Προς το περιεχόμενο

LapTop Fujitsu LifeBook AH552, 15,6", Intel Core i3 3110M, 4GB RAM, 500GB HDD, Slim Line, Κόκκινο Χρώμα, Xωρίς Λειτουργικό 349 € για online παραγγελία


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέχεται δίσκους 9,5mm ή μόνο 7mm λόγω ultrabook?

OOoooPsss Ωραία ερώτηση.. ΠΡΟΣΟΧΗ και ο δικός του που έβγαλα και ο Sammy 830 που έβαλα είναι 7mm o Kingston της προσφοράς είναι 9.5mm αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μην τον παίρνει..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

OOoooPsss Ωραία ερώτηση.. ΠΡΟΣΟΧΗ και ο δικός του που έβγαλα και ο Sammy 830 που έβαλα είναι 7mm o Kingston της προσφοράς είναι 9.5mm αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μην τον παίρνει..

Ok αν δε χωραει θα αλλαξω τον kingston me ton samsung 840 που εχω στο desktop ,βεβαια ειναι διαδικασια αλλα τι να γινει. By the way κανενα καλο usb3 κουτακι για το δισκο που θα βγει απο το laptop έχετε να προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ας μας πει κάποιος αν δέχεται ssd 9,5mm ,και τελικά το πληκτρολόγιο ειναι και με τις δυο γλώσσες (ελληνικά ,αγγλικα)

τελικα το παραγειλα σημερα το πρωι (διαθεσιμο κατοπιν παραγγελειας) το απογευμα απεσταλει !!

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ας μας πει κάποιος αν δέχεται ssd 9,5mm ,και τελικά το πληκτρολόγιο ειναι και με τις δυο γλώσσες (ελληνικά ,αγγλικα)

τελικα το παραγειλα σημερα το πρωι (διαθεσιμο κατοπιν παραγγελειας) το απογευμα απεσταλει !!

 

 

Τι εννοείς απεστάλει; Στο έστειλαν; Γιατι εγω το παρήγγειλα την Κυριακή και δεν με εχουν ειδοποιήσει. Τους πληρωσες με πιστωτική η αντικαταβολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνια που ειχα σημερα μου ειπαν οτι σημερα περιμεναν να παραλαβουν και λογικα αυριο θα αρχισουν παραδοσεις. Εχω επιλεξει παραλαβη απο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνια που ειχα σημερα μου ειπαν οτι σημερα περιμεναν να παραλαβουν και λογικα αυριο θα αρχισουν παραδοσεις. Εχω επιλεξει παραλαβη απο καταστημα.

 

 

Kαι εγω παραλαβη απο το κατάστημα της Γλυφάδας. Θα τους ξαναπάρω αυριο τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ας μας πει κάποιος αν δέχεται ssd 9,5mm ,και τελικά το πληκτρολόγιο ειναι και με τις δυο γλώσσες (ελληνικά ,αγγλικα)

τελικα το παραγειλα σημερα το πρωι (διαθεσιμο κατοπιν παραγγελειας) το απογευμα απεσταλει !!

Κοίτα με πατέντα και λίγο ξεμπασκουλεμα στα αντικραδασμικα σφουγγαράκια μπορεί να τον παίρνει,το σίγουρο είναι ότι δεν ενδείκνυται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Επιτρέψτε μου να παραθέσω μία επιστολή που έλαβα από την HP hellas σχετικά με τον ένα χρόνο εγγύηση που παρέχουν σε ένα λάπτοπ που είχα δει

 

3k72.png

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν με λίγα λόγια πως διαφοροποιείται η έννοια της συνομολογημένης ιδιότητας. Θεωρούν π.χ. ότι αν χαλάσει το Esc μετά από 13μήνες φταίει η χρήση και όχι το μηχάνημα, εκτός και αν το πάτησα πρώτη φορά τον 13ο μήνα, αλλά αυτό άντε να το αποδείξεις.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

AΛΗΘΕΙΑ ΗΡ?? Κι εμενα γιατι οταν μιλησα με ΓΓΚ και Συνηγορο μου ειπαν κανονικα για τα 2 χρονια; Αλλα λενε σε σας αλλα σε μας;

Επισης η τελευταια παραγραφος με εκεινο το "εφοσον" δεν βγαζει νοημα. Εφοσον => Υποθεση (υπαρχει) + Συμπερασμα (δεν υπαρχει!!). Και φυσικα αν κατι ειναι τελειως ελαττωματικο θα το δεις απο την αρχη. Αν ομως δεν εβαλες πχ καλη παστα και καπου στο χρονο καψεις κανενα επεξεργαστη τι θα πεις; Οτι ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας; Αν χαλασει ο δισκος θα ειναι επειδη τον κοπαναγε ο αγοραστης; Ή μηπως ολοι οι δισκοι χαλανε την 1η βδομαδα; Προσωπικα ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι δισκοι που εστειλα πισω λογω βλαβης ηταν ΜΕΤΑ τους 6 μηνες! Επισης, η παραγραφος για την εγγυηση του κατασκευαστη οριζει οτι πρεπει να ανταποκρινεται στο χρονο κατα τον οποιο το προϊον (τεχνολογιας αιχμης) θα παραμεινει συγχρονο απο τεχνολογικης αποψης. Συγνωμη αλλα αν η ερμηνεια της ΗΡ ειναι οτι "ο,τι παρεις στο χρονο θα ειναι μαπα" ε πολυ απλα ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ.

 

Τωρα επειδη δε νομιζω οτι γενικα ολοι ειναι απατεωνες, παρατηρω μεσα στην απαντηση οτι υπαρχουν 2 σημεια που μαλλον δεν καταλαβες: 1ον το "δεν συμπιπτει απαραιτητα η εγγυηση του κατασκευαστη με το χρονο ευθυνης του πωλητη" ειναι ουσιαστικα επιβεβαιωση απο την ΗΡ της νομοθεσιας και αυτου που σας λεω εδω και σελιδες οτι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ και οχι ο κατασκευαστης (αν βεβαια φτασει ποτέ καμια υποθεση στα δικαστηρια θα πρεπει να κληθουν ολοι, μεχρι και η 'μαμα' εταιρια, οχι απλα πωλητης+αντιπροσωπος). 2ον το "χωρις να περιοριζονται τα δικαιωματα των αρθρων 554 κλπ" παλι 'παραπεμπει' στην 2ετια. Απλα η ΗΡ δε θελει να εχεις εσυ εναντιον της καμια αξιωση (ενω παραλληλα και 'πλαγιως' με τον τροπο που απανταει θελει να ειναι 'σωστη ως προς το νομο' αλλα και να σε μπερδεψει ωστε να μην κανεις επιστροφες ουτε στον πωλητη γιατι κι αυτος μετα με τη σειρα του στην ΗΡ θα απευθυνθει και τοτε θα ειναι υποχρεωμενη με τον ενα ή τον αλλο τροπο να εργαστει για την επισκευη) και απο τη στιγμη που και ο νομος της το επιτρεπει δεν μπορεις ευκολα να κανεις κατι (ενω αν πωλητης αρνηθει τις τουλαχιστον 2ετεις ευθυνες του φευγεις για καταγγελια κατευθειαν). Αν καποιος αλλος εισαγωγεας θελει να προσφερει κατι παραπανω στον τελικο αποδεκτη των προϊοντων του ας τον προτιμησει τελικα ο καταναλωτης, αν αυτο εχει σημασια για εκεινον. Στην Αμερικη πχ με τους εκει 'νόμους' και μονο τηλεφωνο στο support της ΗΡ να παρεις χρεωνεσαι κανα 30αρι δολλαρια (στη microsoft ΠΟΛΥ περισσοτερα, νομιζω κοντα στα 200)!!! Χωρις να σου κανουν αυτοι καμια επισκευη!

 

 

ΥΓ. Τι απαντηση περιμενες δηλαδη; Σιγα μη σου απαντουσαν οτι λειτουργουν με παρανομο τροπο. Βλακες ειναι;

ΥΓ2. Δηλαδη αν παρεις λαπτοπ με 3-4 χρονια εγγυηση και λιγες μερες πριν ληξει αυτη εσυ απο το κοπανημα του σπασεις κανενα Esc οπως λες πιστευεις οτι θα στο φτιαξουν;

 

Επεξ/σία από giorginho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βασικά, το ποστ το έκανα περισσότερο για τροφή για σκέψη. Δεν περιμένω κάτι ούτε θέλω να πω κάτι. Ξέρω πολύ καλά, τόσο την νομοθεσία στη χώρα λόγω επαγγέλματος, όσο και το  πως λειτουργούν οι εταιρείες. Εξάλλου τον με το προηγούμενο SONY Vaio που είχα και χρειάστηκα κάτι, η SONY (εντός εγγύησης) μου είπε με σαφήνεια στο τηλέφωνο πως απαξ και παραλάβουν και βρουν σκόνη μέσα τότε χάνω εγγύηση, χρεώνομαι μεταφορικά και εργατικά (90Ε σύνολο) και αν θέλω και την επισκευή.

Το ποστ υποστηρίζει τη δική σου θέση γι' αυτό μην ταράζεσαι τόσο. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν "ταραχτηκα" με εσενα, εξαλλου εσυ απλη παραθεση εκανες με μια μικρη αποπειρα ερμηνειας του κειμενου της ΗΡ. Ο νομος εχει συνηθως μια ουσια αλλα πολλες ερμηνειες ή καλυτερα οπτικες γωνιες ή τροπους παρουσιασης. Με πολλους απο αυτους μπορει να χαθει η ουσια και γι αυτο 'ταραζομαι' οταν βλεπω παρερμηνευσιμες/παρεξηγησιμες τοποθετησεις (απο οποιον κι αν προερχονται).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρέλαβα το λαπτοπ. Μεχρι τωρα ευχαριστημενος σε ολα εκτος απο ενα σημειο. Τα ηχεια. Παναγια μου τι αδυναμα ηχειακια. Δεν ακουγεται τιποτα .Επειγοντως θα αγοράσω aftermarket. Κανα καλο μεχρι 30ε; Και τα ακουστικά εβαλα στο λαπτοπ και σκατα ο ηχος



Προς το παρον κατεβάζω προγράμματα και παιζω βιντεακια στο youtube και οι θερμοκρασιες ειναι

 

MB:53 μεση , 62 max

cpu:52 μεση ,62 max

hard disk: 41 μεση, 42 max

 

 

Ο σκληρός καλα ειναι αλλα γιατι τοσο υψηλες θερμοκρασίες στα άλλα; Μηπως φταιει οτι εχει ελάχιστο αερα απο κατω; Το λαπτοπ ουτε εκατοστο δεν εχει απο κατω. Μαλλον θα αγορασω βαση

 

Επισης θα παιξω λιγο wow να δω που θα πανε οι θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα το μηχάνημα. Ήταν αστείο γιατί είχε καμια δεκαριά κομμάτια ονοματισμένα (έπρεπε να έβαζε τα usernames των χρηστών του insomnia καλύτερα :-) ....) . Του αγόρασα και μια 4αρα μνήμη και όλα καλά.

 

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός σχετικά με τον ήχο και την θερμοκρασία του κουτιού. Μετά από 5 ώρες συνεχούς λειτουργίας και εγκατάστασης win 8/office 2013/51 updates/κλπ κλπ κλπ... ο αέρας από το ανεμιστηράκι παραμένει δροσερός ενώ από κάτω το μόνο σημείο που είναι ζεστό ήταν, λογικό, του σκληρού δίσκου.

System Rating : 5,5 (στα γραφικά και ακολουθεί με 5,9 ο σκληρός δίσκος).

 

Καλορίζικο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...