Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 απο εδώ δε μπορείς να δεις βαθμούς κτλ; https://minastudier.mah.se/default.aspx

 

Χρησιμο link, το κραταω, γιατι εχω κανει δηλωσεις για Malmo.

 

Το αντιστοιχο link για Linkoping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σημείο με τις Skype κλήσεις, γέλασα

 

http://media.eap.gr/images/stories/pdf/prokirixi_mba_2015_2016_gr.pdf

 

=]

 

 

Edit

Τα €6000 τα αφήνω ασχολίαστα.

 

Τη μανα τους και τον πατερα τους, ως συνηθως, ζητανε οι ελληναραδες του εαπ...

 

Ευτυχως με το νετ πλεον εχουμε επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν νομιζω να ξερει κανεις στα σιγουρα, ας το θέσω έστω και ως προβληματισμό...
Αληθεύει ότι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, non-eu students μαλλον δεν πρεπει να εχουν ιδιαιτερο λογο ανησυχιας για το αν θα γινουν δεκτοι σε σουηδικα masters,
ενώ αντιθετα για eu nationals που δεν πληρωνουν διδακτρα, μαλλον ειναι 'ευκολοτερο' να κοπουν στις διαδικασιες επιλογης;

Περα φυσικα απο τις τυπικες προϋποθέσεις.
Δεν μου ειχε περασει σαν σκεψη απο το μυαλο, μεχρι που καπου το διαβασα σαν σκεψη καποιου αλλου, και ειναι αληθεια οτι με προβληματισε πολυ.
Το 'ζεστο' χρημα το θελουν ολοι φανταζομαι. Φυσικα ειναι Σουηδια με αλλες δυνατοτητες, και δεν αποκλειω οι free θεσεις να ειναι καπου/καπως επιδοτουμενες(κρατικος προϋπολογισμος, ευρωπαϊκα κονδυλια, εταιριες, whatever).
Αλλα προβληματίζομαι, γιατι θα ηθελα να γινω δεκτος σε καποια απο τις αιτησεις μου, και αν μπαινουν τετοια 'αορατα' κριτηρια, δεν μπορω να το ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ότι μαλλον για να αναλαβει κανεις μονοετες full time master, με απαιτησεις 40ωρου περιπου διαβασματος την βδομαδα, πρεπει να μην εργάζεται, εστω κι αν μιλαμε για distance learning.

 

Για εχοντες εργασιακες υποχρεωσεις, μαλλον τα διετη masters με 'pace of study-50%' και εκτιμωμενη απαιτηση διαβασματος 20ωρο τη βδομαδα, ειναι η μονη εφικτή ρεαλιστική επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ότι μαλλον για να αναλαβει κανεις μονοετες full time master, με απαιτησεις 40ωρου περιπου διαβασματος την βδομαδα, πρεπει να μην εργάζεται, εστω κι αν μιλαμε για distance learning.

 

Για εχοντες εργασιακες υποχρεωσεις, μαλλον τα διετη masters με 'pace of study-50%' και εκτιμωμενη απαιτηση διαβασματος 20ωρο τη βδομαδα, ειναι η μονη εφικτή ρεαλιστική επιλογή.

 

Επειδή έχω κάνει 2-ετές full time master distance learning παράλληλα με εργασία και επειδή κάνω και τώρα 2-ετές full time master distance learning παράλληλα με εργασία μεγάλο ρόλο παίζει το πανεπιστήμιο και η οργάνωση του σχετικά με το master.

 

Στο πρώτο πανεπιστήμιο ήταν οργανωμένα με ρεαλιστικές προθεσμίες, βάζει μια εργασία ο καθηγητής με deadline το λιγότερο σε 2 εβδομάδες οπότε κανονίζεις το χρόνου σου, και σου λέγανε τι πρέπει να έχεις να κάνεις κάθε εβδομάδα, κάθε μήνα και γενικά για την πρόοδο σου.

 

Στο δεύτερο δεν είναι τόσο οργανωμένα, Δευτέρα εργασία με deadline την Παρασκευή στις 16:00 και extension για όσους το ζητήσουν μέχρι την Κυριακή τα μεσάνυχτα. Το master έχει ξεκινήσει από το Σεπτέμβρη και 1 μάθημα ξεκίνησε πριν από 2 εβδομάδες και άλλο ένα προχθές. Εκφράστηκαν πολλές απόψεις στο forum του master και μια διπλωματική λύση δεν έχει δωθεί, εκτός από το εαν δεν προλαβαίνεται σταματήστε και παρακουλουθήστε το μάθημα την επόμενη φορά που θα τρέχει. Τέτοιου είδους απαντήσεις δεν τις είδα, ούτε της πήρα στο πρώτο Master.

 

Γενικά εαν το πανεπιστήμιο σου δίνει ένα ρυθμό, τότε οργανώνεσαι. Σε άλλη περίπτωση είναι σοβαρό πρόβλημα όπως έχω τώρα αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Και τα 2 MSc ήταν στην Σουηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάνει 2-ετές full time master distance learning παράλληλα με εργασία και επειδή κάνω και τώρα 2-ετές full time master distance learning παράλληλα με εργασία μεγάλο ρόλο παίζει το πανεπιστήμιο και η οργάνωση του σχετικά με το master.

 

Στο πρώτο πανεπιστήμιο ήταν οργανωμένα με ρεαλιστικές προθεσμίες, βάζει μια εργασία ο καθηγητής με deadline το λιγότερο σε 2 εβδομάδες οπότε κανονίζεις το χρόνου σου, και σου λέγανε τι πρέπει να έχεις να κάνεις κάθε εβδομάδα, κάθε μήνα και γενικά για την πρόοδο σου.

 

Στο δεύτερο δεν είναι τόσο οργανωμένα, Δευτέρα εργασία με deadline την Παρασκευή στις 16:00 και extension για όσους το ζητήσουν μέχρι την Κυριακή τα μεσάνυχτα. Το master έχει ξεκινήσει από το Σεπτέμβρη και 1 μάθημα ξεκίνησε πριν από 2 εβδομάδες και άλλο ένα προχθές. Εκφράστηκαν πολλές απόψεις στο forum του master και μια διπλωματική λύση δεν έχει δωθεί, εκτός από το εαν δεν προλαβαίνεται σταματήστε και παρακουλουθήστε το μάθημα την επόμενη φορά που θα τρέχει. Τέτοιου είδους απαντήσεις δεν τις είδα, ούτε της πήρα στο πρώτο Master.

 

Γενικά εαν το πανεπιστήμιο σου δίνει ένα ρυθμό, τότε οργανώνεσαι. Σε άλλη περίπτωση είναι σοβαρό πρόβλημα όπως έχω τώρα αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Και τα 2 MSc ήταν στην Σουηδία.

 

Χρησιμες πληροφοριες.

Οποτε οπως τα λες, ειναι σχετικα αοριστες οι εκτιμησεις του χρονου που θα χρειαστει να ασχοληθει καποιος, καθως η οργανωση του χρονου και των απαιτησεων απο το university, προδικαζει σε μεγαλο βαθμο το ποσο 'pressing' θα πεσει. Σωστα;

 

Dl ηταν τα master που εκανες; Uni, θεμα;

 

 

Σου ειναι ευκολο να ριξεις μια γρηγορη ματια εδω σε αυτα που δηλωσα

 

http://www.liu.se/utbildning/pabyggnad/L7MLG?l=en

 

http://edu.mah.se/sv/Program/HACFD

 

http://edu.mah.se/sv/Program/HAMKE

 

να μου κανεις μια εκτιμηση-καταταξη με βαση την ευκολία-απαιτήσεις;

Εκτίμηση μονο, και με βαση την εμπειρία σου.

(μπορει να ετυχε να εκανες και κανενα απο αυτα!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...