Προς το περιεχόμενο

Mikel εδω, Mikel εκει. Τι γινεται;


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως εγω τον Freddo Cappuccino που θελω πολυ αφρογαλα, απο τοτε που πηρα μια φορα απο εκει, σταματαω καθε μερα κατεχακη με το μετρο και μετα παω δουλεια.

 

θεωρω οτι ειναι καλυτερος απο everest/γρηγορη και απο κατι αλλα συνοικιακα εδω στους αμπελοκηπους.

 

επισης ειχε τυχει μεσα στον αυγουστο, νταλα ζεστη 32 βαθμους, 15.00 το μεσημερι να περασω απο κατεχακη και να ειναι φισκα!! απιστευτο. αντι να παει για μπανιο ο αλλος να εχει κατσει, που??? στην κατεχακη!!! για καφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 868
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα καλα παιδια αυτα που λετε με τις τις τιμες στον καφε αλλα οταν συγκρινουμε πρεπει να συγκρινουμε τα ιδια πραγματα.

Δεν μπορουμε να συγκρινουμε τον καφε του τυροπιταδικου της γειτονιας με τον noname καφε τελευταιας ποιοτητας που φτιαχνεται σε μα μηχανη του κωλου και τον δινει 1,5 ευρω με ενα espresso bar που σου δινει την top ποιοτητα καφε της illy,portiolli,lavazza με 2 ευρω.

Αυτα ειναι χαζομαρες στην ηγουμενιτσα που ημουν το καλοκαιρι τα μισα καφε ειχα ποιοτητα ΑΑ και κανα δυο εφαιρναν κατευθειαν απο ιταλια.

 

Ε πανω απο 2.5 το καφε δεν τον ειχαν και μιλαμε για μαγαζι να κατσεις στο χερι 1.5 βεβαια χωρις νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω τον Freddo Cappuccino που θελω πολυ αφρογαλα, απο τοτε που πηρα μια φορα απο εκει, σταματαω καθε μερα κατεχακη με το μετρο και μετα παω δουλεια.

 

θεωρω οτι ειναι καλυτερος απο everest/γρηγορη και απο κατι αλλα συνοικιακα εδω στους αμπελοκηπους.

 

επισης ειχε τυχει μεσα στον αυγουστο, νταλα ζεστη 32 βαθμους, 15.00 το μεσημερι να περασω απο κατεχακη και να ειναι φισκα!! απιστευτο. αντι να παει για μπανιο ο αλλος να εχει κατσει, που??? στην κατεχακη!!! για καφε...

 

Ε με πολυ αφρογαλα δε καταλαβαινεις πλεον καφε. Αυτο μου λενε ολοι οτι οσοι θελουν τετοιου ειδους "καφεδες" πανε στα μικελ. Με γαλατα κλπ. Ροφηματα δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει και το freddo espresso για να καταλαβω κατευθειαν γευση καφε, και νομιζω οτι ηταν καλυτερος απο τα υπολοιπα. μου θυμιζε καφε απο καλη καφετερια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει και το freddo espresso για να καταλαβω κατευθειαν γευση καφε, και νομιζω οτι ηταν καλυτερος απο τα υπολοιπα. μου θυμιζε καφε απο καλη καφετερια...

 

10 σελίδες δαγκώνομαι για να μην μιλήσω, αλλά δεν αντέχω άλλο.

 

ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?????????????????????????????????

 

Καφέ illy χρησιμοποιούν, όπως και το υπόλοιπο 50% των καφετεριών στην Ελλάδα; Τι σκατα το διαφορετικό έχει που εσύ κατάλαβες διαφορά γαμώ το φελέκι μου; Πείτε και εμένα μπας και καταλάβω και εγώ καμιά διαφορά.

 

Παραδεχτείτε επιτέλους ότι είστε θύματα του marketing και αφήστε τις πίπες περί διαφορετικού καφέ.

 

Έντιτ: Έχω ακούσει ότι όταν παραγγέλνεις freddo στα mikel, σου βάζουν τον καφέ από κανάτα, άρα ο καφές δεν φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή. Επομένως όλοι εσεις οι φανατικοί "γευσιγνώστες και γκουρου" του καφέ θεωρείτε καλό έναν καφέ που δεν ξέρω και εγώ πόση ώρα πριν έχει φτιαχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει, απλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια, οτι και ο illy καφες, βγαινει σε ποιοτητες.

 

επισης, εχει τυχει σε καφετερια να παρω καφε και να βλεπω να γεμιζουν εκεινη την ωρα το μηχανημα κοπης με σακουλα που εγραφε Illy, αλλα ο καφες ηταν αισχος.

 

δεν εχει σημασια μονο τι καφε βαζεις, αλλα και πως τον φτιαχνεις. μπορει να βαζουν πολυ παγο, μπορει η καφετιερα που χρησιμοποιουν να μην εχει μεγαλη πιεση, μπορει να βαζουν μικροτερη ποσοτητα καφε ανα ποτηρι. πολλα μπορει να παιζουν...

 

 

και προς θεου, ουδεποτε ισχυριστηκα οτι ειμαι ΓΚΟΥΡΟΥ του καφε οπως με ειρωνευτηκες και απλα εξεφρασα την προσωπικη μου αποψη. προς τι η "επιθεση";;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω

 

Έχετε συνειδητοποίησει οτι μιλάμε για καφέδες ;;;;

Ειλικρινά γελάω όταν βλέπω και διαβάζω συνέχεια σε θέμα που έχει να κάνει νε καφέ , να αναλύουν τους καφέδες , να λένε για ποιότητες και οχι ξερωγω καφες ποικιλίας τάδε απο την ιταλία και πχι καφές ταδε μαρκα ή ξερωγω πως μεγα κριτήριο μεταξυ ενος συμβατικού take away καφέ και ενός γκλαμουράτου και τοπ ξερωγω , είναι οτι ο καφετζής - υπάλληλος που φτιάχνει τον καφέ πρέπει να έχει σπουδάσει το καφεδιλίκι .

Εντάξει , δε λεω , δεν με αφορά το θέμα , ο καθένας μπορεί να διαλέγει και να αναλύει τα πράγνατα που του αρέσουν , με χίλιους δυο τεόπους για να δικαιολογήσει το οτιδήποτε . Εδω πχ ο καφετζής που κανει εσπρεσσο πρεπει να ειναι εκπαιδευμενος με καφε νοτιας μαδαγασκάρης , αλλοιως είναι για τον πεο .

Και στο αλλο θεμα με τα κομιξ ο άλλος έλεγε πόσο σκουρο κόκκινο και πόσο βαθειά έμπαινε η μελάνη στο χαρτί του Μόκυ Μάους #1 για να δικαιολογησει το τριχίλιαρο που το πουλούσε .

Οκ το καθε πραμα εχει και το αντίστοιχο κοινό του που το ψαχνει και ασχολείται .

 

Απλά εμένα και την πλειοψηφία πιστεύω με κάνει να γελάω .

Βρες ενα μερος που κανει καφε όπως σαρεσει και ασε το αν ο κόκκος μαζεύτηκε απο βραζιλιάνοβιθαγενή με τσάπα απο κόκκαλο ελέφαντα ...

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

<p>Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί ο "baristas" θεωρείται profession. Παίρνουν και πτυχίο; (Γενικά το λέω όχι μόνο για τα mikel)</p>

 

Ε ναι .

Τι σπουδασες ;

Να κάνω εσπρέσσο με πτυχίο .

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεσαι Άδωνη

Καταρχήν για το Μίκυ Μάους εξηγούσε τις διαφορές που είχε η πρώτη έκδοση και η ανατύπωση, δεν δικαιολογούσε καμιά τιμή.Αν δεν κάνω λάθος δεν το πουλούσε καν και έλεγε πως ο καθένας το πουλάει και το αγοράζει όσο νομίζει

 

Και για τους καφέδες είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν τη γεύση του καφέ, τις υπερβολές που αναφέρεις πάντως δεν τις διάβασα πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καφες ειναι τεχνη και εμπειρια ((θελει καλες ρυθμισεις μηχανης,μυλου,χερι,χαρμανι και μετα ποιοτητα νερου(φιλτρα) αλλα και αναλογα με τον καιρο-υγρασια κτλ να θελει ξανα ρυθμιση ο μυλος καθε χ ωρες)

Υπαρχει πτυχιο οπως και διαγωνισμοι.αρκετοι πληρωνονται παρα πολλα γιατι ειναι βραβευμενοι ειτε ως baristes ειτε ως mixologist(κοκτειλ).

ενας εσπρεσσο εχει συγκεκριμενα ml και αν οι αλλοι βαζουν περισσοτερα ή λιγοτερα παγακια ειναι αλλη ιστορια..το να βαλεις μονη δοση και να το αραιωσεις με 2-3 παγακια για να λες να αυτο το μαγαζι εχει 300μλ καφε με 1,5ευρω δεν ειναι σωστο.ας εβαζε 2 δοσεις.

μπειτε σε κανα φορουμ στυλ greek espresso και θα καταλαβετε οτι αρκετος κοσμος θελει να πινει σωστο καφε και σκαει αρκετα λεφτα γι αυτο.ειτε για μηχανηματα ειτε για χαρμανια gourmet-specialty.

απο τα παραπανω που διαβαζω δεν θεωρω οτι η αλυσιδα εχει καλο καφε απλα διαφορετικο...

υ.γ. δεν ισχυει οτι το 50% των μαγαζιων μπορει να εχει καφε ~30ε το κιλο.κατα 80% εχουν look illy,look danesi κτλ ;) .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 σελίδες δαγκώνομαι για να μην μιλήσω, αλλά δεν αντέχω άλλο.

 

ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?????????????????????????????????

 

Καφέ illy χρησιμοποιούν, όπως και το υπόλοιπο 50% των καφετεριών στην Ελλάδα; Τι σκατα το διαφορετικό έχει που εσύ κατάλαβες διαφορά γαμώ το φελέκι μου; Πείτε και εμένα μπας και καταλάβω και εγώ καμιά διαφορά.

 

Παραδεχτείτε επιτέλους ότι είστε θύματα του marketing και αφήστε τις πίπες περί διαφορετικού καφέ.

 

Έντιτ: Έχω ακούσει ότι όταν παραγγέλνεις freddo στα mikel, σου βάζουν τον καφέ από κανάτα, άρα ο καφές δεν φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή. Επομένως όλοι εσεις οι φανατικοί "γευσιγνώστες και γκουρου" του καφέ θεωρείτε καλό έναν καφέ που δεν ξέρω και εγώ πόση ώρα πριν έχει φτιαχτεί.

α)το τι διαφορετικό έχει στο γραφουν από πάνω, δε παιζει ρόλο μόνο ο καφές καθεαυτού.

β)λες πως έχεις ακούσει ότι... αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις δοκιμάσει, όταν λοιπόν δοκιμάσεις ξαναγράψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως εχουν κατι διαφορετικο...

 

Πινεις τον καφε σου σαν να καθεσαι τιμωρια στιμωγμενος σε εναν χωρο που ενω χωραει πχ 100 ατομα εχει 500.

 

Ειναι κι αυτο μια προσωπικη επιτυχια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)το τι διαφορετικό έχει στο γραφουν από πάνω, δε παιζει ρόλο μόνο ο καφές καθεαυτού.

β)λες πως έχεις ακούσει ότι... αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις δοκιμάσει, όταν λοιπόν δοκιμάσεις ξαναγράψε

α)Α ναι, έχεις δίκιο. Σόρρυ που δεν το πρόσεξα. Τα κουλουράκια που σου τα γεμίζουν συνέχεια κάνουν τη διαφορά στη γεύση του καφέ. Α, ναι και το γάλα που χρησιμοποιούν για το αφρόγαλα. Θα πρέπει να είναι ένα mix από γάλατα αγελάδας, καγκουρό και γέτι των ιμαλαΐων για να κάνει τέτοια διαφορά.

 

β)Επειδή άκουσα για το freddo espresso, δεν πάει να πει ότι δεν έχω δοκιμάσει καφέ στα Mikel. Είχα πιει καφέ πριν γίνει αυτός ο κακός χαμός, όταν στην Τσιμισκή της Θεσσαλονίκης υπήρχε μόνο ένα κατάστημα και πολύ πριν μάθω τι εστί Mikel. Θες τη γνώμη μου; Τίποτα το ιδιαίτερο σαν καφές, η εξυπηρέτηση καλή, αλλά ο χώρος που μου αναλογούσε εντός του καταστήματος για να απολαύσω τον καφέ μου απαράδεκτος. Έχω πιει πολύ καλύτερους καφέδες και τους έχω απολαυσει χωρίς να με χτυπάει ο αγκώνας του διπλανού μου κάθε τρεις και λίγο και με θέα πολύ καλύτερη από αυτήν της Τσιμισκή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλος ο καφες ειναι ο 100% arabica και ειναι πιο ακριβος γιατι ειναι η καλυτερη ποιοτητα.τα μαγαζια συνηθως παιρνουν 70% robusta 30% arabica γιατι κοστιζει σχεδον μιση τιμη η αγορα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...