Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειναι μονο θεμα κοστους καρβουνακιων.αν ειναι ζορικη η προσβαση,αν ρισκαρει να σπασει κατι αλλο .πχ επρεπε να αλλαξω ρουλμαν μοτερ,διοτι χαλασε η τσιμουχα και το ρουλμαν του καδου ,και ετρεχε μικρη διαροη στο μοτερ .σκουριασε-ψωριασε η φωλια του μπροστα ρουλμαν και ο αξονας.εφαγα 3 ωρες για την αλλαγη.ή μπορουσα σε μισαωρο,αλλα με καθε σφυρια κινδυνευε να διαλυθει το μοτερ.εσυ τι θα επελεγες?δεν λεω οτι δεν ειναι πολλα τα 60,ειδικα χωρις αποδειξη,αλλα με αποδειξη ειναι καλη τιμη(τα 30 πανε στο κρατος,αν δεν το ξερεις.)

Αδερφέ μου έκανε ακριβώς 5 λεπτά, απόδειξη δεν έδωσε ήθελε και το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το "εκανε 5 λεπτα",ουτε καν να το σκεφτεστε.(ασε που σιγουρα δεν εκανε 5 λεπτα)δλδ αν ο μαστορας  ειναι γατονι,και κανει διαγνωση σε 3 λεπτα ή μονο απο την περιγραφη των συμπτωματων,δεν πρεπει να την πληρωθει στο ακεραιο?επιδη τα ζω και  σαν πελατης και σαν μαστορας,πλεον δεν παζαρευω.αν μπορω,τα κανω μονος.αν δεν μπορω,φωναζω εναν γνώστη,και πριν καν ερθει στον χωρο μου ζηταω τιμη εστω και στο περιπου(παντα ανευ αποδειξεως),και αν συμφωνω,δινω το οκ.αν οχι,ψαχνω αλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το "εκανε 5 λεπτα",ουτε καν να το σκεφτεστε.(ασε που σιγουρα δεν εκανε 5 λεπτα)δλδ αν ο μαστορας ειναι γατονι,και κανει διαγνωση σε 3 λεπτα ή μονο απο την περιγραφη των συμπτωματων,δεν πρεπει να την πληρωθει στο ακεραιο?επιδη τα ζω και σαν πελατης και σαν μαστορας,πλεον δεν παζαρευω.αν μπορω,τα κανω μονος.αν δεν μπορω,φωναζω εναν γνώστη,και πριν καν ερθει στον χωρο μου ζηταω τιμη εστω και στο περιπου(παντα ανευ αποδειξεως),και αν συμφωνω,δινω το οκ.αν οχι,ψαχνω αλλον.

Ούτε 5 λεπτά ρε συ, δεν έκανα καν παζάρι απλά είδα μετά στο ίντερνετ πόσο κάνουν τα ανταλλακτικά... Δηλαδή κλέφτης ήταν για εμένα, χωρίς απόδειξη κιόλας κλέβει τους πάντες. Πρέπει να πληρωθεί φυσιολογικά όχι να κλέψει. Στα 40 ευρώ θα ήταν μια χαρά χωρίς απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε 5 λεπτά ρε συ, δεν έκανα καν παζάρι απλά είδα μετά στο ίντερνετ πόσο κάνουν τα ανταλλακτικά... Δηλαδή κλέφτης ήταν για εμένα, χωρίς απόδειξη κιόλας κλέβει τους πάντες. Πρέπει να πληρωθεί φυσιολογικά όχι να κλέψει. Στα 40 ευρώ θα ήταν μια χαρά χωρίς απόδειξη.

ρε συ,ενα πενταλεπτο θελει να βγαλεις το πλυντηριο απο την θεση του,να λυσεις την πλατη και να βγαλεις το μοτερ.και περισοτερο.αν ο τυπας εκανε κυριολεκτικα 5  λεπτα,οχι 60,αλλα 160 επρεπε να του δωσεις.μαγος ηταν,οχι λεχτρολογος :devil:  :devil: ...............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ,ενα πενταλεπτο θελει να βγαλεις το πλυντηριο απο την θεση του,να λυσεις την πλατη και να βγαλεις το μοτερ.και περισοτερο.αν ο τυπας εκανε κυριολεκτικα 5 λεπτα,οχι 60,αλλα 160 επρεπε να του δωσεις.μαγος ηταν,οχι λεχτρολογος :devil: :devil: ...............

Από κάτω ήταν τα καρβουνακια, σήκωσα εγώ το πλυντήριο πλάγια δηλαδή, μπήκε από κάτω και τα εβαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ignis 10 χρονια καθε μερα και οχι μονο...το τιγκαρω γιατι ειναι μικρο (καθετη προσβαση) ακομα και παπλωμα βαζω (τριζει ο ιμαντασ οταν το παραφορτωνω) και δεν εχει κανει κιχ το αλανι. Απο  φιλο τεχνικο ακουσα για τα bekko οτι ειναι εξαιρετικα και σκυλια,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν παιδιά, αμφιταλλαντεύομαι σε δυό :

 

BOSCH WAK 20220 GR vs LG FH496TDAD

 

Το πρώτο είναι απλά Bosch, όπου ήταν η κατασκευάστρια στην οποία πίστευα. εδώ όμως μου λέτε πως πια η παραγωγή έχει πάει στα φθηνά χέρια Τουρκίας, άρα πάει η εγγύηση, άρα πάλι μπορεί να το κλαίω σε 7 χρόνια.

 

Το LG από την άλλη, δείχνει να είναι bestseller και απ' αυτά που διαβάζω στα user reviews τουλάχιστον είναι άψογο μέχρι και στο στέγνωμα - να μη θέλουμε και άπλωμα ρούχων.

 

Λέτε LG αντί για Bosch;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LG το πρότεινα μιας και το έχω κανά μήνα, αν και ελάχιστος χρόνος για να έχω άποψη, είναι άψογο μέχρι στιγμής.

 

Είναι πολύ οικονομικό, μάλιστα έχει ταμπελάκι που λέει ότι είναι 30% περισσότερο αποδοτικό σε σχέση με το κατώτερο όριο για πλυντήριο Α+++.

 

Ιδιαίτερα αθόρυβο, σε φάση που το βάζω να δουλέψει με το νυχτερινό ρεύμα κατά τις 05:00 το πρωί, και δεν το ακούω καθόλου. Βέβαια φοράω ωτασπίδες, αλλά ο λόγος που τις φοράω, είναι ότι στον ύπνο είμαι πολύ δύσκολος. Ακόμα και η ανάσα της κοπέλας μου δε μ' αφήνει να κοιμηθώ. Και αν ξυπνήσω, ακόμα και με ωτασπίδες δύσκολα ξανακοιμάμαι.

Συν ότι δεν έχω ακούσει παράπονα απ' τους από κάτω. Όχι ότι λέει και πολλά αυτό βέβαια. 

 

Τώρα για το στίψιμο/στέγνωμα, προσωπικά δεν το έχουμε δουλέψει στις 1400 στροφές, αλλά στις 800 (δεν έχει ενδιάμεση ρύθμιση), και δεν έχουμε παράπονο, αλλά νομίζω δε βγαίνουν και στεγνά (μία φορά έχω απλώσει :Ρ).

Δες μήπως εκείνοι που κάνουν λόγο για πολύ καλό στέγνωμα, το δουλεύουν στις 1400, κάτι που νομίζω δεν είναι καλό σε βάθος χρόνου για τα ρούχα aka γαριάζουν.

 

Κατά τ' άλλα παίζει να είναι πάρα πολύ καλό value for money.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κι η μαμά έχουμε bosch(εγώ ένα χρόνο. η μαμά μου 7 χρόνια), η αδερφή μου lg (όχι πολύ καιρό). Όλοι είμαστε ευχαριστημένοι. Πάντως ένας τεχνικός κάποτε μου είχε πει πως ειδικά για πλυντηρια ρούχων, να πάρω το πιο φθηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν παιδιά, αμφιταλλαντεύομαι σε δυό :

 

BOSCH WAK 20220 GR vs LG FH496TDAD

 

Το πρώτο είναι απλά Bosch, όπου ήταν η κατασκευάστρια στην οποία πίστευα. εδώ όμως μου λέτε πως πια η παραγωγή έχει πάει στα φθηνά χέρια Τουρκίας, άρα πάει η εγγύηση, άρα πάλι μπορεί να το κλαίω σε 7 χρόνια.

 

Το LG από την άλλη, δείχνει να είναι bestseller και απ' αυτά που διαβάζω στα user reviews τουλάχιστον είναι άψογο μέχρι και στο στέγνωμα - να μη θέλουμε και άπλωμα ρούχων.

 

Λέτε LG αντί για Bosch;

Η LG στην παγκόσμια αγορά είναι πρώτη σε πωλήσεις πλυντηρίων . Μεταξύ των 2 καλύτερο το LG σε απόδοση στο πλύσιμο και λειτουργίες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε 5 λεπτά ρε συ, δεν έκανα καν παζάρι απλά είδα μετά στο ίντερνετ πόσο κάνουν τα ανταλλακτικά... Δηλαδή κλέφτης ήταν για εμένα, χωρίς απόδειξη κιόλας κλέβει τους πάντες. Πρέπει να πληρωθεί φυσιολογικά όχι να κλέψει. Στα 40 ευρώ θα ήταν μια χαρά χωρίς απόδειξη.

 

Ας έκανε και 5 δευτερόλεπτα. Τις γνώσεις και την επένδυση που έχει κάνει (σε χρόνια εκμάθησης, σε εξοπλισμό, κλπ) για να μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα πληρώνεις, και όχι -όπως πιστεύεις- τον χρόνο του. Δεν πάνε όλα τα επαγγέλματα "με το μεροκάματο". Στον δικηγόρο τι θα πεις, "σάλιωσες ένα επικυρώσημο, έπαιξες και μια σφραγίδα, δηλαδή 2 δευτερόλεπτα, άρα πάρε 0,70€ για τα έξοδά σου και τα λέμε";

 

Στο θέμα της απόδειξης θα συμφωνήσω βέβαια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έκανε και 5 δευτερόλεπτα. Τις γνώσεις και την επένδυση που έχει κάνει (σε χρόνια εκμάθησης, σε εξοπλισμό, κλπ) για να μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα πληρώνεις, και όχι -όπως πιστεύεις- τον χρόνο του. Δεν πάνε όλα τα επαγγέλματα "με το μεροκάματο". Στον δικηγόρο τι θα πεις, "σάλιωσες ένα επικυρώσημο, έπαιξες και μια σφραγίδα, δηλαδή 2 δευτερόλεπτα, άρα πάρε 0,70€ για τα έξοδά σου και τα λέμε";

 

Στο θέμα της απόδειξης θα συμφωνήσω βέβαια.

ΟΚ κουκλε μου απλά μου πήρε πολλά αυτό είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...