Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυει, ακυρος ο συνειρμος μου.. Κανει "πεινα" και δεν εχω καθαρο μυαλο..

το μόνο που θα μπορούσε να πει κανείς για μια κάρτα με πολύ υψηλά ρολόγια  ή και επεξεργαστή είναι ότι δεν έχει ιδιαίτερο περιθώριο για o/c σε σχέση μέ  κάτι άλλο που έχει χαμηλά ρολόγια για το είδος το οποίο αναλύουμε 

 

πχ ένας fx 8350 έχει μικρότερο περιθώριο για o/c σε σχέση με έναν i5/i7 (πάντα Κ εννοείται) , γιατί οι ιντελ μπορούν να έχουν μεγαλύτερο επί τοις εκατό ποσοστό αύξησης ρολογιών (άρα και επιδόσεων)  μιας και τρέχουν σε χαμηλότερα στοκ ρολόγια 

 

αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο, όπως και να χει τα mhz του ενός δεν είναι το ίδιο με τα mhz του άλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για επι της % ή για καθαρή αύξηση (1+Ghz ) μιλάς ?

 

Οι HASS τα έκαναν λίγο σαλάτα ,εδώ για τους προηγούμενους συμφωνώ.

 

Οι καρτούλες καλές είναι και οι δυο.

 

Πιο πολύ θα πάει στο τι παιχνίδια παίζει ο κάθε ένας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δικά μου εύσημα για την προσπάθεια που κατέβαλες και τον χρόνο που αφιέρωσες pro..;) 

 

Περιμένω πώς και πώς το oc vs oc section.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελη,

 

Η 7950 1GHz edition = gtx 760 factory OC'ed (της Gigabyte) ,

 

Gigabyte gtx 760 windforce 3 = 262e

 

http://www.skroutz.gr/s/3540594/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-3X-OC-rev-2-0.html

 

Oμοιας ποιοτητας-κατασκευης-εγγυησης 7950 (στα 900ΜΗz) = 300ε

 

 

http://www.skroutz.gr/s/431787/Gigabyte-Radeon-HD7950-3GB.html

 

 

Γιατι καποιος να επιλεξει την 7950 αν δεν τον ενδιαφερουν τα γιγα της vram (δηλαδη παιζει μεχρι σε 1080p) κι δεν εχει σκοπο να κανει ουτε bios update ουτε OC , ενω οπως βγαινουν απο το κουτι η 760 αποδιδει ελαφρως καλυτερα κι ειναι 40ε φθηνοτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επι της % ή για καθαρή αύξηση (1+Ghz ) μιλάς ?

 

Οι HASS τα έκαναν λίγο σαλάτα ,εδώ για τους προηγούμενους συμφωνώ.

 

Οι καρτούλες καλές είναι και οι δυο.

 

Πιο πολύ θα πάει στο τι παιχνίδια παίζει ο κάθε ένας .

ποσοστιαία πάντα, εγώ αυτό κυρίως κοιτάζω και αυτό πιστεύω ότι έχει και περισσότερη σημασία 

 

μπορεί πχ 2 κάρτες (τυχαίο παράδειγμα)  να ανέβουν 200 mhz , αλλά άλλο να ανέβεις 200 στα 800 που είναι 25% και άλλο να ανέβεις 200 στα 1000 που είναι 20%

 

στη πρώτη περίπτωση και η αύξηση στα ρολόγια, αλλά και στις επιδόσεις θα είναι  μεγαλύτερη

 

αν στην αρχή η 800αρα και 1000αρα κάρτα απέδιδαν το ίδιο (κάνω μια υπόθεση) η 800αρα θα κερδίσει περισσότερο παρόλο που και πριν και μετά το ο/c των 200 mhz θα έχει μικρότερα ρολόγια 

 

επίσης η 800αρα θα μπορεί να ελπίζει και για 1100 ή 1200 (πχ η 7950, χαρακτηριστικό τέτοιο παράδειγμα) 

 

η 1000αρα που έγινε 1200αρα  ξύνει ταβάνι ήδη, γιατί είναι πολύ ψηλά για κάρτα

 

γενικά τα χαμηλά στοκ ρολόγια προσφέρουν δυνατότητες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστέθηκε το Sleeping Dogs. Έρχονται μεσα στις επομενες μερες Just Cause 2,Skyrim,Witcher 2 :)

Αν μπορεις βαλε κι κανα Starcraft 2 . Σε ευχαριστουμε φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρεπει να σας spoilarw, δεν πρεπει να σας spoilarw :D Σαν bonus επειδη κρατατε ησυχους και χαμηλους τονους σε αυτο το τοπικ, θα σας δειξω και ingame benchmark του Metro Last Light, στην πιστα Red Square συμφωνα με το benchmark run του reviewer apo το HARDOCP. Επειδη περιεχει spoilers το run αυτο, θα ανεβασω μονο το αποτελεσμα (στοκ/οc). Το αναφερω αυτο διοτι οντως θα εχουν πολυ ενδιαφέρον τα αποτελέσματα ;)

 

Starcraft 2 προστέθηκε στην λιστα των ερχομενων benchies. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρεπει να σας spoilarw, δεν πρεπει να σας spoilarw :D Σαν bonus επειδη κρατατε ησυχους και χαμηλους τονους σε αυτο το τοπικ, θα σας δειξω και ingame benchmark του Metro Last Light, στην πιστα Red Square συμφωνα με το benchmark run του reviewer apo το HARDOCP. Επειδη περιεχει spoilers το run αυτο, θα ανεβασω μονο το αποτελεσμα (στοκ/οc). Το αναφερω αυτο διοτι οντως θα εχουν πολυ ενδιαφέρον τα αποτελέσματα ;)

 

Starcraft 2 προστέθηκε στην λιστα των ερχομενων benchies. :)

 

 

 

 

ΤΥ !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι nVidia πάντα ήταν ακριβότερες και πουλούσαν.. γιατί πουλούσαν ? Για ότι προσφέρουν θα πω εγώ.. δεν θα ξαναμπώ στην διαδικασία να το προσδιορίσω..

Με τις μετρήσεις 50-50 θα πω εγώ, και με δεδομένο οτι αγοράζεις nVidia για πρώτη φορά φτηνότερα απο τον ανταγωνισμό,ο υποψήφιος αγοραστής δεν έχει κανένα απολύτως λόγο να προτιμήσει μια AmD.

Τωρα στα υπόλοιπα.. η EVGA ειναι μεχρι αυτη την στιγμη η πιο αξιόπιστη εταιρία παραγωγής καρτών στον κόσμο.. Οπότε χαρακτηρισμοί τύπου "κράχτης" είναι το λιγότερο γελοίο να ακούγονται. δεν μιλάμε για την Ελληνική πραγματικότητα ουτε καν για την ευρωπαϊκή,μιλαμε για την παγκόσμια,και τον πιο σοβαρό ολοκληρωμένο παίχτη.

Το Oc αφορά το 1% οπότε εμένα δεν με αφορά δεν ανήκω σε αυτό.

Τελειώνοντας κ εγω με την σειρα μου θα προσθέσω ενα μπράβο στον @pro οχι μονο γιατι διέθεσε χρονο,αλλα κατάφερε να ειναι αντικειμενικός,να δημιουργήσει κύρος κ να κερδισει την εμπιστοσύνη ενος ολόκληρου forum.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τελειωσω ολο το project, εννοείται πως θα υπαρξει ενα πινακακι με τα αποτελεσματα του καθε παιχνιδιου, και τις ποσοσιστιαιες αυξησεις σε % μεταξυ τους αλλα και απο την διαφορα στοκ σε oc.. Ε μα τι, μισες δουλειες :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι nVidia πάντα ήταν ακριβότερες και πουλούσαν.. γιατί πουλούσαν ? Για ότι προσφέρουν θα πω εγώ.. δεν θα ξαναμπώ στην διαδικασία να το προσδιορίσω..

Με τις μετρήσεις 50-50 θα πω εγώ, και με δεδομένο οτι αγοράζεις nVidia για πρώτη φορά φτηνότερα απο τον ανταγωνισμό,ο υποψήφιος αγοραστής δεν έχει κανένα απολύτως λόγο να προτιμήσει μια AmD.

Τωρα στα υπόλοιπα.. η EVGA ειναι μεχρι αυτη την στιγμη η πιο αξιόπιστη εταιρία παραγωγής καρτών στον κόσμο.. Οπότε χαρακτηρισμοί τύπου "κράχτης" είναι το λιγότερο γελοίο να ακούγονται. δεν μιλάμε για την Ελληνική πραγματικότητα ουτε καν για την ευρωπαϊκή,μιλαμε για την παγκόσμια,και τον πιο σοβαρό ολοκληρωμένο παίχτη.

Το Oc αφορά το 1% οπότε εμένα δεν με αφορά δεν ανήκω σε αυτό.

Τελειώνοντας κ εγω με την σειρα μου θα προσθέσω ενα μπράβο στον @pro οχι μονο γιατι διέθεσε χρονο,αλλα κατάφερε να ειναι αντικειμενικός,να δημιουργήσει κύρος κ να κερδισει την εμπιστοσύνη ενος ολόκληρου forum.

 

 

Ε οχι και πουλουσε ...

 

chart1.JPG

 

Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Το 15% δεν σημαίνει πουλάω ... και καλά καλά δεν έχει πιάσει την AMD ακόμα και σήμερα.

 

Τότε η AMD με το 20% στα CPU πρέπει να ανοίγει σαμπάνιες ... :-D

 

Το + 1 Gb ram για εμένα και το δυνατότερο openCL που θα παίξει ρόλο σε γενικού τύπου εφαρμογές για επιτάχυνση GP-GPU compute  , για Ελληνικές τιμές  και για προιόντα που υπάρχουν ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ  κάνει η 7950 να είναι καλό deal.

Οχι ότι την 760 την λες κακή αγορά.

 

Ολα στο θέμα κόστους θα πάνε, στο τι παιχνίδια παίζει ο κάθε ένας,  αλλά μην μου λες για κάρτες που δεν μπορώ να βάλω στο καλάθι ....

 

Το marketing της EVGA σκίζει. ... Τόσες επισκέψεις στην ιστοσελίδα της δεν θα έχει ξαναδει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ακυρώσω την δουλειά που έκανε ο @pro σε ανταπαντήσεις.. εξάλλου η παραδοχή σου ότι θα αγόραζες την 760 από την EVGA με υπερκαλύπτει και ακυρώνει τον αντίλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί είναι σοβαρή εταιρία θα μπορούσε να σου βάλει καλάθι και να σου πει παράδοση σε 15-18 μέρες,μετά να στις κάνει "εργάσιμες" και να έχεις πληρώσει κ κάρτα να μην έχεις δει (είθισται) ανταυτου σου λέει φίλε θα πληρώσεις όταν θα την έχεις κιόλας σε 4 μέρες στο σπίτι σου..

..και μια συμβουλή γιατί μου είσαι συμπαθής μην χρησιμοποιείς επιχειρήματα που δεν είναι "δυνατά" και παύουν να υφίστανται εντός 20ημερου.. χάνεις κύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...