Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 2 εβδομάδες έξω λόγω δουλειάς κατάφερα επιτέλους να βρω χρόνο να παίξω! Η μόνη μαλακία είναι ότι το είχα προπαραγγείλει και το πλήρωσα 28Ε και τώρα θα μπορούσα να το πάρω με 15Ε, αλλά τι να γίνει.

 

Από το πρώτο 10ωρο έχω να πω ότι έχω φάει αρκετό ξύλο!! Ευτυχώς που δε το άρχισα στο classic... Γενικά φαίνεται πιο στρωτό το gameplay και πιο σφιχτά τα mechanics, που μου αρέσει πολύ. Πολύ καλό και τα genetics καθώς και τα MECs. Δε το έχω δει αρκετά για να βγάλω ολοκληρωμένη γνώμη αλλά εώς τώρα το έχω καταευχαριστηθεί. Για μια ακόμη φορά good delivery! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν το UFO; Μπράβο, ταχύτατος, δε νομίζω να τα έχω καταφέρει ποτέ τόσο γρήγορα.

 

Πάντως, συμφωνώ, πολύ ωραίο και ενδιαφέρον το νέο υλικό, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την ιστορία που προϋπήρχε, συν του ότι είναι τρελό να είσαι με τις στρακαστρούκες τα ballistic weapons και δίπλα να τρέχει το γομάρι το Mech με τα minigun, τις γροθιές και τα φλογοβόλα.

 

Πολύ ευχάριστη προσθήκη οι νέοι χάρτες, τουλάχιστον μέχρι να τους "μάθουμε". Από την άλλη, αυτή η βιασύνη να προλάβεις τα meld προσθέτει προβλήματα.

 

Έχω την αίσθηση, πάντως, πως όλο αυτό το υλικό έπρεπε να το φυλάξουν για το 2, αντί να το στριμώξουν σε μία (εισαγωγική και "φτωχή" σχετικά) υπάρχουσα ιστορία.

 

Ναι το εχω αυτο το θεμα της ταχυτητας στα strategy παιχνιδια σε οτι αφορα το management. Το σκηνικο με το meld ειναι καπως εκνευριστικο. Απο τη μια ναι οκ το καταλαβαινω οτι σε αναγκαζει να "τρεξεις" μεσα στην αποστολη και να μην το πας τοιχο τοιχο αλλα ο σχεδιασμος του παιχνιδιου ειναι τετοιος που δεν βοηθαει σε αυτο καθολου. Αν ειναι να παρεις meld βαζεις σε κινδυνο ολοκληρη την ομαδα γιατι μπορει να κανεις "activate" περισσοτερους εχθρους απο οσο αντεχει η ομαδα σου. Σπανια προσωπικα προλαβαινω το πρωτο meld που συνηθως σε 3-4 γυρους τελειωνει. Σχεδον παντα προλαβαινω το τελευταιο εκτος απο UFO crash sites που μπορει απλα να ψαχνω για πολυ ωρα καποιο floater που μου ξεφυγε. 

 

Τα Mechs θεωρω οτι ειναι καλυτερα να τα αναβαθμιζεις με τη λογικη του defense και του healing. Γινονται και full cover οταν το χρειαζεσαι αλλα μπορουν και να ριξουν τιμωρια οπου χρειαζεται. Αν τους ανεβασεις με τη λογικη του defense μπορουν να εχουν μονιμα 40 defense και εννοειται οτι μπορεις να τους εχεις και κατω απο improved smoke grenades για σχεδον ολικη προστασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό λιώσιμο...

χαχα ευχαριστώ!  :-D

 

Στις πρώτες αποστολές απλά επιβίωναν 2-3 οπότε είχα θέμα με το ανθρώπινο δυναμικό μου. Με το που εξισορρόπησε λίγο η κατάσταση... TERROR mission... FML. Ευτυχώς βγήκα σχεδόν αλώβητος, μόνο 2 πήραν 14ήμερη αναρρωτική.

 

Πάντως, αυτό με το meld, το σκεφτόμουν και εγώ. Μέχρι τώρα σε δύσκολες καταστάσεις απλά δεν έκανα ποτέ dash. Τώρα σου δίνει ένα κίνητρο να προχωράς συνέχεια ακόμα και σε μια απλή abduction αποστολή. Είναι πολύ σημαντική αλλαγή στα mechanics νομίζω. Εντωμεταξύ αν δεν το έχεις ανακαλύψει έχει κρυφό timer? Ή ξεκινάει μόνο από όταν εμφανιστεί στο χάρτη?

 

Και κάτι για τα MECs. Δεν υποτίθεται ότι θα προσέφεραν και cover για τους απλούς στρατιώτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμάσει κανείς τα extra όπλα των mec;

Στην ευστοχία δε τα πάνε καλά οι mec.

Γενικά μέχρι στιγμής νομίζω ότι βοηθάνε πιο πολύ οι γενετικά τροποποιημένοι παρά οι mec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Πάντως, αυτό με το meld, το σκεφτόμουν και εγώ. Μέχρι τώρα σε δύσκολες καταστάσεις απλά δεν έκανα ποτέ dash. Τώρα σου δίνει ένα κίνητρο να προχωράς συνέχεια ακόμα και σε μια απλή abduction αποστολή. Είναι πολύ σημαντική αλλαγή στα mechanics νομίζω. Εντωμεταξύ αν δεν το έχεις ανακαλύψει έχει κρυφό timer? Ή ξεκινάει μόνο από όταν εμφανιστεί στο χάρτη?

 

[...]

 

Aρχικά νόμιζα ότι το timer ενεργοποιείται μόνο όταν φανερωθούν, αλλά μου έχει τύχει να χαθεί node χωρίς να έχει αποκαλυφτεί. Και εννοείται πως ότι δε βλέπεις με τη λήξη της αποστολής, χάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το Body Shield δε προσφέρουν;

 

Βεβαιως και προσφερουν full cover και μαλιστα δεν ξοδευει και κινηση κανοντας το. Προσοχη ομως μην αφησετε τους στρατιωτες σας ακαλυπτους σε περιπτωση που κανετε κατι με το MEC μετα αφου το μετατρεψετε σε τοιχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχικά νόμιζα ότι το timer ενεργοποιείται μόνο όταν φανερωθούν, αλλά μου έχει τύχει να χαθεί node χωρίς να έχει αποκαλυφτεί. Και εννοείται πως ότι δε βλέπεις με τη λήξη της αποστολής, χάνεται.

 

Κατάλαβα, οπότε θέλει από την αρχή ταχύτητα! Ωραία! :ph34r:

 

 

Mε το Body Shield δε προσφέρουν;

Βεβαιως και προσφερουν full cover και μαλιστα δεν ξοδευει και κινηση κανοντας το. Προσοχη ομως μην αφησετε τους στρατιωτες σας ακαλυπτους σε περιπτωση που κανετε κατι με το MEC μετα αφου το μετατρεψετε σε τοιχος. 

 

Ααααα, δε έχω φτάσει ακόμα να ξεκλειδώσω και άλλα abilities πέρα από το 1ο. Με τα λεφτά που έχω απλά πασχίζω να μη μου φύγουν χώρες. Αλλά ακούγεται λογικό να είναι ξεχωριστό ability και όχι passive. Ωραίοι, ευχαριστώ! :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rest in pieces my precious team...  

Newfoundland jesus christ..

 

 

 

Η δημοσίευση μηνυμάτων σε αυτό το forum χρησιμοποιώντας greeklish χαρακτήρες, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο κομμάτι είναι αρκετά απλό. Πατάς το διακόπτη και ΤΡΕΧΕΙΣ. Δε μπλέκεις με ό,τι σου πετάγεται, απλά τρέχεις αρκετά ώστε τα άλιεν να αναγκάζονται σε 2 κινήσεις αντί για κίνηση + επίθεση, και αν μπλέξεις τους καλύπτεις με τους πιο προχωρημένους. Run & gun + overwatch καθώς και free attack within 4 tiles βοηθούν πολύ.

 

Αν τρέξεις αρκετά γρήγορα από την πρώτη στιγμή και δε φοβηθείς, όλα θα πάνε καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εκτός κι αν άλλαξε κάτι στο EW, στις οκτώ είναι το όριο. Βασικά, θες τρεις ζώνες/ηπείρους δικές σου για να αντέξεις. Ζωτικής σημασίας θεωρώ στην αρχή την Αφρική, και η Ασία ήταν εξαιρετικά χρήσιμη στο EU, στο EW δεν έχω προχωρήσει τόσο για να σχηματίσω άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν φύγει ήδη 4 χώρες.Νομίζω ότι είμαι στο όριο, δηλαδή αν φύγει ακόμα μία είναι game over.

 

Καλά είσαι ακόμα.Περίμενε και τη συνέχεια  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...