Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 1,6% για την ακρίβεια έρχεται από τα 3-4 παιχνίδια όπου η 7950 έχει αρκετά υψηλότερες επιδόσεις και ΟΧΙ από την σούμα στο να λές 5 παιχνίδια η μια 4 παιχνιδια η άλλη. !

 

Από review πάρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι και τόσο διαφορετικά πάντως, με την GTX 760 στα ~260€ και την 7950 στα 280€ και βάλε.

 

Και μάλιστα η 7950 είναι 1½ έτους, ενώ η GTX 760 φρέσκο πράμα με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο φρεσκο πραμα οπως λες, αν σκεφτεις οτι αποτελει μια αναβαπτισμενη 6xx με ελαχιστα ++

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο φρεσκο πραμα οπως λες, αν σκεφτεις οτι αποτελει μια αναβαπτισμενη 6xx με ελαχιστα ++

 

Ναι, δεν το λέω από αυτή την άποψη.

 

Πάντως καλό θα ήταν να δούμε τι κάνει η 7950 στα 900/1250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με overclock στο CPU θα ήθελα μετρήσεις.

 

θα μου εκανε εντυπωση αν ειχαμε εστω κ την ελαχιστη αυξηση. 

 

 

Πρέπει να διευκρινήσει ο Prospector8 αν ως stock εννοεί τα 900MHz στον πυρήνα για την 7950, ή τα 1000MHz μέσω του Boost, κάτι που δε θα ήταν δίκαιο imo.

 

Το ξαναδιάβασα και ξεκαθαρίζει ότι θεωρεί τα 1000MHz ως stock. Άδικο κατά τη γνώμη μου απ' τη στιγμή που δε νομίζω πως ο καθένας μας μπορεί να βρει 1000άρα 7950 και να τη θεωρήσουμε ως stock.

 

Το λεει ξεκαθαρα. Ειναι σαν να αγορασεις τις καρτες , να τις βαλεις στο κουτι κ να παιξεις χωρις να κανεις την παραμικρη ενεργεια , παρα οτι δινουν οι καρτες απο μονες τους. 

Νομιζω ειναι το πιο δικαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο δεν ισχυει πουθενα αστο. Εχω ψαξει ολα τα reviews του internet , η 760 σε factory ειναι ανωτερη απο την 7950 περιπου 4-5% γενικως.

 

Καλα μην ορκιζεσαι, και καλο θα ηταν να διαβαζουμε ολο το review. Δηλαδη σε τι clock συναγωνιζεται η 7950 στα review, με ποιους drivers. Αλιμονο αν ειμαστε ευκολοπιστοι.

 

Πρέπει να διευκρινήσει ο Prospector8 αν ως stock εννοεί τα 900MHz στον πυρήνα για την 7950, ή τα 1000MHz μέσω του Boost, κάτι που δε θα ήταν δίκαιο imo.

 

Το ξαναδιάβασα και ξεκαθαρίζει ότι θεωρεί τα 1000MHz ως stock. Άδικο κατά τη γνώμη μου απ' τη στιγμή που δε νομίζω πως ο καθένας μας μπορεί να βρει 1000άρα 7950 και να τη θεωρήσουμε ως stock.

 

Άσε που τα Boost BIOSes έχουν θεματάκια.

Απο την στιγμη που το boost ειναι feature και των 2 καρτων, δεν συμφωνω μαζι σου. Και φυσικα μπαινει στην συγκριση. Ειναι θεμα υλοποιησεων. Απο την στιγμη που το κοστος ειναι κοντα (οπως καταγραφει ο prosp) οι factory συχνοτητες μπορουν να ειναι και υψηλοτερες. Αρκει να μιλαμε για factory oc παντα.

 

Και φυσικα ξεχαστηκα, ωραιος ο prospector! Real-world performance comparison! YAY

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεποντας τα (μεχρι τωρα) αποτελεσματα , η κοκκινη βγαινει νικητης για μενα κυριως λογω των καλυτερων minimum frames.

 

Θα ηθελα ενα crysis 3 με mssaX4 κ ενα metro με SSAA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πάρουμε στα σοβαρά την κίνηση της EVGA.

 

Τι παίζει με τη διαθεσιμότητα αυτή τη στιγμή;

 

Και το Nexus 4 ξεκίνησε με αστεία διαθεσιμότητα, αλλά εδώ και πολύ καιρό υπάρχει άπλετη. Αν γίνει το ίδιο και με την GTX 760, μια χαρά για μένα. Αλλιώς, όντως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν ένας στους 100 μπορεί να την πάρει.

 ξέρεις πόσα κομμάτια έχουν όντως πουληθεί τόσο; όσο καλή και να είναι η τιμή δεν είναι λογικό να φέυγουν έτσι, ούτε σε "προσφορές" ελληνικού μαγαζιού δε γίνονται αυτά

 

μια τιμή ισχύει όταν ο καθένας μπορεί να αγοράσει σε αυτή ανά πάσα στιγμή

 

όταν και αν κάποτε αυτό γίνει το ξανασυζητάμε, όπως έγινε και με το nexus 4 

 

Εμενα μου φαινετε ανεβασμενη η 7950 στο Metro LL.

νορμάλ είναι , ανεβασμένη περνάει το 50ρικο (σε avg fps) 

 

Πρέπει να διευκρινήσει ο Prospector8 αν ως stock εννοεί τα 900MHz στον πυρήνα για την 7950, ή τα 1000MHz μέσω του Boost, κάτι που δε θα ήταν δίκαιο imo.

 

γιατί δεν είναι δίκαιο; είναι δίκαιο οι 760 που πάνε στα 1200αρια και 1300αρια ανάλογα την υλοποίηση, τις θερμοκρασίες και τον ανάδρομο Ερμή;

 

τα τελευταία bios της gigabyte είναι στα 900 mhz και κάνουν boost στα 1000 εφ'οσον χρειαστεί (οι μνήμες στα 1250 πάντα) , όποιος θέλει μπορεί να πάρει αυτή τη κάρτα και να αναβαθμίσει bios, δεν τον εμποδίζει κανείς , ούτε είναι μυστικό για ψαγμένους , ούτε βγαίνει εκτός προδιαγραφών κατασκευαστή 

 

επίσης μιας και μιλάμε για gigabyte και στις 2 περιπτώσεις, μη νομίζεις ότι και η 760 θα είναι τελείως στοκ... 

δεν το έχω ψάξει, απλά το αποκλείω η συγκεκριμένη να έχει τα ρολόγια της reference και να μη boostαρει το κώλο της 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε τότε πόσο κοστίζει η 7950 στην Ελλάδα που έχει δεδομένα τα 1000MHz στον πυρήνα.

 

Που προσωπικά, είναι αστείο να μιλάμε για κάτι δεδομένο όταν αναφερόμαστε σε 7950, με αυτά που έχουν δει τα μάτια μας, που άλλο παραγγέλνεις και άλλο σου 'ρχεται.

 

Γιατί η Gigabyte 7950 που χρησιμοποιεί ο TS, ξεκινά από 299€, ενώ η GTX 760 από τα 275€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1,6% για την ακρίβεια έρχεται από τα 3-4 παιχνίδια όπου η 7950 έχει αρκετά υψηλότερες επιδόσεις και ΟΧΙ από την σούμα στο να λές 5 παιχνίδια η μια 4 παιχνιδια η άλλη. !

 

Από review πάρθηκε.

 

 

ααα , Εγω λεω συνολικα ολα τα reviews που εχω διαβασει. Γενικα σε factory OCed ρυθμισεις η 760 αποδιδει καλυτερα κατα 5% περιπου. Η 7950 περνει κεφαλι σε φουλ OC (1100 core etc)

 

Καλα μην ορκιζεσαι, και καλο θα ηταν να διαβαζουμε ολο το review. Δηλαδη σε τι clock συναγωνιζεται η 7950 στα review, με ποιους drivers. Αλιμονο αν ειμαστε ευκολοπιστοι.

 

Στα 900 εννοω. Latest drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη τρεχω σαν τον Βεγγο και απογοητευτηκα που δεν προλαβα να ολοκληρωσω το project, θα προσπαθησω να απαντησω για οσα προλαβα να διαβασω, ξανα χιλια συγνωμη που δεν προλαβα να δειξω κατι ολοκληρωμενο..

 

@adakh/Doc Η παραγγελια σας εγινε δεκτη, ειπα στον φιλο μου να μου την ξαναφερει ;) Τα παιχνιδια που θα επιρεαστουν πιστευω θα ειναι σιγουρα το Hitman και Metro LL, μετα το Far cry3 και ισως το Crysis..

 

@Kyriako Και εμενα μου φανηκαν υψηλα γιαυτο και με το που βγηκε τo score ηθελα επιβεβαίωση απο Qsis που εχει την ιδια καρτα και μου απαντησε οτι και αυτουνου γυρω στο 39 του βγαζει.

 

@Phanispal Κοιτα να δεις, τωρα αμα παει καποιος και παρει την υλοποιηση που δειχνω απο τα καταστηματα κατα 80% θα του ειναι με το bios 1000core/1250 memory δεν εκανα oc τοσο θα του τρεξει η καρτα του.

 

Ειχα κανει μερικα τεστ με 900mhz και οτι βλεπετε αυτην την στιγμη αφαιρεστε 2fps. Αλλα για αντιπαλο θα της εβαζα με αλλη οποιαδηποτε αλλη υλοποιηση της 760 διοτι αυτη που εδειξα εχει το μεγαλύτερο oc απο ολες τις υλοποιησεις που κυκλοφορουν, οποτε πχ της Evga θα εβγαζα 1-2fps λιγοτερα απο οσα εβγαλε η gigabyte.. Που καταληγω??

Αν παρουμε reference 760 Vs reference 7950 τα αποτελεσματα θα ηταν ΙΔΙΑ με +-1-2% για την καθε μια (φυσικα σε παιχνιδια οπου εχουν καλους driver και οι δυο εταιριες)

 

Φυσικα οποιο αλλο benchmark επιθυμείτε το λετε και το ανεβαζω :) Να σημιωσω οτι το Sleeping Dogs βγηκε απο παρουσιαση διοτι στο Oc για καποιο λογο ανεξηγητο crasharανε και οι δυο καρτες στο τελευταιο benchmark. Με Stock η 760 εβγαλε 40fps maxed out, και η 7950 εβγαλε 44fps.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε τότε πόσο κοστίζει η 7950 στην Ελλάδα που έχει δεδομένα τα 1000MHz στον πυρήνα.

 

Που προσωπικά, είναι αστείο να μιλάμε για κάτι δεδομένο όταν αναφερόμαστε σε 7950, με αυτά που έχουν δει τα μάτια μας, που άλλο παραγγέλνεις και άλλο σου 'ρχεται.

 

Γιατί η Gigabyte 7950 που χρησιμοποιεί ο TS, ξεκινά από 299€, ενώ η GTX 760 από τα 275€.

 

 

Την διαφορα μνημης των 2 καρτων την λαμβανεις υποψην σου στην τιμη ? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για τον κόπο σου ρε μαν! Είχε γίνει χαμός στο φόρουμ με 760 vs 7950(και συνήθως οι συζητήσεις κατέληγαν σε οff-topic) οπότε τώρα θα έχουν τουλάχιστον το δικό τους θέμα.  Από αυτά που βλέπω θα επέλεγα την 760 στα 220, αν είχα υπομονή, αλλιώς θα ήταν μεγάλο δίλημμα. Μπράβο σου και πάλι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικα οποιο αλλο benchmark επιθυμείτε το λετε και το ανεβαζω :) Να σημιωσω οτι το Sleeping Dogs βγηκε απο παρουσιαση διοτι στο Oc για καποιο λογο ανεξηγητο crasharανε και οι δυο καρτες στο τελευταιο benchmark. Με Stock η 760 εβγαλε 40fps maxed out, και η 7950 εβγαλε 44fps.

 

 

Οτι δεν βγαζουν οι καρτες με oc βαλτο με stock ρυθμίσεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Phanispal Κοιτα να δεις, τωρα αμα παει καποιος και παρει την υλοποιηση που δειχνω απο τα καταστηματα κατα 80% θα του ειναι με το bios 1000core/1250 memory δεν εκανα oc τοσο θα του τρεξει η καρτα του.

 

Εγώ πάντως σαν επίδοξος αγοραστής δε θα μπορούσα να βασιστώ σε αυτό και να θεωρήσω δεδομένο ότι θα μου έρθει 1000άρα.

 

Γιατί όταν μου έρθει 900άρα και θα βγάζω 37 fps στο Valley, θα κοιτάω τα 39 που λες εσύ και κάτι δε μου έρχεται σωστά.

 

Πάντως επειδή κάποιος είπε ότι θα ήθελε να δει τα ίδια tests και σε μεγαλύτερες αναλύσεις, όποτε θες έρχεσαι :-)

 

Την διαφορα μνημης των 2 καρτων την λαμβανεις υποψην σου στην τιμη ? :-D

 

Όχι ιδιαίτερα.

 

Αποφασίστε αν τελικά χρειαζόμαστε >2Gb VRAM ή όχι, και αν όταν θα τα χρειαζόμαστε, θα μας καλύπτουν οι συγκεκριμένες κάρτες.

 

Εγώ με 7950 σε 2560*1440 δεν έχω χρειαστεί πάνω από 2GB μέχρι στιγμής πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...