Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό το πράμα που ποσταρες είναι από την Παλαιά Διαθήκη που δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό (και ας μας το έχουν βάλει με το ζόρι τον τέταρτο αιώνα), αυτά τα φρικτά πράματα που λέι η Παλαιά Διαθήκη δεν έχουν καμιά σχέση με αυτά που λέι ο Ιησούς Χριστός.

 

Κάτσε, νόμιζα πως το ιερό βιβλίο του χριστιανισμού είναι η Βίβλος, και μέρος της Βίβλου είναι η Παλαιά Διαθήκη (τέλος πάντων τα 49 βιβλία της τα οποία αναγνωρίζει η Ορθοδοξία)?

 

Πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον διατείνεσαι πως το Δευτερονόμιο δεν έχει σχέση με το χριστιανισμό (δηλαδή το απορρίπτεις), είσαι εξ' ορισμού αιρετικός; Να τα προσέχεις αυτά. Άλλες εποχές τους έκαιγαν.

 

Να τοποθετηθεί ο Devil και οι καθηγητές θρησκευτικών άμεσα επί του θέματος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτσε, νόμιζα πως το ιερό βιβλίο του χριστιανισμού είναι η Βίβλος, και μέρος της Βίβλου είναι η Παλαιά Διαθήκη (τέλος πάντων τα 49 βιβλία της τα οποία αναγνωρίζει η Ορθοδοξία)?

 

Πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον διατείνεσαι πως το Δευτερονόμιο δεν έχει σχέση με το χριστιανισμό (δηλαδή το απορρίπτεις), είσαι εξ' ορισμού αιρετικός; Να τα προσέχεις αυτά. Άλλες εποχές τους έκαιγαν.

 

Να τοποθετηθεί ο Devil και οι καθηγητές θρησκευτικών άμεσα επί του θέματος. 

 

Όχι σεμινάρια τέλος. Γιατι τα παιρνεις μετά και τα επαναλαμβάνεις και κάνεις τον γνώστη.

Ούτε εγώ ήξερα ότι έχει καταργηθεί η παλιά διαθήκη. Αν είναι έτσι, δεν ισχύει τίποτα από όσα γραφει,συμπεριλαμβανομένου της δημιουργίας του ανθρώπου από τον Θεό....  :-D

 

Βλέπω τα σημεια που λένε ότι οποιος είναι αλλόθρησκος και άπιστος πρέπει να τον σκοτώνουν και ότι είναι εχθρος τα πέρασες χωρις καν να τα σχολιάσεις. Δεν συμφέρει βεβαια :cry: οι φανατικοι ανατινάζονται επειδή πιστευουν ότι έτσι θα πάνε στον παράδεισο. Αυτά τα λέει πουθενα ο χριστιανισμος? εστω και από τους φανατικούς του.

 

Τεσπα είναι αστειο να μας κάνουν κάποιοι τους ανοιχτόμυαλους όταν πιστευουν σε τέτοια πράγματα.

 

Επισης δεν μας ειπες ..... κάτι αντιστοιχο που να εξισοροπει την θέση της γυναικας στο Ισλάμ υπάρχει στο Κοράνι? στον χριστιανισμο υπάρχει η Καινη διαθηκη. Στο Ισλάμ υπάρχει τιποτα? ή θα κάθεται προσοχη για 100 χρονια??? μπροστα στον άντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σεμινάρια τέλος. Γιατι τα παιρνεις μετά και τα επαναλαμβάνεις και κάνεις τον γνώστη.

 

Δε θέλω να μειώσω την προσφορά σου, αλλά αλήθεια τα έγραφε και στο βιβλίο των θρησκευτικών. Να ξέρεις πόσοι σε καπηλεύονται δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να μειώσω την προσφορά σου, αλλά αλήθεια τα έγραφε και στο βιβλίο των θρησκευτικών. Να ξέρεις πόσοι σε καπηλεύονται δηλαδή.

 

εγω ξερω ότι κάτι δικο σου δεν έχουμε ακουσει ως τωρα. Μονο ότι έχουμε γράψει εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιατί είσαι πεπεισμένος ότι η καινη διαθηκη εξισορροπεί τη θέση της γυναίκας; Όπως ειπα και πιο πριν, τα παραθεματα που σου εβαλα σχετικα με τη γυναικα, πλην του λιθοβολισμου, ειναι από την καινη διαθήκη και όχι από την παλιά! Άρα που την ειδες την εξισορρόπηση και τη στροφη 180 μοιρών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω ότι κάτι δικο σου δεν έχουμε ακουσει ως τωρα. Μονο ότι έχουμε γράψει εμεις.

 

Μου βάζεις δύσκολα.

 

Για τα σοβαρά με έχουν καλύψει η basketballfan, ο doctorkostis, και άλλοι.

 

Για γέλια, τι άλλο να παραθέσω πέρα από αυτά που έχετε γράψει εσείς;

 

Δείξε λίγη κατανόηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βάζεις δύσκολα.

 

Για τα σοβαρά με έχουν καλύψει η basketballfan, ο doctorkostis, και άλλοι.

 

Για γέλια, τι άλλο να παραθέσω πέρα από αυτά που έχετε γράψει εσείς;

 

Δείξε λίγη κατανόηση.

 

Σε είρωνες που δεν έχουν γνωση επι του θέματος δεν δειχνω καμια κατανοηση.

 

Εσυ νομιζεις ότι με το να εισαι ειρωνικος εξυψώνεσαι. Ετσι σου έχουν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πράμα που ποσταρες είναι από την Παλαιά Διαθήκη που δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό (και ας μας το έχουν βάλει με το ζόρι τον τέταρτο αιώνα), αυτά τα φρικτά πράματα που λέι η Παλαιά Διαθήκη δεν έχουν καμιά σχέση με αυτά που λέι ο Ιησούς Χριστός.

Το αφήνω απλώς εδώ.

 

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ, ΚΕΦ. 10

34 «Μη νομίσετε ότι ήρθα να βάλω ειρήνη πάνω στη γη. Δεν ήρθα να βάλω ειρήνη αλλά μάχαιρα. 

35 Γιατί ήρθα να διχάσω άνθρωπο κατά του πατέρα του και θυγατέρα κατά της μητέρας της και νύφη κατά της πεθεράς της. 

36 Και εχθροί του ανθρώπου θα είναι οι οικιακοί του. 

37 Όποιος αγαπάει πατέρα ή μητέρα περισσότερο από εμένα δεν μου είναι άξιος, και όποιος αγαπάει γιο ή θυγατέρα περισσότερο από εμένα δεν μου είναι άξιος. 

38 Και όποιος δε λαβαίνει το σταυρό του και δεν ακολουθεί πίσω μου δεν μου είναι άξιος. 

39 Όποιος βρει τη ζωή του θα τη χάσει, και όποιος χάσει τη ζωή του για χάρη μου θα τη βρει».

 

Αγάπη μόνο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιατί είσαι πεπεισμένος ότι η καινη διαθηκη εξισορροπεί τη θέση της γυναίκας; Όπως ειπα και πιο πριν, τα παραθεματα που σου εβαλα σχετικα με τη γυναικα, πλην του λιθοβολισμου, ειναι από την καινη διαθήκη και όχι από την παλιά! Άρα που την ειδες την εξισορρόπηση και τη στροφη 180 μοιρών;

 

Για να μην απαντας στο προηγουμενο ερώτημα μάλλον δεν έχεις απαντηση.

 

Τεπα στη τελική δεν με ενδιαφέρει τι κάνεις στην προσωπική σου ζωη και ποιον επέλεξες είναι καθαρα δικο σου θέμα.

Αλλα μη μας λες να γινουμε ανοιχτόμυαλοι έλεος. Ο καθενας την ανοιχτομυαλια την οριζει αναλογα με το τι του αρέσει και τι του καθεται καλά.

 

Όπως εσυ δεν δέχεσαι ότι ο χριστιανισμος έχει μια ισοτιμη θέση για την γυναικα ετσι και εγω δεν δεχομαι ότι οι μουσουλμάνοι σέβονται τις γυναικες τους. Οποτε διαφωνούμε. Και δεν γινεται να πειστει κανεις με επιχειρηματα ο οποιος διαφωνει μονο και μονο επειδή δεν θα θελει να καταλαβει τι του λες. Εσυ δηλαδή λες εμάς κλειστόμυαλους και την ιδια στιγμη δεν διαβαζεις τιποτα από οσα σου γράφουν και συνεχιζεις να πιστευεις τα δικά σου.

 

Τέλος δεν ξέρεις ποτε , σε ποιον μουσουλμάνο θα στριψει η βιδα και θα επιχειρησει να ανατινάξει καμια πολη μαζι με καμια 50αρια αθωους άμαχους. Εγω θα ειχα απαγορευσει αυτές τις ιδέες στη χώρα μου και για να σε προλάβω θα ειχα απαγορευσει γενικα οποιαδήποτε μορφη φανατισμου σε οποιαδήποτε θρησκεια. Οποτε τι να συζητάμε άλλο..... δυστυχως τον τελευταιο καιρο όλα τα κτυπηματα έχουν προέλθει από μουσουλμάνους εξτρεμιστες. Οποτε είμαι μαζι με τους Αμερικανους στο κυνηγι κατά της τρομοκρατιας και στον πληρη αφανισμο των τζιχαντιστων και άλλων τέτοιων επικινδυνων ανθρωπων.

 

Είναι τρελοι που νομιζουν ότι επειδή θα ανατιναχθουν θα πάνε στον παράδεισο. Επισης οσες Συριες βλέπω στο δρομο είναι με την μαντηλα στο κεφάλι ενός χριστιανές δεν βλέπεις ντυμένες έτσι. Πράγμα που δειχνει ότι είναι πολύ πιο χαλαροι από ότι στο Ισλαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε είρωνες που δεν έχουν γνωση επι του θέματος δεν δειχνω καμια κατανοηση.

 

Εσυ νομιζεις ότι με το να εισαι ειρωνικος εξυψώνεσαι. Ετσι σου έχουν πει.

 

Με το να είμαι ειρωνικός μπροστά σε κοινό προσφέρω γέλιο κάνοντας ταυτόχρονα ένα point. Το κάνουν κι άλλοι, πολύ καλύτερα από μένα, σαν επάγγελμα. Έτσι μου έχουν πει δηλαδή.

 

Ο καθενας την ανοιχτομυαλια την οριζει αναλογα με το τι του αρέσει και τι του καθεται καλά.

Έτσι την ορίζουν μόνο αυτοί που δε βλέπουν πέρα από τη μύτη τους. Γκουχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πράμα που ποσταρες είναι από την Παλαιά Διαθήκη που δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό

 

Ναι, δεν εχει καμια σχεση η Παλαια Διαθηκη με τον Χριστιανισμο. Τοσο "καμια σχεση" που διάφορα χωρία της ψαλλονται ακομα στην εκκλησια.

 

Δεν χρειαζεται ομως μελετη των "ιερων κειμενων" της εκκλησιας για να καταλαβει κανεις το πως αυτη προαγει το μισος και μισαλλοδοξια (μεταξυ άλλων). Αρκει να δει κανεις τους χαρακτηρισμους και το γενικοτερο υφος προς τους αλλοδαπους (Μαροκινους εδω) και την πραξη του να παντρευτει καποια Ελληνιδα ξενο, απο ολους τους θρησκευομενους, οταν ακομα η συζητηση κρατιοταν on-topic.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να είμαι ειρωνικός μπροστά σε κοινό προσφέρω γέλιο κάνοντας ταυτόχρονα ένα point. Το κάνουν κι άλλοι, πολύ καλύτερα από μένα, σαν επάγγελμα. Έτσι μου έχουν πει δηλαδή.

 

Και τι εισαι ρε φιλε και θες να προσφέρεις γέλιο? Ο κλοουν του ινσομνια? Η μασκοτ??? :cry:  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τα σημεια που λένε ότι οποιος είναι αλλόθρησκος και άπιστος πρέπει να τον σκοτώνουν και ότι είναι εχθρος τα πέρασες χωρις καν να τα σχολιάσεις. Δεν συμφέρει βεβαια :cry: οι φανατικοι ανατινάζονται επειδή πιστευουν ότι έτσι θα πάνε στον παράδεισο. Αυτά τα λέει πουθενα ο χριστιανισμος? εστω και από τους φανατικούς του.

Εναν φανατικό του Χριαστιανισμού που ονομαζόταν σταυροφόρος, απο Νορβηγία που εκτελούσε εν ψυχρό του πάντες. Τρομοκρατικες οργανωσεις είναι αυτές, καμία σχέση με θρησκεία.

 

Το κοράνι δεν λέει τίποτα τέτοιο, θρησκευτικό βιβλίο είναι. Το ανάποδο λεει μη φονεύσεις και μην αυτοκτονήσεις, σαν την Αγια γραφή.

 

Οπότε είναι πρόστυχο να φορτώνεις σε ένα θρησκευτικό βιβλιο το φανατισμό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν εχει καμια σχεση η Παλαια Διαθηκη με τον Χριστιανισμο. Τοσο "καμια σχεση" που διάφορα χωρία της ψαλλονται ακομα στην εκκλησια.

 

Δεν χρειαζεται ομως μελετη των "ιερων κειμενων" της εκκλησιας για να καταλαβει κανεις το πως αυτη προαγει το μισος και μισαλλοδοξια (μεταξυ άλλων). Αρκει να δει κανεις τους χαρακτηρισμους και το γενικοτερο υφος προς τους αλλοδαπους (Μαροκινους εδω) και την πραξη του να παντρευτει καποια Ελληνιδα ξενο, απο ολους τους θρησκευομενους, οταν ακομα η συζητηση κρατιοταν on-topic.

 

Ναι φιλε θα της πουμε και ευχαριστω που ειπε τους Ελληνες άντρες ότι δεν βρηκε κανεναν σοβαρο .... εγω δεν εχω πει ποτε κάτι τέτοιο προφανως και εχω γνωρισει σοβαρές ελληνιδες.... και βεβαια υπάρχουν σοβαρές γυναικες και για οικογενεια και για σχέση και για τα πάντα. Δεν βρηκε σοβαρο πλάκες κανουμε τωρα?  Αν δεν το προσεξες τα κειμενα της έχουν μια περιφρονηση προς εμάς και της μπιπ μπιπ που λέει ότι θα πάνε με αλλοδαπούς και ειρωνικα τους Έλληνες άντρες κουκλια. Σορρυ δεν θα κάνω τον κύριο όταν με περιφρονουν θα απαντησω και οποιος με προσβάλλει εξω γιατι εδώ ο καθενας πετάει ευκολα χαρακτηρισμούς υπάρχει περιπτωση και να τον αρπάξω. Και δεν θα μου κανει και κανεις τιποτα. Με προσβαλε θα πω για αυτό τον σφαλιάρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι εισαι ρε φιλε και θες να προσφέρεις γέλιο? Ο κλοουν του ινσομνια? Η μασκοτ??? :cry:  :cry:

Κλόουν είναι νομίζω αυτός που γελάνε οι άλλοι με τα δικά του καμώματα, οπότε θα πρέπει να πω όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...