Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους πέρασα την αποστολή στη Γαλλία (πρώτη του Operation Progeny) και μπορώ να ασχοληθώ με πιο ανθρώπινα πράγματα. Έμαθα απ'έξω τις θέσεις των εξωγήινων και τα triggers από την κίνηση του επιζώντα, και απλά πέθανα στο overwatch. Πολύ άδικη αποστολή.

 

Ανάμεσα σε MEC και genetics θα διαλέξω τους μεταλλαγμένους, μου αρέσει πάρα πολύ να παίζω με τον περίγυρο και τα cyborg δε μου αρέσουν γενικά σαν ιδέα.

 

Αναμένω uplink και ήδη κατασκευάζω 3 δορυφόρους, έχω βγάλει carapace και κάτι ψιλά από autopsies, επόμενη έρευνα laser και επόμενο κτίριο officers. Τα πράγματα βαίνουν καλώς, αλλά το κριτήριο θα είναι η terror mission όταν σκάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν παίζεις σε Ironman, πρόσεχε μην κλάψεις τους μεταλλαγμένους. Οι εχθροί τους έχουν πάντα ως πρώτο στόχο.

 

Έκλαψα 3, και τέλος. Πλέον μόνο MEC, μέχρι να φτιάξω το Psi Lab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πιο πίσω, παίζω Classic Ironman. Μετά τη Γαλλία πέρασα στα καπάκια Very Difficult Terror, Abduction και Medium Spaceship crash με excellent ratings χωρίς απώλειες, και πάλι καλά δηλαδή επειδή νόμιζα πως έχω ξεχάσει να παίζω. Το τίμημα ήταν η απώλεια του Μεξικού αλλά καούρα μου, τεμπέληδες ήταν έτσι κι αλλιώς και με το μπόνους της Αφρικής το καλύπτω. Έχουν βγει laser weapons και πάω για officers - foundry επιτέλους, γιατί καλή η βασική ομάδα αλλά πάγκος δεν υπάρχει.

 

MECs με έψηναν, να πω την αλήθεια, γιατί είναι πραγματικά θηρία (και νομίζω έχουν ποιοτικότερα bonus από τα γονίδια), αλλά θα προτιμήσω την ανθρώπινη ευελιξία. Θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χάσεις MEC στρατιώτη, το MEC επισκευάζεται με ένα μικρό κόστος και το χρησιμοποιεί άλλος.

Αν χάσεις μεταλλαγμένο στρατιώτη, πάπαλα.

 

Πάντως, η ρουλέτα τον skills είναι τρομερή. Να έχεις support με holotargeting ή suppression είναι όλα τα λεφτά. 'Η assault που να μπορεί να ρίξει 4 φορές το γύρο με gun & run απο πάνω! (από sniper skill + από το δικό του).

 

Αλλά η μλκ είναι ότι γίνεσαι πολύ θαραλέος, και τους χάνεις εύκολα από το πουθενά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρω οτι οσο ποιο modified εχεις τους στρατιωτες σου τοσο ποιο δυσκολα παιρνουν promotions. Ο heavy μου που του εχω 2 μοντιφες πανω ειναι ακομα Captain και τον εχω απο αρκετα νωριτερα σε σχεση με τον φρεσκο colonel assault μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρατηρω οτι οσο ποιο modified εχεις τους στρατιωτες σου τοσο ποιο δυσκολα παιρνουν promotions. Ο heavy μου που του εχω 2 μοντιφες πανω ειναι ακομα Captain και τον εχω απο αρκετα νωριτερα σε σχεση με τον φρεσκο colonel assault μου. 

 

Διακρίσεις κατά των μεταλλαγμένων. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρατσισμός, πού είναι οι Χ-ΜΕΝ?

 

(μήπως ο heavy παίρνει αναλογικά λιγότερα kills?)

 

Επίσης αυτός ο καραβανάς με έχει καταστρέψει, όταν είναι σεναριακή αποστολή πετάγεται από το πουθενά λέγοντας "πήγαινε κάνε αυτό", σχεδιάζω τους επόμενους 2 - 3 γύρους και ξεχνάω το Άλιεν που ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΤΑΧΤΕΙ.

 

Κάποιος να τον κάνει να το βουλώσει.

 

Skills roulette μου φάνηκε υπερβολικά μεγάλο ρίσκο, μπορεί εύκολα να καταλήξω με άχρηστους στρατιώτες στην αρχή. Αν σου κάτσει φτιάχτηκες, βέβαια, και σε τελική ανάλυση τους άχρηστους τους κάνεις MEC, αλλά μέσα στην τόση αβεβαιότητα προτιμώ να έχω όσο το δυνατό περισσότερες σταθερές. Για καφρίλα normal βέβαια, αλλάζει το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kαραβανά λες τον CO Bradley; Υπάρχει πλέον επιλογή "σίγασης" του Τρίο Στούτζες, αλλά δεν ξέρω αν πιάνει γενικά ή αφορά μόνο κάτι βασικές συμβουλές (αναφέρει για παράδειγμα το "μη ρίχνεις εκρηκτικά, καταστρέφεις τα artifacts" που λέει η Δρ. Vahlen).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαραβανά λες τον CO Bradley; Υπάρχει πλέον επιλογή "σίγασης" του Τρίο Στούτζες, αλλά δεν ξέρω αν πιάνει γενικά ή αφορά μόνο κάτι βασικές συμβουλές (αναφέρει για παράδειγμα το "μη ρίχνεις εκρηκτικά, καταστρέφεις τα artifacts" που λέει η Δρ. Vahlen).

 

Καλό είναι αυτό που υπάρχει σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση ησυχία, το παρατήσατε? :P

 

Μερικές παρατηρήσεις, σε campaign που πάει καλά (laser - carapace επίπεδο, αντιμετωπίζω mutons και εμφανίστηκε και το πρώτο cyberdisk).

 

1) Πολύ σημαντική διαφορά δυσκολίας ανάμεσα στις EXALT missions και τις στάνταρ. Ανάλογα με το χάρτη, σε μερικές πρώτες είσαι καμμένος από χέρι λόγω spawn points. Μου έτυχε να μου βγάλει τους EXALT ακριβώς δίπλα στο πρώτο relay και έτρεχα να τους διώξω - ας είναι καλά το hunker down και μπόλικη τύχη στο πώς είχα βάλει τις μονάδες μου.

 

2) Bugs. Abduction mission σε Ασία που έχει όλη δορυφόρους (???), κάπως περίεργη συμπεριφορά εχθρικών μονάδων εκτός χάρτη (αντί να κάνουν ντου και να με διαλύσουν με περίμεναν να τους βρω, σε EXALT mission).

 

3) Κάτι περίεργο. Έχω παρατήσει το main campaign και δεν έχω κάνει καν έρευνα το Arc thrower. Επίσης δεν έχω φτιάξει ακόμα ούτε Cybernetics Lab ούτε Genetics Lab όχι γιατί δεν ήθελα μα γιατί έμπλεξα με τους δορυφόρους και το Officers. Αποτέλεσμα, οι EXALT να έρχονται με τα νορμάλ τους upgrades και συμβατικό εξοπλισμό ενάντια στα Laser - Carapace μου (και μερικούς στρατιώτες μου να είναι Major - Colonel). Δεν ξέρω τι είδους triggers υπάρχουν, αλλά δε μου φαίνεται τελείως φυσιολογικό.

 

4) Abduction mission σε Αφρική (πορτοκαλί)- Ν. Αμερική (άσχετη) - Ευρώπη (μπλε - πορτοκαλί). Επειδή θέλω το continent bonus και η βάση μου είναι στην Ευρώπη, διαλέγω την Αφρική θυσιάζοντας τη Γαλλία και τους 4 μηχανικούς της. +2 πανικός Βραζιλία, + 2 Γαλλία, καταλήγουν στο κόκκινο, τρέχα κόπανε τώρα να βρεις 10 μηχανικούς πριν τις 15 του μήνα...

 

5) Σημαντικές αλλαγές στις προτεραιότητες στην αρχή. Ειδικά αν δεν υπάρχει η δυνατότητα Steam power plant, χρειάζεται πολλή προσοχή. Για πρώτη φορά άργησα τόσο να αυξήσω το μέγεθος της ομάδας, επειδή δεν είχα τα χρήματα να κατασκευάσω Officers Training.

 

Έχω την εντύπωση πως η αρχή είναι ασύμμετρα δύσκολη, μόλις βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά και δε μπεις στο τριπάκι να κυνηγάς το χρονόμετρο του meld (κανείς ποτέ δεν πέθανε από overwatch!) η δυσκολία επιστρέφει στα γνωστά του original campaign. Ή αυτό ή άθελά μου μπέρδεψα το παιχνίδι με το να μην παίξω με genetics / MECs μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν το έχω παρατήσει, χρόνος δεν υπάρχει.

 

Θα συμφωνήσω πως η δυσκολία είναι ασύμμετρη -το πρόβλημα υπήρχε και στο EU, τώρα έχει οξυνθεί (ironman classic). Έχω 7 kills με τη heavy μου και είναι ακόμη squaddie, για να πάμε σε officers δηλαδή δε φτάνει ο μήνας. Τουλάχιστον μου έτυχε ένας support 80ρης με ανεκτό will, αν καταφέρω να τον κρατήσω ζωντανό θα φανεί χρήσιμος στην πορεία.

 

Οι εξωγήινοι κινούνται καλύτερα, αλλά στη δυσκολία ρόλο παίζει και η ανάγκη (ή το καρότο, δεν ξέρω τι ποσότητες είναι διαθέσιμες σε βάθος χρόνου) για meld.

 

Χτίζω τα δύο νέα labs, μπας και πάρει μπροστά η έρευνα, αλλά είναι τόσο δύσκολο να ανεβάσεις βαθμό σε στρατιώτη που δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.

 

Για μένα, η έρευνα σε meld έπρεπε να εμφανίζεται αργότερα, εξακολουθώ να βρίσκω φαιδρό το να βγάζω mecs ενώ οι άλλοι στρατιώτες έχουν στρακαστρούκες. Θα έπρεπε να εμφανίζεται στο mid-game. Τουλάχιστον μετά από πολλές επιχειρησιακές σφαλιάρες κατάλαβα ότι αν βλέπω τα meld canisters με τη λήξη της αποστολής, τα κερδίζω και ας μην τα έχω απενεργοποιήσει (αν δεν έχει λήξει το περιθώριο στο μεταξύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για πείτε οι πιο έμπειροι, flamethrower ή kinetic strike;

 

(Υ.Γ. πολύ δυσκολεύει το παιχνίδι με τα random stats μου φαίνεται, έχω γεμίσει μέτριους rookies)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flamethrower σκιζει κωλους αν σου τυχουν σε καλο lineup. Ειναι ομως αχρηστο εναντιον mechanical units οποτε πρεπει να το εχεις υποψη σου. Εχει τοση δυναμη οσο ενα rocket launcher και προκαλει και πανικο σε ολους οσους χτυπαει. Επισης μπορει να αναβαθμιστει στο foundry με μεγαλυτερο ευρος και δυναμη. Επισης ΔΕΝ καταστρεφει το weapon artifacts οποτε το χρησιμοποιεις αβερτα οπου και οπως το χρειαζεσαι. Προσπερναει οποιοδηποτε cover αλλα εννοειται οτι δεν χτυπαει μεσα απο τοιχους. 

 

Για το kinetic strike δεν εχω αποψη καθως δεν εχω δευτερο mec με αυτο το οπλο αλλα για single unit damage προφανεστατα και ειναι πολυ καλυτερο + το γεγονος οτι το MEC αποκτα πολυ μεγαλυτερη κινητικοτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aυτό σκεφτόμουν, μήπως το μετατρέψω σε mec assault, γιατί η βασική μου assault είναι κάπως μέτρια σε stats. Ίσως πάω για ένα flame και ένα melee, αν καταφέρω να κερδίσω αρκετές προαγωγές για ots.

 

Γενικά έχω θέμα με το will της ομάδας, αλλά με τα πολλά (4 αποστολές, 7 kills) ανέβασα βαθμό επιτέλους στη heavy μου.

 

Προβλέπεται τρελός χαμός με τις χώρες, όμως, 2 abductions, excellent x 3 και στα δύο, και έχω την Ευρώπη και την Ασία στα πορτοκαλοκιτρινοκεραμμυδί (Μιρακάκη περιγραφή της κατάστασης...)

 

Έφτιαξα και έναν augmented με regeneration, να δω πώς θα τον βγάλω στη μάχη. Ο 80ρης support τα πάει καλά, χρήσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...