Προς το περιεχόμενο

Paypal και μετατροπή συναλλάγματος (paypal ή τράπεζα;)


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, manzana είπε

Μια ερωτηση λιγο off topic, γιατι δεν αφορα το paypal, αλλα το συναλλαγμα, δεν βρηκα αλλο θεμα σχετικο για να ρωτησω εκει.

Η αδερφη μου φευγει για Ρουμανια. Τον 1ο μηνα μεχρι να πληρωθει απο την εταιρια της εκει σε τοπικο νομισμα, για τα πρωτα της εξοδα θα εχει καποια χρηματα σε ευρω στο λογαριασμο της, ομως τί ειναι καλυτερο? Να πληρωνει με την χρεωστικη της mastercard απο Εθνικη? Να αλλαξει ευρω σε lei πριν φυγει απο εδω και αν πού συμφερει καλυτερα, μεσω ανταλλακτηριου ή μεσω τραπεζης?

Εννοείται να πληρώνει με την καρτα της οπου και να παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Κατι ακομα αν γνωριζεται, αν θελησει να κανει αναληψη απο ατμ πρεπει να προσεξει κατι? Επιβαρυνεται και παλι με 1%?

Κι επειδη θελει να εχει μαζι της για οταν φτασει για μικροεξοδα χρηματα σε lei (20€-30€ οχι κανα τρελλο ποσο για να αγορασει πχ εισητηρια ΜΜΜ) συμφερει να αλλαξουμε σε τραπεζα ή σε ανταλλακτηριο?

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, και λογίζεται σαν αγορά σε ξένο νόμισμα. 

Η χρήση της συγκεκριμένης κάρτας στην καθημερινότητα (αναλήψεις, αγορές, φαγητό κλπ) θεωρούνται αγορές σε νόμισμα εκτός € και χρεώνονται.

Για την αλλαγή, συνιστώ αγορά lei σε τράπεζα για την αποφυγή οποιουδήποτε δυσάρεστου περιστατικού κλπ. 

Μην ξεχνάς ότι θα περάσει τουλάχιστον μήνας μέχρι να πληρωθεί σε τοπικό νόμισμα, οπότε πρέπει να σκεφτεί πως θα ζήσει αυτό το διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτον τον αρχικο μηνα σκεφτομαστε. Οκ, σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας, βοηθησαν πολυ!

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει και σε εσάς.

Χρησιμοποιώ το Paypal για πάνω από 10 χρόνια, και έχω επιλέξει τη μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η τράπεζα μου.

Παρατηρώ ότι μερικές φορές το Paypal αλλάζει αυτή τη ρύθμιση και από μόνο του κάνει αυτό την μετατροπή συναλλάγματος.

Μετά πρέπει πάλι να κάνω τη διαδικασία.

Μου το έχει κάνει 3 φορές και μάλιστα έχω αργήσει να το πάρω χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billys7 είπε

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει και σε εσάς.

Χρησιμοποιώ το Paypal για πάνω από 10 χρόνια, και έχω επιλέξει τη μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η τράπεζα μου.

Παρατηρώ ότι μερικές φορές το Paypal αλλάζει αυτή τη ρύθμιση και από μόνο του κάνει αυτό την μετατροπή συναλλάγματος.

Μετά πρέπει πάλι να κάνω τη διαδικασία.

Μου το έχει κάνει 3 φορές και μάλιστα έχω αργήσει να το πάρω χαμπάρι.

Τουλάχιστον δυο χρονια γίνεται αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπερα, ξεθαβω αυτο το θεμα διοτι σκοπευω να αγορασω ενα ρουχο αξιας 55 λιρων (62 ευρω στην σημερινη ισοτιμια). Επειδη ειμαι ψιλοασχετος θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα ο κανονας του να προτιμαμε να κανει την μετατροπη η καρτα και οχι το PayPal. Η ισοτιμια που μου βγαζει η PayPal στο checkout ειναι 65 ευρω  (3 ευρω παραπανω). Γνωριζουμε αν με συμφερει να κανει την μετατροπη η Πειραιως; Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση στο ερώτημά σου δεν μπορεί να είναι κανόνας, αφού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και κυρίως από την προμήθεια που χρεώνει η τράπεζα στις αγορές σε συνάλλαγμα, σε σχέση με την ισοτιμία που χρησιμοποιεί η paypal, εάν την έχεις αφήσει να κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος.

Μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια τη διαφορά, υπολογίζοντας, στη μια περίπτωση, το ποσό που προκύπτει με την ισοτιμία του οργανισμού που έχει εκδώσει την κάρτα σου (Visa/MasterCard), κατά την ημέρα της αγοράς, συν την προμήθεια της τράπεζας, και να το συγκρίνεις με εκείνο που προκύπτει με την (χειρότερη) ισοτιμία της Paypal, αν κάνει αυτή την μετατροπή.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, makfil είπε

Η απάντηση στο ερώτημά σου δεν μπορεί να είναι κανόνας, αφού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και κυρίως από την προμήθεια που χρεώνει η τράπεζα στις αγορές σε συνάλλαγμα, σε σχέση με την ισοτιμία που χρησιμοποιεί η paypal, εάν την έχεις αφήσει να κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος.

Μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια τη διαφορά, υπολογίζοντας, στη μια περίπτωση, το ποσό που προκύπτει με την ισοτιμία του οργανισμού που έχει εκδώσει την κάρτα σου (Visa/MasterCard), κατά την ημέρα της αγοράς, συν την προμήθεια της τράπεζας, και να το συγκρίνεις με εκείνο που προκύπτει με την (χειρότερη) ισοτιμία της Paypal, αν κάνει αυτή την μετατροπή.

Εγινε, σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Πρόσφατα λόγω κατάργησης της κάρτας AMEX και αντικατάστασής της από DINERS έκανα αγορά χρόνου ομιλίας cosmote 10€ με ισοτιμία  δολαρίου. Ωστόσο χρεώθηκα με 10,42 € από την Alpha. Πως θα κάνω ορισμό στις συναλλαγές της κάρτας  DINERS, € αντί δολαρίου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφεις αν βρίσκεσαι στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό και γιατί έκανες ανανέωση  με $.

Ανεξάρτητα από την ισοτιμία του συναλλάγματος, η Alpha, όπως και κάθε ελληνική τράπεζα,(εκτός της πιστωτικής της ΕΤΕ),  χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Δεν γράφεις αν βρίσκεσαι στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό και γιατί έκανες ανανέωση  με $.

Ανεξάρτητα από την ισοτιμία του συναλλάγματος, η Alpha, όπως και κάθε ελληνική τράπεζα,(εκτός της πιστωτικής της ΕΤΕ),  χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα. 

Βρίσκομαι στην Ελλάδα, και τώρα που το αναφέρεις πρέπει στην προσθήκη της κάρτας να είχε επιλογή νομίσματος. Τώρα μπορώ να κάνω την αλλαγή ή πρέπει να κάνω διαγραφή και προσθήκη της ίδιας κάρτας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο επέλεξες  $ ενώ η κάρτα σου είναι σε €.

Μπορείς να την αφαιρέσεις και να την προσθέσεις αργότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...