Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις δικές μου η Primary πάει στα 1124Mhz και οι Secondary πάει μέχρι 1110Mhz, παρόλο που ο κατασκευαστής αναφέρει 1098Mhz. Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτό.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4511#sp

 

Θερμοκρασιες, καταναλωση, scaling. Το πρωτο αφου λες για την primary πιο ψηλο clock μαλλον δεν ειναι (η primary δεν ειναι η πιο "κρυα"?), της καταναλωσης μπορει να σε κοβει η υλοποιηση (παρολο που ειναι ιδιες, μπορει να λειτουργουν διαφορετικα λογω asic πχ ή bios ή απλα διαφορετικες δυνατοτητες oc) ενω για το scaling μπορει απλα να υποθετει η καρτα οτι δεν ειναι αναγκη να φτασει στο μεγιστο της (γιατι το scaling διαφερει απο game σε game). Εχεις τα ιδια boost clocks σε καθε game?

 

Τι να σου πω, δύσκολο.

 

Μία πλευρά θα έλεγε να την κλοκάρεις αντίστοιχα αναλογικά, π.χ. αν έχεις κλοκάρει κατά περίπου 25% τη μία, άλλο τόσο την άλλη, αν γίνεται.

 

Μία άλλη θα σου έλεγε να τις κλοκάρεις και τις δύο όσο πάνε.

Με τον πρωτο τροπο περιμενεις να δουμε τρελες διαφορες απο τα stock runs? Εγω οχι, βασιζεται στο ποιος εχει δουλεψει πιο πολυ στα drivers. Σημειωση εδω οτι η 7950 εχει τα μεγαλυτερα ποσοστιαια gains απο oc που εχω παρατηρησει. Εχει μοχθησει η amd για αυτο το μοντελο. Η αλλη πλευρα μου ακουγεται πιο "σωστη", για να φανει η διαφορα σε αυτο το συγκεκριμενο feature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και παλι ψηλα μου φαινεται το 39,5

 

Σε valley η 7950 εχει 39,8.Η 760 40,9.Δηλαδη 1 fps διαφορα,με αρκετη διαφορα σε ρολογια.Λογικα πραγματα και απλα.

Το τι σου φαινεται,ΟΤΑΝ ενας ανθρωπος αφιερωσε τοσο χρονο,με αποδειξεις για να βγαλουν καποιοι συμπερασματα,ειτε τους αρεσουν ειτε οχι,δεν ειναι καθολου ευεγενικο να τα αναιρεις και να τα ακυρωνεις με τετοιες εκφρασεις.

Εαν διαφωνεις καπου,αγορασε καρτες,κανε benchs,και δωσε μας νουμερα να δουμε την πλευρα,την οποια αμφισβητεις.

Φιλικα,αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασιες, καταναλωση, scaling. Το πρωτο αφου λες για την primary πιο ψηλο clock μαλλον δεν ειναι (η primary δεν ειναι η πιο "κρυα"?), της καταναλωσης μπορει να σε κοβει η υλοποιηση (παρολο που ειναι ιδιες, μπορει να λειτουργουν διαφορετικα λογω asic πχ ή bios ή απλα διαφορετικες δυνατοτητες oc) ενω για το scaling μπορει απλα να υποθετει η καρτα οτι δεν ειναι αναγκη να φτασει στο μεγιστο της (γιατι το scaling διαφερει απο game σε game). Εχεις τα ιδια boost clocks σε καθε game?

Όταν δεν κάνει utilization η δεύτερη κάρτα μπορεί να δω και 324Mhz, όπως για παράδειγμα στο DARK και το Deadpool. Στην ουσία δεν δουλεύει καθόλου.

Σε κάθε Game η πρώτη τα δίνει όλα (1124Mhz). Έχει και παραπάνω 8C σε σχέση με τη δεύτερη. Φοράνε ίδιο BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου,αλλα δεν κανεις εναν λογικο συλλογισμο.Η 760 ειναι oc,αρα τιγκα τα ρολογια,και με boost,μεγαλυτερο χρονισμο σε μνημη,αποδιδει μικροτερες επιδοσεις,με μια καρτα που ειναι στα 1000,ενω η 760 παει στα 1200 και κατι παραπανω,και σε μικροτερες χρονισμους μνημης κλπ.Αρα,αν ηταν ΣΤΑ ΙΔΙΑ ρολογια,οι επιδοσεις της θα ηταν ακομη μικροτερες.

Συνεπως το προβαδισμα,ειτε ετσι,ειτε αλλιως το εχει η 7950.Διαβασε το αρχικο ποστ,και θα δεις τις διαφορες χρονισμων.

Ο prospector8 τα αναφερει ξεκαθαρα,και με gpu-z.

Aν η 7950 παει,η' πηγαινε στα ιδια ρολογια με την 760,θα ηταν πολυ πιο μεγαλυτερη σε επιδοσεις.

Οποτε;

Οκ whatever , ποιος μιλησε για clock τo clock ?Eσυ κανεις λογικους συλλογισμους , οκ. Μαλλον δεν θες να καταλαβεις τι λεω. Ξαναλεω για τελευταια φορα...

 

Εμενα με ενδιαφερει η καρτα πως δουλευει out of the box . Αν η Gigabyte εχει κλοκαρει την 760 υψηλα μου κανει. Η 7950 που κυκλοφορουν δεν ειναι ΟΛΕΣ στα 1000MHz απο το εργοστασιο , υπαρχουν 850 , 900 , 925 κλπ. Απο τα νουμερα του τεστ βλεπεις οτι η 7950 ειναι μπροστα? Εγω βλεπω οτι καπου ειναι η 7950 καπου η 760 , οποτε πιο πολυ για ομοιες τις λεω απο αποψη επιδοσεων , καταναλωση ασε δεν θες να ξερεις , δες κανα review στο ιντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επειδη δεν μου αρεσει να καταχραζομαι topics

Όταν δεν κάνει utilization η δεύτερη κάρτα μπορεί να δω και 324Mhz, όπως για παράδειγμα στο DARK και το Deadpool. Στην ουσία δεν δουλεύει καθόλου.

Σε κάθε Game η πρώτη τα δίνει όλα (1124Mhz). Έχει και παραπάνω 8C σε σχέση με τη δεύτερη. Φοράνε ίδιο BIOS.

Δεν εχει περασει απο τα χερια μου, αλλα ψιλοθυμαμαι να εχω διαβασει οτι μπορει η 2η να δινει, απλα οχι τα μεγιστα της. Προφανως εσυ το ξερεις καλυτερα. Με βαση αυτα που μου ειπες, κρατησε υποψιν σου αυτα που σου εγραψα για asic και μεγιστα oc. Μπορεις αν εχεις ορεξη να τις βαλεις κατω ξεχωριστα και να βγαλεις καποιο συμπερασμα (αν δεν το εχεις κανει ηδη). Παντως εγω ενδιαφερομαι αν καταληξεις καπου, στειλε μου σε παρακαλω.

 

 

 

Οκ whatever , ποιος μιλησε για clock τo clock ?Eσυ κανεις λογικους συλλογισμους , οκ. Μαλλον δεν θες να καταλαβεις τι λεω. Ξαναλεω για τελευταια φορα...

 

Εμενα με ενδιαφερει η καρτα πως δουλευει out of the box . Αν η Gigabyte εχει κλοκαρει την 760 υψηλα μου κανει. Η 7950 που κυκλοφορουν δεν ειναι ΟΛΕΣ στα 1000MHz απο το εργοστασιο , υπαρχουν 850 , 900 , 925 κλπ. Απο τα νουμερα του τεστ βλεπεις οτι η 7950 ειναι μπροστα? Εγω βλεπω οτι καπου ειναι η 7950 καπου η 760 , οποτε πιο πολυ για ομοιες τις λεω απο αποψη επιδοσεων , καταναλωση ασε δεν θες να ξερεις , δες κανα review στο ιντερνετ.

Τα βλεπεις Heat...? Θυμησου την κουβεντα μας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι για την ακριβεια καθησα κι υπολογισα την συνολικη διαφορα αποδοσης απο τις μετρησεις που μας παρεθεσε ο φιλος στα παιχνιδια κι η 7950 προηγηται για 4.7% συνολικα ενω κοστιζει 15.4% παραπανω και καιει αρκετα παραπανω σε αυτες τις συχνοτητες.

 

Μια ιδεα για καταναλωση

 

Βεβαια αυτη η καταναλωση ειναι για 1150 πυρηνα.

 

 

http://www.hardocp.com/article/2013/07/02/msi_n760_tf_2gd5oc_gtx_760_overclocking_review/4#.UeV8sW34twQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ο χρηστης Qsis να βαλει την καρτα του στα στοκια της δλδ 1000/1250 και να μας ανεβασει το αποτελεσμα του Valley εδω? Ευχαριστω :)

 

Έτρεξα εγώ, 39,7 fps και 1661 points.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ whatever , ποιος μιλησε για clock τo clock ?Eσυ κανεις λογικους συλλογισμους , οκ. Μαλλον δεν θες να καταλαβεις τι λεω. Ξαναλεω για τελευταια φορα...

 

Εμενα με ενδιαφερει η καρτα πως δουλευει out of the box . Αν η Gigabyte εχει κλοκαρει την 760 υψηλα μου κανει. Η 7950 που κυκλοφορουν δεν ειναι ΟΛΕΣ στα 1000MHz απο το εργοστασιο , υπαρχουν 850 , 900 , 925 κλπ. Απο τα νουμερα του τεστ βλεπεις οτι η 7950 ειναι μπροστα? Εγω βλεπω οτι καπου ειναι η 7950 καπου η 760 , οποτε πιο πολυ για ομοιες τις λεω απο αποψη επιδοσεων , καταναλωση ασε δεν θες να ξερεις , δες κανα review στο ιντερνετ.

Παρόμοιες επιδόσεις έχουν + ότι η 760 έχει PhysX.

Καλύτερη αγορά είναι η 760 όπως προκύπτει. 

 

 

 

Επειδη δεν μου αρεσει να καταχραζομαι topics

Δεν εχει περασει απο τα χερια μου, αλλα ψιλοθυμαμαι να εχω διαβασει οτι μπορει η 2η να δινει, απλα οχι τα μεγιστα της. Προφανως εσυ το ξερεις καλυτερα. Με βαση αυτα που μου ειπες, κρατησε υποψιν σου αυτα που σου εγραψα για asic και μεγιστα oc. Μπορεις αν εχεις ορεξη να τις βαλεις κατω ξεχωριστα και να βγαλεις καποιο συμπερασμα (αν δεν το εχεις κανει ηδη). Παντως εγω ενδιαφερομαι αν καταληξεις καπου, στειλε μου σε παρακαλω.

 

 

 

Τα βλεπεις Heat...? Θυμησου την κουβεντα μας... 

Βοήθησε με γιατί δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε valley η 7950 εχει 39,8.Η 760 40,9.Δηλαδη 1 fps διαφορα,με αρκετη διαφορα σε ρολογια.Λογικα πραγματα και απλα.

Το τι σου φαινεται,ΟΤΑΝ ενας ανθρωπος αφιερωσε τοσο χρονο,με αποδειξεις για να βγαλουν καποιοι συμπερασματα,ειτε τους αρεσουν ειτε οχι,δεν ειναι καθολου ευεγενικο να τα αναιρεις και να τα ακυρωνεις με τετοιες εκφρασεις.

Εαν διαφωνεις καπου,αγορασε καρτες,κανε benchs,και δωσε μας νουμερα να δουμε την πλευρα,την οποια αμφισβητεις.

Φιλικα,αλλα...

δηλαδη δεν πρεπει να πουμε τις σκεψεις μας και της αποριες μας?

πρεπει να καταπινουμε οτι μας σερβιρουν? προς θεου δεν τον ξερω τον prospector(αλλα γνωριζω πολλα κουμασια στα φορα) που για δικους τους λογους κανουν την τριχα τριχια.

 

οι καρτες ειναι στο ιδιο επιπεδο με αστειες διαφορες η της μιας η της αλλης, εξ αρχης το εχουμε πει,δεν το αναιρω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ whatever , ποιος μιλησε για clock τo clock ?Eσυ κανεις λογικους συλλογισμους , οκ. Μαλλον δεν θες να καταλαβεις τι λεω. Ξαναλεω για τελευταια φορα...

 

Εμενα με ενδιαφερει η καρτα πως δουλευει out of the box . Αν η Gigabyte εχει κλοκαρει την 760 υψηλα μου κανει. Η 7950 που κυκλοφορουν δεν ειναι ΟΛΕΣ στα 1000MHz απο το εργοστασιο , υπαρχουν 850 , 900 , 925 κλπ. Απο τα νουμερα του τεστ βλεπεις οτι η 7950 ειναι μπροστα? Εγω βλεπω οτι καπου ειναι η 7950 καπου η 760 , οποτε πιο πολυ για ομοιες τις λεω απο αποψη επιδοσεων , καταναλωση ασε δεν θες να ξερεις , δες κανα review στο ιντερνετ.

Διαβασε οτι εχω κανει ποστ.Αν καταλαβεις τι ειπα,τοτε οκ.Αν οχι,μεινε στα δικα σου συμπερασματα.Δεν ειναι κακο.

Ο καθενας εχει βγαλει τα δικα του συμπερασματα.Οταν εχω εδω review,οπου το βλεπω,και μπορω να ρωτησω τον ts για οτιδηποτε αλλο,τι να τα κανω  απο εξω;Μηπως απο εξω δεν εχουν υπαρξει μουφες,και ειναι πιο εγκυρα;Αρκετα συχνα.

Οσο για τα νουμερα,κανε μια απλη προσθεση.Θα δεις αυτο που ρωτας.Ποτε η μια ποτε η αλλη.

Καμια δεν ακυρωνεται,για αυτο που πληρωνεις.Αλλωστε η 7950 εχει σχεδον 2 χρονια στην πλατη της.Μην το ξεχνας.Η 760 καρτα του χθες.

Τελος,για να μην υπαρξει παρεξηγηση,και οι 2 καρτες ειναι μια χαρα.Ανετα θα επαιρνα οποιαδηποτε,αναλογως της χρησης.Προσωπικο θεμα τι θα επιλεξει κανεις.

Δεν ειναι στον ουρανο καμια,οταν καποιοι,τολμουσαν να πουνε οτι η 760,εφτανε και την 7970 και θα μπορουσε να συγκριθει με την τελευταια.

Η συγκριση clock to clock θα ηταν πιο λογικη.Αυτο το επικαλεστηκαν πολλοι αλλοι σε αλλες περιπτωσεις.Οχι ποτε μας συμφερει,και ποτε οχι.

Να μην πω για συζητηση περι bios,που απο πλευρας nvidia,μου λεγανε να ξεκκολησω.

Εμενα με ενδιαφερει η καρτα πως δουλευει out of the box .

 

Και΄γω το ιδιο,αλλα καποιοι υποστηρικτες της nvidia αλλα μου λεγανε,περι ψυξης,στροφων,bios κλπ...

Μηπως να μεταφερω τα σχολια εδω,για του λογου το αληθες;

Δεν νομιζω να χρειαζεται,και δεν θα ηταν σωστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι για την ακριβεια καθησα κι υπολογισα την συνολικη διαφορα αποδοσης απο τις μετρησεις που μας παρεθεσε ο φιλος στα παιχνιδια κι η 7950 προηγηται για 4.7% συνολικα ενω κοστιζει 15.4% παραπανω και καιει αρκετα παραπανω σε αυτες τις συχνοτητες.

 

Μια ιδεα για καταναλωση

 

Βεβαια αυτη η καταναλωση ειναι για 1150 πυρηνα.

 

 

http://www.hardocp.com/article/2013/07/02/msi_n760_tf_2gd5oc_gtx_760_overclocking_review/4#.UeV8sW34twQ

Measured power consumption single GeForce GTX Titan 

  1. System in IDLE = 136W
  2. System Wattage with GPU in FULL Stress = 372W
  3. Difference (GPU load) = 236W
  4. Add average IDLE wattage ~15W
  5. Subjective obtained GPU power consumption = ~ 251 Watts

Δεν ειδα κανεναν να θαβει τις επιδοσεις της για το ρευμα.Αλλα τα 1000 τα δινουν,και θα τα δινανε παρακαλωντας.Εσυ ακυρωνεις επιδοσεις λογω διαφορων λογικων σε watt;Οσο για την τιμη,ΜΗΝ ξεχνας οτι ειναι καρτα 3ΓΙΓΑ.Aν η ιδια 760 ειχε 3γιγα,θα βλεπαμε ποσο θα ειχε,και τι θα λεγατε...η εκθιαση θα ανεβαινε στα συννεφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε οτι εχω κανει ποστ.Αν καταλαβεις τι ειπα,τοτε οκ.Αν οχι,μεινε στα δικα σου συμπερασματα.Δεν ειναι κακο.

Ο καθενας εχει βγαλει τα δικα του συμπερασματα.Οταν εχω εδω review,οπου το βλεπω,και μπορω να ρωτησω τον ts για οτιδηποτε αλλο,τι να τα κανω  απο εξω;Μηπως απο εξω δεν εχουν υπαρξει μουφες,και ειναι πιο εγκυρα;Αρκετα συχνα.

Οσο για τα νουμερα,κανε μια απλη προσθεση.Θα δεις αυτο που ρωτας.Ποτε η μια ποτε η αλλη.

Καμια δεν ακυρωνεται,για αυτο που πληρωνεις.Αλλωστε η 7950 εχει σχεδον 2 χρονια στην πλατη της.Μην το ξεχνας.Η 760 καρτα του χθες.

Τελος,για να μην υπαρξει παρεξηγηση,και οι 2 καρτες ειναι μια χαρα.Ανετα θα επαιρνα οποιαδηποτε,αναλογως της χρησης.Προσωπικο θεμα τι θα επιλεξει κανεις.

Δεν ειναι στον ουρανο καμια,οταν καποιοι,τολμουσαν να πουνε οτι η 760,εφτανε και την 7970 και θα μπορουσε να συγκριθει με την τελευταια.

Η συγκριση clock to clock θα ηταν πιο λογικη.Αυτο το επικαλεστηκαν πολλοι αλλοι σε αλλες περιπτωσεις.Οχι ποτε μας συμφερει,και ποτε οχι.

Να μην πω για συζητηση περι bios,που απο πλευρας nvidia,μου λεγανε να ξεκκολησω.

Και΄γω το ιδιο,αλλα καποιοι υποστηρικτες της nvidia αλλα μου λεγανε,περι ψυξης,στροφων,bios κλπ...

Μηπως να μεταφερω τα σχολια εδω,για του λογου το αληθες;

Δεν νομιζω να χρειαζεται,και δεν θα ηταν σωστο.

Συγνωμη φιλε μου δεν μπορω να συνεννοηθω μαζι σου λυπαμε . Αλλα δεν πειραζει δεν γινετε να συνεννοουμαστε με ολους :) gl

 

Measured power consumption single GeForce GTX Titan 

  1. System in IDLE = 136W
  2. System Wattage with GPU in FULL Stress = 372W
  3. Difference (GPU load) = 236W
  4. Add average IDLE wattage ~15W
  5. Subjective obtained GPU power consumption = ~ 251 Watts

Δεν ειδα κανεναν να θαβει τις επιδοσεις της για το ρευμα.Αλλα τα 1000 τα δινουν,και θα τα δινανε παρακαλωντας.Εσυ ακυρωνεις επιδοσεις λογω διαφορων λογικων σε watt;Οσο για την τιμν,ΜΗΝ ξεχνας οτι ειναι καρτα 3ΓΙΓΑ.Aν η ιδια 760 ειχε 3γιγα,θα βλεπαμε ποσο θα ειχε,και τι θα λεγατε...

Oτι και να πω θα πεσει κατω . Τερμα η κουβεντα σε παρακαλω απαντησε σε κανα αλλο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα, ευχαριστίες και συγχαρητήρια στον Prospector8 για την όρεξη και τη δουλειά του.

 

Συνολικά συμπεράσματα κι εκτιμήσεις, όταν με το καλό μας παραθέσει και τα O/C αποτελέσματα, καθώς και τα υπόλοιπα games.

 

2 παρατηρήσεις:

 

Κάποιος ανέφερε να δούμε ποσοστιαία τις διαφορές μεταξύ των καρτών ανά παιγνίδι (άλλο 4fps, άλλο αυτά να μεταφράζονται σε 10-12%).

 

Συμφωνώ και περιμένω.

 

Επίσης, κάτι το οποίο έχω θέσει στο πολύπαθο νήμα του Benchmarking... Οι ρυθμίσεις των οδηγών (CCC & NV Control Panel) για τις δύο κάρτες είναι οι default έτσι όπως τις ορίζει ο κάθε κατασκευαστής κατά την εγκατάσταση ή έχουν "πειραχτεί"?

 

Το αναφέρω επειδή από προσωπική εμπειρία διαπίστωσα πολύ μεγάλη διαφορά (σε κάποια benches) στα αποτελέσματα ανάλογα τις ρυθμίσεις, χωρίς να μπορέσω να διακρίνω αντίστοιχη διαφορά στην ποιότητα εικόνας.

 

Και πάλι, πολλά μπράβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...