Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να τρυπήσω κολόνα?


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, Myname55555 said:

Καλημέρα μιας και υπάρχει σχετικό θέμα,  γράφω εδώ μήπως μπορεί να δώσει κάνεις συμβουλή.

Πήρα ένα κλιματιστικό από πλαίσιο μέσω του προγράμματος εξοικονομώ αλλάζω συσκευή, συμπεριλαμβανόμενου δωρεάν εγκατάστασης.

Ήρθαν οι τεχνικοί, είδαν τον χώρο και βρήκαν οριζόντια και κάθετα κολώνα ( το καινούργιο κλιματιστικό θα εγκατασταθεί σε διαφορετικό δωμάτιο από αυτό που βρίσκεται το παλιό κλιματιστικό που θα ανακυκλωθεί), μου λένε οι τεχνικοί ότι έχουν εντολή από το πλαίσιο και δεν πειράζουν κολώνα, όποτε θα πρέπει να φέρω έναν άνθρωπο να ανοίξει την τρύπα και να τους ξανά καλέσω.

Επειδή είχαμε κάνει πρόσφατα κάποιες εργασίες σπίτι, είχα επικοινωνία με τον πολιτικό μηχανικό που συνεργαζομουν και τον ρώτησαν σχετικά και ήταν κάθετος η κολώνα να μην πειραχθει για κανέναν λόγο.

Όποτε είμαι εγώ δέκα μερες πριν λήξει το voucher με δύο τεχνικούς που δεν φαίνονταν καθόλου έμπειροι να μου λένε ότι δεν υπάρχει αλλος τρόπος εγκατάστασης και έναν πολιτικό μηχανικό να είναι κάθετος να βρούν άλλη λύση αλλά η κολώνα να μην ακουμπηθει, έμπλεξα.

Συγνώμη για το σεντόνι.

Κολωνα και δοκαρι δεν πειραζουμε ποτε.Σκεψου οτι το κλιματιστικο για να μπει θελει 4-5 τρυπες για να στηριχτει η "πλατη" που θα κρεμαστει η εσωτερικη μοναδα συν 1 μεγαλουτσικη τρυπα για να περασουν οι σωληνωσεις για την εξωτερικη μοναδα,ο μονος τροπος για να κανεις τη δουλεια σου ειναι να αλλαξεις σημειο εγκαταστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Myname55555 είπε

Καλημέρα μιας και υπάρχει σχετικό θέμα,  γράφω εδώ μήπως μπορεί να δώσει κάνεις συμβουλή.

Πήρα ένα κλιματιστικό από πλαίσιο μέσω του προγράμματος εξοικονομώ αλλάζω συσκευή, συμπεριλαμβανόμενου δωρεάν εγκατάστασης.

Ήρθαν οι τεχνικοί, είδαν τον χώρο και βρήκαν οριζόντια και κάθετα κολώνα ( το καινούργιο κλιματιστικό θα εγκατασταθεί σε διαφορετικό δωμάτιο από αυτό που βρίσκεται το παλιό κλιματιστικό που θα ανακυκλωθεί), μου λένε οι τεχνικοί ότι έχουν εντολή από το πλαίσιο και δεν πειράζουν κολώνα, όποτε θα πρέπει να φέρω έναν άνθρωπο να ανοίξει την τρύπα και να τους ξανά καλέσω.

Επειδή είχαμε κάνει πρόσφατα κάποιες εργασίες σπίτι, είχα επικοινωνία με τον πολιτικό μηχανικό που συνεργαζομουν και τον ρώτησαν σχετικά και ήταν κάθετος η κολώνα να μην πειραχθει για κανέναν λόγο.

Όποτε είμαι εγώ δέκα μερες πριν λήξει το voucher με δύο τεχνικούς που δεν φαίνονταν καθόλου έμπειροι να μου λένε ότι δεν υπάρχει αλλος τρόπος εγκατάστασης και έναν πολιτικό μηχανικό να είναι κάθετος να βρούν άλλη λύση αλλά η κολώνα να μην ακουμπηθει, έμπλεξα.

Συγνώμη για το σεντόνι.

Κολώνες και δοκάρια ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ. Καλά σου είπαν και οι 2. Τωρα τι ακριβως ψάχνεις?

Να σου πουμε δεν πειράζει? Δεν χαλάει η στατικότητα του κτιρίου και ότι τα λένε μονο κ μόνο γιατί δεν σε συμπαθούν?

Αν μένεις σε πολυκατοικία να είσαι σίγουρος ότι αργά ή γρήγορα θα το μάθουν. Για συζήτησε το με τους υπολοίπους της πολυκατοικίας, να δω κατι που θελω. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παρόμοια περίπτωση στο σπίτι των γονιών μου, αναγκαστήκαμε να βάλουμε τη μια εξωτερική μονάδα μέσα στο μπαλκόνι χαμηλά. Ευτυχώς είχαν ένα τραπέζι που το καλύπτει κάπως.

Εξαρτάται από τους χώρους που έχεις αλλά πρέπει να βρουν κάποια άλλη λύση.  Είτε να το κρεμάσουν κάπως είτε να βάλουν μεγαλύτερη επέκταση των σωληνώσεων.

Αυτοί μάλλον ψάχνουν εύκολη λύση και γι' αυτό σου έριξαν την ευθύνη.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Myname55555 said:

Καλημέρα μιας και υπάρχει σχετικό θέμα,  γράφω εδώ μήπως μπορεί να δώσει κάνεις συμβουλή.

Πήρα ένα κλιματιστικό από πλαίσιο μέσω του προγράμματος εξοικονομώ αλλάζω συσκευή, συμπεριλαμβανόμενου δωρεάν εγκατάστασης.

Ήρθαν οι τεχνικοί, είδαν τον χώρο και βρήκαν οριζόντια και κάθετα κολώνα ( το καινούργιο κλιματιστικό θα εγκατασταθεί σε διαφορετικό δωμάτιο από αυτό που βρίσκεται το παλιό κλιματιστικό που θα ανακυκλωθεί), μου λένε οι τεχνικοί ότι έχουν εντολή από το πλαίσιο και δεν πειράζουν κολώνα, όποτε θα πρέπει να φέρω έναν άνθρωπο να ανοίξει την τρύπα και να τους ξανά καλέσω.

Επειδή είχαμε κάνει πρόσφατα κάποιες εργασίες σπίτι, είχα επικοινωνία με τον πολιτικό μηχανικό που συνεργαζομουν και τον ρώτησαν σχετικά και ήταν κάθετος η κολώνα να μην πειραχθει για κανέναν λόγο.

Όποτε είμαι εγώ δέκα μερες πριν λήξει το voucher με δύο τεχνικούς που δεν φαίνονταν καθόλου έμπειροι να μου λένε ότι δεν υπάρχει αλλος τρόπος εγκατάστασης και έναν πολιτικό μηχανικό να είναι κάθετος να βρούν άλλη λύση αλλά η κολώνα να μην ακουμπηθει, έμπλεξα.

Συγνώμη για το σεντόνι.

Πάλι καλά που οι «άπειροι» τεχνικοί σου έβαλαν στοπ γιατί κάτι μου λέει ότι θα την τρυπούσες την κολώνα αν ήταν στο χέρι σου.

ξέχασε το. Άλλαξε τοίχο που θα μπει το aircondition 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει δυνατοτητα να τραβηξεις τους σωληνες σε αλλο σημειο. Ουτως ή αλλως 3 μετρα θα τα χρειαστεις, βασει κανονισμου. Ας περνανε μεσα απο το σπιτι και μετα τα καλυπτεις με καποιον τροπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Πάλι καλά που οι «άπειροι» τεχνικοί σου έβαλαν στοπ γιατί κάτι μου λέει ότι θα την τρυπούσες την κολώνα αν ήταν στο χέρι σου.

ξέχασε το. Άλλαξε τοίχο που θα μπει το aircondition 

Όχι δεν κατάλαβες, αυτοί μου είπαν να φέρω άνθρωπο να ανοίξει τρύπα στην κολώνα και να τους ξανά καλέσω, να το τοποθετήσουν.

Εγώ από μόνος μου κάλεσα τον πολιτικό μηχανικό γιατί θεώρησα ότι δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα.

Συγνώμη αν δεν το εξήγησα επακριβώς στο αρχικό σχόλιο.

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Κολώνες και δοκάρια ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ. Καλά σου είπαν και οι 2. Τωρα τι ακριβως ψάχνεις?

Να σου πουμε δεν πειράζει? Δεν χαλάει η στατικότητα του κτιρίου και ότι τα λένε μονο κ μόνο γιατί δεν σε συμπαθούν?

Αν μένεις σε πολυκατοικία να είσαι σίγουρος ότι αργά ή γρήγορα θα το μάθουν. Για συζήτησε το με τους υπολοίπους της πολυκατοικίας, να δω κατι που θελω. 

Αυτοί μου είπαν να φέρω άνθρωπο να ανοίξει τρύπα στην κολώνα και να τους ξανά καλέσω, να το τοποθετήσουν.

Εγώ από μόνος μου κάλεσα τον πολιτικό μηχανικό γιατί θεώρησα ότι δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα.

Ουσιαστικά το μπλόκο το βάζει το πλαίσιο όπως μου είπαν ακριβώς, όχι οι ίδιοι.

Συγνώμη αν δεν το εξήγησα επακριβώς στο αρχικό σχόλιο.

 

Εγώ ρώτησα για να δω εναλλακτικές όχι για να τρυπήσω την κολώνα φυσικά.

Επεξ/σία από Myname55555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Myname55555 είπε

Καλημέρα μιας και υπάρχει σχετικό θέμα,  γράφω εδώ μήπως μπορεί να δώσει κάνεις συμβουλή.

Πήρα ένα κλιματιστικό από πλαίσιο μέσω του προγράμματος εξοικονομώ αλλάζω συσκευή, συμπεριλαμβανόμενου δωρεάν εγκατάστασης.

Ήρθαν οι τεχνικοί, είδαν τον χώρο και βρήκαν οριζόντια και κάθετα κολώνα ( το καινούργιο κλιματιστικό θα εγκατασταθεί σε διαφορετικό δωμάτιο από αυτό που βρίσκεται το παλιό κλιματιστικό που θα ανακυκλωθεί), μου λένε οι τεχνικοί ότι έχουν εντολή από το πλαίσιο και δεν πειράζουν κολώνα, όποτε θα πρέπει να φέρω έναν άνθρωπο να ανοίξει την τρύπα και να τους ξανά καλέσω.

Επειδή είχαμε κάνει πρόσφατα κάποιες εργασίες σπίτι, είχα επικοινωνία με τον πολιτικό μηχανικό που συνεργαζομουν και τον ρώτησαν σχετικά και ήταν κάθετος η κολώνα να μην πειραχθει για κανέναν λόγο.

Όποτε είμαι εγώ δέκα μερες πριν λήξει το voucher με δύο τεχνικούς που δεν φαίνονταν καθόλου έμπειροι να μου λένε ότι δεν υπάρχει αλλος τρόπος εγκατάστασης και έναν πολιτικό μηχανικό να είναι κάθετος να βρούν άλλη λύση αλλά η κολώνα να μην ακουμπηθει, έμπλεξα.

Συγνώμη για το σεντόνι.

Αυτο ελειπε να μην ηταν καθετος. Δηλαδη αν δεν ρωταγες τον μηχανικο, και δεν σου έφερνε αντιρρηση το συνεργείο, θα τρυπαγες την κολωνα για να περασεις τις σωλήνες του aircondition?

Χτιζω μια πυλωτη αυτη την περίοδο. Οι ηλεκτρολόγοι, τα σπιράλ που πρέπει να περάσουν σε κολωνες και δοκάρια τα περνάνε επιφανειακά επάνω με τσέρκι.

Θα το βαλεις σε αλλον τοιχο το μηχανημα που διπλα υπαρχει τουβλο. Αν δεν υπαρχει πουθενα τετοιο σημειο, δεν θα το βαλεις πουθενα. Ανεμιστήρα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εδώ φοβόμαστε και συζητάμε για το αν είναι εντάξει να κάνει ο ts 5-6 μικρές τρύπες για στρωτήρα γυψοσανίδας, κι εσύ προσπαθείς ν' ανοίξεις διαμπερή γουρουνότρυπα μέσα από την κολώνα για τις σωληνώσεις του air-condition; Δεν «έμπλεξες» με το μηχανικό. Ο μηχανικός προσπαθεί να σε προστατεύσει από το να πεθάνεις, ή/και να σκοτώσεις και άλλους μαζί...

Αλλά ΘΑ μπλέξεις αν τελικά κάνεις την τρύπα. Ίσως όχι άμεσα, αλλά στον πρώτο καλό σεισμό. Αν είσαι τυχερός θα πάθεις απλά μερικές ζημιές παραπάνω. Αν το σπίτι είναι παλιό, με ήδη αδύναμο οργανισμό, ή έχει και άλλα θέματα, να ξέρεις δεν είναι πολύ απίθανο να σε βγάλει η ΕΜΑΚ εξαιτίας αυτής της μίας τρύπας.

:)

Βρες άλλο σημείο παραδίπλα. Ή απλά «περπάτα» τις σωλήνες για μισό μέτρο, κι ας φαίνεται άσχημο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο απλη λυση ειναι να πληρωσεις λιγα παραπανω μετρα να παει βολτα.. τωρα αν δε παει για τεχνικους λογους τι να κανουμε μη βαλεις. Γενικα πολλες φορες στην πράξη τρυπανε κολωνες και δε συμβαινει κατι χωρια που μπορει να εχουν φωλιες απο τη κατασκευη τους και εχω δει πολλες. Ομως δεν εχει νοημα να κανεις κατι επικινδυνο που δε ξερεις τι συνεπειες θα εχει. Και εμενα ειχε ανοιξει τρυπα ηλεκτρολογος και μου ελεγε τουβλο ειναι ενω εβγαινε σκονη τσιμεντο και γελαγε. Του ειπα τρεις φορες να το σταματησει δε το σταματαγε μεχρι που τον εσπρωξα. Βεβαια η τρυπα ειχε ανοιξει. Οποιος μιλησει με μηχανικο που ειναι σοβαρος εχει απειρες ιστοριες απο κακοτεχνιες ακομα και απο τη φαση μελετης.

Γενικα στην οικοδομη επικρατει η αποψη πως αν δεε κοψουν σιδερα ειναι οκ. 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Gatilaras said:

Κολωνα και δοκαρι δεν πειραζουμε ποτε.Σκεψου οτι το κλιματιστικο για να μπει θελει 4-5 τρυπες για να στηριχτει η "πλατη" που θα κρεμαστει η εσωτερικη μοναδα συν 1 μεγαλουτσικη τρυπα για να περασουν οι σωληνωσεις για την εξωτερικη μοναδα,ο μονος τροπος για να κανεις τη δουλεια σου ειναι να αλλαξεις σημειο εγκαταστασης.

(Χρησιμοποιώ το σχόλιό σας ως λαβή, προφανώς δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε εσάς)

Η αλήθεια είναι ότι πρόβλημα δημιουργεί μόνον η οπή (τρύπα) διέλευσης και όχι οι μικρότερες, για την ανάρτηση.

Με αυτή τη λογική, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης βλήτρων και αγκυρίων, ως μέσων σύνδεσης νέων στοιχείων επί υφιστάμενων.

Το βάρος της εσωτερικής μονάδας πόσο μπορεί να είναι άλλωστε ; 20kg ;

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, MauroPaltoudias said:

(Χρησιμοποιώ το σχόλιό σας ως λαβή, προφανώς δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε εσάς)

Η αλήθεια είναι ότι πρόβλημα δημιουργεί μόνον η οπή (τρύπα) διέλευσης και όχι οι μικρότερες, για την ανάρτηση.

Με αυτή τη λογική, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης βλήτρων και αγκυρίων, ως μέσων σύνδεσης νέων στοιχείων επί υφιστάμενων.

Το βάρος της εσωτερικής μονάδας πόσο μπορεί να είναι άλλωστε ; 20kg ;

Επειδή είχα αυτή την απορία, μπορούμε να βιδώνουμε κανονικά σε δοκάρι 30-40-50 χιλιοστά εκατοστά τρύπα/ούπατ (αν δεν υπάρχει εναλλακτική), αλλά σε καμία περίπτωση τρύπημα, σωστά;

Επεξ/σία από csontheline
χιλιοστά, όχι εκατοστά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Myname55555 είπε

Όχι δεν κατάλαβες, αυτοί μου είπαν να φέρω άνθρωπο να ανοίξει τρύπα στην κολώνα και να τους ξανά καλέσω, να το τοποθετήσουν.

Δε σου ειπαν αυτο,σου ειπαν οτι εχουν εντολη να μην πειραξουν κολωνα.
Τα υπολοιπα μεταφρασε τα οπως θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, csontheline said:

Επειδή είχα αυτή την απορία, μπορούμε να βιδώνουμε κανονικά σε δοκάρι 30-40-50 εκατοστά τρύπα/ούπατ (αν δεν υπάρχει εναλλακτική), αλλά σε καμία περίπτωση τρύπημα, σωστά;

Θεωρητικά, ναι. Πρακτικά όμως, είναι αδύνατον να φτάσετε σε τέτοια βάθη, όχι μόνο επειδή δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος (δεν ισχύει το όσο πιο βαθιά, τόσο μεγαλύτερη ασφάλεια), αλλά γιατί πολύ απλά, θα πέσετε πάνω στον οπλισμό (είτε τον διαμήκη, είτε τον εγκάρσιο - συνδετηρες ή αλλιώς στην πιάτσα, τσέρκια).

(τα παραπάνω ισχύουν προφανώς, σε στοιχεία Ω.Σ., σε λιθοδομή δεν έχουμε τέτοιους περιορισμούς σε μήκος)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...