Προς το περιεχόμενο

Η Apple «θέλει να φτιάξει τη μέρα μας» στις 10 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείξε μου κάτι από τον ανταγωνισμό που να σου παρέχει μεγάλη αυτονομία αλλά ταυτόχρονα να είναι λεπτό, ελαφρύ, γρήγορο κλπ κλπ. (σε πραγματικές συνθήκες, όχι ονομαστικές)

Ειδικα στα tablets θα προσθετα εγω η διαφορα ειναι χαωδης σε ολα τα επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δείξε μου κάτι από τον ανταγωνισμό που να σου παρέχει μεγάλη αυτονομία αλλά ταυτόχρονα να είναι λεπτό, ελαφρύ, γρήγορο κλπ κλπ. (σε πραγματικές συνθήκες, όχι ονομαστικές)

Htc one, motorola x, lg g2 εχουν εξαιρετικη αυτονομια.

Ειδικα σε talk time το iphone υστερει σημαντικα, φθανει να εχει το μισο  ή ακομα κ το 1/3 της αυτονομιας των ανταγωνιστων.

 

http://www.anandtech.com/show/7251/lg-g2-and-msm8974-snapdragon-800-a-quick-look/3

 

57940.png

 

 

Πρεπει να βελτιωθει στον τομεα της αυτονομιας κ επειδη η apple γνωριζει οτι εχει μεινει πισω, θα ειναι πιστευω η πρωτη φορα που θα δωσει περισσοτερη βαση στην αυτονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Htc one, motorola x, lg g2 εχουν εξαιρετικη αυτονομια.

Ειδικα σε talk time το iphone υστερει σημαντικα, φθανει να εχει το μισο  ή ακομα κ το 1/3 της αυτονομιας των ανταγωνιστων.

 

http://www.anandtech.com/show/7251/lg-g2-and-msm8974-snapdragon-800-a-quick-look/3

 

57940.png

 

 

Πρεπει να βελτιωθει στον τομεα της αυτονομιας κ επειδη η apple γνωριζει οτι εχει μεινει πισω, θα ειναι πιστευω η πρωτη φορα που θα δωσει περισσοτερη βαση στην αυτονομια.

 

Καμία σχέση το One στην πράξη. Δοκιμασμένα πιο πίσω από το iphone5. Πάλι πέφτεις στο τριπάκι με τα γραφήματα. Οι χρόνοι για talk time δεν ανταποκρίνονται ποτέ στην καθημερινότητα μιας και έχεις και data, web, sync, music κλπ.

 

Γενικώς πάντως πάντα φροντίζει την αυτονομία η apple σε κάθε νέα συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία σχέση το One στην πράξη. Δοκιμασμένα πιο πίσω από το iphone5. Πάλι πέφτεις στο τριπάκι με τα γραφήματα. Οι χρόνοι για talk time δεν ανταποκρίνονται ποτέ στην καθημερινότητα μιας και έχεις και data, web, sync, music κλπ.

 

Γενικώς πάντως πάντα φροντίζει την αυτονομία η apple σε κάθε νέα συσκευή.

 

Μα για την πραξη μιλαω,δοκιμασμενα πραγματα, οχι τι λεει ενα fanboy κλπ.

 

 Και η πραξη περιλαμβανει κ ομιλια που ειναι βασικο σε ενα κινητο τηλεφωνο. Σε browsing υστερει συνηθως ο ανταγωνισμος(το g2 ειναι μπροστα βεβαια) λογω μεγαλυτερης κ καλυτερης οθονης , αλλα σε standby, talk time, music (οταν δηλαδη ειναι κλειστη η μεγαλη οθονη) ειναι μπροστα. Μερικες φορες ειναι πολυ μπροστα, οπως ειδαμε.

Και ειναι καπως να εχει μικροτερη αυτονομια ενα κινητο με μικρουλα και οχι τοσο ανετη για browsing οθονη.

 

Ειναι πισω η apple, ειδικα πχ σε σχεση με το g2 και γνωριζει οτι ειναι πισω , για αυτο πιστευω θα κανει πρωτη φορα κατι σημαντικο για την αυτονομια.

Λογικα δεν θα ειναι δυσκολο να βελτιωθει η αυτονομια , λογω της μικροτερης, υποδεεστερης κ αισθητα χαμηλοτερης αναλυσης οθονη που θα εχει το iphone 5s.

 

-------------------------------

 

http://www.engadget.com/2013/09/09/lg-g2-review/

 

Pros

Amazing battery life

Less holistically, in Engadget's HD video rundown, I managed a glorious (well, tortuous if you're in the middle of reviewing) 16 hours of playback on a single charge. Alongside the Moto X, perhaps this is a sign that we're finally crossing into a world of sensible smartphone batteries.

Στο engadget πιστευουν οτι το lg g2 μαζι με το moto x δειχνουν τον δρομο για κινητα με επιτελους σοβαρη αυτονομια. Μενει να τους αντιγραψει η apple. Το απογευμα θα δουμε.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση το One στην πράξη. Δοκιμασμένα πιο πίσω από το iphone5. Πάλι πέφτεις στο τριπάκι με τα γραφήματα. Οι χρόνοι για talk time δεν ανταποκρίνονται ποτέ στην καθημερινότητα μιας και έχεις και data, web, sync, music κλπ.

 

Γενικώς πάντως πάντα φροντίζει την αυτονομία η apple σε κάθε νέα συσκευή.

 

Παρέα μαζεμένη για μπιρόνια στο καινούριο σπίτι φίλου. Κάποιος αργοπορημένος τηλεφωνεί να ρωτήσει που είναι το σπίτι και ζητάει να του στείλουμε με mail τις συντεταγμένες για να τις περάσει στο googlemaps για να βρει την γειτονιά.

 

Όταν το έπιασα το iphone 5 στα χέρια μου η μπαταρία έγραφε 69%.

 

Δυσκολευόμασταν να βγάλουμε άκρη γιατί ο ιδιοκτήτης του iphone δεν είχε ξαναστείλει με αυτό τον τρόπο συντεταγμένες με email (και εγώ είμαι άσχετος γενικά με smarphones). Συνεχείς συνδέσεις και αποσυνδέσεις με On/Off το gps, αυτό έγινε κανα δεκαριά φορές, τελικά κάτι στείλαμε, μετά από είκοσι λεπτά, με διαδοχική χρήση λίγων λεπτών και αρκετά λεπτά αδράνειας του κινητού και η δουλειά έγινε.

 

Μετά βγάλαμε μερικές φωτογραφίες και περαστήκανε κάποια φίλτρα αποχρωματισμού, μετά πέρασε από όλα τα χέρια για να δούμε το αποτέλεσμα.

 

50 λεπτά χρήση όπως την περιέγραψα, η μπαταρία 0%, το κινητό έκλεισε, κανείς δεν είχε καλώδιο για να το φορτίσει, ο φίλος έμεινε χωρίς τηλέφωνο για τέσσερις ώρες.

 

Τα γραφήματα όντος δεν το περιγράφουν αυτό με την καμία.

 

ΥΓ. internet με 3g όχι με wifi, cosmote σήμα καμπάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να μην καταλήξουμε στα γνωστά, απλά χαμογελάω (στραβά) :P

 

Μόνο κάποιος που δεν έχει πραγματική επαφή με την αλλοπρόσαλλη κατανάλωση μπαταρίας σε ένα android τηλέφωνο, θα τα έγραφε όλα αυτά... 

 

Τώρα θα σας αφήσω γιατί έχω ετοιμασίες για το βραδυνό event. Α επίσης λέω φέτος να μην μπω στο τριπάκι να παρακολουθήσω το τι θα λέτε μετά την παρουσίαση. Βαριέμαι! :)

 

PS: Αυτό δεν προϋποθέτει και την ανοχή στο τρολλάρισμα όμως... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν πολλά κινητά android που την πίνουν την μπαταρία ποιο γρήγορα αλλά αυτό δεν κάνει το iphone συσκευή με καλή διαχείριση μπαταρίας, άλλο πράγμα είδα εγώ με τα μάτια μου και δεν το πίστευα, γιατί είπα του φίλου μου ότι κάποια μαλακία έχει κάνει ότι έχει ξεχάσει 3g, gps, wifi αναμένω συνέχεια αλλά μου είπε, όχι η μπαταρία πέφτει πολύ εύκολα.

 

Εγώ δεν θεωρώ υπερβολική την χρήση που κάναμε και είχα και τον κάτοχο του κινητού να μας κυνηγάει όλη την ώρα.

 

Αυτός το εφέ του πήγε να κάνει αλλά του ψόφησε το πουλί στο χέρι.

 

Πρόσεξε όμως μίλησες για την "καθημερινότητα", αυτή είναι η καθημερινότητα και δύστυχος εκπλήσσει και στεναχωρεί πολλούς παρόλο που δεν το παραδέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν πολλά κινητά android που την πίνουν την μπαταρία ποιο γρήγορα αλλά αυτό δεν κάνει το iphone συσκευή με καλή διαχείριση μπαταρίας, άλλο πράγμα είδα εγώ με τα μάτια μου και δεν το πίστευα, γιατί είπα του φίλου μου ότι κάποια μαλακία έχει κάνει ότι έχει ξεχάσει 3g, gps, wifi αναμένω συνέχεια αλλά μου είπε, όχι η μπαταρία πέφτει πολύ εύκολα.

 

Εγώ δεν θεωρώ υπερβολική την χρήση που κάναμε και είχα και τον κάτοχο του κινητού να μας κυνηγάει όλη την ώρα.

 

Αυτός το εφέ του πήγε να κάνει αλλά του ψόφησε το πουλί στο χέρι.

 

Πρόσεξε όμως μίλησες για την "καθημερινότητα", αυτή είναι η καθημερινότητα και δύστυχος εκπλήσσει και στεναχωρεί πολλούς παρόλο που δεν το παραδέχονται.

 

Αν δεν είχα προσωπική εμπειρία με το iphone 5 δεν θα μίλαγα καθόλου προφανώς! Αλλά επειδή το χρησιμοποιώ καθημερινά στη δουλεια μου και την καθημερινότητα γενικώς έχω άλλη εικόνα! Και η χρήση που κάνω έχει ΠΟΛΛΑ data (έλεγχος web streaming, άπειρα mails με sync συνεχώς, social media κλπ). Εννοείται όμως πως χρειάζομαι πολύ περισσότερη αυτονομία για όλα αυτά που κάνω. Και δεν μου το έδωσε αυτό κανένα android, το αντίθετο θα έλεγα.

 

Πάντως δεν θέλει και πολύ ψάξιμο για να διαπιστώσεις ποιο τηλέφωνο & λειτουργικό κάνει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας! Έχεις το iphone 5 που με 1440 μπαταρία σου δίνει 10 ώρες περίπου web browsing και έχεις το G2 με 3000 μπαταρία που σου δίνει 11 ώρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σοβαρά αντέχουν αυτά τα κινητά 10ωρα με ανοικτή οθόνη να χαζεύουν ίντερνετ;

 

Σε καμία περίπτωση! Όλοι αυτοί οι χρόνοι είναι ενδεικτικοί και κάτω από πολύ συγκεκριμένες συνθήκες. Απλά σαν μέτρο σύγκρισης τα κοιτάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν θέλει και πολύ ψάξιμο για να διαπιστώσεις ποιο τηλέφωνο & λειτουργικό κάνει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας! Έχεις το iphone 5 που με 1440 μπαταρία σου δίνει 10 ώρες περίπου web browsing και έχεις το G2 με 3000 μπαταρία που σου δίνει 11 ώρες!

Πάντως δεν θέλει και πολύ ψάξιμο για να διαπιστώσεις ποιο τηλέφωνο & λειτουργικό κάνει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας! Έχεις το iphone 5 που με 1440 μπαταρία σου δίνει μονο 8.7 ώρες περίπου talk time και έχεις το G2 με 3000 μπαταρία που σου δίνει 23.5 ώρες!

 

Mε διπλασια μπαταρια , σου δινει σχεδον τριπλασιο χρονο!

 

 

Αυτο ειναι σωστη διαχειριση ενεργειας, οπως θα ελεγε κ ενα fanboy που ξεχναει οτι το g2 εχει ~70% μεγαλυτερη οθονη, ειναι πολυ πιο γρηγορο και εχει 280% παραπανω pixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν θέλει και πολύ ψάξιμο για να διαπιστώσεις ποιο τηλέφωνο & λειτουργικό κάνει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας! Έχεις το iphone 5 που με 1440 μπαταρία σου δίνει 10 ώρες περίπου web browsing και έχεις το G2 με 3000 μπαταρία που σου δίνει 11 ώρες!

 

Σαν απόσπασμα από φυλλάδιο αρνητικής διαφήμισης ακούγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως δεν θέλει και πολύ ψάξιμο για να διαπιστώσεις ποιο τηλέφωνο & λειτουργικό κάνει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας! Έχεις το iphone 5 που με 1440 μπαταρία σου δίνει μονο 8.7 ώρες περίπου talk time και έχεις το G2 με 3000 μπαταρία που σου δίνει 23.5 ώρες!

 

Mε διπλασια μπαταρια , σου δινει σχεδον τριπλασιο χρονο!

Αυτο ειναι σωστη διαχειριση ενεργειας.

 

Μόνο εκεί που σε συμφέρει όμως! Τα υπόλοιπα γιατί δεν είναι τριπλάσια??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εκεί που σε συμφέρει όμως! Τα υπόλοιπα γιατί δεν είναι τριπλάσια??? :P

 

Ισως ξεχασες οτι το g2 εχει ~70% μεγαλυτερη οθονη, ειναι πολυ πιο γρηγορο και εχει 280% παραπανω pixel..

 

Ας ελπισουμε οτι το iphone 5s που θα ανακοινωθει με την μικρουλα του και υποδεεστερη οθονη του, χαμηλης αναλυσης,

θα καταφερει τουλαχιστον να ξεπερασει το g2 σε browsing.

Σε talk time (μιλαμε αλλωστε για κινητο) δεν το βλεπω να τα καταφερνει.

 

 

------

 

Οπως και να εχει, ο τομεας της αυτονομιας ειναι καπου που υστερει το iphone κ η apple το γνωριζει για αυτο πιστευω οτι στο iphone 5s θα δωσει μεγαλυτερη βαρυτητα στην αυτονομια σε σχεση με το παρελθον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ισως ξεχασες οτι το g2 εχει ~70% μεγαλυτερη οθονη, ειναι πολυ πιο γρηγορο και εχει 280% παραπανω pixel..

 

Και ταυτόχρονα όμως έχει και 3000 μπαταρία! Μάλλον δεν τους αφήνει και πολλά περιθώρια το android... :P Άρα αφού σε ενδιαφέρει περισσότερο η διάρκεια κλήσεων, δεν χρειάζεται να κουβαλάς όλο αυτό το πράγμα. Παίρνεις ένα ταπεινό τηλεφωνάκι με 100 ευρώ και σου βγάζει 2-3 μέρες κλήσεων... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...