Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεσπα το συστημα δεν ειναι αποτρεπτικο..κανενα δεν ειναι...παντα ειναι εισπρακτικο..και περιμενει απλα το συστημα με αυξημενα προστιμα...να σε αποτρεψει απο την παρανομια...

 

Μα αυτό είναι το θέμα. Το σύστημα είναι έτσι ενορχηστρωμένο ώστε να δημιουργει τις προϋποθέσεις επιβολής προστίμων. Θα μπορούσαν να έχουν οδηγία οι ελεγκτές ότι "ε αν είναι 1-2 του μηνός και σου δείξει τη κάρτα του προηγούμενου μήνα άστον". Γιατί να μην έχεις ένα περιθώριο 1-2 ημερών να ανανεώσεις τη κάρτα σου για να αποφευχθούν τέτοιες περιπτώσεις.

 

Αλλά όχι, εκεί ακριβώς περιμένουν αυτοί να "βγάλουν απο τη μύγα ξύγκι". Περιμένουν ότι απο τους εκατοντάδες χιλιάδες που χρησιμοποιούν τα ΜΜΜ, ε όλο και κάποιος θα ξέχασε ότι άλλαξε ο μήνας.

 

Όπως είπα, το σύστημα δεν περιμένει απο τους λαθρεπιβάτες για να εισπράξει, αλλά απο τους έντιμους. Απο γιαγιάδες και παππούδες με συντάξεις πείνας, οι οποίοι απλά ξέχασαν να ανανεώσουν τη κάρτα τους. Άλλωστε πιό πιθανό είναι τη 1η του μηνός να βρείς άτομο που απλά ξεχάστηκε, παρά λαθρεπιβάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, το σύστημα δεν περιμένει απο τους λαθρεπιβάτες για να εισπράξει, αλλά απο τους έντιμους. Απο γιαγιάδες και παππούδες με συντάξεις πείνας, οι οποίοι απλά ξέχασαν να ανανεώσουν τη κάρτα τους. Άλλωστε πιό πιθανό είναι τη 1η του μηνός να βρείς άτομο που απλά ξεχάστηκε, παρά λαθρεπιβάτη.

 

Τα κουπόνια των μηνιαίων καρτών διατίθενται από τα εκδοτήρια των Φορέων, τις τελευταίες πέντε ημέρες του προηγούμενου μήνα και τις πρώτες πέντε με δέκα ημέρες του μήνα για τον οποίο ισχύουν, ανάλογα με το σημείο πώλησης. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού η διάθεση μηνιαίων καρτών πραγματοποιείται έως τις 15 κάθε μήνα από το εκδοτήριο της Ο.ΣΥ. στην Ακαδημίας (Ακαδημίας & Γρ.Πατριάρχου).

 

Από εδώ http://www.oasa.gr/content.php?id=cards

 

 

Δηλαδή εσύ μας λες πως στη 1 του μήνα γράφουν ενώ μέχρι τις 15 του μήνα μπορείς να κάνεις ανανέωση και έχουν το δικαίωμα να σε γράψουν στις 16 του μήνα!! Θες να μας πεις δηλαδή ότι σε διάστημα 20 ημερών ξέχασες να ανανεώσεις?? Μας δουλεύεις μου φαίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουπόνια των μηνιαίων καρτών διατίθενται από τα εκδοτήρια των Φορέων, τις τελευταίες πέντε ημέρες του προηγούμενου μήνα και τις πρώτες πέντε με δέκα ημέρες του μήνα για τον οποίο ισχύουν, ανάλογα με το σημείο πώλησης. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού η διάθεση μηνιαίων καρτών πραγματοποιείται έως τις 15 κάθε μήνα από το εκδοτήριο της Ο.ΣΥ. στην Ακαδημίας (Ακαδημίας & Γρ.Πατριάρχου).

 

Από εδώ http://www.oasa.gr/content.php?id=cards

 

 

Δηλαδή εσύ μας λες πως στη 1 του μήνα γράφουν ενώ μέχρι τις 15 του μήνα μπορείς να κάνεις ανανέωση και έχουν το δικαίωμα να σε γράψουν στις 16 του μήνα!! Θες να μας πεις δηλαδή ότι σε διάστημα 20 ημερών ξέχασες να ανανεώσεις?? Μας δουλεύεις μου φαίνεται.

 

Εσύ μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις, αλλά ζεις και σε εναλλακτική πραγματικότητα...Πρώτον δικαίωμα έχουν να σε γράψουν την ΠΡΩΤΗ του μήνα. Δευτερον που να τα βρώ τα 45 γαμοευρώ να ανανεώσω απο τις 25 του προηγούμενου μήνα όταν ο μήνας βγαίνει τσιμα τσίμα;;; Συνήθως εγώ και παρα πάρα πολλες οικογένειες τα λεφτά που τους έχουν απομείνει τις τελευταίες πέντε μέρες του μήνα είναι ΜΗΔΕΝ. Περιμένω τον μισθό που θα καταβληθεί στις 31 ή 1 για να ανανεώσω για τον τρέχοντα πλέον μήνα...και όχι δεν είμαι απο τους πιο χαμηλόμισθους...φαντάσου εκεί τι γίνεται.

 

Ο μέσος εργαζόμενος λοιπόν λεφτά για ανανέωση έχει με την καταβολή του μισθού του, άρα πρώτη του μηνός. Πρώτη του μηνός έχουν δικαίωμα να τον γράψουν αν δεν έχει ανανεώσει τη κάρτα του. Επι της ουσίας λοιπόν έχεις ΜΙΑ ΜΕΡΑ περιθώριο για ανανέωση.

 

Απο που φαίνεται ότι δεν έχεις καμία σχέση με τη πραγματικότητα όμως (και μάλλον ποτέ δεν έχεις βγάλει κάρτα): Το ότι έχεις δικαίωμα "ανανέωσης της κάρτας μέχρι τις 15 σημαίνει απλά ότι μετά τις 15 δεν σου δίνουν ΚΑΝ κάρτα για τον τρέχοντα μήνα. Αν σε πιάσουν την ΠΡΩΤΗ του τρέχοντα μήνα σε γράφουν κανονικότατα.

Ανανέωση επι της ουσίας δεν υφίσταται. Ανανέωση = απλά αγοράζεις καινούργια κάρτα, σαν να μην είχες ποτέ.

 

Άλλωστε και στο site δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη "ανανέωση" αλλά η λέξη "πώληση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ou0r48Y.jpg

 

Ελλάδα, νεκρή από ανεγκέφαλο πολίτη που βρομίζει ξένο τοίχο με βλακείες.

 

Ωχ, έχουμε τώρα και τους διαφόρους ψευτοαριστεροανάρχο κτλ με τον άκρατο λαϊκισμό τους και τις υπερβολικές γενικεύσεις τους. Χαρακτηρισμός για τον ελεγχτή θα βγεί μετά από την ακροαματική διαδικασία ή το τέλος της δίκης. Τώρα κάνουμε μόνο υποθέσεις και σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ou0r48Y.jpg

 

Ελλάδα, νεκρή από ανεγκέφαλο πολίτη που βρομίζει ξένο τοίχο με βλακείες.

Νεκρος απο ελεγκτη λεει. Εβγαλε πορισμα ο εξυπνοβλακας που περναει τον εαυτο του για συνηδητοποιημενο και ειπε να το γραψει και στον τοιχο να το μαθουμε και οι υπολοιποι.

 

ΥΓ. Στην τριτη σειρα θα ηθελε να γραψει κατι σε:

"Εγω, (εγκεφαλικα) νεκρος απο την μλκια που με δερνει" :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι αξία. Είναι γούστο. Στην μουσική.

Και αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στους 2 μας, εσύ δεν το έχεις, λυπάμαι.

 

 

 

Προβληματίστηκα πολύ περισσότερο από εσένα και τα υπόλοιπα bot του διαδικτύου σε πληροφορώ.

 

 

 

Στηρίζεται στα μαθηματικά που χρησιμοποιούν άλλες εταιρίες που παρέχουν δωρεάν μετακινήσεις.

 

Πλήν Ταλίν, οι υπόλοιπες πόλεις που χρησιμοποιούν κάτι τέτοιο είναι μικρές. Σε όλες τις υπόλοιπες μεγαλουπόλεις υπάρχει αντίτιμο, αλλιώς δεν βγαίνει.

 

Βασικά τζαμπατζήδες που τα έβαζαν με ελεγκτές υπήρχαν εδώ και δεκαετίες, πολύ πρίν την σημερινή κρίση. Βέβαια το ερώτημα είναι το κατα πόσο αξίζει να πληρώνεις εισητήριο σε ένα δημόσιο που καταρρέει. Με την ίδια όμως λογική θα μπορούσαμε να πούμε σε κάποιον "γιατί δεν σταματάς την ζωή σου, γιατί δεν αυτοκτονείς, αφού νομοτελειακά θα πεθάνεις".

 

Το άλλο που ακούω με το μειωμένο εισητήριο για άνεργους/χαμηλόμισθους, μου θυμίζει τον τραγέλαφο για την αποζημίωση που έπαιρναν οι πυροπαθείς στη Ζαχάρω πρίν κάτι χρόνια. Που όλοι οι τσιγγάνοι πήγαιναν και δήλωναν πυροπαθείς, μαζί με κάτι φραγκάτους που έμπαιναν στο τσούρμο και έπαιρναν το διχίλιαρο για την πλάκα τους.

 

Πράγματα αυτονόητα γι' αλλού, μοιάζουν ουτοπικά εδώ γιατί συνειδησιακά είμαστε μπανανία. Το είπα πιο πίσω, ελεγκτής/παιδί με την ίδια νοοτροπία μεγάλωσαν, οι δύο όψεις του ίδιου νεοελληναράδικου νομίσματος είναι. No Hope γενικά, ψάχνουμε να βρούμε λύσεις που δεν πρόκειται να δουλέψουν/εφαρμοστούν ποτέ, αντί επιτέλους να αρχίζουμε να αλλάζουμε νοοτροπία συλλογικά, μπάς και ξεφύγουμε επιτέλους απο την αποχαύνωση που έχουμε πέσει σαν λαός τα τελευταία 30 χρόνια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις, αλλά ζεις και σε εναλλακτική πραγματικότητα...Πρώτον δικαίωμα έχουν να σε γράψουν την ΠΡΩΤΗ του μήνα. Δευτερον που να τα βρώ τα 45 γαμοευρώ να ανανεώσω απο τις 25 του προηγούμενου μήνα όταν ο μήνας βγαίνει τσιμα τσίμα;;; Συνήθως εγώ και παρα πάρα πολλες οικογένειες τα λεφτά που τους έχουν απομείνει τις τελευταίες πέντε μέρες του μήνα είναι ΜΗΔΕΝ. Περιμένω τον μισθό που θα καταβληθεί στις 31 ή 1 για να ανανεώσω για τον τρέχοντα πλέον μήνα...και όχι δεν είμαι απο τους πιο χαμηλόμισθους...φαντάσου εκεί τι γίνεται.

 

Ο μέσος εργαζόμενος λοιπόν λεφτά για ανανέωση έχει με την καταβολή του μισθού του, άρα πρώτη του μηνός. Πρώτη του μηνός έχουν δικαίωμα να τον γράψουν αν δεν έχει ανανεώσει τη κάρτα του. Επι της ουσίας λοιπόν έχεις ΜΙΑ ΜΕΡΑ περιθώριο για ανανέωση.

 

Απο που φαίνεται ότι δεν έχεις καμία σχέση με τη πραγματικότητα όμως (και μάλλον ποτέ δεν έχεις βγάλει κάρτα): Το ότι έχεις δικαίωμα "ανανέωσης της κάρτας μέχρι τις 15 σημαίνει απλά ότι μετά τις 15 δεν σου δίνουν ΚΑΝ κάρτα για τον τρέχοντα μήνα. Αν σε πιάσουν την ΠΡΩΤΗ του τρέχοντα μήνα σε γράφουν κανονικότατα.

Ανανέωση επι της ουσίας δεν υφίσταται. Ανανέωση = απλά αγοράζεις καινούργια κάρτα, σαν να μην είχες ποτέ.

 

Άλλωστε και στο site δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη "ανανέωση" αλλά η λέξη "πώληση".

 

Στον ΟΑΣΘ τουλάχιστον πριν 5-6 χρόνια που είχα κάρτα ήταν 10 μέρες πριν και 10 μέτά και ίσχυε κανονικά για το πρώτο 10ήμερο. Τώρα αν το αλλάξαν είναι άλλο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ou0r48Y.jpg

 

Ελλάδα, νεκρή από ανεγκέφαλο πολίτη που βρομίζει ξένο τοίχο με βλακείες.

 

Ελλάδα νεκρή από καπιταλιστές κουράδες, αποτυχημένους τεμπέληδες με 5 ευρώ στη τσέπη και απλήρωτες δόσεις στεγαστικών δανείων, που πιπιλίζουν για το τι γίνεται στην "Αμερική", που αν τους βάλεις μπροστά σε ένα χάρτη δεν ξεχωρίζουν τη θάλασσα από τη στεριά, και δυστυχώς όταν ήταν μικρά παιδιά η μάνα τους δεν τους δίδαξε την αξία της ανθρώπινης ζωής και παρέμειναν απλά χαμένα κορμιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=3932491&pg=6&pid=3933335&orderdir=asc#post_3933335

 

Πέτυχα πολλές φορές τον "οδηγό" του τι κάνεις αν σε πιάσουν χωρίς εισιτήριο και ουσιαστικά έλεγε ότι δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να σε κάνουν να πληρώσεις. Αν θες δεν δίνεις στοιχεία, απαιτείς να φύγεις και απλά έχεις δικαίωμα ΠΟΤΕ να μην πληρώνεις στα ΜΜΜ. Πρακτικά μόνο αν προλάβει και βρεθεί αστυνομικός στην επόμενη στάση σε σταταματάνε αλλά και τότε αν θες πληρώνεις.

Και σκεφτόμουν πόσο γελοίος λαός είμαστε τελικά και ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο (στο πως είμαστε σε αυτά τα χάλια). Στην Ελβετία πχ αν έχεις σωστά το εισιτήριο θα σου πουν πολύ ευγενικά ευχαριστώ. Αν δεν έχεις, αν κάθεσαι 1η θέση ενώ πλήρωσες 2η, αν δεν έχεις σωστή επέκταση κλπ δεν γλιτώνεις. Συνήθως μπαίνουν 5-6 ελεγκτές μαζί στα τραμ και δεν έχω δει κανέναν (και μετανάστες) να τολμά να πει φεύγω, δεν δίνω στοιχεία, δεν πληρώνω κλπ. Αντίθετα, στην Ελλάδα έχω δει αρκετές φορές φασαρίες, τσαμπουκάδες, να τρέχουν, "δεν πάω πουθενά", "δεν δίνω στοιχεία" κλπ.

Το τυπικό επιχείρημα είναι ότι τίποτα δεν λειτουργεί σωστά άρα γιατί να είμαστε σωστοί? Μα ακριβώς επειδή ο λαός πουθενά δεν είναι σωστός και νομίζει ότι κάνει ό,τι γουστάρει (χτίζει στα δάση, πετάει μπάζα, κάνει τσαμπουκά στον ελεγκτή, βάζει στο πλοίο το ΣΔΟΕ κλπ) είμαστε στον πάτο. Επικρατεί η απόλυτη ανομία από όλους σε όλες τις εκφάνσεις της καθημερινότητας.

Προσωπικά δεν το αντέχω αυτό το πράγμα και γι' αυτό πιστεύω ότι δεν μου ταιριάζει ο ελληνικός τρόπος. Έχουμε παρεξηγήσει το έξω καρδιά και το ταυτίσαμε με το δεν δίνω λόγο πουθενά. Τεράστια διαφορά αλλά αυτή η νοοτροπία του τσαμπουκά και της ανευθυνότητας έχει ποτίσει την ελληνική κοινωνία. Αυτό το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" ή "και τι θα μου κάνουν?" είναι δείγμα τριτοκοσμικού λαού.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μέσος εργαζόμενος λοιπόν λεφτά για ανανέωση έχει με την καταβολή του μισθού του, άρα πρώτη του μηνός. Πρώτη του μηνός έχουν δικαίωμα να τον γράψουν αν δεν έχει ανανεώσει τη κάρτα του. Επι της ουσίας λοιπόν έχεις ΜΙΑ ΜΕΡΑ περιθώριο για ανανέωση.

 

Βγαλε ετησια καρτα. Γλυτωνεις λεφτα αλλα και χρονο αφου δεν πρεπει να τρεχεις καθε μηνα.

 

Οσο για το αλλο οτι ξεχασες την καρτα, οπως σου ειπαν, το προστιμο το γλυτωνεις οταν μετα πας και τη δειξεις.

Αλλα το να απαιτεις να μην φας προστιμο επειδη την ξεχασες, χωρις να μπορεις να το αποδειξεις και ενω ειναι η στανταρ δικαιολογια οσων πιανουν απλα δεν στεκει.

 

Και εγω εχω ξεχασει το πορτοφολι μου μια φορα που ειχε την ετησια μεσα και την ταυτοτητα. Το ειπα στον ελεγκτη, χωρις τσαμπουκα. Στην αρχη ηταν δυσπιστος αλλα μου ειπε οτι η κληση θα ακυρωθει αμα λεω αληθεια. Οποτε του λεω παμε στο τμημα. Βαρεθηκε να με παει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και σκεφτόμουν πόσο γελοίος λαός είμαστε τελικά και ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο (στο πως είμαστε σε αυτά τα χάλια). Στην Ελβετία πχ αν έχεις σωστά το εισιτήριο θα σου πουν πολύ ευγενικά ευχαριστώ. Αν δεν έχεις, αν κάθεσαι 1η θέση ενώ πλήρωσες 2η, αν δεν έχεις σωστή επέκταση κλπ δεν γλιτώνεις. Συνήθως μπαίνουν 5-6 ελεγκτές μαζί στα τραμ και δεν έχω δει κανέναν (και μετανάστες) να τολμά να πει φεύγω, δεν δίνω στοιχεία, δεν πληρώνω κλπ. Αντίθετα, στην Ελλάδα έχω δει αρκετές φορές φασαρίες, τσαμπουκάδες, να τρέχουν, "δεν πάω πουθενά", "δεν δίνω στοιχεία" κλπ.

 

Πανηλίθιο επιχείρημα, που έχει επαναληφθεί πολλές φορές σε αυτό το νήμα.

 

Επειδή έχω ταξιδέψει σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες (και στην Ελβετία) οι συγκοινωνίες τους (με εξαίρεση το Μετρό της Αθήνας) είναι πολλές κλάσεις καλύτερες από την Ελλάδα. Αν είναι να κάνουμε σύγκριση με μη-τριτοκοσμικές χώρες (γιατί αυτό μας αρμόζει μόνο) εκτός από την αυστηρότητα στους ελέγχους, να συγκρίνουμε και την ακρίβεια δευτερολέπτων των συγκοινωνιών αυτών των χωρών ή τη σαρδελοποίηση των λεωφορείων τους (που δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα) ή τελοσπάντων ότι μπορείς να μπεις σε έναν ηλεκτρικό που να μη βρωμάει ιδρωτίλα. Ας μην συγκρίνουμε μόνο τους ελέγχους. Που και στους ελέγχους, πάλι σκατά είμαστε, γιατί στις άλλες χώρες οι ελεγκτές δεν κάνουν σαν κανίβαλοι, όπως εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάμε στην επόμενη σειρά;

Το τυπικό επιχείρημα είναι ότι τίποτα δεν λειτουργεί σωστά άρα γιατί να είμαστε σωστοί?

 

Αν δεν σου αρέσει η υπηρεσία μη τη χρησιμοποιείς, η μήπως είναι επιχείρημα αυτό για να μη πληρώνεις εισιτήριο ενώ κάνεις χρήση της υπηρεσίας;

Επίσης μήπως πρέπει να συγκρίνουμε και το κόστος που πληρώνουν έξω;Κάθε 3-4 στάσεις ανεβαίνει και το εισιτήριο.

2.6Ε για διαδρομή 15' με λεωφορείο

 

 

Αθήνα δεν έχω μετακινηθεί με λεωφορείο, Θεσσαλονίκη πάντως δουλεύει μια χαρά το σύστημα και αρκετά οικονομικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπότε πάμε στην επόμενη σειρά;

Το τυπικό επιχείρημα είναι ότι τίποτα δεν λειτουργεί σωστά άρα γιατί να είμαστε σωστοί?

 

Αν δεν σου αρέσει η υπηρεσία μη τη χρησιμοποιείς, η μήπως είναι επιχείρημα αυτό για να μη πληρώνεις εισιτήριο ενώ κάνεις χρήση της υπηρεσίας;

Επίσης μήπως πρέπει να συγκρίνουμε και το κόστος που πληρώνουν έξω;Κάθε 3-4 στάσεις ανεβαίνει και το εισιτήριο.

2.6Ε για διαδρομή 15' με λεωφορείο

 

 

Αθήνα δεν έχω μετακινηθεί με λεωφορείο, Θεσσαλονίκη πάντως δουλεύει μια χαρά το σύστημα και αρκετά οικονομικά.

 

Όχι, το επιχείρημα είναι «δε συγκρίνουμε σουβλάκια (καλαμάκια) με μπρόκολα». Δεν μπορείς να συγκρίνεις άσχετα -μεταξύ τους- πράγματα.

 

Ή αφού θες να συγκρίνεις, γιατί δεν αναφέρεις και τι ωραία που έχουν λύσει το πρόβλημα λαθρεπίβιβασης στη Σκωτία, τοποθετώντας ωραιότατες μπάρες στην είσοδο του λεωφορείου; Απλούστατο είναι, αλλά στο προστιμο-θηρικό κράτος που ζούμε σιγά μη γίνει ποτέ κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...