Προς το περιεχόμενο

απολύτως δωρεάν επαγγελματικές κάρτες


tilegamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Απαντώ συνολικά:

 ...

 

Απαντησες μεσω τον emails και δυστυχως προκυπτει οτι δεν εστειλαν μειλ για το ποτε εγινε η αποστολη, επομενως δεν ξερεις ποτε το εστειλαν, γι αυτο και δεν απαντησες στο (2).

 

Δεν μου απαντησες ομως ουτε στο (3). Αν ηταν με acs παντως, ακομα και να μην σου εστειλαν αυτοι tracking number, πανω στο πακετο θα εβλεπες τον αριθμο αυτο, με τον οποιο εστω εκ των υστερων θα εβλεπες ποτε εφυγε και ποσες ημερες εκανε να φτασει. ;)

 

Τελος λες οτι παρελαβες 1/10. Μηπως παρελαβες 30/9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αποφυγή δεκαδικών για να βγουν τα χρώματα οσο πιο πιστά γίνεται στο χαρτί.

 

Φίλε History άμα έχεις φωτοσοπ κατέβασε ένα έτοιμο αρχείο eps business card (google it) και με μερικές αλλαγές θα εισαι έτοιμος.

 

Το πιο σωστό θα ήταν να γίνει στο illustrator ή corel αλλα και το photoshop κάνει.

 

Φίλε Photoshopped αυτή η διάσταση είναι 85,01 mm x 50.97 mm , άρα ειναι λάθος

 

Πώς γίνεται στο φώτοσοπ βήμα βήμα
 

Aνοιγουμε το πρόγραμμα , πατάμε ctrl+n 

Στο παράθυρο που μας ανοίγει βάζουμε 95x65 και επιλέγουμε milimetres
Στο color Mode επιλέγουμε CMYK

 

Κάνουμε καινούργιο layer

Πατάμε Ctrl+R για να βγουνε οι χάρακες

Επιλέγουμε το καινουργιο Layer
Eπιλέγουμε το Rectargular Marquee Tool (το δευτερο )
Πάνω επιλέγουμε στο style: Fixed Size και βάζουμε 85mm width και 55mm High
Κάνουμε κλικ στο άσπρο φόντο μας και έχουμε ενα selection το οποιο με το κουβαδάκι το βάζουμε ενα χρώμα
Το επιλέγουμε και προσπαθουμε να το κεντράρουμε βλέποντας τους χάρακες
Όταν το κεντράρουμε κάνουμε κλικ στους χάρακες και βάζουμε απο ένα σε κάθε πλευρά του παραλληλόγραμου που φτιάξαμε και χρωματίσαμε πριν

Σβήνουμε το layer και μένει το άσπρο φόντο με τους χάρακες

Φτιάχνουμε το δημιουργικό μας και τα γράμματα πρέπει να ειναι 5mm μέσα απο τους χάρακες που βάλαμε

Μόλις τελειώσουμε κάνουμε save as - pdf
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλα αυτά που λέτε περί διαστάσεων και δεκαδικών που σε μενα φαίνονται κινέζικα λέω να μην το κουράσω περισσότερο...εγώ  άνοιξα ένα αρχείο word έγραψα δύο στοιχεία, έβαλα τα τηλ., έβαλα και ένα χρώμα και το μετέτρεψα σε pdf και το στειλα...έλαβα βέβαια το e-mail για διόρθωση, αλλά δεν το βλέπω να το καταφέρνω...

Σε jpeg μορφή να το στείλεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφυγή δεκαδικών για να βγουν τα χρώματα οσο πιο πιστά γίνεται στο χαρτί.

 

Φίλε History άμα έχεις φωτοσοπ κατέβασε ένα έτοιμο αρχείο eps business card (google it) και με μερικές αλλαγές θα εισαι έτοιμος.

 

Το πιο σωστό θα ήταν να γίνει στο illustrator ή corel αλλα και το photoshop κάνει.

 

Φίλε Photoshopped αυτή η διάσταση είναι 85,01 mm x 50.97 mm , άρα ειναι λάθος

 

Πώς γίνεται στο φώτοσοπ βήμα βήμα

 

Aνοιγουμε το πρόγραμμα , πατάμε ctrl+n 

Στο παράθυρο που μας ανοίγει βάζουμε 95x65 και επιλέγουμε milimetres

Στο color Mode επιλέγουμε CMYK

 

Κάνουμε καινούργιο layer

Πατάμε Ctrl+R για να βγουνε οι χάρακες

Επιλέγουμε το καινουργιο Layer

Eπιλέγουμε το Rectargular Marquee Tool (το δευτερο )

Πάνω επιλέγουμε στο style: Fixed Size και βάζουμε 85mm width και 55mm High

Κάνουμε κλικ στο άσπρο φόντο μας και έχουμε ενα selection το οποιο με το κουβαδάκι το βάζουμε ενα χρώμα

Το επιλέγουμε και προσπαθουμε να το κεντράρουμε βλέποντας τους χάρακες

Όταν το κεντράρουμε κάνουμε κλικ στους χάρακες και βάζουμε απο ένα σε κάθε πλευρά του παραλληλόγραμου που φτιάξαμε και χρωματίσαμε πριν

Σβήνουμε το layer και μένει το άσπρο φόντο με τους χάρακες

Φτιάχνουμε το δημιουργικό μας και τα γράμματα πρέπει να ειναι 5mm μέσα απο τους χάρακες που βάλαμε

Μόλις τελειώσουμε κάνουμε save as - pdf

 

Αναλυτικότατα τα εξήγησες, αλλά δεν το κατέχω το άθλημα. Δεν πειράζει, δεν καιγόμουν κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, ευχαριστώ για την απάντηση Rush. Αν δεν είναι στους κανόνες του εν λόγω σάιτ (αμφιβάλλω) -με την έννοια, να είναι από τα απαιτούμενα που μπορεί να βγάλουν το αρχείο off ώστε να τους έρθει μηνυμα διόρθωσης για το συγκεκριμένο λόγο- θα πω να μην ασχοληθεί κανείς και να μην τους απασχολεί στο ελάχιστο στην συγκεκριμένη -και όχι μόνο- περίπτωση αυτός ο κανόνας.

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησες μεσω τον emails και δυστυχως προκυπτει οτι δεν εστειλαν μειλ για το ποτε εγινε η αποστολη, επομενως δεν ξερεις ποτε το εστειλαν, γι αυτο και δεν απαντησες στο (2).

 

Δεν μου απαντησες ομως ουτε στο (3). Αν ηταν με acs παντως, ακομα και να μην σου εστειλαν αυτοι tracking number, πανω στο πακετο θα εβλεπες τον αριθμο αυτο, με τον οποιο εστω εκ των υστερων θα εβλεπες ποτε εφυγε και ποσες ημερες εκανε να φτασει. ;)

 

Τελος λες οτι παρελαβες 1/10. Μηπως παρελαβες 30/9;

φίλε matrixxx απαντησα με τα mail για να είμαι όσο πιο κατατοπιστικός γίνετε..(ότι ξέρεις ξέρω που λένε!!)

δεν συνηθίζω να κάνω αγορές έτσι και δε σκαμπάζω απο tracking number κλπ

απο οτι είδες δεν μου το έστειλαν αυτοί, στο κουτί που ήρθε, έχει όμως τώρα που το λές!! 

μπορεί και 30/9 να παρέλαβα δεν θυμάμαι απόλυτα σίγουρα..

Γενικά τσάμπα ήταν, δεν τρελάθηκα κιόλας πότε θα μου έρθει να το ψάξω, απλά περίμενα!!

γτ ρωτάς αν ήρθε στις 30?? μου κίνησες την περιέργεια!!

 

α! και κάτι οφτόπικ!! κανονικά δεν έπρεπε να το βάλω στα εκτός  τεχνολογίας????? το έβαλα εδώ για να το δει ο κόσμος αλλα φοβήθηκα οτι θα μου την πείς ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ευχαριστώ για την απάντηση Rush. Αν δεν είναι στους κανόνες του εν λόγω σάιτ (αμφιβάλλω) -με την έννοια, να είναι από τα απαιτούμενα που μπορεί να βγάλουν το αρχείο off ώστε να τους έρθει μηνυμα διόρθωσης για το συγκεκριμένο λόγο- θα πω να μην ασχοληθεί κανείς και να μην τους απασχολεί στο ελάχιστο στην συγκεκριμένη -και όχι μόνο- περίπτωση αυτός ο κανόνας.

 

Δε νομίζω να σου πούν κάτι Απλά τα χρώματα πιθανόν να είναι εντελώς διαφορετικά απο αυτά που ήθελες. Δεν ξέρω αν έχεις σώσει σε κάνα jpg ή κάτι τέτοιο αλλα αν τα βάλεις δίπλα δίπλα με το psd αρχικό θα δείς τη μέρα με τη νύχτα. (εκτός αν είσαι τυχερός ή δεν έχεις κάποιο ιδιαιίτερο χρώμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...

δεν συνηθίζω να κάνω αγορές έτσι και δε σκαμπάζω απο tracking number κλπ

απο οτι είδες δεν μου το έστειλαν αυτοί, στο κουτί που ήρθε, έχει όμως τώρα που το λές!! 

...

 

Πας εδω, βαζεις τον αριθμο που εχεις στο κουτι και βλεπεις ολο το ιστορικο, μεταξυ των οποιων ποτε και απο που εφυγε και ποτε εφτασε/παραδοθηκε. 

 

https://www.acscourier.net/el/track-and-trace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδεύτηκα (δεν μπορούσα να βρώ ποιος απο όλους τους αριθμούς είναι) αλλα το βρήκα!! λοιπόν:

Hμερομηνία Ώρα Σημειώσεις/οδηγείες Σημείο ελέγχου Παρατηρήσεις 27/09/2013 11:59:19 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΑΖΙΚΟ 27/09/2013 13:17:30 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ   28/09/2013 03:25:29 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ HUB Π.ΡΑΛΛΗ   28/09/2013 03:25:35 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ HUB Π.ΡΑΛΛΗ   28/09/2013 09:23:38 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ   30/09/2013 08:39:00 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ   30/09/2013 08:39:00 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ   30/09/2013 08:47:54 ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ 30/09/2013 16:30:34 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ   30/09/2013 16:30:47 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ   30/09/2013 16:56:00 ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω να σου πούν κάτι Απλά τα χρώματα πιθανόν να είναι εντελώς διαφορετικά απο αυτά που ήθελες. Δεν ξέρω αν έχεις σώσει σε κάνα jpg ή κάτι τέτοιο αλλα αν τα βάλεις δίπλα δίπλα με το psd αρχικό θα δείς τη μέρα με τη νύχτα. (εκτός αν είσαι τυχερός ή δεν έχεις κάποιο ιδιαιίτερο χρώμα)

 

Εκτός από το ότι φυσικά και δεν θα σου πουνε τίποτα -διότι ο 'κανόνας' είναι πρακτικά άκυρος/ανύπαρκτος/ασήμαντος- δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Κανονικά στον rush θα έπρεπε να απαντήσω :"σωστή απόδοση του χρώματος στο χαρτί"...σε σχέση με...; Τα μη σωστά σεταρισμένα μηχανήματα της συντριπτικής πλειοψηφίας που στέλνει για την προσφορά; (δεν το κρίνω, λογικό).

 

 

Διότι δεν είναι θέμα τυχερού ή ιδιαίτερου χρώματος, αλλά γνώσης του αντικειμένου. Αν βλέπεις μέρα και νύχτα και σας εκτυπωθούν τα χρώματα διαφορετικά, το πρόβλημα είναι αλλού (σωστό καλιμπράρισμα της οθόνης σας -όχι για θέαση ταινιών με έντονα χρωματάκια, για σωστή γραφιστική/εκτυπώσιμη δουλειά- σωστές ρυθμίσεις προγράμματος/δυνάμεων των color settings κλπ).

Και ακόμη και μ'αυτά, γραφίστας με εμπειρία που γνωρίζει πρακτικά τι χρειάζεται/επηρρεάζει και πως δουλεύει είτε η ψηφιακή είτε η offset εκτύπωση χρωματικά, το λιγότερο χαμογελάει ακούγοντας για σωστή απόδοση χρωμάτων με βάση των δεκαδικά. Δηλ. μια πιθανή μέγιστη απόκλιση του σχεδόν 4%... Να εύχεστε να έχετε μόνο απόκλιση αυτής της τάξης μεγέθους χωρίς σωστά σεταρισμένο μηχανάκι, χωρίς παλέτα στο χέρι και κυρίως χωρίς επαφή με τον τυπογράφο/δοκίμιο και γνώση των μηχανών του. Σου υπόσχομαι ότι το μη εκπαιδευμένο μάτι το 4% (και ΑΝ φτασει εκεί η απόκλιση καθαρά λόγω δεκαδικών, αν θεωρήσουμε ότι όλοι οι άλλοι παράγοντες είναι οκ) δεν θα το αντιληφθεί καν, παρά μόνο αν του βάλεις το 'σωστό' από δίπλα... και πάλι θα το κοιτάει 10 ώρες μέχρι να το διακρίνει. :)

 

 

Υ.Γ. To photoshop δεν δέχεται καν δεκαδικά (το illustrator ναι, το corel... δεν θυμάμαι τα χούγια των δεινοσαύρων =P)

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για το σώσιμο του αρχείου επιτόπου και θέαση στην ίδια οθόνη. Κανένα χαρτί, καμία άλλη οθόνη. Δεν είμαι σίγουρος τι χούγια έχει το καθε file system αλλα αν σου δείξω jpg/pdf και psd δίπλα δίπλα θα καταλάβεις τι εννοώ. Μιλάω καθαρά πρακτικά. Ίσως να μη φταίει αυτό. Δε ξέρω τι διάολο φταίει πάντως είχα χαοτικές διαφορές ανα save.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι εννοείς και δεν το αμφισβητώ, το έχω ξαναδει (αρχικά έγραψες "προσοχή σε αυτό που λέει o rush" ο οποίος μίλησε για απόδοση στο χαρτί, όχι απλά για οθόνη, εξού και το "εκτυπωτικό" παραλήρημα μου), αλλά ακόμη κι έτσι, δεν είναι θέμα των δεκαδικών ακόμη κι αν φαίνεται πως 'στρώνει' όταν τα διορθώνεις σε μη δεκαδικά. Θέμα κάποιων settings είναι ώστε δεκαδικά ή μη, να μην το επηρρεάζει όπως και θα έπρεπε. Άσε που πάιζει και οι δυνάμεις των χρωμάτων -δεκαδικά ή μη- να έχουν μετατραπεί σωστά/ίδιες με το psd και απλά να στα δείχνει στην οθόνη διαφορετικά στα άλλα file types. Που έχει να κάνει πλέον με τα settings του windows viewer (ειδικά περί θέασης του jpg)/οθόνης και τρέχα γύρευε. Γενικά η όλη ιστορία είναι ένας πονοκέφαλος... μια ιδέα για όποιον θέλει να ζαλιστεί αλλά ίσως και να βρει λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Scullyist αυτα που λές ενω είναι σωστά δεν ενδιαφέρουν κανέναν στο παρών θεμα γιατι κανένας δεν έχει καλιμπραρισμένη οθόνη , κανένας δεν έχει παντονιέρα, κανένας δέν ξέρει πως τυπώνουν οι συγκεκριμένοι και μπλα μπλα μπλά..
Ολοι απλά θέλουν να κάνουν μια κάρτα και να βγεί οσο τον δυναντόν πιο σωστή γίνεται. Και εδώ έρχεται ο συγκεκριμένος κανόνας που "γενικά ισχύει" δηλαδή άμα έχεις στρογγυλα νούμερα έχεις καλύτερες πιθανότητες να πάρεις πιο σωστά χρώματα οπότε αντί για 87% sto K βάλε 90 ή 85 κτλπ κτλπ

Άμα το κάνουν αυτό θα πάρουν οτι βλέπουν στην οθόνη? φυσικά και όχι αλλα έχουν καλύτερες πιθανότητες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...