Προς το περιεχόμενο

Η Apple «θέλει να φτιάξει τη μέρα μας» στις 10 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικα δε μου καιγεται καρφι αν καινοτομει ή οχι. Καλυτερος επεξεργαστης , καλυτερη καμερα και ενα καινουριο ios μου ειναι αρκετα ωστε να γυρισω στο σταθεροτερο λειτουργικο που θα μπορουσα να εχω!!!

 

Οσο για το "φθηνο", κατω απο 400ε δε προκειται να χει. Εδω αυτη τη στιγμη εχει 470ε, το s4 mini στα μεγαλα μαγαζια, ειναι δυνατον το apple να ναι φθηνοτερο? Δε Νομιζω Τακη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνεις τα 128; Αντιλαμβάνεσαι πόσο οπισθοδρομική είναι μια τέτοια άποψη; Επίσης, προσωπικά σου γεμίζω για πλάκα, ακόμη και τα 64GB, με τα πάντα όλα (μουσική, apps, αρχεία κλπ. Μακάρι να είχα και 500GB στο κινητό.

 

Για την αναγνώριση δακτυλικών αποτυπωμάτων, τι να πω. Δε μου αρέσει καθόλου.

Νομίζω έχεις χάσει λίγο τον μπούσουλα με τις έννοιες :P Eαν διάβασες το σχόλιό μου,τονίζω ότι η Apple έχει χάσει την καινοτομία,και ειδικά στο κομμάτι των Iphone!Δηλαδή εμένα σαν πελάτη της δεν με εντυπωσιάζουν τα 128Gb αλλά θα με εντυπωσίαζε το να καταφέρει πχ. να κρατήσει την μπαταρία ένα iphone για παραπάνω απο μία με μιάμιση μερα!!!!!Πιστεύω λοιπόν πως όλα αυτά είναι στάχτη στα μάτια των καταναλωτών και δεν αξίζουν το χιλιάρικο που θα έχει (Το λιγότερο) η έκδοση με τα 128Gb!

 

Εάν θέλεις τώρα κινητό με 500Gb σκληρό αλλά και ένα backround που να υποστηρίζει αυτόν τον σκληρό(μπαταρία,επεξεργαστής,RAM κτλ...)και θα είχες στις μέρες μας να τα δώσεις (και να σου φύγουν τρελά λεφτά)για να το αποκτήσεις μαγκιά σου!Αλλά εγώ στην θέση σου με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα ένα πολύυυ καλύτερο λαπτοπάκι που θα είχε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και ακόμα καλύτερη απόδοση ;) 

 

Θα πω το ποιο απλό αν το κινητό θα ήταν 4.8 5 ίντσες και θα δεχόταν ελεύθερα ότι αρχεία γουστάρω θα του έβαζα 5 6 full hd mkv και θα είχα γεμίσει και μνήμη και θα ειμουνα άρχοντα βλέποντας της ταινίες μου όταν ταξιδεύω μέχρι τώρα το κάνω με ένα 128 gb usb flash drive που το συνδέω με usb otg (έχω oppo find 5 32 gb και έχω ίσα ίσα 1gb free)

Φίλε όπως προείπα και στο άλλο παλικάρι,χάνεται η έννοια του "κινητού τηλεφώνου".Θέλεις ταινείες HD?Πάρε λαπτοπ ή Tablet στο ταξίδι σου!Δεν σου λέω,ο καθένας όπως βολεύεται αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω ταινίες στο κινητό μου διότι δεν μπορώ να είμαι σκυμμένος τουλάχιστον 2 ώρες σε μία οθόνη 4,5-5 ιντσών!

 

Sorry εσύ τρως πατατάκια και χρησιμοποιείς το iphone??

 

Sent from my iPad using Insomnia

Πιστεύω πως καταλαβαίνεις τον σαρκασμό που υπάρχει στην συγκεκριμένη πρόταση!Εγώ συγκεκριμένα είμαι τρελός με την καθαριότητα αλλά μην μου πεις ότι οι μισοί τουλάχιστον Ελληνες(και κάτοχοι Iphone) δεν έχουν κάνει κάτι παρόμοιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχεις χάσει λίγο τον μπούσουλα με τις έννοιες :P Eαν διάβασες το σχόλιό μου,τονίζω ότι η Apple έχει χάσει την καινοτομία,και ειδικά στο κομμάτι των Iphone!Δηλαδή εμένα σαν πελάτη της δεν με εντυπωσιάζουν τα 128Gb αλλά θα με εντυπωσίαζε το να καταφέρει πχ. να κρατήσει την μπαταρία ένα iphone για παραπάνω απο μία με μιάμιση μερα!!!!!Πιστεύω λοιπόν πως όλα αυτά είναι στάχτη στα μάτια των καταναλωτών και δεν αξίζουν το χιλιάρικο που θα έχει (Το λιγότερο) η έκδοση με τα 128Gb!

 

Εάν θέλεις τώρα κινητό με 500Gb σκληρό αλλά και ένα backround που να υποστηρίζει αυτόν τον σκληρό(μπαταρία,επεξεργαστής,RAM κτλ...)και θα είχες στις μέρες μας να τα δώσεις (και να σου φύγουν τρελά λεφτά)για να το αποκτήσεις μαγκιά σου!Αλλά εγώ στην θέση σου με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα ένα πολύυυ καλύτερο λαπτοπάκι που θα είχε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και ακόμα καλύτερη απόδοση ;)

 

..κι όμως ήσουν ξεκάθαρος στο μήνυμα σου ότι πρόβλημα σου είναι αν θα κάνεις χρήση της χωρητικότητας και όχι αν ο αριθμός αυτός καθαυτός είναι αποτέλεσμα καινοτόμο ή όχι. Δε μπέρδεψα καμία έννοια γιατί δεν υπήρχε έννοια εξαρχής να μπερδέψω.

 

Στη συνέχεια αναφέρεσαι στη καινοτομία ή όχι της ύπαρξης 128GB αλλά προσωπικά, και 1 TB να έδινε, δε θα ήταν καινοτομία εκτός κι αν μιλάμε για αποθηκευτικό μέσο τέτοιας τεχνολογίας που να περικλείει σε τόσο μικρό μέγεθος ταχύτητα ανάγνωσης/γραφής, μειωμένη κατανάλωση κλπ.

 

 

...κι ας μη ξεχνάμε ότι κανένα laptop δεν έχει απροβλημάτιστη λειτουργία OS, οθόνη αφής 4'' και να χωράει στη τσέπη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος καινοτομει ρε παιδια δηλαδη γιατι εχετε πλακα . Η samsung με το s4 η το android που ειναι ποιο open κ απο τα σπιτια της φυλης. Δηλαδη το s4 καινοτομει με το να κουνας τα χερια σου σαν το κουλο κ να αλλαζουν οι φωτο η με το να κουνας το κεφαλι σου κ να σκρολαρει γιατι τα ματια που αναφερανε δεν παιζει. Μηπως καινοτομει σε επεξεργαστη ρε παιδες γιατι εγω που εχω κ τα δυο δεν βλεπω το android να ξεσερνει ουτε με δεκα πυρηνες, ασε που πληρωνεις το s4 για 16αρι κ ερχεται kinder εκπληξη με 8.99 gb ελευθερα. Οσο για θεμματα ασφαλειας μην συζητησουμε για την apple κ το android καλυτερα γιατι το android οποιος ξερει στο ξεσκονιζει στο δευτερολεπτο . Λοιπον ολοι εχουμε αποψεις κ εγω προσωπικα πιστευω οτι καλα κανει η apple κ κραταει το μεγεθος της κ το iphone ακομα λεγεται τηλεφωνο. Οσο για τα 128gb οποιος τα χρειαζεται ας το αγορασει εσεις που δεν γεμιζεται το 16 τη στεναχωριεστε παλι 16 αγοραστε. Το θεμα του δακτυλικου αποτυποματος μην βιαζεσται να το κατακρινεται η πορια θα δειξει οτι ολοι μας πλεων δεν θα χρειαζομαστε κωδικους για αγορες sites κ ενεργοποιησης ολα θα γινουν ποιο ασφαλες κ ποιο απλοποιημενα στην χρηση. Εγω ψηφιζω λοιπον apple κ για μια αλλη χρονια με iphone 5s που απο συναρμογη κ ποιοτητα δεν θελει συζητηση κ που στο τελος κ να βαρεθω θα το πουλησω λιγο ποιο κατω απο την τιμη που το πηρα ακομα κ εξι μηνες μετα . Οχι σαν το s4 που το πληρωσαμε 739€ κ τωρα δεν πουλιεται ουτε 400€ καινοτομια Samsung κ αυτο.

Το ότι είναι φουλ open για μένα είναι το καλύτερο γιατί το στήνω όπως θέλω. Όποιος ξέρει μπορεί να γράψει και λογισμικό για τους πυρήνες του. Αλλιώς περνάει μια custom rom και πετάει το κινητό..

 

Δεν είναι και Η καινοτομία οι αισθητήρες κίνησης σωστά αλλά κάτι είναι κι αυτό. Κάτι σου δίνει.Τουλάχιστον θα μπορείς να σηκώνεις το κινητό στην παραλία άνετα..

 

Αν είδες εσύ S4 να σέρνει και με 10 πυρήνες μάλλον είσαι προκατειλημμένος..

 

Όσο για τα GB, γιαυτό σου δίνει δυνατότητα SD card και βάλε όσα θέλεις. Όχι να πρέπει να πληρώσεις 1000+ για τα 64 και τα 128GB της apple. Λες και θα  γεμίσεις ταινίες FULL HD και θα τις δεις που; Στην 4άρα οθόνη του iPhone. Σαν να σου λέω ότι θα κάνω με παπάκι τον γύρο της Ιταλίας. Όχι ότι δε γίνεται. 

 

Η Apple καινοτόμησε με το iPhone αλλά έχασε τον δρόμο της δυστυχώς και τώρα ακολουθεί..κινήσεις εντυπωσιασμού και μόνο. Άκου εκεί δακτυλικό αποτύπωμα. Τραγικό. Σαν το σπαθί του star wars που φώτιζε και σαν μικρά παιδιά το θέλαμε όλοι. 

 

Το θέμα είναι για μένα το VALUE FOR MONEY και τίποτα άλλο. Μέχρι και Apple fan σελίδες κράζουν. Τι άλλο;; 2014 έχουμε σε λίγο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κι όμως ήσουν ξεκάθαρος στο μήνυμα σου ότι πρόβλημα σου είναι αν θα κάνεις χρήση της χωρητικότητας και όχι αν ο αριθμός αυτός καθαυτός είναι αποτέλεσμα καινοτόμο ή όχι. Δε μπέρδεψα καμία έννοια γιατί δεν υπήρχε έννοια εξαρχής να μπερδέψω.

 

Στη συνέχεια αναφέρεσαι στη καινοτομία ή όχι της ύπαρξης 128GB αλλά προσωπικά, και 1 TB να έδινε, δε θα ήταν καινοτομία εκτός κι αν μιλάμε για αποθηκευτικό μέσο τέτοιας τεχνολογίας που να περικλείει σε τόσο μικρό μέγεθος ταχύτητα ανάγνωσης/γραφής, μειωμένη κατανάλωση κλπ.

 

 

...κι ας μη ξεχνάμε ότι κανένα laptop δεν έχει απροβλημάτιστη λειτουργία OS, οθόνη αφής 4'' και να χωράει στη τσέπη :P

Την έννοια της οπισθοδρομικότητας εννοώ!Το ότι σαν καταναλωτής που θέλω ένα κινητό τηλέφωνο με καλές αποδόσεις και όχι έναν σκληρό δίσκο που να μου τελειώνει την μπαταρία σε 4-5 ώρες είναι θέμα λογικής και όχι οπισθοδρομικότητας!Από εκεί και πέρα,κατά την γνώμη μου χάνεται η έννοια του "κινητού τηλεφώνου"!!

 

Το ξέρω γιαυτό και ακριβώς αγοράζουμε Iphone αλλά με τα χαρακτηριστικά που σου προείπα για να λειτουργήσει απροβλημάτιστα ο σκληρός που θέλεις και να αξίζει και η σχέση τιμής-απόδωσης το μυαλό μου μπορεί να πάει μόνο σε λάπτοπ,άααντε και σε κανένα μελλοντικό tablet με μεγάλη χωρητικότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν είδες εσύ S4 να σέρνει και με 10 πυρήνες μάλλον είσαι προκατειλημμένος..

 

 

 

Αυτό θα έλειπε, μετά από 4 χρόνια να μη μπορέσουν να βγάλουν κινητό που δεν σέρνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα του χρονου θα βαλουν ραδιο ή sd card ή θα ξαναβαλει γυαλινο καπακι και ξαφνικα θα γινει το καλυτερο κινητο γιατι θα τους βολευει ολους..

nickelodeon, on 04 Sept 2013 - 10:25 AM, said:
Ο ανταγωνισμός παρουσίασε τεχνολογία που ενεργοποιείς με τη φωνή σου το κινητό ενώ είναι απενεργοποιημένο.
Ο ανταγωνισμός έβγαλε τεχνολογία που δεν σβήνει η οθόνη όσο την κοιτάς.
Ο Ανταγωνισμός έβγαλε τεχνολογία που ενεργοποιεί μόνο μερικά pixel της οθόνης χωρίς να χρειάζεται να ανάψει όλη η οθόνη για να δεις πχ την ώρα, τεχνολογία που εξοικονομεί ενεργεια.
Ο ανταγωνισμός παρουσίασε φωτογραφική μηχανή 41 megapixel που βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες.

για το 1ο ποιο εννοεις το μοτορολα?
για το 3 εννοεις τα galaxy με την flip θηκη?

original-610x453.jpg

εφοσον οι περισσοτεροι με τα ιφονε δεν εχουν δει ανδροιντ τοτε ναι τα παραπανω θα τους φανουν πολυ καλα update.

@tommacgr τωρα τι συζητας αν παιρνουν trojan ή οχι?!

αν εχεις s4 και κολλαει τοτε προφανως εχεις θεμα μονο εσυ.τωρα για την χωρητικοτητα οι εξτρα καινοτομιες καταλαμβανουν χωρο αλλα σου βαλαν sd card.εγω θα την κατηγορω μονο για τις 10+εκδοσεις που βγαλε και για τις τιμες που πεσαν μεσα στο 2μηνο.Επιπλεον  το γελοιο πλαστικο απο πισω ειναι ενα θεμα(ποιοτητα) αλλα δεινεις ενα 5ε και το αλλαζεις οποτε χαλαει(ειρωνια);P

 

υ.γ. δεν δεινω δεκαρα για καμμια εταιρεια...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Όντος το θέμα με την καινοτομία, και το κράξιμο που τρώει η  Αpple είναι τραγικό. 

Εάν το δούμε λίγο αλλιώς: Η τελευταία μεγάλη καινοτομία ήταν το retina Display. To 2010 δηλαδή. Από τότε περιμένουν όλοι κάτι καινούριο κάτι τρελό. Το SIRI είναι καταπληκτικό. Δυστυχώς δεν λειτουργεί στα ελληνικά (είμαι τυχερός που το δουλεύω στα Γερμανικά, αλλά πάλι λείπουν πολλές δυνατότητες εδώ στην Ελλάδα). Αυτά από μεριά APPLE. 

 

O Ανταγωνισμός τι κάνει; Τι έβγαλε για να ξεχωρίσει; Κινητό με 8 inch?  Αυτό θεωρείτε καινοτομία; 

 

Έβγαλε κινητό με Full HD οθόνη, 4Κ εγγραφή βίντεο, Ασύλληπτες ψηφιακές κάμερες, αλουμινένιες κατασκευές πολύ πριν την apple, πολλαπλούς πυρήνες επίσης πριν από την apple, native DLNA, 2 εφαρμογές παράλληλα στην οθόνη και πολλά άλλα. Τώρα βέβαια αν εσένα σε καλύπτει το iPhone, ok, αλλά μην προσπαθούμε να τετραγωνίσουμε τον κύκλο.

Απομένει να δούμε που θα "κάτσει" ως τιμή το 5C (γύρω στα 500 πιστεύω). Πραγματική καινοτομία από την Apple θα δούμε μάλλον στο iPhone 6 ή στο iwatch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα του χρονου θα βαλουν ραδιο ή sd card ή θα ξαναβαλει γυαλινο καπακι και ξαφνικα θα γινει το καλυτερο κινητο γιατι θα τους βολευει ολους..

για το 1ο ποιο εννοεις το μοτορολα?

για το 3 εννοεις τα galaxy με την flip θηκη?

original-610x453.jpg

 

 

Χαχαχαχαχα δείξε και της φωτογραφίες του IOS 4 & 6 σε σχέση με αυτά, και με το Android τότε :)

 

Έβγαλε κινητό με Full HD οθόνη, 4Κ εγγραφή βίντεο, Ασύλληπτες ψηφιακές κάμερες, αλουμινένιες κατασκευές πολύ πριν την apple, πολλαπλούς πυρήνες επίσης πριν από την apple, native DLNA, 2 εφαρμογές παράλληλα στην οθόνη και πολλά άλλα. Τώρα βέβαια αν εσένα σε καλύπτει το iPhone, ok, αλλά μην προσπαθούμε να τετραγωνίσουμε τον κύκλο.

Απομένει να δούμε που θα "κάτσει" ως τιμή το 5C (γύρω στα 500 πιστεύω). Πραγματική καινοτομία από την Apple θα δούμε μάλλον στο iPhone 6 ή στο iwatch

Το θέμα είναι, ο ανταγωνισμός της Apple βγάζει 10 μοντέλα το χρόνο. Και τα βάζει όλα με μικρές διαφορές για να πουλήσει! Nα στην φωτογραφική, Full HD (ΟΟΟΟΟ στης 4"- 5" είναι ότι πρέπει...) - 4Κ Βίντεο - BRAVO, γιατί όλοι έχουμε 4Κ TVs... - Αλλά ΟΚ - Το θέμα είναι, ότι τα βάλανε... και ξανά λέω - ΩΡΑΙΑ στην θεωρία ακούγονται καταπληκτικά - Λειτουργικότητα δεν βλέπω :).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λειτουργικότητα δεν βλέπω :).

 

τόσα χρόνια δηλαδή βλέπεις λειτουργικότητα χωρίς ένα notification center της προκοπής ή τη βλέπεις μη μπορώντας να αλλάξεις το πληκτρολόγιο σου και να βάλεις ένα σαν το swype για να γράφεις ταχύτατα σαν άνθρωπος

 

ή μήπως τη βλέπεις στο itunes..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειρωνία ειναι ότι τον όρο καινοτομία ως ιδιαίτερο χαρακτηριστικό μιας εταιρίας, από την σχεδίαση προιόντων ως το μαρκετινγκ, τον εισήγαγε η ίδια η apple την τελευταία δεκαετία. Πριν οι εταιρίες επιθυμούσαν να εμφανίζονται ως σοβαρές, στιβαρές, αξιόπιστες ή ακόμα και φθηνές. Τα τελευταία χρόνια παλεύουν να εμφανιστούν όλοι ως καινοτόμοι. Με μερικές φορές κωμικά αποτελέσματα, οπως τα "καινοτομικά" vaporware της υπέρσυντηρητικής microsoft (το project courier το θυμάται κανεις;!)

Υπάρχει πιθανότητα πάντως η apple να πέσει θύμα του ιδιου του όρου που εισήγαγε, αφου πλέον φαίνεται ότι αδυνατει να καινοτομίσει. Για πολλούς λόγους (απώλεια τζομπς και γιγαντιαια αυξηση μεγέθους να ειναι οι σημαντικότεροι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειρωνία ειναι ότι τον όρο καινοτομία ως ιδιαίτερο χαρακτηριστικό μιας εταιρίας, από την σχεδίαση προιόντων ως το μαρκετινγκ, τον εισήγαγε η ίδια η apple την τελευταία δεκαετία. Πριν οι εταιρίες επιθυμούσαν να εμφανίζονται ως σοβαρές, στιβαρές, αξιόπιστες ή ακόμα και φθηνές. Τα τελευταία χρόνια παλεύουν να εμφανιστούν όλοι ως καινοτόμοι. Με μερικές φορές κωμικά αποτελέσματα, οπως τα "καινοτομικά" vaporware της υπέρσυντηρητικής microsoft (το project courier το θυμάται κανεις;!)

Υπάρχει πιθανότητα πάντως η apple να πέσει θύμα του ιδιου του όρου που εισήγαγε, αφου πλέον φαίνεται ότι αδυνατει να καινοτομίσει. Για πολλούς λόγους (απώλεια τζομπς και γιγαντιαια αυξηση μεγέθους να ειναι οι σημαντικότεροι)

Γιγαντιαία αύξηση μεγέθους;! Πού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...