Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.  http://www.oasa.gr/content.php?id=elkom

2.  Η επιβολή προστίμου είναι διοικητική πράξη.Δεν μπορεί να σε "κρατήσει" ο υπάλληλος, παρά μόνο να του δώσεις τα στοιχεία σου

3.  Αν αρνηθείς να δώσεις τα στοιχεία σου είναι "απείθεια" άρθρο 169 Π.Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 820
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παιδί απο μαλακία του έφυγε.Δεν μπορούσε να περιμένει να σταματήσει έστω πρώτα.Και εγω παντως δεν έχω χτυπήσει εισιτήριο είτε γιατί δεν ήθελα, είτε γιατί δεν είχε πουθενά εισιτήριο να αγοράσω, είτε γιατί το λεωφορείο άργησε σχεδόν μια ώρα και νευρίασα αλλά ήξερα οτι αν μπει ελεγκτής την γ@μησα.

 

Το καλύτερο θα ήταν να φτιάξουν μια ηλεκτρονική κάρτα που θα χρεώνει αυτόματα το ποσο ανάλογα με πόσες στάσεις έκανες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1.  http://www.oasa.gr/content.php?id=elkom

2.  Η επιβολή προστίμου είναι διοικητική πράξη.Δεν μπορεί να σε "κρατήσει" ο υπάλληλος, παρά μόνο να του δώσεις τα στοιχεία σου

3.  Αν αρνηθείς να δώσεις τα στοιχεία σου είναι "απείθεια" άρθρο 169 Π.Κ

τα δίνεις τα στοιχεία, αλλά αν δεν έχεις ταυτότητα δεν μπορεί να τα επιβεβαιώσει...

 

επιτρέπεται λοιπόν να σε τραβήξει με το ζόρι στο τμήμα? επιτρέπεται να σε κρατήσει με το ζόρι μέχρι να έρθουν αστυνομικοί? αυτή είναι η απορία ουσιαστικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.  http://www.oasa.gr/content.php?id=elkom

2.  Η επιβολή προστίμου είναι διοικητική πράξη.Δεν μπορεί να σε "κρατήσει" ο υπάλληλος, παρά μόνο να του δώσεις τα στοιχεία σου

3.  Αν αρνηθείς να δώσεις τα στοιχεία σου είναι "απείθεια" άρθρο 169 Π.Κ

 

Μαλιστα. Συνδυασμος διοικητικου και ποινικου δικαιου. Πρεπει να ξερεις αρκετα τελικα

 

Και το να μην μπορει να σου κανει κατι παραπανω ο ελεγκτης απο αυτα που δεν εχει την εξουσια ειναι προστασια του διοικουμενου μια απο τις αρχες που νομιμοποιουν την δραση των διοικητικων πράξεων. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δίνεις τα στοιχεία, αλλά αν δεν έχεις ταυτότητα δεν μπορεί να τα επιβεβαιώσει...

 

επιτρέπεται λοιπόν να σε τραβήξει με το ζόρι στο τμήμα? επιτρέπεται να σε κρατήσει με το ζόρι μέχρι να έρθουν αστυνομικοί? αυτή είναι η απορία ουσιαστικά...

οχι,δε μπορει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι κατεβαίνετε κάτω, σου λέει περίμενε τον αστυνομικό...και εσύ κάνεις μεταβολή και αρχίζεις να περπατάς προς άλλη κατεύθυνση. Αυτός θα πρέπει να "ασκήσει βία" για να σε κρατήσει εκεί ακίνητο. Δηλαδή π.χ. να σε αρπάξει απο το χέρι και να μη σε αφήνει. Εκεί αυτομάτως δεν έχουμε παράνομη χρήση βίας;

 

Όσο για το περιστατικό, εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο ότι έπεσε με το κεφάλι και ειδικά στο επίπεδο...όχι σε καμια γωνία ξέρω γω. Σίγουρα θα ήταν αποτέλεσμα συμπλοκής...δηλαδή εκεί που θα πήγαινε να πηδήξει να πήγε να τον κρατήσει ο άλλος, ή ακόμα και να τον έσπρωξε. Βέβαια φαντάζομαι θα υπήρχαν μαρτυρίες. Αλλά το λογικό θα ήταν να σπάσει κανα πόδι η κανα χέρι όχι να πέσει με το κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το λες εσυ τοτε θα είναι λογικο. Φανταζομαι με το κληρονομικο σου χαρισμα "ειδες" τι εγινε (οτι ηταν συμπλοκη κτλ). Παντως ειναι απιστευτο τι γράφεται στα διαφορα φορουμ.

 

RIP στον άνθρωπο που εφυγε και αφηστε τις μαντεψιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,δε μπορει.

Αυτο σημειωνουν στο .pdf που ανεφερα. Εχει ενδιαφερον, να το τσεκαρετε

http://www.insomnia.gr/topic/495865-αρμοδιοτητες-ελεγτων-στα-μμμ/?p=52553933

και μεχρι ενα σημειο "φαινεται λογικο" και εφαρμοσημο! Ομως στην πραξη

-κι οσο δεν φαινονται τοποθετησεις νομικες υπερ του- δεν ειναι τοσο απλο...

 

[Φλερταρει και με την wishfull ρητορεια -σαν να πιστευα, διαβαζοντας στους

omhroi.gr οτι στη πραξη θα καταργηθει θητεια-> 2003 (ναι, 10 χρονια πριν!)] 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δίνεις τα στοιχεία, αλλά αν δεν έχεις ταυτότητα δεν μπορεί να τα επιβεβαιώσει...

 

επιτρέπεται λοιπόν να σε τραβήξει με το ζόρι στο τμήμα? επιτρέπεται να σε κρατήσει με το ζόρι μέχρι να έρθουν αστυνομικοί? αυτή είναι η απορία ουσιαστικά...

 

Ναι μπορεί, το αναφέρει και το πρώτο link που σου έδωσε απτον ΟΑΣΑ.

Εφόσον για κάποιο λόγο δεν δώσεις ταυτότητα καλούν την αστυνομία βάση νόμου: 1214/81 ΦΕΚ 286

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το λες εσυ τοτε θα είναι λογικο. Φανταζομαι με το κληρονομικο σου χαρισμα "ειδες" τι εγινε οτι ηταν συμπλοκη κτλ. Παντως ειναι απιστευτο τι γράφεται στα διαφορα φορουμ.

 

Μια υπόθεση κάνουμε...απαγορεύεται; Εμένα προσωπικά μου φαίνεται περίεργο ότι έπεσε με το κεφάλι. Εγώ προσωπικά θα πήδαγα με τα πόδια. Όπως και λογικό θα μου φαινόταν κάποιος να πάει να τον εμποδίσει να πηδήξει, ή να τον σπρώξει αν προηγουμένως είχαν ανταλλάξει σφαλιάρες.

 

Πάντως ναι τα φόρουμ έχουν πολλούς ανεγκέφαλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι μπορεί, το αναφέρει και το πρώτο link που σου έδωσε απτον ΟΑΣΑ.

Εφόσον για κάποιο λόγο δεν δώσεις ταυτότητα καλούν την αστυνομία βάση νόμου: 1214/81 ΦΕΚ 286

πως μπορεί να τα επιβεβαιώσει αν δεν έχεις ταυτότητα πάνω σου?

 

και πως σε κρατάνε με το ζόρι μέχρι να έρθει η αστυνομία, επιτρέπεται? πιο πάνω απαντήσαν όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί, το αναφέρει και το πρώτο link που σου έδωσε απτον ΟΑΣΑ.

Εφόσον για κάποιο λόγο δεν δώσεις ταυτότητα καλούν την αστυνομία βάση νόμου: 1214/81 ΦΕΚ 286

 

Ωραία καλούν την αστυνομία...και εσύ τους λές "παλικάρια καλό σας απόγευμα" και στρίβεις. Νομιμοποιούνται να χρησιμοποιήσουν βία για να σε "ακινητοποιήσουν;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορεί να το επιβεβαιώσει αν δεν έχεις ταυτότητα πάνω σου?

 

Μα τι τον ενδιαφέρει φίλε μου αν λες ψέματα ενώ την έχεις;

Απο τη στιγμή που λες ότι δεν έχεις ταυτότητα/δεν θέλεις να τη δώσεις η οτιδήποτε άλλο καλεί την αστυνομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα τι τον ενδιαφέρει φίλε μου αν λες ψέματα ενώ την έχεις;

Απο τη στιγμή που λες ότι δεν έχεις ταυτότητα/δεν θέλεις να τη δώσεις η οτιδήποτε άλλο καλεί την αστυνομία

πως σε κρατάει μέχρι να έρθει η αστυνομία όμως? επιτρέπεται να ασκήσει βία νομίμως? αυτό ρωτάμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι τον ενδιαφέρει φίλε μου αν λες ψέματα ενώ την έχεις;

Απο τη στιγμή που λες ότι δεν έχεις ταυτότητα/δεν θέλεις να τη δώσεις η οτιδήποτε άλλο καλεί την αστυνομία

και μεχρι να ρθει εγω εχω φυγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...