Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά ήθελα να γράψω και βαριόμουν. Τραβάν μεγάλο ζόρι οι ελεγκτες ενω απλά προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους. Προφανώς και η κατάληξη σήμερα ήταν πολύ τραγική και μακάρι να μην είχε γίνει ετσι, αλλά δεν μπορεί να ξέρει και ο ελεγκτης την κατάληξη της κάθε κατάστασης.

 

Πάντως, σε αντίθετη περίπτωση, που οι ελεγκτες ήταν ζαμαν φου και δεν τους ένοιαζε, θα είχαμε άλλο τόπικ με το πόσο στα αρχίδια τους είναι οι ελεγκτές στο Ελλαδιστάν, ενώ στην Σουηδία αν σε πιάσουν χωρίς εισητήριο σου παίρνουν την πισω αριστερη ρόδα του αυτοκινήτου σου για 5 μήνες. 

Και ο δεητζης που κόβει το ρεύμα σε μια άπορη οικογένεια την δουλειά του κάνει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον, δεν μπορει να μου παρει τα στοιχεια (γιατι μπορω να ισχυριστω οτι δεν εχω ταυτοτητα και ειμαι ο Κανενας Κανενοπουλος), και παραλληλα ζητωντας με καποιο τροπο τη συνδομη της αστυνομιας δε μπορει να με κρατησει, δε μπορει να με κλεισει μεσα στο λεοφωρειο, ποιος ο σκοπος του ελεγκτη; Να μαθει στατιστικα ποσοι εκοψαν εισητηριο και ποσοι οχι;

Αν δεν έχεις ταυτότητα ή κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί την ταυτότητά σου, μπορεί να καλέσει την αστυνομία και να προσαχθείς στο εκάστοτε αστυνομικό τμήμα.

Όσον αφορά τον σκοπό του ελεγκτή......;Πάντα στην Ελλάδα πρέπει να υπάρχει κάποιος,για τον οποίο η πολιτεία λέει πως έχω "αυτόν που κάνει τη δουλειά", αδιαφορώντας για το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και αν καταπολεμάται το πρόβλημα.Το πρώτο ή το τελευταίο πράγμα είναι που γίνεται κατ' αυτό τον τρόπο για την επιβολή του νόμου;

 

Επίσης πιστεύω πως η παιδεία και το κατά πόσο μας εξυπηρετεί το κάθε τι, "χτίζει" τον σεβασμό και υπακοή.Πάρε παράδειγμα το Μετρό.Καμμία σχέση η συμπεριφορά μας με τα άλλα ΜΜΜ.Σπάνια έχω δει άτομο να μην επικυρώνει εισητήριο, δεν έχω δει ποτέ άνθρωπο να πετάει χαρτάκι, δεν, δεν...Γιατί;

 

Τώρα αν εννοείς πως τα λέω λάθος, είμαι σίγουρος πως δεν κάνω.Δυστυχώς ο γραπτός λόγος δεν έχει τον "χρωματισμό" της φωνής για να καταλάβω πως το εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ήθελα να γράψω και βαριόμουν. Τραβάν μεγάλο ζόρι οι ελεγκτες ενω απλά προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους.

 

Αυτό το να σκοτώνεται κάποιος και να καταλήγουμε στην δυσκολία της δουλειάς του ελεγκτή, ασύλληπτο.

Ο ίδιος δε, εξαιρετικά σοκαρισμένος από συμβάν,

να πάει αυτόφωρο μία από τους επιβάτες που ξέσπασε πάνω του.

 

Δύσκολη δουλειά, ξέρεις τι είναι να σκοτώνεται ένα παιδί την ώρα που ασκείς "το λειτούργημά σου", και να σου την λένε και από πάνω.

Δράμα.

Αλληλεγγύη στους ελεγκτές, την δουλειά τους θέλουν να κάνουν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο δεητζης που κόβει το ρεύμα σε μια άπορη οικογένεια την δουλειά του κάνει ....

 

Συμφωνώ. What's the point?

 

Σοκάρεσαι που ο κόσμος είναι τόσο άδικος?

 

Αυτό το να σκοτώνεται κάποιος και να καταλήγουμε στην δυσκολία της δουλειάς του ελεγκτή, ασύλληπτο.

Ο ίδιος δε, εξαιρετικά σοκαρισμένος από συμβάν,

να πάει αυτόφωρο μία από τους επιβάτες που ξέσπασε πάνω του.

 

Δύσκολη δουλειά, ξέρεις τι είναι να σκοτώνεται ένα παιδί την ώρα που ασκείς "το λειτούργημά σου", και να σου την λένε και από πάνω.

Δράμα.

Αλληλεγγύη στους ελεγκτές, την δουλειά τους θέλουν να κάνουν..

 

Τον θάνατο του παλικαριού τον σχολίασα και είπα ότι είχα να πω. 

 

Τα υπόλοιπα ήταν άσχετα απο το σημερινό συμβάν. Στο κάτω κάτω ο τίτλος του θέματος είναι ''Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ'' το οποίο περιλαμβάνει και γενικότερη συζήτηση πέραν απο το συμβάν. Σε ενα τόπικ με τίτλο ''Συλλυπητήρια για τον χαμό του παιδιού'' θα απέφευγα να γράψω τα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ιδέα τί είναι προσβολή νεκρού, οπότε άνοιξε λεξικό. Και σε προκαλώ να  με καταγγείλεις στης Αρχές ότι τον είπα μλκ για την πράξη του.

 

Και όλοι οι "επαναστάτες" του πληκτρολογίου όπως εσύ, που κόπτεστε περί ελεύθερίας του Λόγου, η υποκριτική και επιλεκτική επιλογή των διατάξεων της νομοθεσίας έχει κανταντήσει αηδία.

με τοσα ξεφτυλισμενα ποστ που εχεις κανει,καλυτερα να μη γραφεις σε τετοια θεματα.το χειροτερευεις βολεψακια του πληκτρολογιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. What's the point?

 

Σοκάρεσαι που ο κόσμος είναι τόσο άδικος?

 

 

 

the point ειναι οτι περα απο την δουλεια υπαρχει η ανθρωπια και η ηθικη, θα μπορουσε ο ελεκτης να ειναι πιο σωστος.

Εχω πεσει σε ελεκτη (γυναικα βασικα ) η οποια με επιασε χωρις εισητηριο και αντι για προστιμο με εβαλε να βγαλω εισητηριο και να το ακυρωσω.

 

Ετσι και δεν εφαγα τσαμπα προστιμο και εκτημισα την συμπεριφορα της και πλεον κοβω εισητηριο 99.99999% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς ''Apoll'',  #21

Ποινικός Κώδικας - Εγκλήματα κατά της Τιμής

Άρθρο 365. Προσβολή της μνήμης νεκρού. Όποιος προσβάλλει τη μνήμη νεκρού με βάναυση ή κακόβουλη εξύβριση ή με συκοφαντική δυσφήμηση (άρθρ. 363) τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών.

 

 

Αυτό ισχύει φαντάζομαι και για το "Σκατά στον τάφο του" [βάλε ότι θες εδώ]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the point ειναι οτι περα απο την δουλεια υπαρχει η ανθρωπια και η ηθικη, θα μπορουσε ο ελεκτης να ειναι πιο σωστος.

Εχω πεσει σε ελεκτη (γυναικα βασικα ) η οποια με επιασε χωρις εισητηριο και αντι για προστιμο με εβαλε να βγαλω εισητηριο και να το ακυρωσω.

 

Ετσι και δεν εφαγα τσαμπα προστιμο και εκτημισα την συμπεριφορα της και πλεον κοβω εισητηριο 99.99999% 

 

Κοίταξε, δεν γνωρίζω τι ακριβώς έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση και πόσο μαλάκας ήταν ο ελεγκτής, αλλά όσους έχω συναντήσει εγώ, ούτε νταήδες το παίζουν, ούτε κατάχρηση βλέπω να κάνουν, και απλά θέλουν να κάνουν την δουλειά τους. Προφανώς υπάρχει η ανθρωπιά και η ηθική, αλλά με το σκεπτικό σου θα έπρεπε για αρχή και μόνο να ακολουθήσουμε τον Σεξπυρ που λέει '' Το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε: ας σκοτώσουμε όλους τους δικηγόρους.'' Υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα που κοντραρίζονται με την ηθική και την ανθρωπιά. Ζούμε σε έναν άδικο κόσμο, οκ. Η το αποδέχεσαι και πας παρακάτω, ή ξεκινάς με το σταυρό στο χέρι, μέχρι τελικά να το αποδεχθείς και να πας παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θάνατο του παλικαριού τον σχολίασα και είπα ότι είχα να πω.

 

 

Τα υπόλοιπα ήταν άσχετα απο το σημερινό συμβάν. Στο κάτω κάτω ο τίτλος του θέματος είναι ''Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ'' το οποίο περιλαμβάνει και γενικότερη συζήτηση πέραν απο το συμβάν. Σε ενα τόπικ με τίτλο ''Συλλυπητήρια για τον χαμό του παιδιού'' θα απέφευγα να γράψω τα παραπάνω.

 

Ε, νομίζω ότι κοροϊδευόμαστε λίγο τώρα.

 

 

 

Κοίταξε, δεν γνωρίζω τι ακριβώς έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση και πόσο μαλάκας ήταν ο ελεγκτής, αλλά όσους έχω συναντήσει εγώ, ούτε νταήδες το παίζουν, ούτε κατάχρηση βλέπω να κάνουν, και απλά θέλουν να κάνουν την δουλειά τους. Προφανώς υπάρχει η ανθρωπιά και η ηθική, αλλά με το σκεπτικό σου θα έπρεπε για αρχή και μόνο να ακολουθήσουμε τον Σεξπυρ που λέει '' Το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε: ας σκοτώσουμε όλους τους δικηγόρους.'' Υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα που κοντραρίζονται με την ηθική και την ανθρωπιά. Ζούμε σε έναν άδικο κόσμο, οκ. Η το αποδέχεσαι και πας παρακάτω, ή ξεκινάς με το σταυρό στο χέρι, μέχρι τελικά να το αποδεχθείς και να πας παρακάτω.

Όχι ρε, δεν το αποδέχεσαι και πας παρακάτω.

Το "ούτε που κατάλαβα πως έγινα φασίστας" το έχεις ακουστά;

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, δεν γνωρίζω τι ακριβώς έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση και πόσο μαλάκας ήταν ο ελεγκτής, αλλά όσους έχω συναντήσει εγώ, ούτε νταήδες το παίζουν, ούτε κατάχρηση βλέπω να κάνουν, και απλά θέλουν να κάνουν την δουλειά τους. Προφανώς υπάρχει η ανθρωπιά και η ηθική, αλλά με το σκεπτικό σου θα έπρεπε για αρχή και μόνο να ακολουθήσουμε τον Σεξπυρ που λέει '' Το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε: ας σκοτώσουμε όλους τους δικηγόρους.'' Υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα που κοντραρίζονται με την ηθική και την ανθρωπιά. Ζούμε σε έναν άδικο κόσμο, οκ. Η το αποδέχεσαι και πας παρακάτω, ή ξεκινάς με το σταυρό στο χέρι, μέχρι τελικά να το αποδεχθείς και να πας παρακάτω.

Εγω παλι εχω πετυχει πολλους μαλακες ελεγκτες, αλλα τωρα στο θεμα ειναι οτι μεσα σε ενα λεωφορειο μονο ενας δεν ειχε εισητηριο ?

 

Δηλαδη ολοι οι αλλοι ειχαν ? Δεν ειμαι μαντης αλλα δεν το νομιζω στο 99% ενας μαλακας τωρα ατυχος την πληρωνει για να δειξει ο ελεγκτης οτι κανει δουλεια.

 

Δυστηχως μερικοι ξεχνανε που βρισκομαστε και οτι πρεπει να υπαρχει ανθρωπια οταν ομως ερθει η ωρα και ισως χρειασθει να τον διωξουν τοτε θα κατεβει στους δρομους και θα ζητησει συμπαρασταση....

 

Τωρα γενικα για το θεμα οσων δεν χτυπανε εισιτήριο υπαρχουν πολλες λυσεις μια να πουλανε εισητηρια μεσα στο λεωφορεια ελεγκτες οπως στα κτελ, μια να βαλουν μπαρες και τελος να μπαινουν μονο απο μπροστα που ειπαν θα το κανουν αλλα ακομα δεν το ειδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε, νομίζω ότι κοροϊδευόμαστε λίγο τώρα.

 

Αν και έγραφα πολύ σοβαρά, ας το λήξουμε εδώ. Δεν έχω όρεξη για online ''τσακωμούς'' και ειδικά μαζί σου. Το άλλο με τον φασίστα το προσπερνώ γιατί διαφορετικά δεν θα το λήγαμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έγραφα πολύ σοβαρά, ας το λήξουμε εδώ. Δεν έχω όρεξη για online ''τσακωμούς'' και ειδικά μαζί σου. Το άλλο με τον φασίστα το προσπερνώ γιατί διαφορετικά δεν θα το λήγαμε εδώ.

 

Δεν γίνεται να τσακωθώ μαζί σου, στην χειρότερη θα σου κρατήσω μούτρα και δεν θα σου κάνω like για μία εβδομάδα.

Aπό εκεί και πέρα, το άλλο δεν ξέρω αν το πήρες ως χαρακτηρισμό, απλά τροφή για σκέψη ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...