Προς το περιεχόμενο

Συρία: Έτοιμες για στρατιωτική επίθεση οι ΗΠΑ


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η Αμερικη μπορει να σου πει δεν υπαρχουν αποδειξεις για το αν αυτοι που εριξαν ηταν αντικαθεστωτικοι.

 

Οπότε, αφού δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι έγινε αυτό που δε μας συμφέρει, θεωρούμε δεδομένο ότι υπάρχουν αποδείξεις για το αντίθετο...

 

...όπως λέμε «Ένοχος, μέχρι αποδείξεως τής αθωότητας»...ή μήπως είναι το αντίστροφο που ισχύει; Λέω εγώ τώρα... 

 

Δεν ειναι βιαστικα τα συμπερασματα μου. 

 

Είναι και μάλιστα πολύ, από τη στιγμή που επικεντρώνεις το post σου, όχι στην ουσία τής συζήτησης, αλλά στο αν και τι υποστηρίζει ο συνομιλητής σου.

 

Παρακολουθω εδω και καιρο το πως ξηγιεται η Ρωσια γενικοτερα και με το θεμα της Κυπρου και προσφατα με τις δηλωσεις Πουτιν.

 

Ο Βλαδίμηρος, το ξέρει ότι ...τον παρακολουθείς;

 

ο Πουτιν βγηκε και ειπε δε πα να ψοφησετε? χεστηκα αμα εχετε κριση ειστε η χειροτερη χωρα οικονομικα και λυπαμαι που εστω και ενας επενδυτης ηρθε σε σας και δεν εμεινε σε μενα.

 

Ενώ εσύ ας πούμε, αν ήσουν στη θέση τού Putin και έβλεπες το μπουρδέλο που επικρατεί στην Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες, θα παρότρυνες τους πολίτες τής χώρας σου να επενδύσουν τα λεφτά τους εδώ...

 

...έχεις δίκιο. Μεγάλη κουφάλα ο τύπος!...

 

διατασει σε συνεργασια με εκεινον που τον συμφερει

 

Fixed...

 

...«Εσύ, εσύ κι εσύ, ...αποφάσισα(!) ότι θα ...συνεργαστείτε μαζί μου, διότι έτσι με συμφέρει!»...

 

...μια ομορφιά, σού λέω!

 

ολες αυτες οι εκτασεις που εχουνε κατω στην Αφρικη ειναι ανεκμεταλευτες.Σοβατιζουν μια ωρα και κοιμουνται τις 3.

 

...γιατί να ...σοβατίσει κάποιος μια έκταση (έστω και για μια ώρα) ;

 

Αυτο δεν νομιζω να γινεται στις ελληνικες οικοδομες

 

Φυσικά και δε γίνεται! Για να γινόταν, θα έπρεπε να δουλεύουν ...Έλληνες στις ελληνικές οικοδομές...

 

(...«ελληνικές οικοδομές»!...καλό!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παροτρυνα αλλα ουτε και θα εβγαινα να σχολιασω με τον τροπο που το εκανε αυτος.Θα μπορουσε απλα να μην πει τιποτα παρα να επιλεξει να κανει επιθεση στην φημη της χωρας μας σε μια τοσο δυσκολη στιγμη δεν ειμαι ο μοναδικος που δυσανασχετησε απο την ελληνικη πλευρα οποτε δεν ηταν ολοι αυτοι τρελοι που ενιωσαν αυτη την δηλωση ετσι.

 

Τελος ειναι σημαντικο να καταλαβαινω τι υποστηριζει ο συνομιλητης για να δω τι πιθανοτητες εχω να κανω συζητηση.Αν εχεις τελειως αντιθετες αποψεις και εισαι απολυτος σε αυτες για ποιο λογο να κανουμε συζητηση? να τις χαιρεσαι και δεν υπαρχει λογος να συζητησουμε γιατι θα νομιζεις οτι θελω να σου επιβληθω. Αν εισαι αναρχικος ή κομμουνιστης το σιγουρο ειναι οτι δεν θα τα βρουμε. Ειναι κολλημενα τυπακια ολοι αυτοι τους εχω ζησει και τους βλεπω καθημερινα. Αμα τους πεις το αντιθετο εισαι εχθρος τους και σε μισουνε.

 

Αυτη ειναι η αληθεια ασχετα με το αν ανεβουν ποτε στην εξουσια θα κανουν χειροτερα απο αυτα που κραζουνε επειδη δεν ειναι θεμα ουτε ταξικο ουτε τιποτα αλλα αυτοσυντηρησης σιγα μην δεχθεις εσυ επειδη εισαι κομμουνιστης να φας λιγοτερα λεφτα οταν θα εισαι στην εξουσια απο εναν καπιταλιστη.

 

http://www.tanea.gr/news/world/article/5037002/asant-h-htta-perimenei-tis-hpa-sth-syria-an-epitethoyn/

 

τωρα αυτο τι ειναι? απειλει την Αμερικη? ο τυπος ειναι αστειος. Η ρωσια εχει συμφεροντα εκει για αυτο τσιριζει αμα η ρωσια δεν ειχε συμφεροντα δεν θα ασχολιοταν καν επειδη ειναι της τακτικης οτι δεν με ακουμπαει ουτε στο ελαχιστο δεν δαπανω την παραμικρη ενεργεια !!!!! Φουλ ουδετερη πανουργα και πονηρη χωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε απλα να μην πει τιποτα

 

Σαφώς θα μπορούσε, αλλά ως κυβερνήτης μιας χώρας, αυτό θα ήταν επιλογή εναντίον τής χώρας του και των ντόπιων επενδυτών. Πως θα αξιολογούσες εσύ έναν πρωθυπουργό τής Ελλάδας ο οποίος, ενώ γνώριζε ότι μια χώρα είναι επισφαλής για τα λεφτά σου, δε σε απέτρεπε ως πολίτη, από το να τα επενδύσεις σ' αυτή;

 

παρα να επιλεξει να κανει επιθεση στην φημη της χωρας μας

 

Στην ...ποια;;; Δεν είμαστε στα ανέκδοτα, αν δεν το έχεις προσέξει...

 

Τελος ειναι σημαντικο να καταλαβαινω τι υποστηριζει ο συνομιλητης για να δω τι πιθανοτητες εχω να κανω συζητηση. Αν εισαι αναρχικος ή κομμουνιστης το σιγουρο ειναι οτι δεν θα τα βρουμε.

 

Αν είμαι αναρχικός, ή κομμουνιστής κι εσύ δεν είσαι, είναι σίγουρο ότι δε θα τα βρούμε, εφόσον το αντικείμενο τής συζήτησής μας είναι οι πολιτικές και οικονομικές θεωρίες και τα συστήματα.

 

Σε συζήτηση με αντικείμενο τη στρατιωτική επέμβαση μιας χώρας σε μια άλλη, το που κατατάσσω τον εαυτό μου πολιτικά, παίζει τόσο ρόλο, όσο και το ποια ομάδα υποστηρίζω.

 

Εφόσον λοιπόν θεωρείς ότι δεν έχεις πιθανότητες να κάνεις συζήτηση πάνω στο εν λόγω αντικείμενο, επειδή - υποθετικώς - διαφοροποιούμαστε σε πολιτική τοποθέτηση, αυτό οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά, στο ότι η συζήτηση δεν είναι και το φόρτε σου.

 

Ειναι κολλημενα τυπακια ολοι αυτοι τους εχω ζησει και τους βλεπω καθημερινα.

 

Έχεις ζήσει τους αναρχικούς, τους κομμουνιστές, τους Αφρικανούς...

 

...πως τα προλαβαίνεις όλα αυτά ρε θηρίο; Όπως και να το κάνεις, το «Εξάρχεια-Περισσός-Γκάνα», είναι απόσταση, δεν είναι τρίχες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ποιο Περισσο? Η Κανελλη στην ΕκΑΛΗ μενει οι δε αναρχικοι αποδεικνυουν καθημερινα οτι δεν σεβονται τιποτα βριζουν το εθνος την παναγια και αλλα πραγματα ιερα για τους διπλανους τους με τετοια τυπακια τι συζητηση να κανεις? τιγκα στο μισος ειναι και το κομπλεξ και εγω δεν γουσταρω τον κομμουνισμο αλλα δεν θα σε βρισω. Τεσπα δεν ειναι αυτη η κουβεντα μας οντως :P

 

O Oμπαμα δεν ειπε ομως κατι αρνητικο για την χωρα ισα ισα ειπε οχι αλλη λιτοτητα σημασια εχει οτι το ειπε.Και αυτο μετα επηρεασε καπως και την Ευρωπη και βρηκαν λαθος στον σχεδιασμο του προγραμματος! Ειναι διαφορετικο να βλεπουν οτι εχεις και καποιον με το μερος σου εστω και στα λογια ο λογος του Πουτιν ηταν εναντιον μας σορρυ που επιμενω αλλα ετσι ειναι.

 

Οσο για την στρατιωτικη επεμβαση ειπα ξεκαθαρα οτι υποστηριζω τους Αμερικανους επειδη ο τυπος οπως και αλλοι του συναφιου του βλεπε Κανταφι με τα ιδια μυαλα δεν θελουν να συνεργαστουν και να την κοπανησουν οταν βλεπουν πως ο τοπος δεν τους θελει αλλο.

Συμφωνω οτι το ιδεατο για ολους θα ηταν να μην υπαρχει καν πολεμος και θανατοι :( αλλα μια και αυτο ειναι ουτοπια για μενα να μπει η Αμερικη μπας και αλλαξει κατι γιατι προς το παρον δεν αλλαζει τιποτα εχουμε εναν κατσικωμενο στην καρεκλα και τον εμφυλιο απο κατω να σφζονται εγω αν ημουν στην θεση του παντως  θα εφευγα αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με λίγα λόγια επειδή δεν γουστάρεις τον Ασσαντ θέλεις να πάνε οι Αμερικάνοι και να ξεσκίσουν όλη την χώρα, να την διαλύσουν τελείως, να φύγουν και για καμιά 20αρια χρόνια να ειναι σαν την Αφρική μέχρι να πάρει τα πάνω της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι τρομερά είχα και εγώ άλλες ελπίδες για τον Ομπάμα. Έλεγε ότι θα αποσύρει όλα του τα στρατεύματα από κάθε μέρος του πλανήτη όπου διεξήγαγαν πιο πριν πολεμικές επιχειρήσεις.Starlight μπορείς να μου υποσχεθείς ότι από τους ¨ανθρωπιστικούς" κρουζ και πάτριοτ που θα εξαπολύσουν οι Η.Π.Α θα πληγούν μόνο ο Άσαντ και το"κατάπτυστο" στράτευμα του που έριξε χημικά σε αθώους και ότι δεν θα έχουμε εκατόμβες αμάχων και παιδιών από τα "χειρουργικά" χτυπήματα;Άσε μην προσπαθήσεις καν μερικοί εξ ημών που έχουμε και κάποια ηλικία θυμόμαστε και τους δύο πολέμους στο Ιράκ και στην Γιουγκοσλαβία και στο Αφγανιστάν.Αρκετά πια με τους ανθρωπιστικούς και δημοκρατικούς πάτριοτ.Την τελευταία 25ετία τους φάγαμε αρκετά στην μάπα.By the way και η Κίνα τους έχει ξεκωλιάσει τους Θιβετιανούς αλλά εκεί δεν μας παίρνει να ρίξουμε ανθρωπιστικούς πάτριοτ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D

 

Ιραν 'οντως.Στο Ιρακ ακόμα να φύγουν.

 

Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο αλλά λέγεται οτι τους αντάρτες τους ενισχύουν οι Ιρανοί.

Αλλά τώρα αντε να δούμε ποιον θα υποστηρίξουν πραγματικά οι Αμερικάνοι?

Βρήκαν κάποιο τρίτο πόλο στη Συρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ασαντ έχει χρησιμοποιήσει κατά πάσα πιθανότητα χημικά όπλα και Σκοτώνει χιλιάδες αμάχους στις πόλεις που έχουν καταλάβει οι αντικαθεστωτικοι.Είναι δικτάτορας και έχει καταπατήσει τα ανθρώπινα δικαιώματα.Η Συρία έχει ήδη πληγή σοβαρά και η μόνη λύση είναι η απομάκρυνση του ασαντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τολμούν ας πάνε στο Ιράν.Θα γελάσουμε πάρα πολύ.

Μην φοβάσαι.

 

Χαλαρά θα κάνουν πάλι περίπατο στην έρημο.

Χαλαρά.

 

Οι Ιρανοί δεν έχουν πυρηνικά ούτε στρατό της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way και η Κίνα τους έχει ξεκωλιάσει τους Θιβετιανούς αλλά εκεί δεν μας παίρνει να ρίξουμε ανθρωπιστικούς πάτριοτ

 

Είπαμε ρε 'συ! Καλή η μαγκιά, το καουμποϊλίκι και η προάσπιση των ανθρώπινων δικαιωμάτων, αλλά μη φάμε και τα μούτρα μας...

 

Ο ασαντ έχει χρησιμοποιήσει κατά πάσα πιθανότητα χημικά όπλα και Σκοτώνει χιλιάδες αμάχους

 

Ε, εντάξει! Αφού ...«κατά πάσα πιθανότητα», ας αμολήσουμε κάμποσους πυραύλους. Άλλωστε, οι δικοί μας πύραυλοι, δε σκοτώνουν άμαχο πληθυσμό, ούτε πλήττουν μη στρατιωτικούς στόχους. Μόνο ...«παράπλευρες απώλειες» δημιουργούν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φοβάσαι.

 

Χαλαρά θα κάνουν πάλι περίπατο στην έρημο.

Χαλαρά.

 

Οι Ιρανοί δεν έχουν πυρηνικά ούτε στρατό της προκοπής.

Τι δεν έχουν οι Ιρανοί;Καλά δεν είμαι ειδικός αλλά δεν νομίζω ότι η "Διεθνής κοινότητα" θα άφηνε έτσι τον Αχμαντινετζάντ να την δουλεύει σε ψιλό γαζί για το πυρηνικό του πρόγραμμα. Τεσπα ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.Αλλά τα τελευταία 40 χρόνια από το Βιετνάμ και δώθε που πέτυχαν οι Η.Π.Α ολοκληρωτική νίκη;Σε όσες χώρες δρουν υπάρχει τρομερή αντίσταση και δεν ξέρουν πως να απεμπλακούν χωρίς να πληγεί το γόητρο τους.Και από την άλλη δεν προλαβαίνουν να μετρούν τα φέρετρα των αδικοχαμένων νεαρών στρατιωτών της που δεν ξέρουν καν γιατί πρέπει να παν στου διαόλου τον κώλο και να πεθάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ασαντ έχει χρησιμοποιήσει κατά πάσα πιθανότητα χημικά όπλα και Σκοτώνει χιλιάδες αμάχους στις πόλεις που έχουν καταλάβει οι αντικαθεστωτικοι.Είναι δικτάτορας και έχει καταπατήσει τα ανθρώπινα δικαιώματα.Η Συρία έχει ήδη πληγή σοβαρά και η μόνη λύση είναι η απομάκρυνση του ασαντ.

μπορούν να τον απομακρύνουν οι ιδιοι οι συριοι,δεν διάβασα πουθενά οτι ζήτησαν βοήθεια απο το αμερικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...