Προς το περιεχόμενο

Η Apple «θέλει να φτιάξει τη μέρα μας» στις 10 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας λένε ότι θέλουν, όταν το δείξουν πλαστικό θα είναι

 

Και κανείς δεν περιμένει να κάνει 250 ευρώ! 450-500 στην Ελλάδα υπολογίζω

Πολλα λες νομιζω στα 350 θα παει για να κτυπησει την midrange κατηγορια του Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Το θέμα είναι, ο ανταγωνισμός της Apple βγάζει 10 μοντέλα το χρόνο. Και τα βάζει όλα με μικρές διαφορές για να πουλήσει! Nα στην φωτογραφική, Full HD (ΟΟΟΟΟ στης 4"- 5" είναι ότι πρέπει...) - 4Κ Βίντεο - BRAVO, γιατί όλοι έχουμε 4Κ TVs... - Αλλά ΟΚ - Το θέμα είναι, ότι τα βάλανε... και ξανά λέω - ΩΡΑΙΑ στην θεωρία ακούγονται καταπληκτικά - Λειτουργικότητα δεν βλέπω :).

 

Αφού είσαι μικρός κατεργαράκος και απομόνωσες 2 περιπτώσεις :P Είχε τρομερή διαφορά στην λειτουργικότητα η Retina 960x640 από το 840x480 στις 3.5"; Σε μένα όχι, σε σένα ναι, άλλος δεν ενδιαφέρθηκε καν...

Η λειτουργικότητα είναι υποκειμενική και έχει διαφορετικό αντίκτυπο στον καθένα. Όσο υπάρχει ανταγωνισμός τα πράγματα προχωρούν. Ελπίζω το 5C να έχει asus ( :P ) στο μανίκι, ώστε να δοθεί έμφαση και στα mid-range κινητά στο Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έννοια της οπισθοδρομικότητας εννοώ!Το ότι σαν καταναλωτής που θέλω ένα κινητό τηλέφωνο με καλές αποδόσεις και όχι έναν σκληρό δίσκο που να μου τελειώνει την μπαταρία σε 4-5 ώρες είναι θέμα λογικής και όχι οπισθοδρομικότητας!Από εκεί και πέρα,κατά την γνώμη μου χάνεται η έννοια του "κινητού τηλεφώνου"!!

 

Το ξέρω γιαυτό και ακριβώς αγοράζουμε Iphone αλλά με τα χαρακτηριστικά που σου προείπα για να λειτουργήσει απροβλημάτιστα ο σκληρός που θέλεις και να αξίζει και η σχέση τιμής-απόδωσης το μυαλό μου μπορεί να πάει μόνο σε λάπτοπ,άααντε και σε κανένα μελλοντικό tablet με μεγάλη χωρητικότητα!

Γιατί σε τρομάζει η ύπαρξη μεγάλου HDD; Μονάχα καλο ειναι και προφανώς καμια εταιρία δε πρόκειται να εισάγει υψηλή χωρητικότητα στις συσκευές της χωρίς να έχει λύσει όλα τα θέματα που μια τέτοια κίνηση φέρνει, όπως η αυτονομία.

 

Τώρα, η έννοια του κινητού τηλεφώνου έχει χαθεί για μένα από εποχής Nokia και Symbian OS όπου εισήχθησαν κι άλλες δυνατότητες εκτός από τις κλήσεις και τα εικονομηνύματα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι που θα βγει πιστευω το φθηνο iphone.Θα μπει σε μια αγορα που δεν υπαρχει σχεδον καθολου,οποτε ο ανταγωνισμος εκτος του οτι θα βελτιωσει τις συσκευες του,θα μειωσει και τις τιμες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 16GB δεν φτάνουν σε καμια περιπτωση.

Εγω προσωπικά τα είχα γεμισει σε εναν μηνα χωρις υπερβολες, με περισσότερη χρήση μνήμης τα βίντεο απο την κάμερα.

Αν πεις και να του φορτωσεις φουλ μουσικη, η και ταινιες... Εκει θες 64GB το λιγότερο.

Οπότε το οτι τα 128GB είναι περιττά το λενε μαλλον αυτοί που παίρνουν iPhone για να λένε οτι εχουν "iPhone".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι φουλ open για μένα είναι το καλύτερο γιατί το στήνω όπως θέλω. Όποιος ξέρει μπορεί να γράψει και λογισμικό για τους πυρήνες του. Αλλιώς περνάει μια custom rom και πετάει το κινητό..

 

Δεν είναι και Η καινοτομία οι αισθητήρες κίνησης σωστά αλλά κάτι είναι κι αυτό. Κάτι σου δίνει.Τουλάχιστον θα μπορείς να σηκώνεις το κινητό στην παραλία άνετα..

 

Αν είδες εσύ S4 να σέρνει και με 10 πυρήνες μάλλον είσαι προκατειλημμένος..

 

Όσο για τα GB, γιαυτό σου δίνει δυνατότητα SD card και βάλε όσα θέλεις. Όχι να πρέπει να πληρώσεις 1000+ για τα 64 και τα 128GB της apple. Λες και θα  γεμίσεις ταινίες FULL HD και θα τις δεις που; Στην 4άρα οθόνη του iPhone. Σαν να σου λέω ότι θα κάνω με παπάκι τον γύρο της Ιταλίας. Όχι ότι δε γίνεται. 

 

Η Apple καινοτόμησε με το iPhone αλλά έχασε τον δρόμο της δυστυχώς και τώρα ακολουθεί..κινήσεις εντυπωσιασμού και μόνο. Άκου εκεί δακτυλικό αποτύπωμα. Τραγικό. Σαν το σπαθί του star wars που φώτιζε και σαν μικρά παιδιά το θέλαμε όλοι. 

 

Το θέμα είναι για μένα το VALUE FOR MONEY και τίποτα άλλο. Μέχρι και Apple fan σελίδες κράζουν. Τι άλλο;; 2014 έχουμε σε λίγο..

 

Φιλε μου το οτι ειναι Full Open ισως ειναι οντως για εσενα γιατι πολυ κοσμος θελει να κανει κατι σωστα κ με ασφαλεια κ το android δεν κανει τιποτα απο τα δυο. Γιατι αλλωστε να πληρωσω 739 ευρω κ να χρειαστει να ρουταρο την καινουρια συσκευη μου κ γιατι επισης πρεπει να το ρουταρο για να μπορεσω να εγκαταστησω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης γιατι η βασικη μνημη εξαφανιστηκε απο το unboxing. 

 

Προκατελειμενος δεν ειμαι αφου εχω ειδη κανει 2 recovery κ εγκατασταση απο την αρχη λογο κολληματος του s4 τους τελευταιους 3 μηνες . Και πιστεψε με λογο δουλειας εχω δει πανω απο 10 κομματια φιλων που κανουν τα ιδια. 

 

Ο αισθητηρας κινησης στην παραλια θα σε βοηθουσε οντως αν μπορουσες να δεις κατω απο των ηλιο ποιος σε καλει στο S4 για να απαντησεις αλλα δυστυχως στοη ηλιο το τηλεφωνο ειναι τοσο αδυνατον να δουλευτει κ να δεις με ακριβεια τις λεπτομερειες. 

 

Φιλε μου απο τα 739 ευρω μεχρι τα 1000 ευρω για τα 128 gb εγω θα πληρωσω την διαφορα γιατι θα παρω ποιοτητα κατασκευης κ οχι πλαστικο νερομπουκαλο με μεγαλη οθονη γιατι αλλωστε για την apple λεμε,  αλλα αυτος που εχει χασει το νοημα κανοντας κινησης εντυπωσιασμου ειναι η samsung που καθε μηνα βγαζει πλαστικα προιντα  με μεγαλυτερη οθονη απλα .

 

Μην ξεχναμε οτι χαρη στην apple ζουμε τεχνολογια στις μερες μας κ χωρις αυτους ακομα θα δουλεβαμε resisitive οθονες . Ολοι γινανε καλυτεροι χαρη στην apple παιδια κ μακαρι να βρεθει πραγματικα μια εταιρεια που θα μας εντυπωσιασει μες στον χρονο αυτο οπως η apple. 

 

Για αυτους που θελουνε να κανουνε κατι απλα γρηγορα κ σωστα το IPHONE ειναι το ιδανικο γιατι οτι κανει απλα το κανει καλα . Για το android πραγματικα θλιβομαι που δεν κραταει το επιπεδο σοβαροτητας εστω κ στην μεση του ανταγωνισμου. Δεν ειναι σωστο πραγματικα να βλεπω παιδακια 14 χρονων να μπαινουν στο playstore κ να κατεβαζουν εφαρμογες οπως large joint και να κανουν υποτιθεμενο μαυρο για πλακα στο κινητο τους . Ημαρτον ας σοβαρευτουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό που λέω συνέχεια σε φίλους μου είναι ότι πραγματικές πωλήσεις συσκευών και λογισμικού θα βλέπαμε μόνο αν τα λογισμικά ήταν free, π.χ. να πάρω ένα iphone και να βάλω android, να πάρω ένα s4 (ένα από τα καλυτερα αndroid) και να του βάλω ios, εγώ πιστεύω εκεί θα βλέπαμε πραγματικές πωλήσεις συσκευων, και πραγματική ζήτηση λογισμικού, και εκεί επίσης θα βλέπαμε τα πραγματικά fashion victims που αγοράζουν iphone επείδη "δεν κολάει το ios" ή επειδη είναι καλύτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν η Apple χαλάσει και αρχίζει να βγάζει κατώτερα ποιοτικά προϊόντα, πιστεύω θα είναι το μεγαλύτερο λάθος που θα μπορούσε να κάνει... Ο χρόνος θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...