Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ξέρεις τι εστί XCOM θα σου έλεγα να αγοράσεις το expansion, παρά τα ελαττώματά του αξίζει. Αν δεν ξέρεις, παίξε το κανονικό και βλέπεις. Σε καμία περίπτωση μην ξεκινήσεις Ironman πρώτο playthrough, αν δεν ξέρεις το παιχνίδι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα ειδικά στο Enemy Within.

 

Μου έκατσε reward από request 4 engineers και το Uplink θα ολοκληρωθεί μια μέρα πριν το συμβούλιο, μεγαλεία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση ησυχία, το παρατήσατε? :P

 

Σου σου τρολλ. :P

--------------------------------------------------------------------------

 

 

Τα MEC με τα φλογοβόλα είναι καλά στην αρχή.

 

Kinetic Strike με πλήρη αναβαθμισμένο MEC (και από Foundry) με τον "οδηγό" να είναι Colonel, μπορεί να ρίξει 2 μπουνιές το γύρο. Και η κάθε μία κάνει περίπου 18hp ζημιά. Μπορεί να κάνει killing blow τους berzekers και τα αντίπαλα MEC. Και φυσικά, η επιπλέον απόσταση που μπορεί να καλύψει το MEC από την αρχή είναι υπερβολικά πιο καλή.

 

Επίσης οι μπουνιές δεν έχουν όριο χρήσης, ούτε cooldown. Πετάνε τον εχθρό μακρυά, και αν πέσει αυτός σε κάτι που ανατινάζεται (αμάξι) αυτό σκάει. 

 

Και όταν ρίξετε μπουνιά σε zerger πέρνετε και το achievement "Someone Your Own Size"

 

 

 

παιδια εγω που δεν εχω παιξει το enemy unknown αν και το χω original, να αρχισω με αυτο?

 

Πάρε και το Enemy Within και παίξε μόνο αυτό. Και κοίτα να τελειώσεις ένα campaign για να ανοίξεις τα Second Wave options που είναι όλο το ζουμί με τυχαία skill tree κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν επιλέγουμε το bonus που δίνει ένα μετάλλιο, αυτό μεταφέρεται και σε όσα επόμενα μετάλλια της ίδιας κατηγορίας κερδίσουμε (μάλλον, θα έλεγα) ή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή;

 

Έχω ένα international defense στο οποίο σκέφτομαι να δώσω +2 will ανά διαφορετικό κράτος που εκπροσωπείται στην ομάδα (3 διαφορετικά είναι ένα διόλου ευκαταφρόνητο 6αρι, που με τα άθλια will των δικών μου μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμο) αλλά μήπως ένα +12 accuracy (θεωρητικά, με πλήρως ανεπτυγμένη ομάδα και 6 διαφορετικά κράτη να εκπροσωπούνται μελλοντικά) θα ήταν καλύτερο;

 

Στο τελευταίο μου παιχνίδι στο EU, εντωμεταξύ, τους Αμερικανούς τους έψαχνα με το δίκανο, αυτή τη φορά πρέπει να έχω έναν από κάθε πολιτεία, δεν εξηγείται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι επιλογή κάνεις μένει για όλα τα μετάλλια του ίδιου τύπου, οπότε προσοχή :)

 

Έχω δώσει μόνο δύο για +5 defense, αν και έχω απ'όλα εκτός από το ανώτερο, και τα φυλάω για πιο μετά στο παιχνίδι όταν θα χρειάζομαι και το παραμικρό bonus. Με ψήνει ιδιαίτερα ένα +10 aim / +10% Critical όταν οι εχθροί είναι πάνω από 7 τετράγωνα μακριά (ταμάμ για τους snipers μου) αλλά είναι χρήσιμο μόνο για δύο άτομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται ότι στο classic (μη ironman) έχει γίνει πολύ εύκολο από τη μέση και μετά. Το τελείωσα χωρίς να χάσω ανθρωπο, με 2η ομάδα colonel (είχαν μεγαλύτερο will λόγω officer training bonus - αν και δεν πολυχρειάζεται γιατι τους μεταλλάσεις να μην παθαίνουν mind control). Έχασα 2 χωρες κάποια στιγμή, επειδή οι δορυφόροι μου άργησαν 2 μερες :(. Πήδηξα εντελώς τα laser και από τη στιγμή που πήρα plasma rifles, πήγε νεράκι, περίπατο, πικνικ, πως το λενε.

Κάποια πράγματα που  μου άρεσαν:

Φλογοβόλο: 3 καλοψημένα mutons με τη μία (αναβαθμισμένο)

Mimetic skin: Τι να πω, θεικό, κάνει τους sniper αόρατους!!! ακόμα και σε μισή κάλυψη!

Mimic beacon: Στήνεις την ομάδα, τον αμολάς, και σουρχονται ολοι μαζι στο τσακ μπαμ. Προσοχή, το "ολοι μαζί" μπορεί να γίνει "Μαμάααααααα μουυυυ"

Exalt: Ρουκέτα στο encoder (πως το λενε τεσπα). Συνήθως πιάνει 6 από αυτούς με τη μια, τους διαλύει το κάλυμα και οι υπόλοιποι τους ξεκοκαλίζουν.

Αχ, να ταν κι αλλο...

 

ΥΓ: είμαι ελαφρώς βετεράνος, ξεκίνησα με το terror from the deep. αυτές ήταν εποχές.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται, αν θα προλάβεις να σηκωσεις δορυφορους σε όσες χωρες είναι στο κόκκινο πριν το τελος του μηνα. εγώ ακολουθησα τη λογική της προτεραιότητας δορυφόρων. σχεδιάζεις πόσους δορυφόρους μπορεις να φτιαξεις, uplink, workshop για να ριξει το κοστος, engineers επειδή υπάρχει minimum και generator που θα χρειαστεις για να τα υποστηρίξεις. αυτά τα συσχετίζεις με το χρόνο κατασκευής και τους πόρους σου μεχρι το τελος του μηνα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειναι αρκετα εμφανες οτι το παιχνιδι εχει προβλημα ισσοροπιας και συνοχης. Δηλαδη το story δεν συμβαδιζει με αυτα που γινονται στην οθονη. Παραδειγμα ειχα καταφερει να βγαλω MECH και να κανω 2 gene upgrades πριν ακομα συναντησω τον πρωτο μου energy elien στο πρωτο UFO crash site και οι 2 επιστημονες ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ! Σοβαρα? Τι λες ρε? Επισης ειχα συνατησει Stalker πριν το πρωτο UFO crash site οποτε και παλι δυσκολο να πιστεψεις το "σοκ" τους. Σε θεματα gameplay η δυσκολια ειναι ή του υψους ή του βαθους. Υπαρχουν αποστολες που ειναι very hard αλλα απλα ειναι γεματες απο καμια 15αρια sectoids και 2-3 stalkers και υπαρχουν αποστολες normal που μπορει να εχει καμια 6-7 mutons +berserker +cyberdisc. Νταξ, οτι να ΄ναι. 

 

Κατα τα αλλα το παιχνιδι ειναι η ταυτοποιηση του "εχω φαει κολλημα" και σιγουρα επιπτρεπει πολυ πειραμα. Οι Exalt επισης εντελως hack και cheat. Πραγματικα δεν το εχουν σε τιποτα να σου πετανε τη μια ρουκετα πισω απο την αλλη και επειδη ειναι αριθμητικα αρκετα περισσοτεροι δεν ειναι δυνατον να κανεις crowd control με καποιον σεβαστο τροπο ετσι ωστε να προστατεψεις την ομαδα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πριν το UFO; Μπράβο, ταχύτατος, δε νομίζω να τα έχω καταφέρει ποτέ τόσο γρήγορα.

 

Πάντως, συμφωνώ, πολύ ωραίο και ενδιαφέρον το νέο υλικό, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την ιστορία που προϋπήρχε, συν του ότι είναι τρελό να είσαι με τις στρακαστρούκες τα ballistic weapons και δίπλα να τρέχει το γομάρι το Mech με τα minigun, τις γροθιές και τα φλογοβόλα.

 

Πολύ ευχάριστη προσθήκη οι νέοι χάρτες, τουλάχιστον μέχρι να τους "μάθουμε". Από την άλλη, αυτή η βιασύνη να προλάβεις τα meld προσθέτει προβλήματα.

 

Έχω την αίσθηση, πάντως, πως όλο αυτό το υλικό έπρεπε να το φυλάξουν για το 2, αντί να το στριμώξουν σε μία (εισαγωγική και "φτωχή" σχετικά) υπάρχουσα ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi EXALT είναι απελπισία μόνο στις αρχές. Πρώτη αποστολή μου έβγαλε συνολικά 18 άτομα, χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο, ΑΛΛΑ. Μέχρι τότε είναι δυνατό, αν κάνεις το σκατό σου παξιμάδι και είσαι και λίγο τυχερός στα rewards, να έχεις βγάλει σίγουρα carapace και πιθανότατα lasers. Οι EXALT μέχρι το τέλος δε φοράνε πανοπλίες, οπότε πέρα από το ότι αντέχεις σημαντικά περισσότερο από τα 7 - 8 HP τους έχεις πολύ καλύτερο οπλισμό από τα συμβατικά τους όπλα. Αν οι snipers αξιοποιηθούν σωστά και καθαρίσει το cover γύρω από μια περιοχή, δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Για την ακρίβεια, είναι πιο εύκολο να οχυρωθείς ΔΙΠΛΑ στα beacons παρά στη σημασμένη περιοχή, ώστε αν πλησιάζουν εκεί να είναι τελείως γυμνή και κάθε βολή να πετυχαίνει. Ακόμα και οι ρουκέτες αντιμετωπίζονται αν επικεντρωθείς στους heavy και δε βάλεις την ομάδα όλη μαζί.

 

Το κυριότερο πρόβλημα στις EXALT missions είναι πως, όπως έγραψα και πιο πίσω, τα spawn points. Μερικές είναι χαμένες από χέρι επειδή μπορεί να μπουν στην περιοχή από τον πρώτο γύρο κι εσύ να τρέχεις.

 

Για τα νέα στοιχεία, τα genetics μου φαίνονται πιο late game εξέλιξη. Νωρίς είναι σχεδόν άχρηστα, δε λύνουν το βασικό σου πρόβλημα πως δεν πετυχαίνεις τίποτα, αν του πετύχεις δεν του κάνεις ζημιά και αν σε πετύχει απλά ψοφάς σαν το σκυλί. MECs από την άλλη είναι φτιαγμένα για να λύσουν αυτό το πρόβλημα, αλλά δεν τα έχω δει late game όσο θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα MECs πώς τα προστατεύεις; Υπάρχει τρόπος ή απλά είναι θέμα να χτυπήσεις πρώτος;

 

Ένα άλλο θέμα που δεν έχω καταλάβει είναι ποιους επιλέγεις για MEC. Δηλαδή, θέλεις ευστοχία ή δε σε νοιάσει και πας για melee/flame και ξεχνάς το minigun;

 

Πάντως, το βασικό μου πρόβλημα είναι το άθλιο will που έχουν οι πιο πολλοί μου στρατιώτες. Πήρα μια Ρωσίδα rookie, έχει ένα αξιοπρεπές 75, και μου βγαίνει will 25. 

 

Take the egg and give it a haircut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...