Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι το γενικευουμε και αυτο , καλοι-κακοι ελεγκτες ? Οπως σε καθε κλαδο υπαρχουν και καλοι υπαρχουν και κακοι ( κακοι με την εννοια συμπεριφορας και καταχρησης της "εξουσιας" που τους δινετε στο θεμα μας.

 

Εχω πεσει σε ελεγκτη που δεν ειχα εισητηριο με κατεβασε απο το λεωφορειο στη σταση μου και μολις ειδε πολυτεκνικο πασο με αφησε να φυγω, και εχω πεσει και σε ελεγκτη που καταλαθος του εδωσα εισητηριο προηγουμενης διαδρομης και μου λεει "πας να κοροιδεψεις εσυ εμενα ?" , σκαλωνω εγω ,και με του καταλαβαινω τι γινεται, του βγαζω το αλλο , το πηρε το σκισε και εφυγε.

 

Τελος μου αρεσει που ασχολειται ο καθενας με την προσωπικοτητα του παιδιου , αλλος με την εθνικοτητα κτλ κτλ και κρινετε. Προσωπικα ως τωρα διαβασα 3 διαφορετικες εκδοχες της υποθεσης και δε μπορω να σχηματισω αποψη , πως μερικοι ειστε τοσο σιγουροι για μερικα πραγματα.... Εκτος και αν εισασταν μπροστα και ειστε αυτοπτης μαρτυρας, οποτε θα ηθελα να μοιραστειτε την εμπειρια σας να μαθουμε και μεις τι εγινε στ'αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόσχημα την κρίση όλα επιτρέπονται;

Πριν από την κρίση εφαρμόζονταν οι νόμοι και όλοι πλήρωναν τα εισιτήρια; 

 

Σαφώς και δεν είναι η δουλειά του ελεγκτή να κρίνει κατά περίπτωση.

Αυτός που κλαίγεται πρέπει να γλιτώνει την τιμωρία ενώ αυτός που έχει αξιοπρέπεια και δεν κάνει φασαρία πρέπει να τιμωρείται; 

 

Για κάθε 10 ανέργους υπάρχουν και άλλοι 100 άθλιοι που ψεύδονται και μετά γελάνε πίσω από την πλάτη του κάθε ελεγκτή.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... με το σκεπτικό σου θα έπρεπε για αρχή και μόνο να ακολουθήσουμε τον Σεξπυρ που λέει '' Το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε: ας σκοτώσουμε όλους τους δικηγόρους.'' Υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα που κοντραρίζονται με την ηθική και την ανθρωπιά. Ζούμε σε έναν άδικο κόσμο, οκ. Η το αποδέχεσαι και πας παρακάτω, ή ξεκινάς με το σταυρό στο χέρι, μέχρι τελικά να το αποδεχθείς και να πας παρακάτω.

 

Παρακαλώ,

αν δεν ξέρετε πως γράφετε το όνομα του Σαίξπηρ,

αν δεν καταλαβαίνετε τα λεγόμενα του, που δεν είναι τσιτάτα,

αν δεν γνωρίζετε το θεματικό εύρος του δραματουργικού του έργου,

αν δεν μάθατε ότι χαρακτηρίζετε, ως κλασικός.

Μην τον «χρησιμοποιείτε» με τέτοια ευκολία. Τα μεταξωτά ρούχα χρειάζονται επιδέξια σώματα. (και καλογυμνασμένα πνεύματα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο ελεγκτής γιατι ειναι κακος; Γιατι κανει την δουλεια του; Αν ειναι ετσι να αρχίσουμε να πηδαμε απο τρενα, λεωφορεία, ταξι κτλ αν μας κανουν ελεγχο. Η αν παμε να πιουμε εναν καφε και δεν εχουμε να πληρωσουμε να αυτοπυρποληθουμε. Εχει λογικη μια τέτοια αντιδραση;

 

Το μονο που ξέρουμε προς το παρόν ειναι οτι το παληκαρι πηδηξε απο το λεωφορειο. Απο την αλλη κατηγορίες δεν απαγγέλθηκαν και ο οδηγός με τον ελεγκτή αφεθηκαν ελευθεροι με τον εισαγγελέα να ζητα να διερευνηθει η πιθανοτητα φονου εξ αμελειας. Οσο για τους εξυπνακηδες αν τον ειχε σπρωξει κτλ θα ηταν εκ προθεσεως.

 

Απλα ο λαος θέλει αιμα και αποδοπομπιαιους τραγους. Παμε ολοι μαζι... Ελεγκτες, γουρούνια, δολοφονοι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ,

αν δεν ξέρετε πως γράφετε το όνομα του Σαίξπηρ,

αν δεν καταλαβαίνετε τα λεγόμενα του, που δεν είναι τσιτάτα,

αν δεν γνωρίζετε το θεματικό εύρος του δραματουργικού του έργου,

αν δεν μάθατε ότι χαρακτηρίζετε, ως κλασικός.

Μην τον «χρησιμοποιείτε» με τέτοια ευκολία. Τα μεταξωτά ρούχα χρειάζονται επιδέξια σώματα. (και καλογυμνασμένα πνεύματα) 

 

Επιστρέφω στο λαγούμι μου.

 

Και συγνώμη και όλας απο τον ΣΑΙξπυρ, χρησιμοποίησα την φράση αυτη καθαυτή, απλά για το νόημα της απομονωμένο απο όλο το υπόλοιπο έργο που όντως δεν έχω διαβάσει και έχω πλήρη μεσάνυχτα. Ελπίζω η μείωση μου, να ανέβασε λίγο το τουπέ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ολοι οι αλλοι ειχαν ? Δεν ειμαι μαντης αλλα δεν το νομιζω στο 99% ενας μαλακας τωρα ατυχος την πληρωνει για να δειξει ο ελεγκτης οτι κανει δουλεια.

 

 

Μπορει και να ειχαν. Μου εχει τυχει και να μπει ελεγκτης και να μην πιασει κανεναν. Δεν ειναι και ανηκουστο ξερεις.

Μπορει και καποιος αλλος να μην ειχε αλλα να τη γλυτωσε λογω του περιστατικου. Μπορει να προλαβε να κατεβει στην επομενη σταση οταν ειδε τον ελεγκτη να επιασε δουλεια. Χιλια δυο.

 

Παντως το να πηδηξει απο το λεωφορειο ειναι πρωτια σιγουρα. Δυστυχως δεν βλεπω να μαθαινουμε πραγματικα τι συνεβη και τα σεναρια θα οργιαζουν.

Εκτος ομως απο το ενδεχομενο να ασκησε φυσικη βια (που οχι μονο ακραιο, αλλα θα μπορουσε καλλιστα να του κανει και μηνυση μετα ο νεαρος) δεν μπορω να δεχτω οσο κακη συμπεριφορα και να ειχε οτι ο νεαρος δεν επραξε ακραια και απερισκεπτα.

 

 

Ετσι και δεν εφαγα τσαμπα προστιμο και εκτημισα την συμπεριφορα της και πλεον κοβω εισητηριο 99.99999% 

 

Δεν θα ηταν τσαμπα προστιμο. Πρεπει δηλαδη να μας τη χαρισουν για να εκτιμησουμε καποια πραγματα? Αν σου εριχνε προστιμο δηλαδη δεν θα χτυπουσες εισητηριο ως αντιδραση στο αδικο συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο ελεγκτής γιατι ειναι κακος; Γιατι κανει την δουλεια του; Αν ειναι ετσι να αρχίσουμε να πηδαμε απο τρενα, λεωφορεία, ταξι κτλ αν μας κανουν ελεγχο. Η αν παμε να πιουμε εναν καφε και δεν εχουμε να πληρωσουμε να αυτοπυρποληθουμε. Εχει λογικη μια τέτοια αντιδραση;

 

Αμα εκανε την δουλεια του θα επρεπε να επιανε καμια 10αρια χωρις εισητηριο!

Αλλα και του δουλεια του σωστα να εκανε υπαρχει και ηθικη οτι σε τετοια κατασταση πιανεις ενα παιδι που ειχε παει για μπανιο τετοιες μερες θα μπορουσε να ηταν πολυ πιο ελαστικος.

 

Τωρα στο αλλο που λεει ο πιο πανω οτι κοροηδευουν πολυ εχειςδικιο αλλα θα προτιμουσα να εχω ησυχη την συνειδηση μου και ας με κοροιδευει μετα πισω απο την πλατη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόσχημα την κρίση όλα επιτρέπονται;

Πριν από την κρίση εφαρμόζονταν οι νόμοι και όλοι πλήρωναν τα εισιτήρια; 

 

Σαφώς και δεν είναι η δουλειά του ελεγκτή να κρίνει κατά περίπτωση.

Αυτός που κλαίγεται πρέπει να γλιτώνει την τιμωρία ενώ αυτός που έχει αξιοπρέπεια και δεν κάνει φασαρία πρέπει να τιμωρείται; 

 

Για κάθε 10 ανέργους υπάρχουν και άλλοι 100 άθλιοι που ψεύδονται και μετά γελάνε πίσω από την πλάτη του κάθε ελεγκτή.

 

Διαβάζοντας με υπομονή όλο το νήμα, ειλικρινά άκρη δεν έβγαλα.

Άσχετα με ότι θα γράψω , αυτό που θα μου μείνει είναι το ότι ένας συνάνθρωπός μας, πονηρός, αφελής, τσαμπουκάς , δεν ξέρω έχασε την ζωή του σ' ένα άσχημο παιγνίδι που του έπαιξε η μοίρα.

 

Θα αρχίσω λέγοντας ότι αν υπάρχει κάποιος που αποδεδειγμένα και εμπεριστατωμένα ξέρει τι ισχύει σ' αυτές τις περιπτώσεις από νομικής πλευράς, καλό θα ήταν να  μας πληροφορήσει υπεύθυνα.

 

Το μεγάλο κακό στην Ελληνική κοινωνία είναι το ότι είτε δεν γνωρίζουμε, είτε γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας.  Η τακτική του μέσου Έλληνα είναι ή να λύνει τα προβλήματα με τον τσαμπουκά, ή με την πονηριά, ή τέλος να λέει " που να μπλέξω τώρα, άστο καλύτερα" .

 

Εν προκειμένω, αν ο ελεκτής ( του οποίου η δουλειά είναι να ελέγχει τους επιβάτες) και τον έλεγχο αυτόν ή τον δεχόμαστε ή δεν τον δεχόμαστε (αλλά πρέπει να είμαστε έτοιμοι και για τις συνέπειες) , έδρασε πέρα από τα δικαιώματα που του δίνει ο νόμος (και ποιά είναι αυτά τα δικαιώματα θα ήθελα να μάθω), τότε ο επιβάτης έχει υποχρέωση να ασκήσει και να διεκδικήσει  το δικαιωμά του απέναντι στον ελεκτή και όχι να προτιμήσει να το σκάσει. Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας.

 

Η δικαιολογία ότι η όλη φασαρία έγινε για ένα Ευρώ, δεν στέκει. Αν το ποσό δλδ. ήταν 10 Ευρώ δεν θα υπήρχε πρόβλημα;

Το " έλα μωρέ , τι έγινε" είναι καθαρά Ελληνική νοοτροπία. Φίλη μου στην Γερμανιά την κατήγγειλε γείτονας επειδή έριξε γυάλινο μπουκάλι σε κάδο απορριμάτων για χαρτιά και πλήρωσε αδιαμαρτύρητα πρόστιμο. Δεν διαννοήθηκε κανείς να πεί  " εντάξει και τι  έγινε, ήρθε το τέλος του κόσμου;"

Στο συγκεκριμένο γεγονός τι πήγε στραβά;  Έφταιξε ο υπερβολικός ζήλος του υπάλληλου; Η πονηριά του επιβάτη που του στοίχησε τη ζωή; Ειλικρινά είναι ένα συμβάν που δυσκολεύομαι να πάρω τελείως ξεκάθαρη θέση. 

Κρίμα για τον νέο άνθρωπο που για μια βλακεία έχασε τη ζωή του.

 

Αμα εκανε την δουλεια του θα επρεπε να επιανε καμια 10αρια χωρις εισητηριο!

Αλλα και του δουλεια του σωστα να εκανε υπαρχει και ηθικη οτι σε τετοια κατασταση πιανεις ενα παιδι που ειχε παει για μπανιο τετοιες μερες θα μπορουσε να ηταν πολυ πιο ελαστικος.

 

Τωρα στο αλλο που λεει ο πιο πανω οτι κοροηδευουν πολυ εχειςδικιο αλλα θα προτιμουσα να εχω ησυχη την συνειδηση μου και ας με κοροιδευει μετα πισω απο την πλατη μου.

 

Η ηθική πλευρά που αναφέρεις φοβάμαι ότι σηκώνει πολύ τέντωμα. Που εκτιμάς ότι θα σταματούσε η ηθική ; Στο ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και να ειχαν. Μου εχει τυχει και να μπει ελεγκτης και να μην πιασει κανεναν. Δεν ειναι και ανηκουστο ξερεις.

Μπορει και καποιος αλλος να μην ειχε αλλα να τη γλυτωσε λογω του περιστατικου. Μπορει να προλαβε να κατεβει στην επομενη σταση οταν ειδε τον ελεγκτη να επιασε δουλεια. Χιλια δυο.

 

Παντως το να πηδηξει απο το λεωφορειο ειναι πρωτια σιγουρα. Δυστυχως δεν βλεπω να μαθαινουμε πραγματικα τι συνεβη και τα σεναρια θα οργιαζουν.

Εκτος ομως απο το ενδεχομενο να ασκησε φυσικη βια (που οχι μονο ακραιο, αλλα θα μπορουσε καλλιστα να του κανει και μηνυση μετα ο νεαρος) δεν μπορω να δεχτω οσο κακη συμπεριφορα και να ειχε οτι ο νεαρος δεν επραξε ακραια και απερισκεπτα.

 

 

 

Δεν θα ηταν τσαμπα προστιμο. Πρεπει δηλαδη να μας τη χαρισουν για να εκτιμησουμε καποια πραγματα? Αν σου εριχνε προστιμο δηλαδη δεν θα χτυπουσες εισητηριο ως αντιδραση στο αδικο συστημα?

Ξερεις τι ψυχολογικο πολεμο μπορει να του εκανε ? Ολοι οι ανθρωποι δεν εχουμε την ιδια ψυχοσυνθεση για αυτο το παιδι να φαει προστιμο 60-70 ευρω μπορει να ηταν πολυ σοβαρο.

 

Ναι τσαμπα θα ηταν γιατι θα επρεπε να πληρωσω ενα προστημο ενω ετσι και το κρατος δεν εχασε το εισητηριο και εγω πηρα το μαθημα μου.

 

Οχι δεν θα πηγαινα κοντρα στο συστημα αλλα αλλη μπορει να το εκαναν, και στις φυλακες υποτιθεται οτι σοφρωνιζονται και βγαινουν χειροτεροι, και στα σχολεια αποβαλλουν μαθητες και τους κανουν να μισουν το σχολειο και παει λεγοντας.

 

Αλλο λοιπον πως θα αντιμετοπισεις εναν νεο ή εναν παππου και αλλο ενα 30αρι-40αρι.

 

 

 

Η ηθική πλευρά που αναφέρεις φοβάμαι ότι σηκώνει πολύ τέντωμα. Που εκτιμάς ότι θα σταματούσε η ηθική ; Στο ποσό;

Σε πολλα αλλα το βασικοτερο το νεαρο της ηλικιας του και την οικονομικη του κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ηλικία με επιφυλάξεις να συμφωνήσω, αλλά για την οικονομική κατάσταση ; Γιατί απαιτείς από έναν υπάλληλο που βλέπει μπροστά του κάθε μέρα εκατοντάδες ανθρώπους να έχει την μαγική ικανότητα να σταθμίζει την οικονική κατάσταση του καθενός και να παίρνει ανάλογες αποφάσεις. Δεν είναι αυτή η δουλειά του, ούτε του το απαίτησαν όταν τον προσέλαβαν. Ούτε πιστεύω ότι πέρασε από ειδική εκπαίδευση για να σταθμίζει καταστάσεις, ούτε εν τέλει του το ζήτησαν να το κάνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αλλα θα προτιμουσα να εχω ησυχη την συνειδηση μου και ας με κοροιδευει μετα πισω απο την πλατη μου.

 

Πως μπορεί να έχει την συνείδησή του ο ελεγκτής ύσυχη όταν ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ αυτό που τον έχουν βάλει να κάνει ?

 

Όταν δηλαδή κοροϊδέυει το εργοδότη του (που σε τελευταία ανάλυση είναι εσύ και εγώ ως κρατικό μέσο τα ΜΜΜ) ?

 

Πως μπορεί να έχει την συνείδησή του ύσηχη όταν στην ουσία παίρνει "τσάμπα" λεφτά ?

 

Πόσο διαφορά έχει από το να τα κλέψει ή από το να τα κερδίσει εξαπαντώντας κάποιον?

 

...

 

εκτός κι αν είναι ΟΚ, να κοροΙδέυουμε/εξαπατούμε/κλέβουμε το "κράτος" γιατί δεν έχει πρόσωπο,

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα πριν λιγο σε καποιο καναλι και καπου το ξαναεχω ακουσει οτι αυτοι οι ...κυριοι για καθε προστιμο που κοβουν εχουν bonus σε χρημα....Αν ισχυει αυτο και μονο λεει πολλα..

 

Επισης αν ο νεαρος ηταν αθιγγανος , μαυρος ή Αλβανος θα εκανε το ιδιο ο ...ελεγκτης ?

 

Τωρα σε καναλι αυτοπτης μαρτης λεει οτι ο ελεγκτης ηταν ακρως προκλητικος...Νομιζω οτι αυτοι που κανουν αυτη τη δουλεια ειναι ακρως επιλεγμενοι για αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλα αλλα το βασικοτερο το νεαρο της ηλικιας του και την οικονομικη του κατασταση

 

Από ποιά ηλικία και από ποιά οικονομική κατάσταση και κάτω ?

 

Και γιατί θα είναι έτσι "ηθικός" ο ελεγκτής που θα κάνει τα σταβά μάτια και όχι ένας αστυνομικός ή δικαστής ?

 

Ακουσα πριν λιγο σε καποιο καναλι και καπου το ξαναεχω ακουσει οτι αυτοι οι ...κυριοι για καθε προστιμο που κοβουν εχουν bonus σε χρημα....Αν ισχυει αυτο και μονο λεει πολλα..

 

Επισης αν ο νεαρος ηταν αθιγγανος , μαυρος ή Αλβανος θα εκανε το ιδιο ο ...ελεγκτης ?

 

Τωρα σε καναλι αυτοπτης μαρτης λεει οτι ο ελεγκτης ηταν ακρως προκλητικος...Νομιζω οτι αυτοι που κανουν αυτη τη δουλεια ειναι ακρως επιλεγμενοι για αυτη

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις τα "..." πριν το "κύριοι" ?

 

Δηλαδή ο τρόπος αμοιβής τους του κάνει "μή κύριους" ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην το κουράζουμε, το παιδί την έκανε την βλακεία.Καμιά εκδοχή δεν λέει οτι τον έσπρωξε ο ελεγκτής.Του είπε να κατέβει στο τέρμα επειδή όμως ήθελε να αποφυγει το πρόστιμο έκανε τη βλακεία να πηδήξει.Ούτε ο ελεγκτής φταίει ούτε κανείς άλλος μόνο ο ίδιος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω στο λαγούμι μου.

 

Και συγνώμη και όλας απο τον ΣΑΙξπυρ, χρησιμοποίησα την φράση αυτη καθαυτή, απλά για το νόημα της απομονωμένο απο όλο το υπόλοιπο έργο που όντως δεν έχω διαβάσει και έχω πλήρη μεσάνυχτα. Ελπίζω η μείωση μου, να ανέβασε λίγο το τουπέ σου.

 

Δεν υπάρχει τουπέ.

Επειδή, ξέρω ότι δεν είμαι παντογνώστης

και γιατί ξέρω ακόμα ότι άλλα θέματα τα  γνωρίζεις καλύτερα ή πολύ καλύτερα από εμένα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...