Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο χαίρομαι που είμαι ελεύθερος, άκου εκεί να δίνουμε και αναφορά για τα χόμπι μας... :P

 

Sheo, θεωρώ ότι είναι λίγο πολλά. Ο επεξεργαστής στο ebay πόσο κάνει πλέον; 50-70; 6/12 xeon βρίσκεις και με 30, έστω και με άλλο multiplier πιο χαμηλό. Οπότε ζητάς 120 περίπου για την motherboard. Εντάξει, είναι σπάνιες οι καλές Χ58 αλλά πιστεύω δεν αξίζει για το ρίσκο που παίρνεις με τόσο παλιό hardware. Εγώ μέχρι 80 θα έδινα (βρίσκεις Χ58 gigabyte udr3 ή κάπως έτσι) και μαζί με τον επεξεργαστή θα το πήγαινα στα 120€ max. Επίσης η μητρική σου λέει μέχρι 24gb non ecc ram, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει, δεν έχω δει Χ58 να μην παίρνει ecc ram, αλλά το 24gb νομίζω ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ετοιμαζεσαι για 8400? :devil: 

 

Ετοιμάζομαι για ένα ήρεμο ΣΚ...  :ph34r:

 

Πόσο χαίρομαι που είμαι ελεύθερος, άκου εκεί να δίνουμε και αναφορά για τα χόμπι μας... :P

 

Sheo, θεωρώ ότι είναι λίγο πολλά. Ο επεξεργαστής στο ebay πόσο κάνει πλέον; 50-70; 6/12 xeon βρίσκεις και με 30, έστω και με άλλο multiplier πιο χαμηλό. Οπότε ζητάς 120 περίπου για την motherboard. Εντάξει, είναι σπάνιες οι καλές Χ58 αλλά πιστεύω δεν αξίζει για το ρίσκο που παίρνεις με τόσο παλιό hardware. Εγώ μέχρι 80 θα έδινα (βρίσκεις Χ58 gigabyte udr3 ή κάπως έτσι) και μαζί με τον επεξεργαστή θα το πήγαινα στα 120€ max. Επίσης η μητρική σου λέει μέχρι 24gb non ecc ram, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει, δεν έχω δει Χ58 να μην παίρνει ecc ram, αλλά το 24gb νομίζω ισχύει.

Ο επεξεργαστής ορίζει την ραμ, εκεί είναι ο imc. Και πάλι, άλλο ο 6540 και άλλο ο 6575, 1ghz διαφορά έχουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χαίρομαι που είμαι ελεύθερος, άκου εκεί να δίνουμε και αναφορά για τα χόμπι μας... :P

 

Sheo, θεωρώ ότι είναι λίγο πολλά. Ο επεξεργαστής στο ebay πόσο κάνει πλέον; 50-70; 6/12 xeon βρίσκεις και με 30, έστω και με άλλο multiplier πιο χαμηλό. Οπότε ζητάς 120 περίπου για την motherboard. Εντάξει, είναι σπάνιες οι καλές Χ58 αλλά πιστεύω δεν αξίζει για το ρίσκο που παίρνεις με τόσο παλιό hardware. Εγώ μέχρι 80 θα έδινα (βρίσκεις Χ58 gigabyte udr3 ή κάπως έτσι) και μαζί με τον επεξεργαστή θα το πήγαινα στα 120€ max. Επίσης η μητρική σου λέει μέχρι 24gb non ecc ram, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει, δεν έχω δει Χ58 να μην παίρνει ecc ram, αλλά το 24gb νομίζω ισχύει.

 

Αν το δωσεις 120 το περνω εγω για clock και με διωχνει η δικια μου γιατι πηρα και z97 : )

 

Eχω δικο μου χωρο-εργαστηριο που δεν ξερει τι γινεται εκει, αλλα στον κοινο μας χωρο δεν θα ανεβει τιποτα!

 

Κοιτα 150 ευρω (10 ευρω λιγοτερα) βλεπω πολλες αγγελιες για χ58. Εχουν ομως και ραμ που τελευταια εχουν παει στο θεο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150 για 6/12 ή 4/8; Έχουν ένα 50αρι διαφορά οι επεξεργαστές.

 

150 είναι το tipping point στο να κρατήσω τα πράγματα και να δώσω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4/8 δινουν. Σιγουρα ειναι πιο ακριβος ο επεξεργαστης και η μητρικη ειναι πολυ καλο μοντελο. Πιστευω θα φυγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακος χαμος γινεται στις αγγελιες με το που ηρθαν οι coffee lake... Ακομα και ryzen βλεπω να στελνουν.

Το κακο ειναι οτι μπηκα και εγω σε διλλημα τωρα coffee, ryzen ή ryzen + απο του χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μνήμες ddr4  2χ4 gb corsair vengeance lpx 3200 πόσο να πιάνουν?, τις είχα πάρει 100 euro για ένα pc γραφείου- ελαφρού gaming αλλά για διάφορους λόγους το project ακυρώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μνήμες ddr4  2χ4 gb corsair vengeance lpx 3200 πόσο να πιάνουν?, τις είχα πάρει 100 euro για ένα pc γραφείου- ελαφρού gaming αλλά για διάφορους λόγους το project ακυρώθηκε.

ενα 80ρι καλα ειναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πουλας κινητα απο Κινα να τα πουλας διπλασια τιμη απο οσο εχουν και να γραφεις και ευκαιρια ε αυτο παραπαει.

 

Ποσοι τετοιοι υπαρχουν εδω μεσα.

 

Και οχι μονο με κινητα.. ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οταν πουλουσα το redmi note 4 αγορασμενο απο Κωτσοβολο και ζητουσα 160 οι ιδιοι μου εστελναν μυνηματα οτι φιλε 120 εχει στην Κινα ασχετα αν το δικο μου ειχε 2 χρονια εγγυηση και αν σου χαλουσε δεν εμπλεκες με Κινα αλλα αυτο που εχει 70 σου λενε 120 χωρις παζαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οταν πουλουσα το redmi note 4 αγορασμενο απο Κωτσοβολο και ζητουσα 160 οι ιδιοι μου εστελναν μυνηματα οτι φιλε 120 εχει στην Κινα ασχετα αν το δικο μου ειχε 2 χρονια εγγυηση και αν σου χαλουσε δεν εμπλεκες με Κινα αλλα αυτο που εχει 70 σου λενε 120 χωρις παζαρια.

Το τελωνείο το έβαλες μέσα?

 

Την αναμονή?

 

Και στην τελική ο καθένας πουλάει όσο θέλει αντικείμενο που του ανήκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελωνείο το έβαλες μέσα?

 

Την αναμονή?

 

Και στην τελική ο καθένας πουλάει όσο θέλει αντικείμενο που του ανήκει

 

Ναι ξέρω αν το πάρω εγώ από Κίνα υπάρχει περίπτωση ΙΣΩΣ να πληρώσω τελωνείο αν το πάρω από εδώ θα πληρώσω ΣΊΓΟΥΡΑ τελωνείο άσχετα αν ο άλλος μπορεί να ΜΗΝ το έχει πληρώσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...