Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να τρυπήσω κολόνα?


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μιας και πιασατε το θεμα με τις κολώνες. παιδιά μένω στον προτελευταίο όροφο και όταν ήρθαν κάποιοι να βάλουν το κλιματιστικό τρύπησαν κολώνα για να περάσουν τις σωληνώσεις. φαίνονται τα σίδερα μέσα. μπορεί να γίνει κάτι τώρα; τα σίδερα δεν τα πείραξαν ευτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα κατάλληλο τσιμεντοειδές. Έτοιμα έρχονται, τα σπατουλάρεις και είσαι κομπλέ. Για να αποφύγεις την οξείδωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρύπησαν κολώνα για να περάσουν τις σωληνώσεις

 

μεγαλο σφαλμα!

πιθανον να εχεις προβλημα στατικοτητας πραγμα που μπορει να το βεβαιωσει καποιος μηχανικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα ρωτήσω καλλίτερα μηχανικό. απλώς φοβάμαι τις απαντήσεις του τύπου , ΄΄εντάξει μωρέ δεν υπάρχει πρόβλημα όλα καλά''.όπου ούτε καν να δουν το πρόβλημα λόγω βαρεμάρας λένε μλκς. ευχαριστώ παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στη πράξη κανεις δε δινει σημασία. Σε θεωρουν μιζερο. Η αληθεια ειναι πως για να πετυχεις στην ελλαδα πρεπει να εχεις τετοια νοοτροπια και να τα κανεις αρπα κόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία θα ήταν να χρεώναμε και οι μηχανικοί κανένα 30άρι-50άρι σε κάθε επίσκεψη ε? Γαμώ θα ήταν, θα μας παίρνατε και σοβαρότερα. Τώρα τι να σου πει? Τρύπά όσο μπορείς πιο μέσα στην κολώνα , μικρό τρυπάνι, στις γωνίες έχεις πιθανότητα να πετάξει τσιμέντο και θα βρεις και πολύ σίδερο. Δε πέφτει κανένα σπίτι , μη φοβάσαι. Απλά αν βγάλεις αυτό που κρεμάς, γεμισέ τες μετά με ένα τσιμεντοειδές να μην έχεις διάβρωση οπλισμού όσο το δυνατόν λιγότερη.

 

Τώρα τρύπα για κλιματιστικό έλεος. Είπαμε , λίγο λογική. Άλλο μικρές τρύπες άλλο ο μετροπόντικας. Δηλαδή σε λίγο και σωλήνα αποχέτευσης θα περάσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κατω δεν ειχε τουβλο να τρυπισουν εκει;

 

Επρεπε να τρυπησουν την κολωνα ...

 

Και στο αφησαν ετσι;;;

 

Απλα να κανουν την δουκεια τους και να φυγουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να ξέρεις τι γίνεται στα υπόλοιπα διαμερίσματα! Άπειροι @@ δυστυχώς που μπροστά στο κέρδος και στην ευκολία τους δεν υπολογίζουν τίποτα. Κ το χειρότερο? Μερικοί είναι και μηχανικοί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε λίγο και σωλήνα αποχέτευσης θα περάσουν

 

το εχω δει και αυτο και μαλιστα σε νεοανεγειρομενη οικοδομη!!

απλα τοτε ημουν στα πρωτα βηματα μου και ο επιβλεπων το θεωρησε οτι δεν εχει προβλημα, οποτε δε μου επεφτε λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σπίτι αυτό είναι νέα κατασκευή και δεν έχω παρά μόλις λίγες μέρες που μπήκα. τα κλιματιστικά τα είχε ήδη μέσα απλώς πρόσεξα πως οι σωληνώσεις περνούσαν μέσα από την κολώνα. ρώτησα στην αρχή τον εργολάβο και μου είπε τη μία φορά που τον ρωτησα πως υπήρχε αυτή η προβλέψη και τη δευτερη πως δεν είναι κολώνα αλλά απλώς ένας ακόμα τοίχος. τώρα πως γίνεται να είναι τσιμεντένιος τοίχος με τόσο πολλά σίδερα και κάθε λογής μέταλλο μέσα ε΄γω τουλάχιστον με τις μηδενικές φυσικά γνώσεις πάνω στο θέμα μόνο κολώνα έχει τόσο οπλισμό μέσα. όλοι οι άλλοι τοίχοι δηλαδή γιατί είναι με διπλό τούβλο και όχι με τσιμέντο.

τέλος πάντων  ,υπάρχει άμεσος κίνδυνος;

επίσης αυτός ο ''τοίχος'' που έλεγε ο εργολάβος περνάει από όλο το κτίσμα δεν είναι μόνο στο δικό μου όροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι φωστηρες εχουν μαζευτει δε λεγεται. Ο αλλος λεει οτι δημιουργεις προβλημα στην στατικοτητα του κτιριου αν κανεις 3 τρυπες 10mm x 50mm σε μια απο τις δεκαδες (συνηθως) κολωνες του κτιριου. Αφαιρεις δηλαδη λιγη σκονη απο μπετο (που δεν γεμιζει ουτε μισο σπιρτοκουτο), βαζεις στη θεση του σκληρο πλαστικο (ουπα) και σιδερο (βιδες) και το κτιριο κινδυνευει να πεσει πλεον.

 

Οκ.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Να ρωτησω για μια αλλη περιπτωση?

Υπαρχουν οχτω !!!    τρυπες 1cm X 10cm    απο παλια εγκατασταση σιδεροσωληνα

φυσικου αεριου  σε ενα υποστυλωμα του ισογειου και θελω να τις γεμισω

με (αραιο) επισκευαστικο  τσιμεντο με μια μεγαλη συριγγα που εχω. (Τα ουπα θα τα βγαλω τελειως με τρυπανι)

Βρισκεται σωστη   την επισκευη με αυτο το τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα μιας και υπάρχει σχετικό θέμα,  γράφω εδώ μήπως μπορεί να δώσει κάνεις συμβουλή.

Πήρα ένα κλιματιστικό από πλαίσιο μέσω του προγράμματος εξοικονομώ αλλάζω συσκευή, συμπεριλαμβανόμενου δωρεάν εγκατάστασης.

Ήρθαν οι τεχνικοί, είδαν τον χώρο και βρήκαν οριζόντια και κάθετα κολώνα ( το καινούργιο κλιματιστικό θα εγκατασταθεί σε διαφορετικό δωμάτιο από αυτό που βρίσκεται το παλιό κλιματιστικό που θα ανακυκλωθεί), μου λένε οι τεχνικοί ότι έχουν εντολή από το πλαίσιο και δεν πειράζουν κολώνα, όποτε θα πρέπει να φέρω έναν άνθρωπο να ανοίξει την τρύπα και να τους ξανά καλέσω.

Επειδή είχαμε κάνει πρόσφατα κάποιες εργασίες σπίτι, είχα επικοινωνία με τον πολιτικό μηχανικό που συνεργαζομουν και τον ρώτησαν σχετικά και ήταν κάθετος η κολώνα να μην πειραχθει για κανέναν λόγο.

Όποτε είμαι εγώ δέκα μερες πριν λήξει το voucher με δύο τεχνικούς που δεν φαίνονταν καθόλου έμπειροι να μου λένε ότι δεν υπάρχει αλλος τρόπος εγκατάστασης και έναν πολιτικό μηχανικό να είναι κάθετος να βρούν άλλη λύση αλλά η κολώνα να μην ακουμπηθει, έμπλεξα.

Συγνώμη για το σεντόνι.

Επεξ/σία από Myname55555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...