Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφυγε και 5η αλλά με το που σηκώσεις 8 δορυφόρους αρχίζει και γυρίζει το πράγμα!

Πλέον ρίχνω το βάρος στα ufo που διαθέτω για να αναχαιτίζουν άλλα ufo μιας και στις μάχες εδάφους πάω καλά πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαχαχα! Σοβαρά? Impossible Ironman? Πωωω αυτά είναι. Σκληροπυρηνικός, ε?

Βαλέ  κάνενα support ή sniper: Βαγγέλας Καρακατζούτζουλας. (Ο 1ος μου έλληνας στρατιώτης ο οποίος τελικά κατα σύμπτωση έγινε και ο volunteer)

 

 

Άνοιξα χτες για να παίξω 20 λεπτά και με το που περνάνε 5 μου σκάνε alerts ότι δέχομαι εισβολή! Ήταν η αποστολή που σου την πέφτουν στη βάση. Κορυφαία!

 

 

 

Μου άρεσε πάρα πολύ η εναλλαγή στη δυναμική της μάχης καθώς και το ότι είχε πάρα πολλούς εχθρούς. Στο δεύτερο μέρος έκανα το λάθος και θεώρησα ότι είχαν βγει οι περισσότεροι εχθροί και πέταξα τα πάντα από ρουκέτες/χειροβομβίδες κλπ. Οπότε όταν πήγα και στο τρίτο δωμάτιο και βγήκαν εχθροί σε παρέλαση τα είδα όλα. Ιδίως το τελευταίο sectopod μιλάμε έκανα τρελές ταρζανιές για να το φάω... Ευτυχώς μόνο 3 rookies πέθαναν και οι 2 με αυτοθυσία αφού λειτούργησαν ως fodder για να μη χτυπήσουν τους κανονικούς. :devil:

 

 

 

Την χάρηκα πάρα πολύ αυτή την αποστολή. Μακάρι να είχε κ άλλες τέτοιες.

 

Όπως επίσης θα μέτραγε να έχει και αποστολές μόνο με τον ένα που στέλνεις για κατασκοπεία. Πιστολάκι και πολύ stealth.

 

Επίσης, είναι ιδέα μου ή τα sectopod έχουν αναβαθμιστεί τρελά στο EW? Δε θυμάμαι παλιά να τα θεωρούσα τόσο δύσκολα. Τώρα τα φωνάζω Τσακ Νόρις. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για μένα σε Classic-Impossible Ironman παίρνεις το 110% αυτου που έχει να σου δώσει το game. Θα έβαζα και second wave training roulette - new economy etc αλλά παραπάει θεωρώ.. Nickname δεν είπες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βαλέ  κάνενα support ή sniper: Βαγγέλας Καρακατζούτζουλας. (Ο 1ος μου έλληνας στρατιώτης ο οποίος τελικά κατα σύμπτωση έγινε και ο volunteer)

 

Screenshot please? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα sectopods εχουν γινει τρομος και φοβος. Ειναι πρακτικα αδυνατον να τα φας αν δεν εχεις καποιον απο την ομαδα με Plasma οπλο. Ιδανικα assault με double shot και διαφορα attack boost βοηθηματα. Εδω ερχονται και οι αναβαθμισεις απο genes. Εδω θα σε βοηθησει και το mech σου με close combat λειτουργιες. 

 

Το πρωτο μου sectopod το βρηκα χτες ενω ακομα ειμαι με laser (δεν εκανα τα capture ακομα) και μου βγηκε ο κωλος για να το φαω ενω παραλιγο να δει τα ραδικια αναποδα ο assault, ενας απο τους δυο heavy και support μου στην προσπαθεια μας να το ριξουμε. Τελικα εγινα μανιακος και αρχισα να του πεταω blaster plasma rockets καθως το μαλακισμενο εχει passive 50% damage reduction. Για laser οπλα που κανουν 4-6 base damage σκεφτειτε οτι θα κανετε το μισο πανω τους και σε NORMAL εχουν 30 HP ενω το attack power τους με ανεση ειναι 10+ HP damage. Μια καλη λυση ειναι να εχεις 2 sniper και να ριχνεις διαδοχικα disabling shots (και γαμω τα skill) μεχρι να το κατεβασεις. 

 

Υ.Γ. Οι snipers εν κινησει αυτη τη φορα σκιζουν κωλους. Αν τους εξελιξεις σωστα γινονται ακομα καλυτεροι απο τους squad vision snipers. Πιστολια plasma που κανουν με ανεση 7-8 damage?? Oh yeah please. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για μένα σε Classic-Impossible Ironman παίρνεις το 110% αυτου που έχει να σου δώσει το game. Θα έβαζα και second wave training roulette - new economy etc αλλά παραπάει θεωρώ.. Nickname δεν είπες :P

 

Απλά το παίρνεις σε μορφή ξύλου! :D

 

 

Screenshot please? :)

Δεν ήταν του XCOM το όνομα, εγώ του το έδωσα :P, απλά κατέληξε να έχει το μεγαλύτερο will και τον έκανα volunteer και από τότε αν τύχει να χρησιμοποιήσω Έλληνα του δίνω αυτό το όνομα.

 

 

Τα sectopods εχουν γινει τρομος και φοβος. Ειναι πρακτικα αδυνατον να τα φας αν δεν εχεις καποιον απο την ομαδα με Plasma οπλο. Ιδανικα assault με double shot και διαφορα attack boost βοηθηματα. Εδω ερχονται και οι αναβαθμισεις απο genes. Εδω θα σε βοηθησει και το mech σου με close combat λειτουργιες. 

 

Το πρωτο μου sectopod το βρηκα χτες ενω ακομα ειμαι με laser (δεν εκανα τα capture ακομα) και μου βγηκε ο κωλος για να το φαω ενω παραλιγο να δει τα ραδικια αναποδα ο assault, ενας απο τους δυο heavy και support μου στην προσπαθεια μας να το ριξουμε. Τελικα εγινα μανιακος και αρχισα να του πεταω blaster plasma rockets καθως το μαλακισμενο εχει passive 50% damage reduction. Για laser οπλα που κανουν 4-6 base damage σκεφτειτε οτι θα κανετε το μισο πανω τους και σε NORMAL εχουν 30 HP ενω το attack power τους με ανεση ειναι 10+ HP damage. Μια καλη λυση ειναι να εχεις 2 sniper και να ριχνεις διαδοχικα disabling shots (και γαμω τα skill) μεχρι να το κατεβασεις. 

 

Υ.Γ. Οι snipers εν κινησει αυτη τη φορα σκιζουν κωλους. Αν τους εξελιξεις σωστα γινονται ακομα καλυτεροι απο τους squad vision snipers. Πιστολια plasma που κανουν με ανεση 7-8 damage?? Oh yeah please. 

Καλά πραγματικά. Εντωμεταξύ βαράνε ανελέητα (10 σε titan armor) και τους κλάνεις μια μάντρα όταν τα βαράς. Μόνο το Kinetic Strike κάνει δουλειά. Καλό αυτό με τα disabling αλλά εγώ σπάνια έχω 2 snipers.

 

Υ.Γ.: Η αλήθεια είναι ότι δε το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί έβαζα δαγκωτό squadvision. Αλλά είναι λογικό tradeoff μεταξύ των δύο που θα βοηθάει ανάλογα το τρόπο παιχνιδιού/ την πίστα κλπ.

 

Υ.Γ. Το kinetic strike και γενικά τα MEC σκίζουν βάρδουλα πάντως. Ιδίως όταν σκοτώνεις με KS και δείχνει και το animation-combat, πανηγυρίζω. Μαζεύω meld για να φτιάξω 4 να κάνω και την αποστολή MEC-only.

 

 

Νομίζω μπερδέψατε το X-COM με το Dark Souls.

 

Αν θέλετε να πεθαίνετε συνέχεια, καλύτερα αλλάξτε παιχνίδι. :P

 

Χαχαχα. Εγώ πάντως σε Ironman + Classic πήγα να σπάσω το πληκτρολόγιο αρκετές φορές και είπα καλύτερα να είμαι όχι ironman αλλά να μη το κάνω load/save κάθε 15 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sniper σαν covert agent με laser - plasma pistols και pistol skills σε EXALT mission. Όλα τα λεφτά.

 

Για sectopods, είναι μεγάλο μανίκι όντως αλλά βοηθά πολύ το overwatch - ειδικά με διπλούς snipers - και ένα αρχικό μπαράζ από ό,τι έχουν και δεν έχουν ο/οι heavy. Επίσης, ένα run and gun από assault με shotgun, αν υπάρχει το κατάλληλο cover, μπορεί να βοηθήσει αν και είναι ρίσκο. Τα disabling shots, όπως ειπώθηκε, είναι καλή λύση, αλλά προτιμώ overwatched ομάδα και πολύ αργή ανάπτυξη αν μου μυρίζει sectopod κοντά από τους ήχους γιατί του #$%%#, 10 - 15 HP θα του κόψουν...

 

Γενικά, αν περάσει το πρώτο πολύ μεγάλο μανίκι και βγουν leutenants - majors με carapace και laser, τα πράγματα γίνονται αρκετά βατα. Μέχρι τότε βέβαια, αίμα δάκρυα και ιδρώτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαχαχα. Εγώ πάντως σε Ironman + Classic πήγα να σπάσω το πληκτρολόγιο αρκετές φορές και είπα καλύτερα να είμαι όχι ironman αλλά να μη το κάνω load/save κάθε 15 λεπτά.

 

Τώρα μου τα χάλασες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και αλλη λυση για τα sectopods παντως. Προσωπικα δεν μπορω να παιξω αν δεν εχω στην ομαδα ειτε 2 heavy ειτε 2 support. Προτιμω 2 heavy παντως. Ε τον ενα heavy τον εχω σε support/overwatch ρολο και τον αλλο τον παιζω φουλ explosion maniac. Το shredder rocket βοηθαει ΑΠΕΙΡΑ στο να μαζευει damage το sectopod και θεωρω οτι ειναι απολυτα απαραιτητο σε μεγαλυτερες δυσκολιες που το sectopod διαθετει ακομα περισσοτερα HP. 

 

Να προσθεσω οτι στο NORMAL οι εχθροι δεν χρησιμοποιουν ολα τους τα skills (παραδειγμα οι Mutons και οι heavy floaters δεν ριχνουν plasma grenades) ή αν τα χρησιμοποιουν δεν τα κανουν τελειως abuse οπως στο classic που τρως τη μια grenade/rocket πισω απο την αλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους αναρωτιούνται σχετικά με την δυσκολία. Classic Ironmam, με second wave όλα ανοιχτά εκτός από damage roulette, βρίσκομαι στην 11η προσπάθεια για να βγάλω τον δεύτερο μήνα.  :fear: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...