Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για κουβερτες και παπλωματα 9αρι το λιγοτερο?

Επισης ποιες εταιριες εχουν τις καλυτερες εγγυησεις?

Τωρα εχω ενα 7κιλο 35 χρονια και δεν εχει χαλασει ουτε βιδα.Φοβαμαι μην παρω καποιο απο τα καινουρια και μου χαλασει σε 2-3 χρονια.

Απο προγραμματα δεν ξερω τι να προτιμησω τοσα που εχουν τα καινουρια και δεν ξερω ποια θεωρειται οτι ειναι και τα πιο απαραιτητα.Αθορυβο να ειναι σιγουρα θα ηθελα και χωρις στεγνωτηριο.

Αν μπορει να βοηθησει κανεις θα το εκτιμουσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω καταληξει στα 3 παρακατω:

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machines/165337-siemens-wm14w59agr

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machines/201525-lg-f4wv909p2

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machines/200798-lg-f4wv910p2-white

Κατα σειρα εχω βαλει 8κιλο...9κιλο...10κιλο...και περιορισμο σε βαθος απο 56εκ εως 59εκ.

Δεν ξερω ποσα κιλα μπορει να ειναι ιδανικα γι'αυτο κι εβαλα 3 διαφορετικα σε μεγεθος για να καλυψω καθε περιπτωση.

Θεωρω λιγο υπερβολη το 10 κιλο και λεω να μειωσω τις επιλογες μου σε 2 και να επιλεξω η το 8κιλο η το 9κιλο.Αν περιοριστω σε αυτα τα δυο και περα απο καποια διαφορετικα προγραμματα που εχουν η διαφορα τους ειναι στον βαθμο στυψιματος οπου το LG εχει Α και το Siemens εχει Β.Αν γνωριζεις κανεις ποσο μεγαλο ρολο παιζει αυτο ας μου πει.

Τωρα αν με ρωτουσαν τι θε επελεγα αναμεσα σε LG και Siemens θα ελεγα Siemens(εχω αρκετες συσκευες bosch οπου ειναι ιδια εταιρια) αλλα εχω διαβασει αρκετα καλα λογια για τα πλυντηρια της LG.Απ'οτι γραφουν και στις αξιολογησεις για το Siemens ειναι Γερμανικο αν αυτο παιζει καποιο ρολο και οχι κατασκευης Τουρκιας.

Τελικα αυτο που εχω τωρα ειναι 5κιλο και οχι 7κιλο οπως λανθασμενα ειχα αναφερει στο προηγουμενο post.

Εδωσα αρκετη βαση στην ενεργειακη κλαση αν και δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο στα πλυντηρια ρουχων και γενικοτερα στις διαφορες που εχουν μεταξυ τους.Επισης εδωσα βαση συμφωνα με το ενεργειακο ταμπελακι παντα στον θορυβο αν και δεν ξεργ κατα ποσο ειναι αξιοπιστο αυτο.

Aπο προγραμματα δεν ξερω ποια βοηθανε πολυ σε ενα πλυντηριο και γι'αυτο θα ηθελα την γνωμη σας.Μιλαω για προγραμματα οπως για παραδειγμα τεχνολογιας ατμου,γρηγορης πλυσης,ζυγισμα κλπ. και οχι για θερμοκρασιες και στροφες.

Αν εχετε καμια γνωμη για τα παραπανω πειτε μου.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο και για κανεναν αλλον που ψαχνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HERTHAN

Καλημέρα. Έχω το Siemens που πόσταρες εδώ και 2,5 χρόνια. Καλύπτει πλήρως τις ανάγκες τριμελούς οικογένειας. Σε αυτά τα δύο χρόνια απέκτησα και παιδί, οπότε το πλυντήριο για έναν χρόνο περίπου μπορεί να δούλευε και 6 μέρες την εβδομάδα.

Ποιότητα κατασκευής, άριστη. Είχα πάει σε κατάστημα τότε για να δω από κοντά τις συσκευές, και, θυμάμαι πως σε σύγκριση με τα τούρκικης κατασκευής του ομίλου, ήταν η μέρα με τη νύχτα. Οι γονείς μου πάντως που πήραν Bosh τούρκικο, στα μισά λεφτά, τη δουλειά τους την κάνουν και είναι ικανοποιημένοι. 

Πραγματικά αθόρυβο, ξεχνάς ότι έχεις βάλει πλύση. Σύγκριση με το LG ως προς το στύψιμο δεν μπορώ να κάνω, πάντως είμαστε απολύτως ικανοποιημένοι. Έχει ζύγισμα κάδου το οποίο είναι χρήσιμο. Έχει και δεκαπεντάλεπτο γρήγορο πρόγραμμα το οποίο κάνει κανονική πλύση και ρούχα τα οποία είναι ελαφρώς βρώμικα, όπως για παράδειγμα τα πουκάμισα που φοράω στο γραφείο, τα καθαρίζει μια χαρά. Θα ήθελα μονάχα φωτισμό στον κάδο. 

Κουβέρτες και παπλώματα δεν θα συνιστούσα να πλένεις σε κανένα οικιακό μηχάνημα  λόγω του βάρους που παίρνουν από το νερό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα φιλε και σ'ευχαριστω για την απαντηση.

Ειμαστε 5 ατομα και δεν ξερω κατα ποσο μπορει μας καλυψει το 8αρι αλλα θα μου πεις εχουμε 5κιλο τοσα χρονια και την δουλεια μας την κανουμε.

Απλα θα βαζουμε λιγοτερα πλυντηρια μετα σε σχεση με σημερα.

Παντως το μηχανημα ειναι σχετικα παλιο σαν μοντελο για να λες οτι το πηρες 2,5 χρονια πριν αλλα δεν ξερω κατα ποσο παιζει μεγαλο ρολο αυτο σε ενα πλυντηριο.

Για τις κουβερτες και τα παπλωματα εχεις απολυτο δικιο κι εμενα η σκεψη ηταν αυτη αρχικα απλα βλεπω πολλους οτι βαζουν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lightsout είπε

Κουβέρτες και παπλώματα δεν θα συνιστούσα να πλένεις σε κανένα οικιακό μηχάνημα  λόγω του βάρους που παίρνουν από το νερό. 

Αυτό ήθελα να σου πω κι εγώ, αν ζυγίσεις μια κουβέρτα ή ένα πάπλωμα που έχει πάρει νερό, παίζει να είναι πολύ πάνω από 8 ή 10 κιλά.

Βέβαια δεν ξέρω αν οι εταιρείες εννοούν στεγνά ή βρεγμένα τα ρούχα όταν λένε έως 8 ή 10 κιλά.

Αλλά κι εγώ πιστεύω ότι ακόμα και να τα καταφέρει το κάθε πλυντήριο, παίζει να μειώνεται η διάρκεια ζωής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σύστημα direct drive για λιγότερες δονήσεις και θόρυβο που λέτε τι ακριβώς είναι; Εχουν περιστροφικο μοτέρ για τον κάδο η αλλού τύπου; Μας ενδιαφέρει για το επόμενο πλυντήριο που θα πάρουμε καθως όταν στειβει το πλυντήριο που έχουμε στο δωμα συντονιζει με το δαπεδο, τα αντικραδασμικά δεν έδωσαν λυση. 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αυτό ήθελα να σου πω κι εγώ, αν ζυγίσεις μια κουβέρτα ή ένα πάπλωμα που έχει πάρει νερό, παίζει να είναι πολύ πάνω από 8 ή 10 κιλά.

Βέβαια δεν ξέρω αν οι εταιρείες εννοούν στεγνά ή βρεγμένα τα ρούχα όταν λένε έως 8 ή 10 κιλά.

Αλλά κι εγώ πιστεύω ότι ακόμα και να τα καταφέρει το κάθε πλυντήριο, παίζει να μειώνεται η διάρκεια ζωής του.

Στεγνά εννοουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό το σύστημα direct drive για λιγότερες δονήσεις και θόρυβο που λέτε τι ακριβώς είναι; Εχουν περιστροφικο μοτέρ για τον κάδο η αλλού τύπου; Μας ενδιαφέρει για το επόμενο πλυντήριο που θα πάρουμε καθως όταν στειβει το πλυντήριο που έχουμε στο δωμα συντονιζει με το δαπεδο, τα αντικραδασμικά δεν έδωσαν λυση. 

Στεγνά εννοουν. 

Αν δεν κάνω λάθος το μοτέρ είναι πάνω στον κάδο και όχι με λουρί όπως τα κλασσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό το σύστημα direct drive για λιγότερες δονήσεις και θόρυβο που λέτε τι ακριβώς είναι; Εχουν περιστροφικο μοτέρ για τον κάδο η αλλού τύπου; Μας ενδιαφέρει για το επόμενο πλυντήριο που θα πάρουμε καθως όταν στειβει το πλυντήριο που έχουμε στο δωμα συντονιζει με το δαπεδο, τα αντικραδασμικά δεν έδωσαν λυση. 

Στεγνά εννοουν. 

Η λογική αυτό λέει, βέβαια στην πράξη αν μπορούσες να ζυγίσεις π.χ. 8 κιλά στεγνών ρούχων, κάτι μου λέει ότι δε θα χωρούσαν σε οχτάκιλο πλυντήριο.

Και ούτως ή άλλως, νομίζω ότι είναι λάθος να τιγκάρεις τον κάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Η λογική αυτό λέει, βέβαια στην πράξη αν μπορούσες να ζυγίσεις π.χ. 8 κιλά στεγνών ρούχων, κάτι μου λέει ότι δε θα χωρούσαν σε οχτάκιλο πλυντήριο.

Και ούτως ή άλλως, νομίζω ότι είναι λάθος να τιγκάρεις τον κάδο.

Σε καδο θα χωρεσουν, αλλα θα εχουν περισσότερη μάζα από πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Kαλημερα φιλε και σ'ευχαριστω για την απαντηση.

Ειμαστε 5 ατομα και δεν ξερω κατα ποσο μπορει μας καλυψει το 8αρι αλλα θα μου πεις εχουμε 5κιλο τοσα χρονια και την δουλεια μας την κανουμε.

Απλα θα βαζουμε λιγοτερα πλυντηρια μετα σε σχεση με σημερα.

Παντως το μηχανημα ειναι σχετικα παλιο σαν μοντελο για να λες οτι το πηρες 2,5 χρονια πριν αλλα δεν ξερω κατα ποσο παιζει μεγαλο ρολο αυτο σε ενα πλυντηριο.

Για τις κουβερτες και τα παπλωματα εχεις απολυτο δικιο κι εμενα η σκεψη ηταν αυτη αρχικα απλα βλεπω πολλους οτι βαζουν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο.

Κοίτα, σε σχέση με την χωρητικότητα του κάδου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πας σε ένα κατάστημα και να δεις τους κάδους από κοντά. Εμένα το παλιό Miele των γονιών μου το οποίο ήταν 5kg μου φαινόταν το ίδιο με το 8kg Siemens.

Εφόσον είστε 5 άνθρωποι και είστε διατεθειμένοι να δώσετε τόσα χρήματα για πλυντήριο, ίσως είναι σκόπιμο να πάτε σε μεγάλο κάδο.

Σε σχέση με την ηλικία του μοντέλου, τα πλυντήρια δεν ανανεώνονται τόσο συχνά, νομίζω πως αυτό δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει ιδιαίτερα.

Όσον αφορά στα μοτέρ, η LG έχει το "Direct Drive" και η Siemens το "IQDrive". Χωρίς να έχω ασχοληθεί με τις λεπτομέρειες, και τα δύο υπόσχονται αθόρυβη λειτουργία. Στην περίπτωση της Siemens, πράγματι ισχύει. Υποθέτω ότι το ίδιο συμβαίνει και με τα LG. Γενικά μιλώντας, η LG έχει πολύ καλή φήμη για τα πλυντήρια αλλά και για τα ψυγεία της.

Πάντως, για να συνοψίσω, το πλυντήριο από άποψη ποιότητας είναι άριστο και η λειτουργία του είναι όντως αθόρυβη.

@phanispal

Το ζύγισμα δεν χρησιμεύει τόσο στην φόρτωση του κάδου, όσο στην κατανάλωση νερού. Το πλυντήριο χρησιμοποιεί ποσότητα νερού ανάλογη του βάρους και του είδους του υφάσματος που έχεις επιλέξει.

Και, ναι, είναι λάθος να παραφορτώνεις τον κάδο. Εκτός της φθοράς που μπορεί να προκληθεί, τα ρούχα δεν καθαρίζονται και τόσο καλά. Πάντως, στο δικό μου πλυντήριο, όταν ο κάδος δείξει 8 κιλά στο ζύγισμα των ρούχων, ο κάδος είναι φορτωμένος περίπου στα 3 με 4/5. Δεν είναι γεμάτος.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δηλαδη τα direct drive ειναι μοτερ αν καταλαβα καλα και τα αλλα με ιμαντα?

Ποια ειναι καλυτερα αυτα με το direct drive?

Tα LG το εχουν αυτο?

Direct Drive: κινητήρας που βρίσκεται πάνω στο τύμπανο και ο στρόφαλος - ρότορας "οδηγεί" απευθείας το τύμπανο - κάδο χωρίς χρήση ή παρέμβαση ημάντα - κιβωτίου ταχυτήτων - μειωτήρα.

Τα κλασσικά πλυντήρια έχουν τοποθετημένο τον κινητήρα στο πάνω ή κάτω μέρος του τυμπάνου και ο στρόφαλός του συνδέεται με έναν ημάντα ο οποίος περιστρέφει την τροχαλία πίσω από το τύμπανο ώστε να κινήσει το τύμπανο - κάδο.

Ελπίζω να σε κάλυψα αγαπητέ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rafa1919 είπε

Direct Drive: κινητήρας που βρίσκεται πάνω στο τύμπανο και ο στρόφαλος - ρότορας "οδηγεί" απευθείας το τύμπανο - κάδο χωρίς χρήση ή παρέμβαση ημάντα - κιβωτίου ταχυτήτων - μειωτήρα.

Τα κλασσικά πλυντήρια έχουν τοποθετημένο τον κινητήρα στο πάνω ή κάτω μέρος του τυμπάνου και ο στρόφαλός του συνδέεται με έναν ημάντα ο οποίος περιστρέφει την τροχαλία πίσω από το τύμπανο ώστε να κινήσει το τύμπανο - κάδο.

Ελπίζω να σε κάλυψα αγαπητέ.

Nαι το καταλαβα φιλε μου.

Γνωριζεις αν τα πλυντηρια χωρις ιμαντα ειναι καλυτερα?

 

3 ώρες πριν, lightsout είπε

Κοίτα, σε σχέση με την χωρητικότητα του κάδου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πας σε ένα κατάστημα και να δεις τους κάδους από κοντά. Εμένα το παλιό Miele των γονιών μου το οποίο ήταν 5kg μου φαινόταν το ίδιο με το 8kg Siemens.

Εφόσον είστε 5 άνθρωποι και είστε διατεθειμένοι να δώσετε τόσα χρήματα για πλυντήριο, ίσως είναι σκόπιμο να πάτε σε μεγάλο κάδο.

Σε σχέση με την ηλικία του μοντέλου, τα πλυντήρια δεν ανανεώνονται τόσο συχνά, νομίζω πως αυτό δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει ιδιαίτερα.

Όσον αφορά στα μοτέρ, η LG έχει το "Direct Drive" και η Siemens το "IQDrive". Χωρίς να έχω ασχοληθεί με τις λεπτομέρειες, και τα δύο υπόσχονται αθόρυβη λειτουργία. Στην περίπτωση της Siemens, πράγματι ισχύει. Υποθέτω ότι το ίδιο συμβαίνει και με τα LG. Γενικά μιλώντας, η LG έχει πολύ καλή φήμη για τα πλυντήρια αλλά και για τα ψυγεία της.

Πάντως, για να συνοψίσω, το πλυντήριο από άποψη ποιότητας είναι άριστο και η λειτουργία του είναι όντως αθόρυβη.

 

Εννοειται οτι θα παω να τω απο κοντα απλα ειπα να ριξω μια ματια πρωτα σε χαρακτηριστικα και να κανω και μια ερευνα αγορας γιατι ολα αυτα που λεμε εδω μεσα η που βρισκουμε στο internet γενικοτερα δεν προκειται να στα πει υπαλληλος σε καταστημα.

Κοιτα τωρα που εχουμε 5κιλο πλυντηριο μπαινει μερα παρα μερα και καποιες φορες και καθε μερα.Θεωρω οτι με ενα 9κιλο θα γινει η δουλεια μας πολυ καλα με λιγοτερα πλυντηρια αν σκεφτεις οτι ειναι σχεδον η διπλασια χωρητικοτητα απο αυτην που εχουμε σημερα.

Απο εταιριες τωρα αυτες κοιτουσα Bosch,Siemens και LG μετα γιατι διαβασα καλα reviews.

Σε 10κιλο παντως δεν ξερω αν θα παω πιστευω ειναι πολυ μεγαλο και δεν υπαρχει λογος πιστευω.Εκτος αν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Γνωριζεις αν τα πλυντηρια χωρις ιμαντα ειναι καλυτερα?

Θεωρητικά είναι, λόγω των λιγότερων μηχανικών μερών, της εξάλειψης του ιμάντα που με την πάροδο του χρόνου ξεραίνεται και φθείρεται καθώς και της λιγότερης απώλειας μηχανικής ενέργειας.
Αλλά λειτουργώ ένα Pitsos WQP1200G9 από τον Απρίλιο του 2017 και έχω να πω ότι το πλυντήριο είναι αστέρι και δεν έχω κανένα παράπονο.
Brushless κινητήρας με ιμάντα και είναι εξαιρετικά ήσυχο με άριστη απόδοση σαν την πρώτη μέρα.
Και όταν στύβει δεν πηγαίνει βόλτα στο σπίτι, ελέγχει πολύ καλά τις δονήσεις και τους κραδασμούς του τυμπάνου.
Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο LG πλυντήριο για να σου πω στην πράξη περί Direct Drive αλλά πιστεύω ότι πρόκειται για μία ενδιαφέρουσα υλοποίηση η οποία σίγουρα έχει τα πλεονεκτήματά της έναντι του κλασσικού μοτίβου που χρησιμοποιείται στα πλυντήρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...