Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχώς δεν υπάρχει κανόνας στα ρολόγια. όπως δεν ξέρεις αν θα σου έρθει στα 900 η στα 1000 η 7950 έτσι δεν ξέρεις και τι ρολόγια μπουστ θα σου πιάσει η 760. 1000 ΜΗΖ ειναι valid οπως και τα 900 ειναι. η gigabyte στην 760 δινει 1150 boost ρολογια και στο τεστ εφτασε 1227.  θα μπορούσε να υπάρξει διαφορετικό αποτέλεσμα και απο τις 2 πλευρες, οπότε imo καλύτερα να αράξουμε και να απολαύσουμε αυτο το vs

Αυτα τα ρολογια ειναι τα stadar για 760 oc με καλο συστημα ψυξης , διοτι το boost της nVidia δινει παραπανω συχνοτητα στον πυρινα αν το επιτρεπουν θερμοκρασια και καταναλωση. Μια 760 με χειροτερο συστημα ψυξης θα εχει μικροτερο χρονισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το είπα με βάση την αναφορά του TS.

 

Ο κατασκευαστής δεν αναφέρει επίσημα ότι στο Boost πιάνει 1000Mhz;

 

Edit: Σωστά ο TS αναφέρει το 1000Mhz ως stock.

http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4121#ov

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ο κατασκευαστής της συγκεκριμένης 7950;

 

Γιατί για τη Sapphire μου κανείς δε μου είπε για 1000MHz. Για 950MHz μου είπαν μέσω Boost BIOS, το οποίο όμως έχει θέματα και δεν το χρησιμοποιώ καν (όχι μόνο γι' αυτό το λόγο βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. H Gigabyte λέει πως σε αυτό της το μοντέλο το Boost είναι στα 1000Mhz.

 

Bios, mods, κλπ, είναι έξω από τις αναφορές του κατασκευαστή. Δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν γενη , κι οι 2 καρτες ειναι κορυφαιες απο αποψη επιδοσεων κι χρηματων. Απλα θα προτιμησω την 760 για 3 λογους.

 

Στα παιχνιδια που με ενδιαφερουν αποδιδει καλυτερα , δεν θελω να ασχοληθω με OC / bios updates etc κι δεν βρισκω το λογο να δωσω 40ε παραπανω για ισαξιο προιον απο τη στιγμη που δεν θα χρησημοποιησω το 1gb παραπανω vram. (Ειμαι σε 1680χ1050)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξαναπώ, ότι αν ρίξετε μια ματιά στο Steam, στην καρτέλα Primary Display Resolution, θα πάρετε μια ιδέα του πόσοι παίζουν σε αναλύσεις μεγαλύτερες από 1080p.

 

Και ξαναλέω, ότι οοοοόταν όλο και περισσότεροι θα αρχίσουν να πηγαίνουν σε 1440/1600p, οι 7950 και GTX 760 θα κλάνουν μια μάντρα @@ στα τότε παιχνίδια σε τέτοιες αναλύσεις. Οπότε το επιχείρημα των 3GB VRAM δε νομίζω ότι απασχολεί πρακτικά πολύ κόσμο για την ώρα, μάλλον την απόλυτη μειοψηφία.

 

Και τα λέω αυτά, ενώ έχω 7950.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το +1g δεν μπορουν να το αξιοποιησουν ουτε σημερα 7950/7970 σε 1080/1200p ποσο μαλλον στο μελλον

 

prospector 1000αρα ηταν η 7950 που να την βρουμε? 

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=most-popular&keyphrase=7950

και παλι ψηλα μου φαινεται το 39,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξαναπώ, ότι αν ρίξετε μια ματιά στο Steam, στην καρτέλα Primary Display Resolution, θα πάρετε μια ιδέα του πόσοι παίζουν σε αναλύσεις μεγαλύτερες από 1080p.

 

Και ξαναλέω, ότι οοοοόταν όλο και περισσότεροι θα αρχίσουν να πηγαίνουν σε 1440/1600p, οι 7950 και GTX 760 θα κλάνουν μια μάντρα @@ στα τότε παιχνίδια σε τέτοιες αναλύσεις. Οπότε το επιχείρημα των 3GB VRAM δε νομίζω ότι απασχολεί πρακτικά πολύ κόσμο για την ώρα, μάλλον την απόλυτη μειοψηφία.

 

Και τα λέω αυτά, ενώ έχω 7950.

Εμένα με 2GB RAM δεν μου έχει παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα σε 1200p.

 

Προτιμώ FXAA και αν όχι FXAA, όχι πάνω από 4 ή το πολύ 8X AA. AF συνήθως 16x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανη ποσo core θεωρεις εσυ οτι θα επρεπε να εβαζα για να θεωρειται apples Vs apples εναντιον μιας oced to god 760?

 

Τι να σου πω, δύσκολο.

 

Μία πλευρά θα έλεγε να την κλοκάρεις αντίστοιχα αναλογικά, π.χ. αν έχεις κλοκάρει κατά περίπου 25% τη μία, άλλο τόσο την άλλη, αν γίνεται.

 

Μία άλλη θα σου έλεγε να τις κλοκάρεις και τις δύο όσο πάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω γιατι μπορει να μην ημουν σαφης.

 

Nαι το διαβασα αλλα δεν ξερω αν προσεξες οτι η 7950 δεν ειναι 900MHz αλλα στο 1GHz

 

 

Η 760 του τεστ ειναι factory OCed. Oι 7950 που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα ειναι στα 800/850/900MHz (κι οχι στο 1GHz που εγινε το τεστ). Η factory OCed 760 της Gigabyte ειναι ελαφρως γρηγοροτερη απο την 7950 στα 900MHz.. Μιλαμε εκ των πραγματων για μικρες διαφορες ετσι κι αλλιως. Καποιος που θελει απλα να βαλει την καρτα στο PC του χωρις OC / bios updates κλπ (για να φτασει η 7950 το 1GHz ( να ισοφαρισει με την 760 factory OCed) η και γιατι οχι να την παει 1.1GHz κι να περασει την 760 σε γενικη αποδοση) , δεν βλεπω το λογο να δωσει τα 40ε παραπανω.

 

Αν καποιος θελει να κλοκαρει τοτε η 7950 εχει μεγαλυτερο περιθωριο για OCing κι επιλεγει την 7950.

 

Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι θελω να πω.

Ναι φιλε μου,αλλα δεν κανεις εναν λογικο συλλογισμο.Η 760 ειναι oc,αρα τιγκα τα ρολογια,και με boost,μεγαλυτερο χρονισμο σε μνημη,αποδιδει μικροτερες επιδοσεις,με μια καρτα που ειναι στα 1000,ενω η 760 παει στα 1200 και κατι παραπανω,και σε μικροτερες χρονισμους μνημης κλπ.Αρα,αν ηταν ΣΤΑ ΙΔΙΑ ρολογια,οι επιδοσεις της θα ηταν ακομη μικροτερες.

Συνεπως το προβαδισμα,ειτε ετσι,ειτε αλλιως το εχει η 7950.Διαβασε το αρχικο ποστ,και θα δεις τις διαφορες χρονισμων.

Ο prospector8 τα αναφερει ξεκαθαρα,και με gpu-z.

Aν η 7950 παει,η' πηγαινε στα ιδια ρολογια με την 760,θα ηταν πολυ πιο μεγαλυτερη σε επιδοσεις.

Οποτε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο θα το δειξω το βραδυ το ποσο κλοκαριστηκε η καθε μια.. Τεσπα, εγω ειπα αν εκανα τεστ την DualX μου 925/1250, valid θα θεωρουσα την palit που παιζει στα 250κατι ευρώ. Θα αναφερω και fps απο 900mhz,αλλα σας ειπα επειδη εχω ξανατρεχει στα 925,οτι βλεπετε στην ΑΤΙ βγαλτε 1-2fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη, ο τίτλος του thread κάνει λόγο για συγκεκριμένες υλοποιήσεις, άλλο που δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι θα παραγγείλεις Gigabyte 7950 και θα σου έρθει 1000άρα, οπότε καλά έκανες και δούλεψες με αυτά τα ρολόγια.

 

Εγώ απλά είπα να μη βγαίνουν αυθαίρετα γενικά συμπεράσματα για όλες τις 7950 και όλες τις GTX 760, επειδή μπορεί να πάω σήμερα εγώ στο Πλαίσιο και να πάρω 7950 και να είναι στα 850MHz.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη αν πας στο Πλαίσιο και πάρεις μία 7950, μπορείς να δεις αν θα είναι στα 1000 ή στα 850. Κάνω λάθος;
Πρέπει να τα ψάχνουμε τα Specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...