Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου απαντήσω πως το σκέφτομαι το θέμα με το wifi και γενικά τα πλεονεκτήματα που έχει αυτό το πλυντήριο. Μέσω του κινητούέχω την δυνατότητα να διαλέξω περισσότερα προγράμματα τα οποία μπορώ να διαβάσω αναλυτικά την περιγραφή τους. Ψάχνουντας το πρόγραμμα της Candy είδα ότι μπορώ να προγραμματησω το πλυντήριο τι ώρα να τελειώσει, να ενεργοποιήσω μία λειτουργία που τα κρατάει φρέσκα μέχρι να γυρίσω σπίτι και να ενημερώνομαι για την κατάσταση της πλύσης αλλά και της συντήρησης του ( καθαρισμός φίλτρου / κάδου ).

Αλλά γενικά πλεονεκτήματα που είδα είναι ότι σου πλένει τα μισά ρούχα σε 1 ώρα χάρις στο νερό με απορρυπαντικό που ρίχνει από ένα σωλήνα κατευθείαν στα ρούχα και την λειτουργία του ατμού μου από μόνος του χρησιμεύει για φρεσκαρισμα ρούχων και στο τέλος της κάθε πλύσης για να μην έχουν πολλές ζαρες.

Επειδή όπως έχω γράψει και πιο πριν είμαι ανάμεσα στο Samsung ecobubble το μόνο που υπερτερεί το samsung είναι η λειτουργία με τις φουσκάλες που πιστεύω καθαρίζει τα ρούχα πιο εύκολα.

Ναι οκ, έτσι όπως το λες δεν είναι και τελείως άχρηστο, αλλά προσωπικά συνεχίζω να το βρίσκω περιττό.

 

Κάπου σου είχα απαντήσει για δύο μοντέλα που κοιτάω εγώ, σε άλλο θέμα ήταν; Τα είδες εκείνα; Εγώ σκέφτομαι για το whirlpool πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα το βασικό είναι να σου πλένει τα ρούχα καλά, να μην στα τσαλακώνει και να μην βγάζει προβλήματα.

Για το πρώτο και το δεύτερο δεν μπορείς να το μάθεις πάρα μόνο εάν το δεις σε κάποιον γνωστό σου. Για τις ζημιές το ψάχνεις στο ίντερνετ αλλά και πάλι . . .

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σχεδόν όλα τα πλυντήρια ιδίων διαστάσεων κάδου φοράνε το ίδιο μοτέρ γιατί δεν γίνεται ένα samsung να λέει ότι καίει το ίδιο ακριβώς με ένα candy.( το τσέκαρα από το δελτίο ). Μετά κοιτάς την διαμόρφωση του κάδου, και ;;; τι μπορώ να καταλάβω από τα ανάγλυφα ;

Μετά κοιτάς τα προγράμματα. Όλα τα πλυντήρια τα ίδια έχουν πάνω κάτω.

Βλέποντας αυτά κοιτάς τις επιμέρους λεπτομέριες για τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Για μένα το καλύτερο είναι έγραφαν οι μάστορες που τα επισκευάζουν τα πραγματικά μειονεκτήματα του κάθε κατασκευαστή.

Τεσπα, ποια είναι τα 2 μοντέλα που αναφέρεις γιατί δεν μπόρεσα να βρω το post σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.insomnia.gr/topic/571430-πλυντήριο-στεγνωτήριο/?p=55998036

 

Εδώ είναι αλλά βλέπω ότι το έχεις δει και μου έχεις απαντήσει, δεν το είχα δει :)

 

Εγώ το έχω σχεδόν αποφασίσει για το whirlpool πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα και είδα στον Κωτσόβολο και είδα το Candy Bianca. Απογοητευτικά.

Συνοπτικά : - η πόρτα αν και μεγάλη δεν είναι στιβαρή και παίζει λίγο και στο κλείσιμο πρέπει να την πιέσεις από την μέση.

- το δοχείο απορρυπαντικού είναι ψιλό σε πάχος πλαστικό και της πλάκας.

- Ο κάδος είναι λίγο ανάγλυφος αλλά είναι θολός ( δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά όλοι οι άλλοι καδοι που είδα ήταν γυαλιστεροί )

- η οθόνη αφής και το δαχτυλίδι επιλογής κι αυτό φαίνεται φτηνό, η αφή δεν δουλεύει δούλευε πάντα και η κοπέλα μου το βρήκε δύσκολο αφού διαλέξει το πρόγραμμα να διαφοροποιήσει την θερμοκρασία/στροφές.

Κοινώς δεν μας έβγαλε ότι θα κρατήσει σε βάθος χρόνου.

Μας έδειξαν ένα πλυντήριο - στεγνωτήριο της Electrolux στα 699€ με δωροεπιταγή 100€ για επόμενη αγορά το οποίο σαν μάρκα μου το πρότεινε ένας μάστορας πλυντηρίων μαζί με την AEG. Παρόλα αυτά 700€ πάλι τα θεωρώ πολλά χρήματα ούτε ο ανταγωνισμός της Samsung είναι στα 550- 600€.

http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines-dryers/157905-electrolux-eww1696swd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πήγα σήμερα και είδα στον Κωτσόβολο και είδα το Candy Bianca. Απογοητευτικά.

Συνοπτικά : - η πόρτα αν και μεγάλη δεν είναι στιβαρή και παίζει λίγο και στο κλείσιμο πρέπει να την πιέσεις από την μέση.

- το δοχείο απορρυπαντικού είναι ψιλό σε πάχος πλαστικό και της πλάκας.

- Ο κάδος είναι λίγο ανάγλυφος αλλά είναι θολός ( δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά όλοι οι άλλοι καδοι που είδα ήταν γυαλιστεροί )

- η οθόνη αφής και το δαχτυλίδι επιλογής κι αυτό φαίνεται φτηνό, η αφή δεν δουλεύει δούλευε πάντα και η κοπέλα μου το βρήκε δύσκολο αφού διαλέξει το πρόγραμμα να διαφοροποιήσει την θερμοκρασία/στροφές.

Κοινώς δεν μας έβγαλε ότι θα κρατήσει σε βάθος χρόνου.

Μας έδειξαν ένα πλυντήριο - στεγνωτήριο της Electrolux στα 699€ με δωροεπιταγή 100€ για επόμενη αγορά το οποίο σαν μάρκα μου το πρότεινε ένας μάστορας πλυντηρίων μαζί με την AEG. Παρόλα αυτά 700€ πάλι τα θεωρώ πολλά χρήματα ούτε ο ανταγωνισμός της Samsung είναι στα 550- 600€.

http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines-dryers/157905-electrolux-eww1696swd

 

Και τελικά με το πρόβλημα που είχε αφού το πήρες τι έγινε και άλλαξε το post??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντωντας στη ερωτηση του αν παρεις δυο σε ενα θα σου χαλασει γρηγορα.. εγω που εχω πλυντηριο-στεγνωτηριο  μεχρι στιγμης δεν εχω παραπονο.. ασε που το θετικο του εχοντας μια συσκευη το προγραμματιζεις μια φορα πλυσιμο στεγνωμα που σου λυνει τα χερια οταν λειπεις απο το σπιτι γιατι τα βρισκεις ετοιμα τα ρουχα στεγνα... επισης ενα μικρο tip για να μην σου τα βγαζει τα ρουχα φυσαρμονικα γενικα το στεγνωτηριο ειναι να μην ειναι τιγκα γεματος ο καδος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντωντας στη ερωτηση του αν παρεις δυο σε ενα θα σου χαλασει γρηγορα.. εγω που εχω πλυντηριο-στεγνωτηριο  μεχρι στιγμης δεν εχω παραπονο.. ασε που το θετικο του εχοντας μια συσκευη το προγραμματιζεις μια φορα πλυσιμο στεγνωμα που σου λυνει τα χερια οταν λειπεις απο το σπιτι γιατι τα βρισκεις ετοιμα τα ρουχα στεγνα... επισης ενα μικρο tip για να μην σου τα βγαζει τα ρουχα φυσαρμονικα γενικα το στεγνωτηριο ειναι να μην ειναι τιγκα γεματος ο καδος... 

Ποιο μοντέλο έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι!!! το μονο αρνητικο που μπορω να βρω ειναι οτι δεν εχεις δυνατοτητα επιλογης θερμοκρασιας σε καποια προγραμματα που ειναι στανταρ... αλλα ειμαι οκ με αυτο εγω προσωπικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικά με το πρόβλημα που είχε αφού το πήρες τι έγινε και άλλαξε το post???

 

Το post το έσβησα μιας δεν ήθελα να βγάλω το θέμα offtopic. Μιας και με ρώτησες όμως την επόμενη μέρα πήρα τηλ τον Κωτσβολο και το δήλωσα ως ελαττωματικό ήρθε ο τεχνικός της Candy την ίδια κιόλας μέρα άκουσε κι αυτός τον θόρυβο που μάλλον προερχόταν από την ανάρτηση του τύμπανου και εγκρίθηκε η αντικατάσταση του. Τώρα διάλεξα αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines-dryers/157905-electrolux-eww1696swd και περιμένω να έρθει αύριο.

Το ρεζουμέ:

Το Candy Bianca δεν υποστηρίζει τα ελληνικά, πιο συγκεκριμένα το app Simply fi στην ελληνική έκδοση έχει τε πρόβλημα. Δεύτερον η ποιότητα κατασκευής του είναι μέτρια (κινέζικο είναι)

Η πλύση που έκανε είναι η καλύτερη που έχω δει. Έβγαζε τις πετσέτες τόσο αφράτες όσο δεν ήταν όταν τις είχα πρωτοαγοράσει!

Στη λειτουργία στεγνωτηρίου τα ρούχα στεγνωσαν κανονικά και μύριζαν υπέροχα.

Τώρα θα δείξει εάν το Electrolux με εμφανή καλύτερη ποιότητα (made in Italy) θα αποδώσει το ίδιο καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το post το έσβησα μιας δεν ήθελα να βγάλω το θέμα offtopic. Μιας και με ρώτησες όμως την επόμενη μέρα πήρα τηλ τον Κωτσβολο και το δήλωσα ως ελαττωματικό ήρθε ο τεχνικός της Candy την ίδια κιόλας μέρα άκουσε κι αυτός τον θόρυβο που μάλλον προερχόταν από την ανάρτηση του τύμπανου και εγκρίθηκε η αντικατάσταση του. Τώρα διάλεξα αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines-dryers/157905-electrolux-eww1696swd και περιμένω να έρθει αύριο.

Το ρεζουμέ:

Το Candy Bianca δεν υποστηρίζει τα ελληνικά, πιο συγκεκριμένα το app Simply fi στην ελληνική έκδοση έχει τε πρόβλημα. Δεύτερον η ποιότητα κατασκευής του είναι μέτρια (κινέζικο είναι)

Η πλύση που έκανε είναι η καλύτερη που έχω δει. Έβγαζε τις πετσέτες τόσο αφράτες όσο δεν ήταν όταν τις είχα πρωτοαγοράσει!

Στη λειτουργία στεγνωτηρίου τα ρούχα στεγνωσαν κανονικά και μύριζαν υπέροχα.

Τώρα θα δείξει εάν το Electrolux με εμφανή καλύτερη ποιότητα (made in Italy) θα αποδώσει το ίδιο καλά.

Πως και δεν διάλεξες το ίδιο αφού ήταν καλό πέρα από τη βλάβη που είχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι μπορεί να έπλενε πολύ ωραία αλλά το τύμπανο του (τώρα που έχω και άμεση σύγκριση με το καινούργιο το Electrolux EWW1696SWD ) ήταν πολύ χαλαρό με αποτέλεσμα να έχει πολύ τζόγο + ότι ποιοτικά δεν με κάλυψε, όφειλα όμως να πω για την άριστη ποιότητα πλύσης του. Σε λίγες μέρες θα αναφέρω και εντυπώσεις για το Electrolux. Προς το παρόν είναι όλα θετικά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοτικά δεν με κάλυψε, όφειλα όμως να πω για την άριστη ποιότητα πλύσης του.

 

«Ποιοτικά δεν σε κάλυψε» αλλά ταυτόχρονα έπλενε άψογα…

Μάλιστα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...