Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα σου ελεγα να μην το ψαχνεις πολυ μιας και αυτο το σουηδικό M.Sc που κανω τωρα δεν εχει καμια σχεση (οσο αφορα τον χρονο) με το αγγλικο M.Sc που εκανα πρόπερσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγω θα σου ελεγα να μην το ψαχνεις πολυ μιας και αυτο το σουηδικό M.Sc που κανω τωρα δεν εχει καμια σχεση (οσο αφορα τον χρονο) με το αγγλικο M.Sc που εκανα πρόπερσι 

 

Βρε καλε συμφορουμιτη, μου λες στο ενα ποστ δεν εχει σχεση, μου λες στο αλλο ποστ δεν εχει σχεση, αλλα πες μου επιτελους αν εννοεις αν το σουηδικο ειναι 'ελαφρυτερο' η 'βαρυτερο' απο το αγγλικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε καλε συμφορουμιτη, μου λες στο ενα ποστ δεν εχει σχεση, μου λες στο αλλο ποστ δεν εχει σχεση, αλλα πες μου επιτελους αν εννοεις αν το σουηδικο ειναι 'ελαφρυτερο' η 'βαρυτερο' απο το αγγλικο!

 

 

προφανως και το σουηδικο ειναι ελαφρυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε ποιος να ξερει, τι 'drop' rate να εχουν απο τους φοιτητες αυτα τα dl σουηδικα masters....


--------------

 

Τα part-time(50%) dl masters, που ειναι 2ετη, τα υπολογιζουν περιπου σαν φορτο, στις 20ωρες/βδομαδα.

Αν ειναι τοσο, ή και παραπάνω, ειναι ζορι, καθως δεν καθομαι, αλλα δουλευω κιολας.
Βγαινει περιπου οτι πρεπει βρεξει-χιονισει να ριχνω 2 ωρες διαβασμα καθημερινα, και Σαββατο και Κυριακη απο 5 ωρες τη μερα, για να συμπληρωσω μες τη βδομαδα το 20ωρο!
Κι ολο αυτο, καθε μερα, για 2 χρονια!

Ειναι οντως τοσες οι απαιτησεις, ή απλα λενε ετσι επειδη πρεπει να υπαρχει ενα image και ενα status για το master?

Καλα, δεν μπαινω καν στον κοπο συγκρισης με αγγλικα masters, εκανε ο αδερφος μου, οχι dl αλλα εκει, του φυγε ο κ@λος...

Αλλα επειδη δουλευω, θεωρω οτι και το 20ωρο βαρυ θα μου πεσει, αντε και το κανω για λιγο καιρο, αλλα δυο χρονια να με παει ετσι τρενο, φοβαμαι μην δεν τα καταφερω....
Οταν εισαι εργαζομενος, ειναι ζορικα τα πραγματα....
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε ποιος να ξερει, τι 'drop' rate να εχουν απο τους φοιτητες αυτα τα dl σουηδικα masters....

--------------

 

Τα part-time(50%) dl masters, που ειναι 2ετη, τα υπολογιζουν περιπου σαν φορτο, στις 20ωρες/βδομαδα.

Αν ειναι τοσο, ή και παραπάνω, ειναι ζορι, καθως δεν καθομαι, αλλα δουλευω κιολας.

Βγαινει περιπου οτι πρεπει βρεξει-χιονισει να ριχνω 2 ωρες διαβασμα καθημερινα, και Σαββατο και Κυριακη απο 5 ωρες τη μερα, για να συμπληρωσω μες τη βδομαδα το 20ωρο!

Κι ολο αυτο, καθε μερα, για 2 χρονια!

Ειναι οντως τοσες οι απαιτησεις, ή απλα λενε ετσι επειδη πρεπει να υπαρχει ενα image και ενα status για το master?

Καλα, δεν μπαινω καν στον κοπο συγκρισης με αγγλικα masters, εκανε ο αδερφος μου, οχι dl αλλα εκει, του φυγε ο κ@λος...

Αλλα επειδη δουλευω, θεωρω οτι και το 20ωρο βαρυ θα μου πεσει, αντε και το κανω για λιγο καιρο, αλλα δυο χρονια να με παει ετσι τρενο, φοβαμαι μην δεν τα καταφερω....

Οταν εισαι εργαζομενος, ειναι ζορικα τα πραγματα....

 

1) εχει τρελό dropout rate. Ψάχναμε άτομα για το peer review

2) πιστεύω οτι πρεπει να διαβάζεις έξυπνα και οχι με τις ωρες.

Πχ εγω διαβάζω 20 σελίδες ανά δυο ημερες και αν. Απο την άλλη εχω πρόσβαση σε βρετανική βιβλιοθήκη και εχω λιώσει τα journals...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) πιστεύω οτι πρεπει να διαβάζεις έξυπνα και οχι με τις ωρες.

Πχ εγω διαβάζω 20 σελίδες ανά δυο ημερες και αν. Απο την άλλη εχω πρόσβαση σε βρετανική βιβλιοθήκη και εχω λιώσει τα journals...

 

Γενικα 'το χω' με το διαβασμα, διαβαζω πολυ, παντα διαβαζα.

Και σχετικα γρηγορα θα ελεγα.

Και με αγγλικα δεν εχω θεμα.

Τα 'σκαναρω' οπτικα, τα περνω σχετικα γρηγορα.

Και στα coursera courses δεν ειχα θεμα.

 

Αλλα αν οι απαιτησεις ειναι πολλες και δυσκολες, ε εκει εχω προβλημα.

 

Αν οντως ειναι εικοσαωρο, δεν θελω να σκεφτω δε για παραπανω, σκεφτομαι πως θα τα βγαλω περα....

Αν 'συμπιεζεται' αυτος ο ενδεικτικος χρονος, λογω της εξοικειωσης μου με το διαβασμα ή ξερω γω με διαφορες πατεντες (πχ επιλογες ευκολων θεματων κλπ), τοτε κατι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, επισκεφτηκα τη σελιδα, δεν την γνωριζα (αν καπου αναφερθηκε και μου διεφυγε, ειναι πιθανο κι αυτο).

https://www.ladok.se/index.php?id=start&no_cache=1&L=1

 

Πρακτικα, σε τι βοηθα η εν λογω σελιδα;

Μου δινεις μερικα hints?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ετσι, ειναι εκ των ων ουκ ανευ δηλαδη!

Οποιος σπουδαζει σε σουηδικο πανεπιστημιο, πρεπει απαραιτητως να το εχει, σωστα;

Μπορω να ανοιξω account προκαταβολικα, πριν γινω δεκτος σε καποιο πανεπιστημιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper, δε χρειάζεται να τα κάνεις μέσω ladok ολα αυτά.. το κάθε πανεπιστήμιο έχει "τοπικά" portals για να μπαίνεις να δηλώνεις μαθήματα, να παιρνεις πιστοποιητικά, βαθμολογίες κτλ.

Στη Στοκχόλμη πχ. δηλώνεις μαθήματα στο: https://daisy.dsv.su.se και για πιστοποιητικά, βαθμολογιες κτλ εδω: https://minastudier.su.se/

και τα δυο συγχονίζονται με το ladok. (λογικά δε θα έχετε πρόσβαση να δείτε το περιεχόμενο επειδή θέλει κωδικούς)

 

"μερίδα" να το πω έτσι, στο ladok, έχει αυτομάτως οποιος φοιτητης μπαίνει σε οποιοδήποτε πρόγραμμα σπουδων οπουδήποτε στη Σουηδία, δεν χρειάζεται εκ νεου εγγραφή, ούτε εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper, δε χρειάζεται να τα κάνεις μέσω ladok ολα αυτά.. το κάθε πανεπιστήμιο έχει "τοπικά" portals για να μπαίνεις να δηλώνεις μαθήματα, να παιρνεις πιστοποιητικά, βαθμολογίες κτλ.

Στη Στοκχόλμη πχ. δηλώνεις μαθήματα στο: https://daisy.dsv.su.se και για πιστοποιητικά, βαθμολογιες κτλ εδω: https://minastudier.su.se/

και τα δυο συγχονίζονται με το ladok. (λογικά δε θα έχετε πρόσβαση να δείτε το περιεχόμενο επειδή θέλει κωδικούς)

 

"μερίδα" να το πω έτσι, στο ladok, έχει αυτομάτως οποιος φοιτητης μπαίνει σε οποιοδήποτε πρόγραμμα σπουδων οπουδήποτε στη Σουηδία, δεν χρειάζεται εκ νεου εγγραφή, ούτε εκ των προτέρων.

 

ναι, το θεμα δεν ειναι να δηλωσω τα μαθηματα αλλα να παρω βαθμολογιες. Either way, ελπιζω να ειναι οπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...