Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γιατί συνήθως έχουν ένα καπέλο  τουλάχιστον 30%, γι' αυτό.

Μα αυτό που ονομάζεις "καπέλο" τελικά είναι αυτά που σου έγραψα (εγγύηση, θόρυβος, ενεργειακή απόδοση).

1-2 φορές αγοράζεις πλυντήριο στην τελική.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα LG τα Direct Drive έχουν 10 χρόνια εγγύηση.

¨Εχω ένα 9κιλό εδώ και μια 10ετία. Άριστο! Έχει και αυτό το σύστημα με το ζύγισμα των ρούχων και αν κατα το στύψιμο δεν μπορεί να κάνει σωστή κατανομή βάρος σταματάει, αλλάζεις στροφές και συνεχίζει.

Το δουλέυουμε σε 1200 στροφές και είναι αθόρυβο. Το πλυντήριο του απο πάνω ακούγεται περισσότερο σε εμάς απ' ότι το δικό μας.

Οπότε προτείνω LG

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος καλός έχει αλυσίδα με καθαριστήρια ρούχων. Για μερικές από τις ανάγκες των καταστημάτων έχει κάποια LG 15κιλα Direct Drive με 10 χρόνια εγγύηση στο μοτέρ, τα οποία έχουν βγει ΣΚΥΛΙΑ. Λέω σκυλιά, γιατί αν σε ένα σπίτι βάζει κάποιος 3-4 πλυντήρια τη βδομάδα και θεωρεί ότι κάνει "καλή" χρήση, σε ένα καθαριστήριο μπαίνουν 3-4 την ημέρα για πλάκα. Βλάβες 0 και πρόκειται για οικιακές συσκευές όχι επαγγελματικές οι οποίες δουλεύουν ασταμάτητα εδώ και 5 χρόνια. Εγώ μετά τα παραπάνω προτίμησα LG με κλειστά μάτια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα ενα Samsung 8κιλο πριν 4 χρονια περιπου.Νομιζω ειναι το Samsung WW80J5445FW

Εχει την λειτουργια που μπορεις να προσθεσεις ρουχα κατα την διαρκεια της πλυσης(αρκετα βολικο),εχει συστημα που αν ξεκινησει το στυψιμο και κουναει υπερβολικα,σταματαει,πεφτουν τα ρουχα σε αλλη θεση και ξαναπροσπαθει.Συνηθως μετα απο μια-δυο φορες ζυγιζονται και τα στιβει χωρις καθολου σχεδον κουνημα.Ειναι αρκετα αθορυβο,χρησημοποιει οντως υπερβολικα λιγο νερο σε σχεση με ενα παλιο 20ετιας που ειχαμε και να προσθεσω και εγω οτι οι 1400 στροφες ειναι μεγαλη μαλκια.Δεν τις χρησημοποιουμε σχεδον ποτε.Εκτος του οτι το πλυντηριο κανει σαν τρακτερ,τα ρουχα βγαινουν τσαλακωμενα φουλ.Μεχρι 1000 στροφες το πολυ.Εγω προσωπικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, The_Judas είπε

Να ξέρεις ότι το 8κιλο δεν χωράει κουβέρτες ή παπλώματα (από διπλό κρεβάτι).

και εγώ με αυτή την ελπίδα το είχα πάρει αλλά δεν αρκεί. Εγώ έχω το LG FH2J3TDN0, πολύ καλό κατά τ' άλλα.

σε 7κιλο μια χαρά πλένω κουβέρτες και παπλωματα (έχω αλλάξει 2 μέχρι τωρα, ένα candy και τώρα έχω ένα μ΄εκαψες με 250 ευρω, το έχω 6-7 χρόνια). 

6 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

για τα candy τι γνωμη εχετε? δεν εχω ακουσει να τα αναφερουν και γενικα για προβληματα αλλα σε θεμα λειτουργιων?

είχα αλλά δεν εμεινα ικανοποιημένη. δεν καθάριζαν καλά τα ρούχα και καποια στγμή τα εφτυσε επαθε ζημια η πλακέτα. πήραμε καινούρια η οποία ομως δουλευε μόνο 2-3 προγράμματα, τα προγράμματα για βαμβακερα σε 60 κ 40 και την πρόπλυση δεν δουλευαν σωστά. έτσι πήρα ενα φτηνό και ησύχασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vasilissouvlaki είπε

Δεν έβγαλα άκρη να πω την αλήθεια. Με τραβάει σε lg. Η τεχνολογία ατμού αξίζει?

Ναι, χωρις απορυπαντικο βαζεις μεσα 2-3 ρουχα και καθαριζει τις οσμες κυριως.
 

 εξολοθρευει ακαρεα κτλ απο τα ρουχα οποτε μπορεις να πεις οτι ειναι και αντιαλεργικο. 

επισης αν καποιο ρουχο ειναι πολυ τσαλακωμενο (απο πλατη καρεκλας πχ) τοτε το «σιδερωνει».

δεν ειναι gimmick, αν καποιος δουλευει σπαστο ωραριο ισως βολευει πολυ καθως μπορεις σε 15 λεπτα να φρεσκαρεις τα ρουχα της δουλειας γλυτωνοντας  περιττες κανονικες πλυσεις.

 

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ Έχω aeg . δεν εχω πρόχειρο το μοντέλο. Έχει μια λειτουργία σπανια και ιδανική για τούτες αλλεργικους. Μπορείς να καθορίσεις extra ξεπλυματα (μεχρι 6 ) Και Έτσι όταν τα ρούχα βγουν δενέχουν καθολου απορρυπαντικό. 

Είναι σημαντικό γιατί τα καινούρια χρησιμοποιούν πολύ λίγο νερό και default μένει απορρυπαντικό πανω τους. 

Επίσης ζυγίζει τα ρούχα όταν τα βάζεις για να ρυθμίσεις το απαιτούμενο απορυπαντικο. Και να αποφύγεις την υπερφόρτωση (Σου λέει ποια κιλά είναι)

Έχει και ατμό που δε βλεπω να κάνει κάτι άξιο λόγου

Επεξ/σία από pdionisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pdionisis είπε

Εγώ Έχω aeg . δεν εχω πρόχειρο το μοντέλο. Έχει μια λειτουργία σπανια και ιδανική για τούτες αλλεργικους. Μπορείς να καθορίσεις extra ξεπλυματα (μεχρι 6 ) Και Έτσι όταν τα ρούχα βγουν δενέχουν καθολου απορρυπαντικό. 

Είναι σημαντικό γιατί τα καινούρια χρησιμοποιούν πολύ λίγο νερό και default μένει απορρυπαντικό πανω τους. 

Επίσης ζυγίζει τα ρούχα όταν τα βάζεις για να ρυθμίσεις το απαιτούμενο απορυπαντικο. Και να αποφύγεις την υπερφόρτωση (Σου λέει ποια κιλά είναι)

Έχει και ατμό που δε βλεπω να κάνει κάτι άξιο λόγου

Και γ@μώ ακούγονται αυτές οι δυνατότητες.
Αν μπορείς να δεις κάποια στιγμή το ταμπελάκι με το μοντέλο θα το εκτιμούσα φίλε μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...