screen-android-42-8gb-silver-p92212.html

 

που αν υποθεσω οτι το θες για pdf και ιντερνετ, θες πρωτιστως οθόνη ips για να εχει καλές γωνιες θεασης και να μην στραβωθεις.. απ' τα 3 μόνο το τελευταίο ίσως έχει ips panel (και αυτό το λεω γτ δεν αναφέρει τις γωνιες θεασης) αλλά ξεφευγεις παλι απο το αρχικό σου ποσό. κοιτα καλύτερα για 8άρι κατεμέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι τελειως αναποφασιστη. Και θελω μια μικρη βοηθεια.

 

Αρχικα ελεγα για 8αρι που ειναι καλυτερο στο browsing αλλά 8αρι μεχρι 80-90 μαξ δε βρισκω που να ειναι και δοκιμασμενο. Μετα λεω οκ, για τη μαναμ ειναι οπτε ας δω για 7αρι, αλλά ο kallair παραπανω λεει το cube talk 7 δεν αξιζει για τα 60-70 ευρω του.

 

Εν τέλει, ενα ταμπλετ για νορμαλ χρηση κατα βαση ιντερνετ αλλά σιγουρα 4πυρηνο, 1GB RAM, μπρος+πισω καμερες μεχρι 90ευρω μαξ ποιο τρωγεται; Πιο ειναι το πιο vfm για αυτα τα λεφτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανέβω στα 100;

για δες και αυτο.. http://www.insomnia.gr/topic/547311-fu-tablet-101-7990-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89-%CE%BA%CF%89%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%83/

Ειμαι τελειως αναποφασιστη. Και θελω μια μικρη βοηθεια.

 

Αρχικα ελεγα για 8αρι που ειναι καλυτερο στο browsing αλλά 8αρι μεχρι 80-90 μαξ δε βρισκω που να ειναι και δοκιμασμενο. Μετα λεω οκ, για τη μαναμ ειναι οπτε ας δω για 7αρι, αλλά ο kallair παραπανω λεει το cube talk 7 δεν αξιζει για τα 60-70 ευρω του.

 

Εν τέλει, ενα ταμπλετ για νορμαλ χρηση κατα βαση ιντερνετ αλλά σιγουρα 4πυρηνο, 1GB RAM, μπρος+πισω καμερες μεχρι 90ευρω μαξ ποιο τρωγεται; Πιο ειναι το πιο vfm για αυτα τα λεφτα;

Kοιτα αυτό που είπα είναι ότι η διαφορά των 15-20 ευρώ που έχει με το chuwi δεν τα αξιζει για μια εξτρα καμερα που σε tablet ειναι αχρηστη εκ των πραγματων. Το μόνο που δικαιολογει αυτά τα παραπάνω χρήματα, είναι το 3g και το gps/bluetooth. που επισης τα θεωρω πλεοναζοντα σε ταμπλετ. πόσο μάλλον όταν είναι και για την μάνα σου που σιγουρα δεν θα ξερει να τα χρησιμοποιησει και ο μονος λόγος υπαρξης τους θα ειναι να τρώνε παραπάνω μπαταρια! :P

 

Oποτε σε αποκλειστική συγκριση του chuwi και του cube, επειδη τα extras του cube δεν με ενδιαφερουν για την χρήση που το θελω και το chuwi εχει λίγο καλυτερο επεξεργαστη, θα προτιμησω εν τελει ΕΓΩ  το chiwi. όταν η διαφορά ήταν 8 ευρώ περιπου, ναι να τα δωσεις για τα εξτραδακια αυτα. τώρα που έχει πέσει το chuwi και έχει ανεβει το cube, οχι δεν θα τα δώσω. ΠΡΟΣΟΧΗ! για μενα αυτα τα 2 ειναι τα πιο vfm 7" tablets.

 

Τώρα για 8άρι είναι αλλου παπα ευαγγέλιο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Chuwi v17hd προσοχή γιατί από κάποια παρτίδα και μετά αντικαταστάθηκε το hdmi με volume buttons. Επίσης δεν ξέρω αν για αυτό το revision δουλεύουν οι rom από Crewtablets. Παραμένει πάντως καλό vfm στα 50€, τι να λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Chuwi v17hd προσοχή γιατί από κάποια παρτίδα και μετά αντικαταστάθηκε το hdmi με volume buttons. Επίσης δεν ξέρω αν για αυτό το revision δουλεύουν οι rom από Crewtablets. Παραμένει πάντως καλό vfm στα 50€, τι να λέμε...

Νομιζω ότι ειναι ο ιδιος που έφτιαχνε τις ρομ και για το v1

http://www.arctablet.com/blog/forum/crewrktablets-rk3188-entwicklung-customroms-development-croms/rom-chuwi-v17hd-2nd-generation-android-4-4-2-kitkat-custom-root-firmware-20140921/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι τελειως αναποφασιστη. Και θελω μια μικρη βοηθεια.

 

Αρχικα ελεγα για 8αρι που ειναι καλυτερο στο browsing αλλά 8αρι μεχρι 80-90 μαξ δε βρισκω που να ειναι και δοκιμασμενο. Μετα λεω οκ, για τη μαναμ ειναι οπτε ας δω για 7αρι, αλλά ο kallair παραπανω λεει το cube talk 7 δεν αξιζει για τα 60-70 ευρω του.

 

Εν τέλει, ενα ταμπλετ για νορμαλ χρηση κατα βαση ιντερνετ αλλά σιγουρα 4πυρηνο, 1GB RAM, μπρος+πισω καμερες μεχρι 90ευρω μαξ ποιο τρωγεται; Πιο ειναι το πιο vfm για αυτα τα λεφτα;

Με κλειστα τα ματια Μαιρη.

http://www.skroutz.gr/s/5057049/LG-G-Pad-V400-7-0-8GB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 8αρι πολύ καλή περίιπτωση πρέπει να είναι και το PIPO P8.

 

4πυρηνο, 2g RAM, GPS, HDMI, 3G και κατ' εμέ οι ιδανικότερες ίντσες για τάμπλετ.

Στα χαρτια οντως φαινεται πολυ ζορικο. το προβλημα ειναι η υλοποιηση με τους επεξεργαστες της rockchip, δε λειπουν τα προβληματα με τον 3288. Λιγοτερα προς το παρον σε σχεση με τον 3188, αλλα υπαρχουν.

Προς το παρον, η καλυτερη υλοποιηση φαινεται με τους intel cpu's, πιο απροβληματιστη χρηση. Μενει να αρχισουν να μπαινουν λιγο πιο δυναμικα στην αγορα, προς το παρον μονο το Teclast Air 3G κυκλοφορει σε 10αρι και αυτο σε λιγα μαγαζια αλλα πολυ καλη τιμη.

Το Xiaomi MiPad επισης με τον nvidia K1 φαινεται πολυ καλο στις 8 ιντσες, αλλα παρακριβο. Εχει και αυτο προβληματακια στη χρηση βεβαια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρτια οντως φαινεται πολυ ζορικο. το προβλημα ειναι η υλοποιηση με τους επεξεργαστες της rockchip, δε λειπουν τα προβληματα με τον 3288. Λιγοτερα προς το παρον σε σχεση με τον 3188, αλλα υπαρχουν.

Προς το παρον, η καλυτερη υλοποιηση φαινεται με τους intel cpu's, πιο απροβληματιστη χρηση. Μενει να αρχισουν να μπαινουν λιγο πιο δυναμικα στην αγορα, προς το παρον μονο το Teclast Air 3G κυκλοφορει σε 10αρι και αυτο σε λιγα μαγαζια αλλα πολυ καλη τιμη.

Το Xiaomi MiPad επισης με τον nvidia K1 φαινεται πολυ καλο στις 8 ιντσες, αλλα παρακριβο. Εχει και αυτο προβληματακια στη χρηση βεβαια

 

Δεν το είχα ψάξει σχετικά με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή.

 

Καλά που το ανέφερες να το έχω υπόψη μου την στιγμή που θα είμαι έτοιμος για την αγορά.

 

Θα ακουμπήσω 150αρι αλλά θέλω να περιλαμβάνει οτι και το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστα τα ματια Μαιρη.

http://www.skroutz.gr/s/5057049/LG-G-Pad-V400-7-0-8GB.html

o συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι απ τους αγαπημένους μου! το προτεινω και εγώ δαγκωτο το συγκεκριμένο εργαλειο. δινεις λιγα παραπανω αλλα ξερεις οτι ειναι σκυλι, επωνυμο και με εγγυηση! (το κινητο που παρηγγειλα φοραει τον 400αρη σαν του ταμπλετ αυτουνου) http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_7_0-6352.php

 

edit. ότι και να αποφασισεις, θα ειναι σιγουρα καλη επιλογη. το μονο σιγουρο. τελικα εγω μιας και το ταμπλετακι εξαρχης προοριζοταν για δωρο, και εχει ηδη καθυστερησει 2 μηνες, κατεληξα στο funai σε διπλανή προσφορά με 80 ευρώ. 10αρα οθονη, καλα χαρακτηριστικα γενικα και αρκετα τιμιο για αγορα απο ελλαδα. αυριο πρωι θα παω κωτσοβολο να το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...