Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περίεργα πράγματα.

Το universityadmissions ειναι πεσμένο απο χτες βράδυ.

 

με τοσο τζαμπα πραγμα που εχει καποια στιγμη θα επεφτε...

=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τοσο τζαμπα πραγμα που εχει καποια στιγμη θα επεφτε...

=]

 

 

Προγραμματισμένη συντήρηση που μάλλον πήρε λίγο παραπάνω (φίνεται και στη πρώτη σελίδα η ανακοίνωση)

 

Τώρα είναι "up".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω να πάει μέσα Οκτώβρη, να κάνω αιτήσεις για dl masters για autumn 2015.
Κανένας άλλος;
Όταν θα κάνω ηλεκτρονικά τις αιτήσεις, θα τυπώσω την κάθε αίτηση ξεχωριστά, και μαζί με ότι αλλο επιπλέον χαρτί απαιτεί(requirements) το καθε πανεπιστημιο, θα κανω πακετάκια εγγράφων για κάθε uni(αίτηση+έξτρα χαρτιά, για κάθε ένα master που έκανα αίτηση), και όλα μαζί θα τα στείλω σε ένα φάκελο στο universityadmissions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.!Ενδιαφέρομε και εγω για dl master στην Σουιδια κοιταξα λιγο στο σιτε που εχετε https://www.universityadmissions.seαλλα για mba η οικονομικα δεν εχει κατι..εχει ενα mba αλλα λεει οτι πρεπει να εισαι μηχανικος για να το παρακολουθησεις αυτο.!Γενικα δεν υπαρχουν mba η δεν εχει αυτη την περιοδο open στην Σουιδια?? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα MBA δεν είναι πολυ διαδεδομένα στη Σουηδία (για την ακρίβεια καθόλου). Kαι αυτό στο Blekinge που κοιταξες Msc. in Industrial Management σου δίνει. Για MBA με τη μορφη που το εννοείς, ξέχνα το distance και κοίτα εδω: http://www.hhs.se/Education/MBA/Pages/default.aspx

 

Πάντως αν ήταν για MBA, δεν θα προτιμούσα τη Σουηδία, θα κοιτούσα UK που βρίσκεις MBA πρόγραμμα και κάτω απο τις πέτρες που λέει ο λόγος.. ή αν μιλάμε για Σκανδιναβικές χώρες Δανία μεριά, αλλα έχει δίδακτρα, και μιλάμε πάντα για on-campus πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα MBA δεν είναι πολυ διαδεδομένα στη Σουηδία (για την ακρίβεια καθόλου). Kαι αυτό στο Blekinge που κοιταξες Msc. in Industrial Management σου δίνει. Για MBA με τη μορφη που το εννοείς, ξέχνα το distance και κοίτα εδω: http://www.hhs.se/Education/MBA/Pages/default.aspx

 

Πάντως αν ήταν για MBA, δεν θα προτιμούσα τη Σουηδία, θα κοιτούσα UK που βρίσκεις MBA πρόγραμμα και κάτω απο τις πέτρες που λέει ο λόγος.. ή αν μιλάμε για Σκανδιναβικές χώρες Δανία μεριά, αλλα έχει δίδακτρα, και μιλάμε πάντα για on-campus πρόγραμμα.

 

 

κατω απο τις πετρες βρισκεις δεν διαφωνώ...αλλα δεν ειναι δωρεαν μιας και ειμαι δυσκολα οικονομικα.! αυτο το λινκ που εβαλες ειναι εξ αποστασεως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω να πάει μέσα Οκτώβρη, να κάνω αιτήσεις για dl masters για autumn 2015.

Κανένας άλλος;

Όταν θα κάνω ηλεκτρονικά τις αιτήσεις, θα τυπώσω την κάθε αίτηση ξεχωριστά, και μαζί με ότι αλλο επιπλέον χαρτί απαιτεί(requirements) το καθε πανεπιστημιο, θα κανω πακετάκια εγγράφων για κάθε uni(αίτηση+έξτρα χαρτιά, για κάθε ένα master που έκανα αίτηση), και όλα μαζί θα τα στείλω σε ένα φάκελο στο universityadmissions?

 

Νομίζω ότι καλύτερα είναι να δεις τι λέει το κάθε προγραμμά (πχ που πρέπει να στείλεις letter of recomendation, motivation letter κλπ). ΘΑ υπέθετα στα κετνρικά (παράδειγμα) αλλά νομίζω είχα δει κάποιο που έλεγε να το στείλεις απε'ευθείας του uni <- μπορεί να θυμάμαι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατω απο τις πετρες βρισκεις δεν διαφωνώ...αλλα δεν ειναι δωρεαν μιας και ειμαι δυσκολα οικονομικα.! αυτο το λινκ που εβαλες ειναι εξ αποστασεως??

οχι κανονικο ειναι, δεν υπαρχουν εξ'αποστασεως σε management/economics εκτος απο του Blekinge..

Περιμενω να πάει μέσα Οκτώβρη, να κάνω αιτήσεις για dl masters για autumn 2015.

Κανένας άλλος;

Όταν θα κάνω ηλεκτρονικά τις αιτήσεις, θα τυπώσω την κάθε αίτηση ξεχωριστά, και μαζί με ότι αλλο επιπλέον χαρτί απαιτεί(requirements) το καθε πανεπιστημιο, θα κανω πακετάκια εγγράφων για κάθε uni(αίτηση+έξτρα χαρτιά, για κάθε ένα master που έκανα αίτηση), και όλα μαζί θα τα στείλω σε ένα φάκελο στο universityadmissions?

 

Οχι. Θα τυπωσεις 1 cover sheet,  θα βαλεις 1 cv (εφοσον το ζητανε), 1 αντιγραφο πτυχιου, 1 αντιγραφο βαθμολογιας και, 1 αντιτυπο γλωσσας (IELTS κτλ.) 1 αντιτυπο απο το οτιδηποτε αλλο "χαρτι" εχεις και νομιζεις οτι θα τους φανει χρησιμο, και επιπλεον οτι ζηταει το καθε προγραμμα, εαν ζηταει κατι παραπανω απο αυτα (π.χ, ζηταει συστατικες; τις στελνεις.. ).

Ολα αυτα σε ενα φακελο και καλη επιτυχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κανονικο ειναι, δεν υπαρχουν εξ'αποστασεως σε management/economics εκτος απο του Blekinge..

 

Οχι. Θα τυπωσεις 1 cover sheet,  θα βαλεις 1 cv (εφοσον το ζητανε), 1 αντιγραφο πτυχιου, 1 αντιγραφο βαθμολογιας και, 1 αντιτυπο γλωσσας (IELTS κτλ.) 1 αντιτυπο απο το οτιδηποτε αλλο "χαρτι" εχεις και νομιζεις οτι θα τους φανει χρησιμο, και επιπλεον οτι ζηταει το καθε προγραμμα, εαν ζηταει κατι παραπανω απο αυτα (π.χ, ζηταει συστατικες; τις στελνεις.. ).

Ολα αυτα σε ενα φακελο και καλη επιτυχια!

 

Πτυχιο, βαθμολογια, γλωσσα κλπ, τα εχουν ηδη, καθως εχω κανει αιτηση παλιοτερα για course και τα ειχα στειλει με εκεινη την αιτηση.

Δεν νομιζω χρειαζεται να τα στελνω καθε φορα ξανα παλι, ετσι δεν ειναι;

Στελνω νομιζω οτι προσθετο χαρτι ζητα καθε προγραμμα.

Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου θυμιζει καποιος, για την αιτηση μου για master που θα κανω απο μεσα Οκτωβρη και μετα, για εναρξη Autumn '15, ποτε βγαινουν τα αποτελέσματα; Τα πρωτα και τα τελικα;

Διαβαζω εδω

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Finding-out-more/Application-timeline-and-checklist/EUEEA-admission-round-autumn-semester/

Αλλα αν δεν κανω λαθος, μιλαει για....July? Δηλαδη θα ξερω αν εγινα δεκτος, τον Ιουλιο;

Τι ισχυει ρε παιδια;

Θελω να προγραμματισω κι αλλα πραγματα, οσο νωριτερα ξερω κατι, πχ εστω κι οτι ειμαι κατ'αρχας(αν ειμαι) επιλεχθείς, τόσο το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει καποιος, για την αιτηση μου για master που θα κανω απο μεσα Οκτωβρη και μετα, για εναρξη Autumn '15, ποτε βγαινουν τα αποτελέσματα; Τα πρωτα και τα τελικα;

Διαβαζω εδω

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Finding-out-more/Application-timeline-and-checklist/EUEEA-admission-round-autumn-semester/

Αλλα αν δεν κανω λαθος, μιλαει για....July? Δηλαδη θα ξερω αν εγινα δεκτος, τον Ιουλιο;

Τι ισχυει ρε παιδια;

Θελω να προγραμματισω κι αλλα πραγματα, οσο νωριτερα ξερω κατι, πχ εστω κι οτι ειμαι κατ'αρχας(αν ειμαι) επιλεχθείς, τόσο το καλυτερο.

 

Αυτό που κοιτάς είναι το 2ο round (αυτό στο οποίο δε συνίσταται" να συμμετέχουν οι μη EU/EEA).

 

Ένα link πιο πάνω είναι το 1ο round (το οποίο "ανοίγει μερικώς" Οκτώβρη - κανονικά 1/12 - και στο οποίο συνίσταται να συμμετέχουν και οι μη EU/EEA).

 

 

επίσης

 

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Finding-out-more/Key-dates/Autumn-2015-Masters-First-round/

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Finding-out-more/Key-dates/Autumn-2015-Bachelors-First-admission-round/

 

είναι πολύ απλά τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε κοιταζω το 1ο round, σωστα;

 

Ja

 

Μπορείς βέβαια να κάνεις αίτηση και στο 2ο αν θες.

 

! !

 

δεν ανοίγουν όλες οι αιτήσεις τώρα, όπως λέει στο πρόγραμμα το πλήρες πρόγραμμα ανοίγει 1/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγχωρήστε με αν έχει συζητηθεί ήδη γιατί δε μπορώ να διαβάσω 45 σελίδες για να βεβαιωθώ.


Αν κάποιος από εδώ έχει πάρει κάποιο distance learning πτυχίο από Σουηδία, έχει προσπαθήσει να το αναγνωρίσει στο ΔΟΑΤΑΠ;


Πληροφοριακά σας αναφέρω ότι έχω τελειώσει το Information Security M.Sc. στο Lulea University of technology, από τον Σεπτέμβρη του 2014 και μετά από αναμονή σχεδόν 9 μηνών από τη στιγμή που κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου στο ΔΟΑΤΑΠ, έχω αρνητική εισήγηση γιατί σύμφωνα με νόμο που αναγράφεται στο site τους το πρόγραμμα θα πρέπει: «να περιλαμβάνει  γραπτές ή προφορικές εξετάσεις δια ζώσης/in presentia (εκτός των εργασιών) των οποίων η επίβλεψη και η αξιολόγηση γίνεται από το επιστημονικό προσωπικό του εν λόγω ιδρύματος.»


Αυτό στην περίπτωσή μου δεν ισχύει γιατί προφανώς μη γνωρίζοντας τον εν λόγω νόμο, δε μπήκα στον κόπο να τραβιέμαι στον Lulea για να δώσω μία εξέταση. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσω τις εμπειρίες άλλων (αν υπάρχει κανείς στη θέση μου).


Επίσης θεωρώ ότι είναι χρήσιμο να γνωρίζουν το γεγονός αυτό οι μελλοντικοί φοιτητές και να λαμβάνουν τα μέτρα τους όσο είναι καιρός (αν είναι μαζοχιστές σαν και μένα και επιθυμούν την αναγνώριση του παγκοσμίως κατά τ’αλλα  αναγνωρισμένου μαστερ και στην Ελλαδάρα  μας…)


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...