Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

KIA όλο το squad εξαιτίας flank ενός Thin man και ενός Floater από το πουθενά και 3 miss overwatch από το squad μου. :(

 

RIP Βαγγέλας Καρακατζούτζουλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλέπω πως το "Βαγγέλας" έγινε παράδοση στους Έλληνες :P

 

Εγώ στο Ironman έχω τις Ρωσίδες του θανάτου, την Πόποβα και τη Βορομπίοβα, με τη δεύτερη να έχει δυο μεταλλάξεις γιατί δεν την πάλευε και πολύ καλά ώρες ώρες. Το αστείο είναι πως σε ένα classic non ironman που ξεκίνησα μου έτυχαν δυο στρατιωτίνες πάλι με το όνομα Πόποβα, αλλά η μια είναι Ουκρανή και η άλλη Ρωσίδα. Αλλιώς θα ήταν οι αδερφές τεραστίων διαστάσεων Ρωσίδες της Σιβηρίας :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μετά από Ironman campaigns μπορείς να γυρίσεις σε non-Ironman.. 

 

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ βαρετό. (No offence ε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα Classic Ironman κατευθείαν, χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα από τις αλλαγές. Όταν από κάποιο σημείο και μετά έκανα καταδικαστικά λάθη, αποφάσισα να ξεκινήσω ένα γρήγορο non Ironman για να ξέρω τουλάχιστον τι με περιμένει και να προετοιμαστώ. Όταν το έφτασα σε κάποιο ικανοποιητικό σημείο, γύρισα στο "κανονικό" παιχνίδι και μπορώ να πω πως με βοήθησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΧΟΥ!!! Πάει ο Βαγγέλας, άδοξα πριν πάρει καν βαθμούς!! RIP :cry:

 

Πάντως Tmark με είχες πιάσει στο φιλότιμο και σκεφτόμουν να αρχίσω το επόμενο game σε impossible. Αλλά μετά από την τροπή που πήρε το game σου λέω να διατηρήσω τη ψυχική μου υγεία! :-D

 

Για μένα το Βαγγέλας είναι η απόλυτη παράδοση στο XCOM. Όπως επίσης και γυναικές support. Δεν ξέρω γιατί και χωρίς να θέλω να ακουστώ σεξιστής, πάντα διαλέγω γυναίκες για support.

 

Οι ρωσίδες του θανάτου ήταν assault? Πόποβα! το λες και γεμίζει το στόμα σου. :-D

 

 

Για το ironman->non-ironman η αλήθεια είναι ότι σε ξενίζει λίγο. Εγώ για το πρώτο game στο EU είπα να το πάω λάου-λάου να μάθω τα mechanics. Αλλά γενικά μπορείς να μην κάνεις exploit το save και να έχεις παρεμφερή αίσθηση με το ironman με τη διαφορά ότι αν κάτι πάει τελείως στραβά κάνεις load 1-2 μήνες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi Ρωσίδες του θανάτου είναι και οι δύο sniper. Τους αρχίζουν στα κομμουνιστικά και δε μένει τίποτα όρθιο, δύο βολές από overwatch συν άλλες τέσσερεις από double tap, και αν θέλω βάζω και critical. Η Βορομπίοβα μάλιστα έκανε και μερικές μετατροπές και πηδάει κτίρια με τη μία, συν το έξτρα aim και critical από το genetic modification.

 

Οι Πόποβες είναι η μία support και η άλλη sniper (wtf???), αν σταθώ λίγο τυχερός θα κλείσω ομάδα με το ίδιο όνομα. Θα κάνω χρώμα της Πόποβα με μπαλαντέρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το ξανάρχισα σε Impossible, από καθαρά δικιά μου μαλακία είχα όλο το squad KIA last time. Είναι viable το Impossible χωρίς second wave αν είσαι πολύ προσεκτικός και σηκώσεις 3-4 satellites τον Μάρτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πως το "Βαγγέλας" έγινε παράδοση στους Έλληνες :P

 

Εγώ στο Ironman έχω τις Ρωσίδες του θανάτου, την Πόποβα και τη Βορομπίοβα, με τη δεύτερη να έχει δυο μεταλλάξεις γιατί δεν την πάλευε και πολύ καλά ώρες ώρες. Το αστείο είναι πως σε ένα classic non ironman που ξεκίνησα μου έτυχαν δυο στρατιωτίνες πάλι με το όνομα Πόποβα, αλλά η μια είναι Ουκρανή και η άλλη Ρωσίδα. Αλλιώς θα ήταν οι αδερφές τεραστίων διαστάσεων Ρωσίδες της Σιβηρίας :P

 

Χαχ  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά γράψε οδηγό επιβίωσης!!!

Εύκολο μιας και αφού πέρασα την γ*μ* αποστολή που κόλαγα προχωράει τώρα.

 

Classic Ironman.

Α) Αν ξεκινήσετε από το αρχικό tutorial, είστε για μεγάλο μανίκι. Γιατί. 

  1. Γιατί υποχρεώνεσται να φτιάξετε τις βάσεις σε Αμερική ή Ευρώπη μόνο.
  2. Μιας και είναι tutorial, δεν σας αφήνει να αναπτυχθείτε όπως θέλετε εσείς. Σας υποχρεώνει τί να κάνετε research, τί εγκαταστάσεις να φτιάξετε, και που να στείλετε τον μοναδικό δορυφόρο που έχετε.
  3. Μέχρι να τελειώσει το tutorial είναι σχεδόν τέλος του πρώτου μήνα.
  4. Το καλό είναι ότι μπορεί να έχετε 3-4 στρατιώτες (αν ζήσουν) σε πολύ καλούς βαθμούς.
  5. Το κακό είναι, ότι θα σας πάρει όλο το μήνα μέχρι να βγάλετε τα Mech, που είναι αναγκαία για την αποστολή στην Γαλλία.

Λύσεις ξεκινώντας από αρχικό tutorial.

  1. Μόλις τελειώσει η πρώτη αποστολή στο UFO, ακυρώστε την έρευνα που σας έχει υποχρεώσει να κάνει το παιχνίδι, και ξεκινήστε με το Meld. Περιμένωντας 7 μέρες να τελειώσει το arch thrower, θα σας πετάξει στην αποστολή Γαλλία, με 4 απλούς στρατιώτες μόνο.
  2. Φτιάχτε στα γρήγορα 2 σταθμούς παραγωγής ενέργειας, και workshop μόλις αυτό είναι διαθέσιμο.
  3. Αν όλος ο πλανήτης είναι στον ίδιο βαθμό επικινδυνότητας, πηγαίντε για τα λεφτά τον πρώτο μήνα. Και αφήστε τα υπόλοιπα.
  4. Ξεχάστε 1-2 χώρες.
  5. Φτιάχτε ένα δορυφόρο την ίδια στιγμή που θα ξεκινάτε το workshop. Μιας και μπορεί να σώσετε μία χώρα από τις δύο που θα γίνουν κόκκινες, στο τέλος του δεύτερου μήνα. (αυτό είναι κανόνας...).

Β) Ξεκινώντας από το Meld tutorial μόνο, τα πράγματα είναι λίγο πιο εύκολα. Έχετε τον 1ο μήνα για να αναπτυχθείτε στα γρήγορα, χωρίς να σας υποχρεώνει το παιχνίδι τί να κάνετε έρευνα και τί κτήρια να φτιάξετε. Αλλα δεν έχετε αυτούς τους 4 τύπους με 4-5 αποστολές και rank 3 που θα είναι.

 

Γ) Χρησιμοποιείτε τους δορυφόρους στο τέλος του μήνα, και πριν την αναφορά. Αν πετάξετε τους δορυφόρους την στιγμή που δείτε κάποια χώρα σε πορτοκαλί, μπορεί κάποια άλλη να γίνει κόκκινη μέχρι το τέλος του μήνα.

 

Δ) Τα MECH δεν δηλητηριάζονται από τους TinMan. Αυτό είναι μεγάλο μπόνους στην αρχή.

 

Ε) Μεταλλαγμένοι, ενώ είναι καλοί, μην το κάνετε αν δεν έχετε μεγάλο στόκ σε meld, και καλούς στρατιώτες και εξοπλισμό.

 

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ένας Sectoid Commander μου κατέστρεψε ένα τέλειο κατά τα άλλα campaign. Συγκεκριμένα στην base defense mission, στο 4ο wave στ Mech bay area, μου "τσίμπησε" την τούμπανη assault μου ή οποία στον επόμενο γύρο σκότωσε τον χτυπημένο MEC-3 μου και έκανε panic (1η φορά σε όλο το campaign) ο MEC-2 μου πάνω σε ένα Sectopod... Τι να πεις για αυτο το game.. Μόλις είχα διαλύσει τους Exalt στην βάση τους στο Mexico, με μόλις 4 χώρες εκτός συμμαχίας ενώ οι υπόλοιπες είχαν το πολύ 3 panic

Κρίμα.. 1η φορά ήμουν τόσο κοντά να τερματίσω Classic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Απολύτως τέλειο Impossible Ironman στο Enemy Within

 

http://www.pcgamer.com/2014/01/31/worlds-best-xcom-player-how-zemalf-beat-enemy-within-on-impossible-ironman-with-zero-deaths/

 

Πάω να κλάψω στη γωνιά μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απολύτως τέλειο Impossible Ironman στο Enemy Within

 

http://www.pcgamer.com/2014/01/31/worlds-best-xcom-player-how-zemalf-beat-enemy-within-on-impossible-ironman-with-zero-deaths/

 

Πάω να κλάψω στη γωνιά μου...

 

Αν σε θέλουν και οι θεοί του RNG... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος πρωτη περατζαδα. Το campaign τελειωσε σε 367 μερες. Ο κινεζαρος προδοτης των Exalt ηταν και ο "δυνατος" της ομαδας μου σε οτι αφορα το psychic uptitude και τον φουλαρα στα gene mods. Γενικα ηταν τρελος killer και supporter. Αν και η γαλλιδουλα sniper που σου δινει προς το τελος ειναι ποιο καλη σε psychic δυναμεις δεν ειναι και τοσο δυνατοτερη για να εχει την ιδια αποδοση με τον κινεζαρο (λογο του οτι αυτος ειναι heavy και συνεπως αντεχει ξυλο). Στο κατω κατω της γραφης ο κινεζος εχει base will - 97 ενω η γαλλιδουλα εχει 105. Οι διαφορες αυτες δεν φτανουν για να προτιμησεις τη γαλλιδα. 

 

Τωρα ξεκινησα second wave και τα εχω αναψει σχεδον ολα εκτος απο το skill roullete και αυτο που σου αποτρεπει να δινεις psychic δυναμεις σε gene moded στρατιωτες (και το αντιστροφο). Κατα τα αλλα το damage roullete και το 100% critical σε flank ή back attack θα δωσουν αλλη πνοη στο παιχνιδι. Τωρα θα παιξουμε πραγματικα με τους θεους του RNG αλλα θα εχουμε και στανταρ τακτικες που πιανουν σιγουρα αν πετυχουν. Μου ηρθε φλασια τωρα....ο δυνατοτερος χαρακτηρας στο παιχνιδι σε οτι αφορα το σταθερο damage θα ειναι...ενας gunslinger sniper γιατι θα ειναι ο μοναδικος που θα εχει minimum damage 3. Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι οταν θα ερθει η στιγμη να αντιμετωπισω Sectopods. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά είχα καταφέρει να μη μου βγει η EXALT base mission. Δεν είχα προχωρήσει πολύ το main story, νομίζω δεν είχα ανακρίνει καν τον Outsider με το Arc, αλλά προχωρούσα κανονικά κερδίζοντας EXALT missions και σε κάποια στιγμή μου βγήκε η τελική. Δεν είπα όχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...