Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητηρια στον Prospector8 για τον χρονο του, και τις μετρησεις του!Τα συμπερασματα τα οποια μπορει να βγαλει καποιος ειναι οπως περιπου τα περιμενα,και ειχα αναφερθει σε νεοτερο τοπικ,οτι η 760 μπορουσε να συγκριθει με 7950,και οχι καποιοι που ειχαν αναφερθει,οτι θα τολμουσε να τα βαλει και με 7970.

Δεδομενου λοιπον της τιμης που ειναι κοντα και οι δυο καρτες,αλλα και ενα υπερ της 7950 λογω σχεδον 1,5 χρονου παλαιοτητας,εναντι της 760 που ειναι καινουρια καρτα,μπορω να πω με ασφαλεια οτι η 7950 εχει ελαφρως καλυτερα αποτελεσματα,και κραταει γερα.Μικρες διαφορες,αλλα περιγραφει το πορτραιτο των 2 καρτων.

Φυσικα οπως αναφερθηκε σε αλλο ποστ εδω,εαν γινει συγκριση μεταξυ 760 και 7950 σε μεγαλυτερη αναλυση λογω 3 γιγα μνημη,λογικα η 7950 θα εχει ελαφρως παλι το πανω χερι.

Συμπερασμα;στα χρηματα που εχουν αυτη την στιγμη και οι 2 καρτες,τα αξιζουν,και με ασφαλεια ο καθενας μπορει να επιλεξει οποια θελησει.Ξεκαθαρο.

Βελτιωσεις απο drivers θα γινουν και απο τις δυο πλευρες,δεδομενου οτι για την καθε εταιρεια,ειναι οι καρτες ειναι μοντελα τελευταιας σειρας.

Ελπιζω ξανα,απο εδω και περα,εφοσον τωρα εχουμε τοπικ με μετρησεις,να μην ξαναδιαβαζω υπερβολες,για οποιαδηποτε πλευρα.

Και οι 2 καρτες ειναι vmf αυτη την στιγμη.

Περιμενω και τις μετρησεις oc ,για να ξεκαθαρισει μια και καλη το τοπιο.Απλα.

Μπραβο παλι στον prospector8,για οτι προσφερε και τωρα,αλλα και μελλοντικα,με αυτο το τοπικ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχας να ευχαριστησω ΟΛΟΥΣ για τα καλα σας λογια. Σκεφτομουν να κρατησω το τοπικ ενεργο και να παρουσιασω και τα μελλοντικα παιχνιδια οπως Battlefield 4,Watch Dogs, Thief κτλπα (βεβαια θα μου πειτε οτι θα εχει βγει η νεα σειρα της ATI,την οποια εγω μαλλον θα προσπερασω μιας και η 7950 με υπερκαλύπτει, αλλα αν πεσει καμια 9870 στα χερια μου ισως κανω major update του project αυτου :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί είναι σοβαρή εταιρία θα μπορούσε να σου βάλει καλάθι και να σου πει παράδοση σε 15-18 μέρες,μετά να στις κάνει "εργάσιμες" και να έχεις πληρώσει κ κάρτα να μην έχεις δει (είθισται) ανταυτου σου λέει φίλε θα πληρώσεις όταν θα την έχεις κιόλας σε 4 μέρες στο σπίτι σου..

..και μια συμβουλή γιατί μου είσαι συμπαθής μην χρησιμοποιείς επιχειρήματα που δεν είναι "δυνατά" και παύουν να υφίστανται εντός 20ημερου.. χάνεις κύρος.

 

 

Εγώ θα σε ρωτήσω, πως θα φαινόταν αν το παλικάρι αντί να πει η μια κάρτα εχει Α κόστος (skroutz) και η άλλη B κοστός (skorutz) , σου έλεγε πως η μια κάρτα έχει 280€ και η άλλη 220 ...

 

Αν μου πεις πως στα μάτια ενός τρίτου θα φανόταν σωστό , τότε πάω πάσο . :-D

 

Μακάρι να φέρουν 10 καράβια 760 στην EVGA να αγοράσουμε όλοι. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα πραγματα ειναι απλα με την τσεπη του ο καθενας κανει οπως νομιζει...

 

πχ..

 

στα 260 ευρω νορμαλ η 760 (εδω πεταγομαστε και λεμε δωσε αλλα 30 για 7950)

αφου ειναι μαρουλοφυλλα τα ευρω γιατι δεν δινουμε και αλλα 60 να παμε σε 7970 ?

 

το ιδιο πραγμα κοινος ισχυει για τις καρτες τυπου 7770/7790 που για καποιον ο οποιος θελει να παιζει απλα χωρις να πειραζει ρολογια κλπ οπως γινεταΙ πλεον αυτες οι διαφορες ειναι μικρες (5-7 frames) οποτε αν μπορει να γλυτωσει στην χειροτερη ενα 30αρι γιατι να μην το κανει για 5 ριμαδο fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα πραγματα ειναι απλα με την τσεπη του ο καθενας κανει οπως νομιζει...

 

πχ..

 

στα 260 ευρω νορμαλ η 760 (εδω πεταγομαστε και λεμε δωσε αλλα 30 για 7950)

αφου ειναι μαρουλοφυλλα τα ευρω γιατι δεν δινουμε και αλλα 60 να παμε σε 7970 ?

 

το ιδιο πραγμα κοινος ισχυει για τις καρτες τυπου 7770/7790 που για καποιον ο οποιος θελει να παιζει απλα χωρις να πειραζει ρολογια κλπ οπως γινεταΙ πλεον αυτες οι διαφορες ειναι μικρες (5-7 frames) οποτε αν μπορει να γλυτωσει στην χειροτερη ενα 30αρι γιατι να μην το κανει για 5 ριμαδο fps

sobi,διχως να θελω να ανοιξω συζητηση αντιπαραθεσης,απλα μια διαπιστωση θελω να πω κι εγω,σου απαντω.

Πρωτον,γιατι η 7950 εχει 3γιγα μνημη,και λογικα θα παιζει καλυτερα σε μεγαλυτερες αναλυσεις(οποιος παιζει),και δευτερον διοτι οταν εδω υπηρχε ενα μελος που εσκουζε για διαφορα 1.,5 fps!και ελεγε οτι η nvidia σαρωνει,κανεις δεν ηρθε να του πει απο την ιδια πλευρα,η΄τολμουσε να πει το αντιθετο,για εναμιση ρημαδο fps.Αλλωστε,εαν μια καρτα παιζει καλυτερα,και μπορει να ανεβασει επιδοσεις ακομη περισσοτερο σε oc,γιατι να μην την προτιμησεις;προσωπικα οταν δινω 300,τα 40 ειναι ενα ποσον μικρο σε βαθος χρονου(2-3 χρονια).Η καρτα μενει.Εαν μετα λες 100 παραπανω,αλλαζεις σειρα.

Υπαρχουν και ανθρωποι φυσικα που μετρανε και τα 10.Μεχρι σημερα βεβαια για τοση μικρη διαφορα,δεν ειδα πολλα ατομα να αλλαζουν αποφασεις λογω τοσου budget.Σεβαστο για ολους,και για τον καθε λογο.

Προσωπικα για εμενα,η αγορα και των 2 ειναι ασφαλης.Οποιος εχει την δυνατοτητα λιγο πιο πανω,για 7950,δεν θα χασει.Οποιος ειναι σε στενα ορια,ναι,την 760.Απλα.

Να κανω και τον δικηγορο του διαβολου,και να τολμησω να πω,ΟΤΙ ΕΑΝ τα αποτελεσματα,με τους ιδους αριθμους ηταν υπερ της Νvidia,θα γινοταν ΧΑΜΟΣ.Το εχουμε δει,και χωρις αριθμους και με υποθεσεις.Κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατσε να καταλαβω. Συμφωνα με τους αριθμους που παρεθεσε τα παιδι οι καρτες ειναι ισοδυναμες (με διαφορα 4-5 fps αναλογα το παιχνιδι). Η 7950 ειναι στο 1GHz και οχι στα 900MHz. Αν καποιος δεν παιζει σε μεγαλες αναλυσεις για να χρειαστει το 1gb παραπανω vram για να παει στη 7950 (πχ παιζει 1080p που ειναι η πιο διαδεδομενη αναλυση) για ποιο λογο να προτημησει να δωσει 40ε παραπανω για να παρει ενα προιον ισαξιο + θα πρεπει να του κανει bios update η OC για να παει απο 900MHz (που ειναι απο το κουτι) στο 1GHz? 

 

Γνωμη μου ειναι οτι οταν μιλαμε για προιοντα ιδιων επιδοσεων περνουμε το φθηνοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατσε να καταλαβω. Συμφωνα με τους αριθμους που παρεθεσε τα παιδι οι καρτες ειναι ισοδυναμες (με διαφορα 4-5 fps αναλογα το παιχνιδι). Η 7950 ειναι στο 1GHz και οχι στα 900MHz. Αν καποιος δεν παιζει σε μεγαλες αναλυσεις για να χρειαστει το 1gb παραπανω vram για να παει στη 7950 (πχ παιζει 1080p που ειναι η πιο διαδεδομενη αναλυση) για ποιο λογο να προτημησει να δωσει 40ε παραπανω για να παρει ενα προιον ισαξιο + θα πρεπει να του κανει bios update η OC για να παει απο 900MHz (που ειναι απο το κουτι) στο 1GHz? 

 

Γνωμη μου ειναι οτι οταν μιλαμε για προιοντα ιδιων επιδοσεων περνουμε το φθηνοτερο.

Η 7950 ειναι στο 1ghz και η 760 στα ποσα;θελεις να πεις οτι αδικειτε κανεις;

 

Διαβασες το αρχικο ποστ του ts;

GTX 760 Oc 2gb Vs ATI 7950 3gb

 

http://www.skroutz.gr/s/3540594/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-3X-OC-rev-2-0.html

 

http://www.skroutz.gr/s/431787/Gigabyte-Radeon-HD7950-3GB.html

 

Η 760 δουλευει σε μεγαλυτερα ρολογια.Οποτε,δεν καταλαβα εν ολιγοις τι θελεις να πεις.Μπορεις να το ξαναπεις,μηπως και παρεξηγησω;Η 7950 εχει χαμηλοτερα stock ρολογια(πυρηνα,μνημης).

Δηλαδη εν ολιγοις,η 760 αποδιδει αυτα τα νουμερα σε υψηλοτερα ρολογια,απ'οτι η 7950.Αρα;

Ποιος ειναι πιο ανετος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να διευκρινήσει ο Prospector8 αν ως stock εννοεί τα 900MHz στον πυρήνα για την 7950, ή τα 1000MHz μέσω του Boost, κάτι που δε θα ήταν δίκαιο imo.

 

Το ξαναδιάβασα και ξεκαθαρίζει ότι θεωρεί τα 1000MHz ως stock. Άδικο κατά τη γνώμη μου απ' τη στιγμή που δε νομίζω πως ο καθένας μας μπορεί να βρει 1000άρα 7950 και να τη θεωρήσουμε ως stock.

 

Άσε που τα Boost BIOSes έχουν θεματάκια.

 

Φυσικά δε μειώνει στο ελάχιστο την προσπάθειά του, για την οποία τον συγχαίρω άλλη μια φορά :-)

Στα 1000Mhz είναι Stock η κάρτα. Εκεί είναι το Boost της.

 

Φυσικα οποιο αλλο benchmark επιθυμείτε το λετε και το ανεβαζω :) Να σημιωσω οτι το Sleeping Dogs βγηκε απο παρουσιαση διοτι στο Oc για καποιο λογο ανεξηγητο crasharανε και οι δυο καρτες στο τελευταιο benchmark. Με Stock η 760 εβγαλε 40fps maxed out, και η 7950 εβγαλε 44fps.

Ο λόγος δεν είναι ανεξήγητος. Δεν είναι stable οι κάρτες.

 

 

Ευχαριστούμε για τον κόπο φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις δικές μου η Primary πάει στα 1124Mhz και οι Secondary πάει μέχρι 1110Mhz, παρόλο που ο κατασκευαστής αναφέρει 1098Mhz. Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτό.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4511#sp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1000Mhz είναι Stock η κάρτα. Εκεί είναι το Boost της.

 

 

Ο λόγος δεν είναι ανεξήγητος. Δεν είναι stable οι κάρτες.

 

 

Ευχαριστούμε για τον κόπο φίλε.

Λαθος, η καρτες ειναι rock stable, αμα δεν ηταν δεν θα ειχα παραθεσει αυτα τα νουμερα για το Oc τους.. Ειχα φτασει σε εξευτελιστικο oc και αυτο ακομα εβγαζε error.. Δεν φταινε οι καρτες αν το παιχνιδι ειναι τιγκα κακογραμμενο.. Σε κλειστο χωρο στο σπιτι δειχνει 30fps,ειναι παραλογη τετοια ενδειξη και πτωση fps.. Ειδα οτι ειχα παλια εκδοση του Sleeping Dogs οποτε θα ξαναδοκιμάσω με την καινουργια. ολα τα υπολοιπα παιχνιδια ειναι με το τελευταιο update που κυκλοφορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1000Mhz είναι Stock η κάρτα. Εκεί είναι το Boost της.

 

Ρε Heat μη λέμε πάλι τα ίδια.

 

Συμφωνώ με αυτό που λες, καταλαβαίνω υπό ποια οπτική γωνία το βλέπεις, αλλά μας διαβάζουν και πολλοί, οι οποίοι δεν είναι σίγουρο ότι θα βρουν 1000άρες 7950.

 

Εκεί έξω κυκλοφορούν πολλές 850άρες και 900άρες και 925άρες. Η δική μου ας πούμε είναι 850άρα.

 

Θέλω να πω, μη βγαίνει παραέξω ότι το stock της 7950 είναι το GHz, γιατί πολύ απλά δεν είναι. Της συγκεκριμένης 7950 που έχει στα χέρια του ο Prospector8, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7950 ειναι στο 1ghz και η 760 στα ποσα;θελεις να πεις οτι αδικειτε κανεις;

 

Διαβασες το αρχικο ποστ του ts;

GTX 760 Oc 2gb Vs ATI 7950 3gb

 

http://www.skroutz.gr/s/3540594/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-3X-OC-rev-2-0.html

 

http://www.skroutz.gr/s/431787/Gigabyte-Radeon-HD7950-3GB.html

 

Η 760 δουλευει σε μεγαλυτερα ρολογια.Οποτε,δεν καταλαβα εν ολιγοις τι θελεις να πεις.Μπορεις να το ξαναπεις,μηπως και παρεξηγησω;Η 7950 εχει χαμηλοτερα stock ρολογια(πυρηνα,μνημης).

Δηλαδη εν ολιγοις,η 760 αποδιδει αυτα τα νουμερα σε υψηλοτερα ρολογια,απ'οτι η 7950.Αρα;

Ποιος ειναι πιο ανετος;

Ξαναλεω γιατι μπορει να μην ημουν σαφης.

 

Nαι το διαβασα αλλα δεν ξερω αν προσεξες οτι η 7950 δεν ειναι 900MHz αλλα στο 1GHz

 

 

Η 760 του τεστ ειναι factory OCed. Oι 7950 που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα ειναι στα 800/850/900MHz (κι οχι στο 1GHz που εγινε το τεστ). Η factory OCed 760 της Gigabyte ειναι ελαφρως γρηγοροτερη απο την 7950 στα 900MHz.. Μιλαμε εκ των πραγματων για μικρες διαφορες ετσι κι αλλιως. Καποιος που θελει απλα να βαλει την καρτα στο PC του χωρις OC / bios updates κλπ (για να φτασει η 7950 το 1GHz ( να ισοφαρισει με την 760 factory OCed) η και γιατι οχι να την παει 1.1GHz κι να περασει την 760 σε γενικη αποδοση) , δεν βλεπω το λογο να δωσει τα 40ε παραπανω.

 

Αν καποιος θελει να κλοκαρει τοτε η 7950 εχει μεγαλυτερο περιθωριο για OCing κι επιλεγει την 7950.

 

Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι θελω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...